Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
Strona główna
 • V Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Sułkowicach

  Już po raz piąty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek  Kultury w Sułkowicach. Naszą szkołę w kategorii chór/zespoły reprezentował chór z Gimnazjum. W kategorii solista reprezentowała uczennica Gimnazjum z klasy IIIb Edyta Sikora. Chór zaprezentował kolędę ”Anioł mówił do chłopaków”, zdobywając III miejsce, a Edyta Sikora wyróżnienie za utwór  ”Uciekali”. Gratulujemy!!!  Chór i solistkę przygotował i prowadził podczas przeglądu  nauczyciel muzyki Ireneusz Przała.

 • Spotkanie autorskie po raz drugi

  16. 01. 15 odbyły się w naszej szkole trzy   spotkania z panem Andrzejem Markiem Grabowskim, autorem wielu książek dla dzieci, scenariuszy filmowych, twórcą znanych programów telewizyjnych, jak  np. Ciuchcia, Fasola, Budzik .
  W spotkaniach z „tatą Kulfona” uczestniczyli   najmłodsi – przedszkolaki oraz uczniowie klas 1 – 3. Powitanie Gościa było niecodzienne, bowiem Pan Andrzej ukrył się za sceną, a na sali słychać było tylko miauczenie kota. Zapanowała cisza. Zdezorientowane dzieci patrzyły jedne na drugich, szukając winowajcy. Tymczasem niespodziewanie, z ukrycia wyszedł pan Tik – Tak. Rozległ się gromki śmiech i oklaski. I tak już pozostało do końca spotkania – wesoło, zabawnie, czasem głośno.


  Nasz Gość odkrywał przed małymi słuchaczami świat swoich książek. W ciekawy sposób przedstawił  niezwykłe przygody siedmioletniego kapitana Jędrusia i kompanii piratów. Nie zabrakło także Kota Budzika, potworów Bezkajku i Szefuncia oraz, oczywiście, Kulfona. Bajkowe postacie co chwilę wyskakiwały z kolorowego czarodziejskiego kufra, by znaleźć się na rękach dzieci, które, jak za kiwnięciem czarodziejskiej różdżki, przeistaczały się w bohaterów i zaczynały śmiesznie mówić, podrygiwać, podskakiwać. Było naprawdę wesoło.
  Kukiełki na rękach dzieci stały się dla naszego Gościa także okazją do omówienia budowy i rodzaju teatralnych lalek oraz sposobu ich animacji. Na zakończenie spotkania zabrzmiała piosenka o Kulfonie, która wszystkich poderwała do wspólnej zabawy.
  Radość dzieci i ich olbrzymie zaangażowanie w poznawanie   literatury w proponowanej  formie przekonują o konieczności organizacji  tego rodzaju spotkań. Bezpośredni kontakt dzieci z autorem i wspólna   rozmowa   o ulubionych  bohaterach sprzyjają głębokim dziecięcym doznaniom,  które pozostaną w pamięci. (M.K.)
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Cała Polska Czyta Dzieciom

  Kolejny już raz powitaliśmy w grudniu zaproszonych gości na imprezie czytelniczej  ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”, lecz po raz pierwszy akcja ta zorganizowana została w Przedszkolu przez panie Annę Cyrek, Jolantę Hudaszek i Agnieszkę Polewkę. Impreza odbyła się w auli gimnazjum, zamienionej w krainę bajek, w której zagościły kaczki z Kaczogrodu. Hasłem przewodnim były bowiem „Kacze opowieści” czytane przez naszych miłych gości. Zapoznali oni bliżej młodszych i nieco starszych słuchaczy z lubianymi przez wszystkich bohaterami: Kaczorem Donaldem, Wujkiem Sknerusem, siostrzeńcami Hyziem, Dyziem i Zyziem. W związku z tak zabawnym i ciekawym tematem oraz próbą zainteresowania niezwykle wymagających małych słuchaczy, zaprosiliśmy księdza kanonika Aleksandra Zemłę – stałego gościa akcji, panią Wiktorię Kozieł – byłą nauczycielkę naszej szkoły,  panią Ewelinę Róg – mamę Kamilka, a także pana Zbigniewa Polewkę – tatę Krzysia.

  Lektorzy przenieśli nas do wesołego Kaczogrodu czytając czarownym głosem następujące przygody: „Wyprawa skautów”, „Pali się”, „Pomocnicy babci kaczki” i „Gwiazdkowa niespodzianka”. Podbili serca dzieci pięknym, wyrazistym czytaniem, o czym świadczyły zasłuchane i zachwycone miny przedszkolaków. Dużą atrakcją okazało się  przedstawienie „Kaczka dziwaczka” przygotowane przez uczennice klasy 2a gimnazjum pod opieką pani Bogusławy Szczurek, czego wyrazem były gromkie brawa jakimi nagrodziły występujących Kotki, Misie, Kotki, Krasnoludki, Żabki i Pszczółki. Chcąc urozmaicić dzieciom udział w akcji zaprosiliśmy wszystkich uczestników imprezy: lektorów, dzieci, uczniów, nauczycielki, pana dyrektora Mirosława Pękalę oraz panią dyrektor Małgorzatę Koźlak do wspólnej zabawy. Wszyscy z dużym zaangażowaniem tańczyli i śpiewali piosenki „Stary dziadek farmę miał”, a także „Kaczuszki”.
  Na zakończenie imprezy pojawił się jeszcze jeden ,,tajemniczy gość”, który z ukrycia przysłuchiwał się bajkom - kaczka której właścicielką jest pani Marta Szymoniak. Kaczka okazała się wyjątkową atrakcją dnia. Dzieci były zachwycone co zostało uwiecznione na wspólnych zdjęciach. 

  Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, którzy uświetnili swoim udziałem naszą imprezę czytelniczą. Dziękujemy również pani Łucji Król za przygotowanie pięknych upominków dla naszych lektorów. (AP) Zdjęcia w Albumie - tutaj, film - tutaj.

 • Anioły, Aniołki Bożonarodzeniowe

  Uczniowie  klas I – III Szkoły Podstawowej wzięli udział w VII edycji międzyszkolnego konkursu plastycznego  ,,Anioły, Aniołki Bożonarodzeniowe”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Jaworniku pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice oraz Starosty Powiatu Myślenickiego. Na konkurs wpłynęło 161 prac z dziewiętnastu Szkół Podstawowych. Konkursowe prace wykonane zostały w dwóch kategoriach plastycznych: forma przestrzenna- zawieszka (aniołek z masy solnej), forma płaska- witraż. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom roli anioła w obchodzonych świętach Bożego Narodzenia, rozbudzenie zainteresowań artystycznych oraz wymiana doświadczeń plastycznych.
  Jury w składzie: Anna Mirek, Jan Koczwara, Renata Marzec, Barbara Kmiecik i ks. Mariusz Grzechynka w kategorii – forma przestrzenna przyznało
  I miejsce uczennicy naszej szkoły – Patrycji Piechocie z klasy IIa.
  Wyróżnienie otrzymał Jan Zachariasz z klasy IIa. W kategorii forma płaska wyróżnienia z naszej szkoły otrzymali: Zuzanna Góralik z klasy IIa oraz Wiktoria Klimczyk z klasy IIb. Serdecznie gratulujemy! Alicja Kuchta

 • Adwentowa nadzieja A.D. 2014

  Wraz z rozpoczęciem nowego okresu roku liturgicznego -  adwentu, czasu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas 1b i 2b gimnazjum i 6 szkoły podstawowej na lekcji religii z panem Katechetą podjęli się przygotowania i dekorowania serduszek piernikowych. Był to miły akcent w oczekiwaniu na święta, jak również przyjemność dla uczniów. Mogli się oni ze sobą zintegrować, wzajemnie popracować w grupie, a także cieszyć się owocami swojej pracy. Po udekorowaniu ciasteczek uczniowie poczęstowali swoich nauczycieli słodkościami. Mamy nadzieje, że ten miły akcent świąteczny w niedługim czasie wpiszę się w tradycję naszej szkoły. (DC). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • GMINNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

  Już po raz piąty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej, którego organizatorem jest Zespół Placówek Oświatowych w Krzywaczce. Tegoroczna edycja odbyła się 21 listopada pod hasłem  ,,Warszawa się broni, walka trwa: o wolność, honor, o kraj!”. Nawiązywała do wydarzeń sprzed 70 lat i poświęcona była Powstaniu Warszawskiemu. I miejsce w kategorii solista młodzieżowy zdobyła uczennica naszego gimnazjum- Edyta Sikora, w kategorii solista dziecięcy II miejsce zajęła -  Jessika Leśniak. Więcej - tutaj. (IP)

 • Baw się razem z nami

  Dnia 25.11.2014r. w Szkole Podstawowej w Harbutowicach odbył się Gminny Konkurs Sportowy „ Baw się razem z nami”. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów ze Szkoły Podstawowej: Julia Postawa z klasy Ic, Karolina Róg z klasy IIa, Maja Legutko z klasy IIIb , Michał Doniec z klasy Ic , Filip Ślusarz z klasy IIb i Dominik Kozieł z klasy IIIa. Po zawziętych bojach nasza wspaniała drużyna zdobyła I MIEJSCE  w turnieju!!! Gratulujemy naszym małym sportowcom! Puchar, medale, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Gminy Sułkowice wręczyła Pani Dyrektor Małgorzata Kisielewska. /Agnieszka Koziołek/

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  ,,Miś bawi, uczy, wychowuje” - to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Święta Pluszowego Misia w naszej szkole. Z tej okazji we wtorek 25 listopada dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Tego bowiem dnia obchodzony jest od 2002 roku Światowy Dzień Pluszowego Misia, jedno z najbardziej sympatycznych i radosnych świąt w roku. Miś pozostaje wciąż najważniejszą zabawką dziecka, a więc małe, średnie a nawet bardzo duże misie towarzyszyły przedszkolakom przez cały, pełen atrakcji i niespodzianek, dzień. O to, aby dzieciaki świetnie się bawiły, a jednocześnie poprzez zabawę uczyły, zadbały wychowawczynie przedszkola i nauczyciel bibliotekarz.


  Poranne zajęcia w przedszkolu upłynęły dzieciom na wspólnych zabawach, których głównym bohaterem pozostawał oczywiście miś. Następnie przybyły do auli gimnazjum, aby w bajkowym otoczeniu Stumilowego Lasu obejrzeć przedstawienie ,,Dobre Maniery w Stumilowym Lesie”  i wziąć udział w urodzinowym przyjęciu Kubusia Puchatka. Okazało się, że nawet najmłodsze przedszkolaki nie miały problemu z rozpoznaniem głównych bohaterów ,,Kubusia Puchatka”. Chętnie więc odpowiadały na zagadki i z wielkim zaciekawieniem słuchały tego, co mają im do powiedzenia bajkowe postaci. Przyjaciele ze Stumilowego Lasu, w które wcieliły się uczennice aktywu bibliotecznego z klasy VI, uczyły zasad dobrego wychowania. Dzieci wzięły sobie głęboko do serca sugestywnie i obrazowo przekazane porady przyjaciół Kubusia Puchatka dotyczące savior vivre i zapewniały, że od tej pory na pewno przestrzegać będą dobrych manier i zasad zgodnej zabawy. Po przedstawieniu nadszedł czas zabaw, gier i konkursów, które poprowadziła p. Agnieszka Kaleta. Ochoczo przyłączyli się do nich również Kubuś Puchatek, Krzyś, Tygrysek, Osiołek, Prosiaczek i Kangurzyca.

  Także w bibliotece szkolnej zagościły misie. Zajęły miejsca w odświętnie udekorowanej czytelni  ,,zachęcając” uczniów do czytania książek.

  Misiowy dzień sprawił wszystkim ogromną radość, dlatego też w przyszłym roku z pewnością znów zaprosimy do naszej szkoły pluszowe przytulanki. Film z przedstawienia  - tutaj, zdjęcia w albumie przedszkola - tutaj cz. 1 i cz. 2

  Organizatorzy: Agnieszka Kaleta, Bogusława Szczurek

 • „Zemsta” w iTeatrze

  W piątek (28 XI 14) oglądaliśmy „Zemstę”. Spektakl transmitowany  był z  Teatru im. S.  Żeromskiego w Kielcach w ramach projektu „Internetowy teatr TVP dla szkół”. Komedia Aleksandra Fredry bawi i uczy od ponad 160 lat, więc i dla naszych gimnazjalistów była źródłem humoru i lekcją o sąsiedzkiej niezgodzie, o ludzkiej naiwności, przebiegłości, o zemście i  miłości. Fredrowski język, kostiumy i świetna gra aktorów pozwoliły wprowadzić uczniów w klimat epoki i sprawić, że lektura na nowo ożyła. (M.K.)

 • Spotkania z muzyką

  24.11.2014 r. gościli w naszej szkole „wysłannicy Inków”, czyli „Trio Kurakas” - zespół muzyczny z Łódzkiego Biura Koncertowego „Wirtuoz”, który zabrał uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum w muzyczną podróż po krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Zespół tworzą trzej znakomici muzycy: Mirko Fernandez Snachez, Rafael Alfaro Alvarado (rdzenni Peruwiańczycy) oraz Polak - Maciej Malec - wirtuoz gry na puzonie.  Artyści zagrali i zaśpiewali szlagiery muzyki latynoskiej: La Curaracha, Guantanamera, La Bamba, Macarena. Podczas koncertu uczniowie zostali też pokrótce zapoznani z tradycją, kulturą, obyczajami mieszkańców Boliwii, Peru, Ekwadoru, Meksyku, byli zapraszani przez muzyków do aktywnego udziału w występie na scenie – gry na charakterystycznych dla ludów Ameryki Łacińskiej instrumentach, takich jak: zamponias, chajchas, charango, bongosy czy fletnia Pana. Wspólne zabawy, konkursy z nagrodami, podrygiwania w rytmie największych przebojów muzyki latynoskiej, były świetną okazją do dobrej zabawy oraz niezapomnianym wrażeniem artystycznym. (A./Ch.) Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • Konkursy przedmiotowe

  16.11.2014

  Zakończyły się etapy szkolne konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Obecnie kolejno są publikowane listy uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego z poszczególnych konkursów.  Gratulujemy awansów. Szczegóły w zakładce "Osiągnięcia" - tutaj.

 • Pasowanie na uczniów

  6 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów”. Uczniowie z klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci wszystkich klas pierwszych zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym.

  Pięknie zatańczony polonez przez pierwszaków został nagrodzony burzą oklasków. Znajomość przepisów ruchu drogowego, zaśpiewane piosenki, recytowane wiersze, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

  Po zakończonej części artystycznej pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania p. dyrektor Mirosław Pękala dokonał ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Następnie p. dyrektor  życzył pierwszoklasistom sukcesów w nauce, a koledzy i koleżanki z klas drugich wręczyli im drobne upominki.
  Na zakończenie uroczystości przybyli w licznym gronie rodzice zorganizowali dzieciom „słodki” poczęstunek.
  Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.(ZG)

 • GRECJA

  W maju 2015 planujemy zorganizować dla uczniów gimnazjum wycieczkę do Grecji. Szczegóły tutaj - Grecja 2015.pdf

 • Ćwiczenia pod okiem wolontariuszy stowarzyszenia Malta

  W piątek, 14 XI 2014 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat udzielania pierwszej pomocy, w których uczestniczyli uczniowie klasy 6  szkoły podstawowej i klas pierwszych gimnazjum. Wykład i ćwiczenia prowadzili ratownicy ze Stowarzyszenia Maltańskiej Służby Medycznej. 
  Na początku ratownicy opowiedzieli o organizacji, której są członkami. Następnie wytłumaczyli,   na czym polega „pierwsza pomoc”  oraz przypomnieli, co trzeba zrobić, aby bezpiecznie udzielić pomocy. W końcu przyszedł czas, aby uczniowie pod czujnym okiem specjalistów rozpoczęli ćwiczenia w udzielaniu pomocy. Początkowo wspólnie z ratownikami odgrywali scenki przedstawiające sytuacje, w których jedna z osób zemdlała, a pozostałe osoby musiały upewnić się, czy osoba poszkodowana oddycha, ułożyć ją w pozycji bocznej oraz zadzwonić na pogotowie.

   

  Każda scenka była omówiona, przeanalizowane zostały błędy kolegów, wyciągnięto wnioski i przedstawiano już „właściwą” wersję scenki. W drugiej części warsztatów ratownicy pokazali, jak prawidłowo udzielić pomocy, kiedy osoba ma atak padaczki, krwotok z nosa, jest porażona prądem, zakrztusi się albo złamie rękę.  Uczniowie z zainteresowaniem słuchali, a następnie brali udział w ćwiczeniach. Trenowali unieruchomienie złamanej ręki przy użyciu chusty, układali osobę  w pozycji bocznej oraz przeprowadzali reanimację na manekinie. 
  W naszej szkole lekcje pierwszej pomocy są często organizowane, dlatego uczniowie wiedzą już, jak zareagować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, a ćwiczenia są doskonałą formą utrwalenia tej cennej wiedzy. (EMILKA MAŁOTA) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Narodowe Święto Niepodległości

  Kocham Cię, Polsko!

  Dnia 7 listopada 2014 roku, uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku uczcili 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W akademii wystąpili uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy z wielkim zaangażowaniem poprowadzili widzów przez niełatwą historię naszego państwa - od czasu rozbiorów po dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi aktorzy wcielili się w role uczniów zwiedzających salę muzealną, poświęconą ostatnim latom państwowości polskiej. Z obrazów muzealnej sali wyłaniały się postaci historyczne, które pokazywały uczniom, jak ważna jest przeszłość. Opowieści starszego mężczyzny i jego żony oraz nobliwej damy były przeplatane prezentacjami, pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru oraz pięknymi wierszami. Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenkę "Kocham Cię Polsko", która była hasłem przewodnim akademii. (E.Tajs-Drąg)  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

   

 • Sprawni jak żołnierze

    7 listopada reprezentacja naszego Gimnazjum w składzie Rafał Grabowski, Michał Dragosz i Kamil Kaperek wygrała organizowane przez Zespół Szkól Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach zawody "Bieg na orientację - Sprawni jak żołnierze". Uczestnicy musieli się sprawdzić w siedmiu dyscyplinach sprawnościowych, między innymi: rzut do celu, rzut granatem, skok w dal z miejsca czy rzut kłodą na odległość.

 • Dostrzegać dobro…

  Dob­ro nie is­tnieje inaczej, jak tyl­ko ja­ko kon­kret­na
  dob­roć i wol­ność kon­kret­ne­go człowieka. 
  ks. J. Tischner

    31 października 2014 r., podczas ostatniego nabożeństwa różańcowego,  uczniowie naszej szkoły - przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz z przedstawicielami Grona Pedagogicznego złożyli gratulacje naszemu drogiemu Księdzu Proboszczowi Dariuszowi Zoniowi z okazji otrzymania nagrody Najlepszy Proboszcz Małopolski 2014.
    Dla każdego z nas Ksiądz Proboszcz jest znakiem dobroci i miłości wobec drugiego, napotkanego na swojej drodze człowieka. Jest  jak   Samarytanin, który dostrzega człowieka poranionego i opatruje jego rany. Ksiądz Proboszcz  dobrocią serca, uśmiechem, zwykłym ludzkim gestem  potrafi zamienić rany w drogocenne perły.
    Składając życzenia, delegacja w słowie skierowanym do Księdza Proboszcza zauważyła, że kwiaty jako znak pamięci, a stuła - znak władzy kapłańskiej mają przypominać, Drogiemu Kapłanowi,  o jego owczarni-parafii, do której został posłany. 
    Ksiądz Dariusz realizuje w swoim życiu - postawą kapłana i człowieka - słowa, które zanotował Autor Listu do Hebrajczyków: Każdy kapłan z ludzi wzięty dla ludzi jest ustanowiony.
    Za każde dobro, słowo, gest, uśmiech, za oddane serce składamy Księdzu Proboszczowi serdeczne
  Bóg zapłać
  , a naszą wdzięcznością niech będzie pamięć w modlitwie. (DC)  Link do strony Dziennika Polskiego - http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3628636,najlepsi-ksieza-nie-zyja-dla-siebie-zdjecia,12,59,id,t,sm,sg.html#galeria-material

 • TROSKA I PAMIĘĆ

  Za­pytałam dziec­ko niosące świeczkę:
  – Skąd pochodzi to światło?
  Chłop­czyk na­tychmiast ją zdmuchnął.
  – Po­wiedz mi, dokąd te­raz odeszło – od­parł. – Wte­dy ja po­wiem ci, skąd pochodzi
  . (Jonathan Carroll)

    W tradycję naszej szkoły wpisało się wspólne odwiedzanie grobów na cmentarzu przez gimnazjalistów i dzieci z przedszkola. Również i w tym roku szkolnym, w piękne słoneczne przedpołudnie - 30 października, uczniowie klas Ia i Ib gimnazjum wraz z przedszkolakami udali się na wspólny spacer, by odwiedzić groby swoich bliskich i zapalić  znicze.

    Gimnazjaliści  mieli nie lada zadanie – niełatwo bowiem opiekować się maluchem, który wszędzie chce być i wszystko chce wiedzieć, któremu właśnie rozwiązało się sznurowadło u buta bądź natychmiast trzeba zawiązać   szalik. Najtrudniejsze, jak się okazało, były   z maluchami rozmowy. Dzieci zadawały wiele pytań, wymagały rzeczowej i szybkiej odpowiedzi, w dodatku trzeba było wykazać się uważnym ich słuchaniem i wielką cierpliwością. 

   Gimnazjaliści zdali egzamin; dowiedli   postawy odpowiedzialności i troski o powierzonych sobie najmłodszych podopiecznych.

    Dialog gimnazjalisty z przedszkolakiem dla wielu z nich pozostanie na długo w pamięci… Nas, dorosłych, najbardziej nurtowało pytanie, o czym może uczeń gimnazjum żywo rozmawiać z przedszkolakiem? Rzecz jasna… o klockach lego J. Uśmiech i radość na twarzach najmłodszych na długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów jako  znak szczerej wdzięczności. (D.C.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Programy profilaktyczne

  Piątek, 24.10.2014 r. był w naszej szkole dniem profilaktyki. Wszystkie klasy uczestniczyły w spektaklach przygotowanych przez krakowski teatr „Inspiracja”.
  Najmłodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie  ”Prawdziwy skarb”, którego bohaterami byli: żółw Klemens i papuga Klara. Podczas   przygód bajkowych postaci   dzieci miały możliwość zaobserwować przykrości,  jakie doświadcza osoba wyśmiewana, której inni dokuczają, mogły także się przekonać, że nierzadko osoba krzywdzona ma wiele pozytywnych cech, które kryją się pod przysłowiową skorupą żółwia. Żółw Klemens okazał się wspaniałym kolegą i to on ofiarował papudze Klarze prawdziwy skarb- przyjaźń. Dzieci usłyszały słowa, że: „prawdziwy skarb jest we wnętrzu każdego z nas. Trzeba go tylko znaleźć”. Dzieci bardzo żywiołowo przyjęły przedstawienie. Przez cały czas sympatyzowały z żółwiem i wspierały go radami. W końcowym podsumowaniu   Natalka z kl. III b potrafiła, zapytana przez papugę Klarę, wymienić cechy prawdziwego przyjaciela. Przedstawienie zostało nagrodzone przez dzieci gromkimi brawami.

  Uczniowie klas 4 -6 obejrzeli sztukę  ,,W krainie bajtów’’ przedstawiającą problem uzależnienia młodzieży od komputera , telefonu, telewizji. Fabuła przedstawienia opierała się na przygodach dziewczyny  o imieniu Komputerka. Bohaterka dużo czasu spędza przed komputerem, telewizorem i z telefonem w ręku. Zaniedbuje przez to swoje obowiązki: wyprowadzanie psa, szkołę, przyjaciół. Kiedy nagle komputer przestaje działać, Komputerka staje się nerwowa, jak najszybciej chce powrócić w wirtualny świat gier komputerowych. Z pomocą przychodzi Mistrz, który uczy dziewczynę, jak mądrze  i rozsądnie korzystać z komputera i innych urządzeń. W ciekawy sposób obrazuje skutki uzależnienia od tego typu środków, ukazuje, jak  niebezpieczne  mogą być wiadomości odbierane  od nieznajomych, przekonuje, że zadania spisane   z Internetu nie zawsze zawierają prawdziwe informacje.

  Gimnazjaliści obejrzeli przedstawienie pt.  „Wyjść poza schemat’’ poruszający problem cyberprzemocy.

   Spektakl poruszał problem wykluczenia z grupy rówieśniczej. Jolka dziewczyna, która od pewnego czasu jest prześladowana przez rówieśników ma oparcie jedynie w swojej koleżance Oli. Dziewczyny postanawiają wziąć udział w konkursie internetowym o tematyce bankowej przedsiębiorczości.  Ola odkrywa, że koleżanka otrzymuje obraźliwe SMS-y, e-maile. Początkowo bagatelizuje problemy koleżanki. Kiedy chce pomóc, nie bardzo jej  to wychodzi. Nie szuka pomocy dorosłych, sama próbuje znaleźć wyjście z tej sytuacji. Ola dowiaduje się także, że Jolka również znęcała się w ten sposób na koledze. Przedstawienie uświadamia młodzieży, jak łatwo stać się ofiarą  i jak trudno znaleźć drogę wyjścia z takiej sytuacji. Drogą wyjścia staje się  szukanie pomocy wśród dorosłych.

  W trakcie rozmowy z uczniami aktorzy nawiązali do prawdziwego wydarzenia dziewczyny, która ośmieszona przez głupi wybryk kolegów targnęła się na swoje życie. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • 16 PAŹDZIERNIKA 1978 – PAMIĘTAMY

  Są takie wydarzenia, które głęboko wpisują się w historię, zarówno świata jak i Kościoła. 16 października 1978 roku był właśnie takim dniem.  Tego wieczoru świat usłyszał wieść, która nadała nowy bieg wydarzeniom świata i Polski. Następcą papieża Jana Pawła I został wybrany kardynał z Krakowa- Karol Wojtyła, który przybrał imię Jana Pawła II. Historia Karola Wojtyły: aktora, studenta, księdza, biskupa, kardynała, aż wreszcie papieża to historia człowieka oddanego całkowicie Bogu, który potrafił służyć i nieść orędzie miłości każdemu napotkanemu człowiekowi.


      Wyrazem wdzięczności wobec Świadka Nadziei Jana Pawła II był   w naszej szkole montaż słowno-muzyczny pt. 16 października 1978- Pamiętamy! Ta data dla Polaków jest bardzo ważna, jest także okazją do przypominania młodemu pokoleniu, kim był papież Jan Paweł II, czego dokonał, do wskazywania wartości, których możemy uczyć się, analizując przesłanie Papieża Polaka. Jego wezwanie: odwagi, wypłyń na głębię skierowane do młodych ludzi wyraziło się m.in. w zaangażowaniu uczniów klasy VI i klasy 3b gimnazjum w przygotowaniu akademii dla uczczenia tak ważnego wydarzenia, jakim był 16 X 1978, gdy świat usłyszał: "Ogłaszam wam radość wielką: Mamy papieża. Jest nim najdostojniejszy i najczcigodniejszy Karol kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego: Wojtyła, który przybrał imię Jana Pawła II”.
      Wspominając datę 16 X 1978, czuliśmy, iż nasze myśli i serca przepełnione są wdzięcznością, że Jan Paweł II- niestrudzony pielgrzym świata- jest ogłoszony świętym, a więc możemy przez Niego zanosić modlitwy do Boga w różnych intencjach. Nie bójcie się! Odwagi! To słowa, które każdego dnia są aktualne…
  Słowa podziękowania za przygotowanie akademii kieruję do uczniów  klasy VI i 3b gimnazjum, a także p. Agaty Berneckiej, oraz księdza proboszcza Dariusza Zonia,    (DC).
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

strona: