• Nadanie Szkole Sztandaru

  W dniu 28 listopada 2015 r. odbyło się nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Rudniku oraz obchody 130-lecia Szkoły Podstawowej w Rudniku. Zdjęcia z uroczystości w Albumie - tutaj.

 • Pamiętamy!

  „Jest tylko jedna rzecz gorsza od samego Auschwitz... jeżeli świat zapomni, że takie miejsce istniało” ./Henry Appel/
   My chcemy pamiętać! Dlatego też we czwartek, 12 listopada 2015 roku, uczniowie klas III gimnazjum wraz z opiekunami wyruszyli do Muzeum Auschwitz – Birkenau – byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Celem wyjazdu było poznanie zjawiska Holocaustu oraz uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa. To miejsce martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej to autentyczne Miejsce Pamięci. Wyjazd był pełen refleksji i zadumy. Musimy pamiętać i krzyczeć – tu było piekło na Ziemi! /E. Tajs-Drąg/

 • KONKURSY KURATORYJNE

  Szczegółowe wyniki konkursów organizowanych przez Małpolskiego Kuratora Oświaty można znależć w zakładce Osiągnięcia - tutaj

 • Występ grupy muzycznej WIRTUOZ

  Któż z nas nie lubi dobrej zabawy, w dobrym towarzystwie i przy dźwiękach muzyki? Taką właśnie zapewnili nam w piątkowy poranek 13 listopada artyści z Łódzkiego Biura Koncertowego WIRTUOZ. Panowie: Krzysztof Oczkowski i Krzysztof Orzechowski, przenieśli nas w magiczny świat pełen dźwięków, pięknej, wzruszającej, muzyki i niezapomnianych melodii. Dzięki ich mistrzowskiej wirtuozerii mieliśmy okazję posłuchać brzmienia instrumentów strunowych szarpanych. Zapoznali nas z ich budową, opowiedzieli historię powstawania i przypomnieli z jakiego kraju się wywodzą. Usłyszeliśmy dźwięki gitary klasycznej i nieograniczone możliwości gitary  elektrycznej, co było niemałą gratką zwłaszcza dla chłopców lubiących mocne, rockowe brzmienia. Duże wrażenie zrobiły na nas banjo, ukulele, mandolina i maleńka bałałajka.

  Artyści dozowali nam atrakcji, aby na końcu dać im prawdziwy upust i zaprezentować szlagiery muzyki klasycznej, jazzowej, country, rocka. Publiczność oszalała! Zachęcona przez muzyków do wspólnej zabawy, ochoczo wychodziła na środek auli, by móc pograć na zaprezentowanych instrumentach. Nie zabrakło także quizów muzycznych,  w których za poprawne odpowiedzi uczniowie otrzymywali nagrody w postaci kalendarzy i długopisów. Artyści zostali nagrodzeni głośnymi brawami. Uczniowie byli zachwyceni występem i chętnie wysłuchali koncertu, który wprawił ich w doskonały nastrój, poprawił humor i był zwiastunem dobrze zapowiadającego się dnia.(ACh) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Narodowe Święto Niepodległości

  Polska! O, ileż w jednym słowie może się zmieścić wielkiej treści…

  Naszym obowiązkiem jest oddanie hołdu tym, co zginęli za nasza Ojczyznę. Kierując się tym zobowiązaniem, w przeddzień państwowych uroczystości z okazji Święta Niepodległości,  odbyła się w naszej szkole okolicznościowa akademia. Patriotyczny charakter szkolnej uroczystości podkreślał biało-czerwony wystrój auli oraz kotyliony przypięte po lewej stronie galowego stroju uczniów. W inscenizacji pt. ,,Barwy mojej ojczyzny” w formie poetycko- muzycznej uczestniczyli uczniowie klasy IIag, członkinie aktywu bibliotecznego z klasy IIIbg oraz chór szkolny. Młodzież poprzez emocjonalne, poetyckie słowa przypomniała o znaczeniu wolności i niepodległości dla polskiego narodu i wskazywała, że z tym świętem nierozerwalnie łączy się słowo Ojczyzna.

  Dzięki przygotowanym przez pana Ireneusza Przałę i profesjonalnie wykonanym utworom muzycznym przez chór szkolny, mogliśmy poczuć atmosferę tych niełatwych dla nas, Polaków, czasów. Nuty smutku z powodu uraty wolności (,,Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, ,,Do wolności, ,,Polak nie sługa”) przeplatały się z radosnymi brzmieniami – „Kocham cię Polsko” -  gdyż Święto Niepodległości to także czas radości, że żyjemy w wolnym, pięknym kraju. Również występy solowe naszych chórzystek – Dominiki Zajdy i Jessici Leśniak- dostarczyły widowni wielu wzruszeń. Nie zabrakło rysu historycznego przedstawiającego najważniejsze wydarzenia polityczne oraz wybitne postaci, które przyczyniły się do powstania suwerennej Polski. Przypomniała nam o tym multimedialna prezentacja ukazująca długą drogę Polaków do niepodległości. Wysłuchaliśmy również piosenki raperskej Mrozu & Legala – 11 listopada (Nadal pamiętamy), która była potwierdzeniem, że my też utożsamiamy się ze słowami tego utworu, a akademia była wyrazem naszej powinności wobec poległych za Polskę. Najmłodsi uczniowie obejrzeli natomiast prezentację multimedialną  pt. ,,Polskie Symbole Narodowe – Polak mały”. Widowisko pomogło uświadomić uczniom, że droga do niepodległości nie była prosta i wymagała wielu ofiar, abyśmy mogli teraz spokojnie żyć, uczyć się i pracować. Zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów naszej szkoły była to niewątpliwie ciekawa lekcja historii i patriotyzmu. W krótkich słowach skierowanych do uczniów na zakończenie akademii dyrektor szkoły, pan Mirosław Pękala, podkreślił, że należy się cieszyć z odzyskania niepodległości, bo to jest wielkie święto radości. Nawiązując do aktualnej sytuacji na świecie, dyrektor zaakcentował, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wicedyrektor,  pani Małgorzata Koźlak, mówiła o tym, że należy zawsze pamiętać o tych, którzy walczyli za naszą wolność. Podkreślała, że mamy wiele powodów do tego, aby być dumnymi, że jesteśmy Polakami. Zdjęcia w Albumie - tutaj. Bogusława Szczurek, Małgorzata Norek- Łapa

 • Robimy zdrowe kanapki

  Dnia 28. 10. 2015 r. klasy trzecie Szkoły Podstawowej wzięły udział w akcji promowania zdrowia pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Akcja była elementem realizacji programu  „Szkoła Promująca Zdrowie”.  Głównym celem  tego działania było przekonanie dzieci do tego, że właściwe odżywianie i spożywanie zdrowych produktów ma ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. W zajęciach warsztatowych wzięli też udział zaproszeni rodzice. Na stolikach znalazły się: pieczywo, pomidory, ogórki, masło, zielona sałata, papryka, rzodkiewki, szczypiorek, biały ser. Mali kucharze z zapałem komponowali zdrowe, smaczne i bajecznie kolorowe kanapki, które w szybkim tempie znikały z talerzyków. Zdjęcia w Albumie - tutaj. (AK)

 • Warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży

  Dnia 27 i 28 października 2015 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez panią Magdalenę Adamczyk /psychologa/ z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie.
  Tematyka warsztatów dla klas 3-6 Szkoły Podstawowej brzmiała następująco:

  1. Jak radzić sobie z agresją. /klasy 3/.
  2. Co robić w sytuacjach trudnych. /klasy 4 - 6/.

  Pierwsze zajęcia miały na celu wyjaśnienie różnicy między złością a przemocą, z uwzględnieniem zachowań związanych z przemocą w szkole, oraz zapoznanie dzieci ze sposobami radzenia sobie ze złością – zarówno własną, jak i doświadczaną ze strony innych.
  Wykorzystano następujące metody i techniki dydaktyczne:

  • ćwiczenie aktywizujące „mowa ciała”: wyrażanie emocji w zachowaniu,
  • pogadanka dotycząca różnic między złością (emocja) a przemocą (zachowanie),
  • bajkoterapia i dyskusja dotycząca zjawiska „dokuczania”: omówiono przyczyny takich zachowań, emocje, jakie im towarzyszą, a także sposoby radzenia sobie z nimi,
  • rozładowywanie napięcia – ćwiczenia praktyczne.
    

  Drugie zajęcia miały charakter psychoedukacyjny, ich celem było zapoznanie uczestników  z zagadnieniem emocji, ze szczególnym uwzględnieniem uczuć przykrych, oraz przybliżenie praktycznych sposobów radzenia sobie w sytuacjach problematycznych. Wykorzystano następujące metody i techniki dydaktyczne:

  • filmoterapia: wprowadzenie w tematykę warsztatu,
  • pogadanka dotycząca podziału emocji na przyjemne i przykre oraz rozróżnienia między emocjami a sposobem ich wyrażania i radzenia sobie z nimi,
  • burza mózgów połączona z debatą dotyczące sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych,
  • kalambury: wprowadzenie w problematykę różnorodności emocji i sytuacji wyzwalających je,
  • praca w grupach - burza mózgów „dekalog ratunkowy”: zaprojektowanie listy najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z problemami,
  • rozładowywanie napięcia – ćwiczenia praktyczne.

  Podczas zajęć uczniowie poznali konkretne sposoby nieagresywnego reagowania w sytuacjach zaczepki i prowokacyjnych żartów. Ćwiczyli zastosowanie technik na rożnych przykładach szkolnej agresji.
  Uczniowie nauczyli się odróżniać emocje od zachowań, potrafią radzić sobie sami bez agresji w sytuacjach, gdy ktoś jest wobec nich niemiły. Wiedzą, kiedy trzeba poprosić o pomoc osobę dorosłą i nie boją się posądzenia o donosicielstwo.
  Uczniowie znają również podstawowe zasady negocjacji, potrafią oddzielać ludzi od problemów, znają nowe narzędzia rozwiązywania sytuacji konfliktowych i potrafią je zastosować na konkretnych przykładach z życia.
  Użycie nowoczesnych środków multimedialnych zastosowanych w warsztatach sprawiło, że nauka stała się przyjemnością.

  Natomiast temat warsztatów dla klas 1-3 Gimnazjum brzmiał następująco: Inny nie znaczy gorszy. /klasa 1 - 3/.
  Zajęcia dotyczyły problematyki tolerancji, z uwzględnieniem roli stereotypów i zjawiska dyskryminacji społecznej. Miały na celu: przedstawienie i wyjaśnienie pojęcia tolerancji, uwrażliwienie uczestników na problem dyskryminacji mniejszości, zapoznanie młodzieży z pojęciem stereotypu, oraz pokazanie problemu dyskryminacji w szkole.

   

  Wykorzystano następujące metody i techniki dydaktyczne:

  • praca w grupach – burza mózgów „tolerancja”: tworzenie definicji tolerancji za pomocą skojarzeń,
  • ćwiczenie „co to za ludzie”: pokazanie powierzchowności oceny społecznej i roli stereotypów w postrzeganiu mniejszości,
  • pogadanka dotycząca zastosowania stereotypów i związanej z nimi dyskryminacji w skali makro i mikrospołecznej,
  • ćwiczenie aktywizujące „ zamknięty krąg”,
  • filmoterapia: pokazanie problemu dyskryminacji w szkole na podstawie eksperymentu Jane Elliot „Niebieskoocy”.

  Warsztaty dla tej grupy uczniów to zajęcia otwarte na intensywną pracę z młodzieżą, zwracające uwagę na tolerancję, oraz zjawiska dyskryminacji społecznej. Stawiały na aktywizację młodzieży do działania i stymulowania do samodzielnego myślenia poprzez przystępne i przyjemne techniki pracy.
  Dzięki warsztatom uczniowie są bardziej uwrażliwieni na problem dyskryminacji mniejszości, jak i problem dyskryminacji w szkole.

  Liczba uczniów Szkoły Podstawowej biorących udział w warsztatach:

  Klasa

  3a

  3b

  4a

  4b

  5a

  5b

  6a

  6b

  Liczba

  18

  19

  16

  18

  18

  19

  20

  23


  Liczba uczniów Gimnazjum biorących udział w warsztatach:

  Klasa

  1a

  2a

  2b

  3a

  3b

  Liczba

  22

  20

  17

  18

  20

  Zajęcia przebiegły w przyjaznej atmosferze, z a aktywnym uczestnictwem uczniów.

  Zdjęcia w Albumie - tutaj. Cyrek, A. Przała /pedagodzy szkolni/

 • PARADA POSTACI BAJKOWYCH

  We wtorkowe przedpołudnie 27 października bajkowe postacie zagościły w naszej szkole i dzięki nim przenieśliśmy się na chwilę do magicznego świata, w którym królują  bohaterowie znanych wszystkim baśni i bajek. Dzieci z klas I – III, w przygotowanych z pomocą rodziców strojach, tego dnia wcieliły się w swoje ulubione postacie literatury dziecięcej, by uczestniczyć w Paradzie Postaci Bajkowych zorganizowanej przez bibliotekę szkolną i RSU. W bajecznie kolorowym korowodzie wędrowały: księżniczki, królowie, wróżki, lwy, czarownice, cyganeczka, dynia, kowboj, tygryski, Czerwony Kapturek, Myszka Miki, Syrenka i wiele, wiele innych postaci bajkowych. Wesoły orszak, podzielony na dwie grupy ze względu na dużą ilość uczestników parady,  udał się do przedszkola. W każdej grupie przedszkolnej poszczególne postaci - bez problemu rozpoznawane przez dzieciaki - zaprezentowały się patrzącym na nie z zachwytem najmłodszym wychowankom naszej szkoły. Miłośnicy baśni Andersena, braci Grimm czy  Walta Disneya mieli okazję poznać swoich bohaterów na żywo, dzięki znakomitym charakteryzacjom. Mini konkurs: ,,Czy poznajesz z jakiej jestem bajki?” nie sprawił przedszkolakom najmniejszej trudności, a był to niewątpliwie efekt świetnego przebrania uczestników parady, jak i doskonałej znajomości treści bajek przez przedszkolaków.  Następnie Parada Postaci Bajkowych zaprezentowała się starszym koleżankom i kolegom, przechodząc w czasie przerwy wszystkimi korytarzami szkoły podstawowej. Różnobarwne stroje przyciągały uwagę uczniów, którzy zatrzymywali się na chwilę, by przyjrzeć się dzieciom z młodszych klas, które w ten niebanalny sposób propagowały literaturę dziecięcą. Parada zakończyła się wręczeniem nagród książkowych zwycięzcom konkursu plastycznego na ulubioną postać bajkową z klasy IVb.

  Ideą tego przedsięwzięcia zorganizowanego w Międzynarodowym Miesiącu  Bibliotek Szkolnych było zaszczepienie najmłodszym miłości do książki i propagowanie literatury dziecięcej. Swoją wielobarwną obecnością postacie z bajek zachęcały najmłodszych do czytania bajek i baśni, a starszych do częstszego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.

  Uczestnicy parady obdarowani zostali słodką niespodzianką ufundowaną przez Radę Rodziców. 

  W sprawnym przebiegu imprezy pomogli uczniowie RSU i członkowie  aktywu bibliotecznego oraz pani Dorota Mielecka. Zdjęcia w Albumie - tutaj. B. Szczurek, A. Szlachetka

 • Wycieczka do Hiszpanii

  W maju 2016 planujemy zorganizować dla uczniów gimnazjum wycieczkę do Hiszpanii. Szczegóły tutaj - Wycieczka do Hiszpanii.pdf

 • Dodatkowy j. angielski

  Dodatkowe, płatne zajęcia z języka angielskiego rozpoczną się po 1 listopada, każdy uczeń otrzyma pisemną informację. Zapisało się 42 uczniów.

 • Musicie być mocni mocą miłości…

  Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć.
  Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest.

    Pan jest tutaj i woła Cię- te słowa usłyszał kard. Karol Wojtyła- biskup Krakowa 16 października 1978 roku. Konklawe pamiętnego 1978 roku wybrało nowego następcę św. Piotra. Kard. Wojtyła był 264 następcą na Stolicy Św. Piotra. Pamiętnego wieczoru 16 X 1978 świat i Polska usłyszała słowa: mamy papieża! Ten historyczny moment zmienił bieg historii, ale również odmienił i nadał nowy kierunek łodzi Kościoła.

    Tegoroczne wspomnienie tego, jakże ważne dla nas Polaków wydarzenia,  w naszej Szkole przebiegało pod hasłem: Musicie być mocni mocą miłości. Świętowanie Dnia Papieskiego składało się z dwóch części. Pierwsza w z nich odbyła się w szkole, natomiast druga w kościele parafialnym. Dla uczniów naszej szkoły Dzień Papieski miał następujący przebieg: pierwsze spotkanie z osobą św. Jana Pawła II odbyło się dla naszych najmłodszych- przedszkolaków. O godz. 8.15 nasze pociechy oglądnęły film- Św. Jan Paweł II. Następnie uczniowie klasy I-III Szkoły Podstawowej obejrzeli film, który przybliżył im najważniejsze miejsca związane z osobą Świętego Papieża. Klasy IV-V również miały sposobność by poprzez projekcie filmu dowiedzieć się, kim był Polak, który odmienił bieg historii świata i każdego chrześcijanina.  Uczniowie klas VI oraz I-III gimnazjum uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym, który przybliżył im sylwetkę Papieża Słowianina.

    Istotnym elementem tegorocznych obchodów dnia wyboru kard. Wojtyły na papieża była dekoracja. Można by powiedzieć 2 elementy, które spinały cały pontyfikat św. Jana Pawła II. Pierwszym elementem byłą replika krzyża z Placu Zwycięstwa, gdzie w 1979 Papież odprawił pierwszą Msze św. gdy przybył do swojej Ojczyzny po wyborze na Stolicę św. Piotra. Drugim znakiem była replika płyty z grobu Jana Pawła II. To właśnie te dwa elementy charakteryzowały pontyfikat Papieża Słowianina. Benedykt XVI beatyfikując Jana Pawła II, powiedział: Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności. Jeszcze bardziej dosadnie: przywrócił nam siłę wiary w Chrystusa, gdyż jest on Redemptor hominis, odkupicielem człowieka, co stało się tematem jego pierwszej encykliki i nicią przewodnią pozostałych.

    Ostatnim elementem 16 października był uroczysty różaniec  w kościele parafialnym, Msza święta oraz montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież gimnazjalną, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Nad całością przebiegu i organizacji  Dnia Papieskiego czuwał p. katecheta Dawid Czaicki.

    Słowa wdzięczności należy skierować do tych wszystkich, którzy przyczynili się do ubogacenia tego szczególnego dnia, poprzez przygotowanie dekoracji. Przede wszystkim wdzięczność należy się uczniom klasy I-szej gimnazjum za zaangażowanie w przygotowanie montażu. Za przygotowanie dekoracji słowo dziękuję kieruje do: p. Pawła Oskwarka, rodziny państwa: Szymoniaków, Mazurkiewicz, Polewków i tych wszystkich, którym trzeba powiedzieć i wyrazić sercem- dziękuję. (katecheta Dawid Czaicki) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • PASOWANIE NA UCZNIÓW KLAS I

  14 października 2015r. - Dzień Komisji Edukacji Narodowej - to data ważna nie tylko dla nauczycieli, ale również dla uczniów klas pierwszych naszej szkoły, ponieważ właśnie w tym dniu odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Rudniku. Uroczystość pasowania zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu naszych uroczystości szkolnych. Stanowi ona przeżycie nie tylko dla samych dzieci – kandydatów na uczniów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów.  Pierwszaki z  niecierpliwością czekały na dzień, w którym staną się prawdziwymi uczniami i poprzez pasowanie zostaną włączeni do społeczności szkolnej.  Przygotowywały się do tej uroczystości z wielkim zaangażowaniem już od początku roku szkolnego, gdyż jest ona niejako egzaminem dojrzałości dziecka do podjęcia obowiązków ucznia. Prowadzenie tej wyjątkowej imprezy podjęli się uczniowie Gimnazjum, którzy serdecznie powitali przybyłych gości, rodziców, dyrekcję szkoły, nauczycieli i najważniejszych uczestników uroczystości - uczniów klas pierwszych. Ubrani w starodawne stroje przenieśli nas w atmosferę średniowiecznego zamku. Pierwszoklasiści swój program artystyczny rozpoczęli od uroczystego wejścia do sali gimnastycznej w akompaniamencie fanfar. Następnie przejęci młodzi aktorzy oraz uczniowie klasy Iag zaprezentowali swoje umiejętności artystyczno - wokalne w przedstawieniu - „W Krainie Króla Wiedzy”. Pierwszaki wykazały się nie tylko wiedzą: doskonałą znajomością Ojczyzny i naszych symboli narodowych, znajomością przepisów ruchu drogowego, ale także umiejętnościami recytatorskimi i piosenkarskimi. Uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania.  

  Po zakończonej części artystycznej,  pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania, dyrektor i wicedyrektor szkoły, dokonali symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Następnie głos zabrał  dyrektor szkoły – Mirosław Pękala, który życzył uczniom samych sukcesów w nauce, a ich  rodzicom wytrwałości. Zobowiązał się również do udzielania wszechstronnego wsparcia rodziców w wychowaniu ich pociech. Także licznie przybyli rodzice  złożyli w swoim imieniu deklarację aktywnej współpracy ze szkołą.

  Na zakończenie uroczystości uczniowie przechodząc przez symboliczną bramę prowadzącą do „Krainy Wiedzy”,  zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie każdemu pierwszakowi pamiątkowego dyplomu i słodkiego upominku. Po uroczystości, dzieci wraz z rodzicami udały się do klas na słodki poczęstunek.

  Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci pierwszaków i ich rodziców, o czym świadczyły roziskrzone oczy dzieci i ich przejęte miny oraz wzruszenie i duma widoczna na twarzach rodziców. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie lata szkolnej wędrówki.

  Uroczystość przygotowały wychowawczynie kl.Ia – p. Danuta Pitala i kl.Ib – p. Wiesława Kozik. Dziękujemy także za zaangażowanie w przygotowanie imprezy pani Bogusławie Szczurek, która wraz z uczennicami z aktywu bibliotecznego i uczniami klasy I gimnazjum pomagała w sprawnym przebiegu uroczystości.
  (W. K) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Dzień Edukacji Narodowej - 2015

  Dnia 14.10.2015 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 6a, 5a oraz 2a pod kierunkiem pani Agaty Bień i Małgorzaty Bylicy. Chór szkolny pod batutą p. Ireneusza Przały, zaprezentował repertuar skocznych i melodyjnych piosenek utrzymanych w charakterze radości i zabawy.  Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na początku akademii głoś zabrał p. dyrektor Mirosław Pękala, który mówił o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Pod koniec wystąpienia wręczył Nagrody Dyrektora wyróżniającym się w pracy  dydaktyczno – wychowawczej nauczycielom. (M. Bylica) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH

      6 października 2015 o godz. 10.45 w świetlicy Gimnazjum odbyła się prezentacja projektu Warzywa i owoce, która była przygotowana w ramach projektu-Szkoła promująca zdrowie. Uczniowie pod opieką p. Jadwigi Zajdy, p. Józefy Staśko i p. Dawida Czaickiego przygotowali prezentacje na temat wartości odżywczych i leczniczych owoców i warzyw, którego każdego dnia spożywamy jedząc posiłki. Projekt był skierowany do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej.
      Pierwsza część projektu było to omówienie prezentacji multimedialnej, która zawierała najważniejsze warzywa i owoce, które znajdują się w naszym codziennym jadłospisie. Uczniowie klas IV-VI mogli dowiedzieć się m.in. jakie witaminy zawierają poszczególne elementy naszego żywienia oraz jak odpowiednio dobierać owoce i warzywa, aby nie były one dla siebie antagonistami.|
     Druga część projektu Warzywa i owoce była związana z degustacją przygotowanych na suto zastawionych stołach owoców i warzyw. Celem całego przedsięwzięcia była promocja zdrowego żywienia w szkole, jak również dbanie o równowagę organizmu, gdyż ona wpływa też na nasze funkcjonowanie, przyswajanie wiedzy i efekty związane z nauką.
     Słowa podziękowania należy skierować wobec uczennic klas I, II Gimnazjum, które pomogły przygotować owoce i warzywa do degustacji, jak również  elementy do dekoracji auli. Dziękujemy również naszej intendentce z kuchni p. Marcie Gielata za pomoc w przygotowaniu degustacji, gdyż ona zajęła się przygotowaniem i zamówieniem potrzebnych owoców i warzyw do degustacji. Naszą wdzięczność kierujemy wobec Pana Dyrektora, który sfinansował zakup niezbędnych rzeczy do projektu. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i realizacji projektu mówimy serdeczne: dziękujemy!  (DC)  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Salezjańskie Wioski Świata po raz drugi

  W piękną, słoneczną pogodę, trzeciego października Grupa Misyjna, już po raz drugi uczestniczyła w zwiedzaniu i w warsztatach w Wioskach Świata. Tym razem była to wspólna wycieczka ze szkolną świetlicą. Grupa Misyjna wybrała nowy temat warsztatów: „Mój kolega z Ameryki Południowej”, dzieci ze świetlicy: „Jeden dzień z życia w Afryce”.

  Świetlica przygotowywała się do wycieczki, uczestnicząc w zajęciach świetlicowych z tematyki Edukacji Globalnej. Podczas spotkań dzieci zapoznały się z codziennym życiem ich rówieśników, oglądając dwa filmy: „Dzieci Afryki” i „Afrykańska szkoła” oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez katechetkę Dorotę Mielecką o naszym misjonarzu ks. Marku Gizickim. Dzieci podczas tych zajęć pracowały z mapą i globusem, by zapoznać się z krajami Afryki, oraz by poznać miejsca związane z pracą misyjną. Warsztaty w Wioskach Świata były zatem dla uczniów, dopełnieniem wiadomości o Afryce, a przede wszystkim doświadczeniem, poprzez zabawę i ćwiczenia, trudów dnia codziennego, z jakimi borykają się ich rówieśnicy z Afryki.

  Grupa Misyjna, kontynuując warsztaty misyjne, zgłębiała wiedzę o warunkach życia, w szczególności nauki, rówieśników z Ameryki Południowej. Zdobytą wiedzę wykazali, rozwiązując bezbłędnie zadania w grupach, przygotowane przez panią wolontariuszkę na zakończenie warsztatów.

  Uwrażliwienie dzieci na krzywdę ludzką ma ogromny wpływ na zaangażowanie w działalność misyjną. Nasi uczniowie, wolontariusze misyjni, pamiętają o swoich rówieśnikach z Afryki, kolędując w okresie świątecznym dla naszego misjonarza księdza Marka Gizickiego. Dzięki naszemu wsparciu afrykańscy uczniowie ks. Marka nie muszą już uczyć się pod gołym niebem.(D.M.) Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • 27.09.2015

  Noc Naukowców już na stałe wpisała się w kalendarz imprez naszego gimnazjum i cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością.  25 września 38 uczniów z klas I – III wybrało się do Krakowa, aby przekonać się, że chemia, fizyka czy biologia pełne są zadziwiających zjawisk. Mieliśmy okazję odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w popularno-naukowych pokazach, eksperymentach i wykładach. Pracownicy naukowi krakowskich uczelni otwierając drzwi do swoich laboratoriów i pracowni, starali się  każdemu pokazać, że ich codzienna praca jest niezwykle ciekawa i pasjonująca. Na Uniwersytecie Rolniczym mieliśmy okazję obserwować zachowanie ryb, węży i kameleonów. Studenci oraz  naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej demonstrowali zjawiska związane z polem magnetycznym, demonstrowali działanie Generatora van de Graaffa, wykonywali doświadczenia z zakresu elektrostatyki i optyki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z zastosowaniem ciekłego azotu czy suchego lodu (zestalony CO2). Z niedowierzaniem obserwowaliśmy co się dzieje z różnymi rzeczami zamrożonymi do temperatury – 196 0 C. Wysłuchaliśmy również interesującego wykładu nt. samochodu przyszłości, czyli samochodu na wodór.  Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i z przekonaniem, że wszelkie osiągnięcia nauki mają wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu.  Zdjęcia w galerii NOC NAUKOWCÓW - 2015

 • Archezja – powrót do przeszłości, czyli w poszukiwaniu wartości

  18 września uczniowie klasy I a gimnazjum odbyli kilkugodzinną podróż  przez Dolinę Prądnika, cofając się niejako w czasie poprzez średniowiecze, czasy biblijne aż do prehistorii. Pierwszym etapem   wędrówki  było zwiedzanie zamku w Ojcowie, poznanie jego znaczenia obronnego i  historii związanej z naszym patronem. Następnym przystankiem był  ostaniec skalny - góra Jonaszówka, ze szczytu której  można podziwiać Ojców, Dolinę Prądnika i okoliczne skałki. W Jaskini Ciemnej cofnęliśmy się do czasów prehistorycznych, gdyż właśnie tu odkryto osadę neandertalczyków z czasów ostatniego zlodowacenia (60 – 50 tys. lat temu). Ostatnim punktem wyprawy było wspólne ognisko i  zabawy integracyjne na terenie  Ośrodka Profilaktyki Problemowej pod nazwą „Archezja”. Było więc wspólne budowanie domu, strzelanie z łuku i zjazd z drzewa na linie. Podczas całodziennej wędrówki uczniowie, z dużym zaangażowaniem, wykonywali różne zadania dotyczące podejmowania przemyślanych, właściwych decyzji życiowych oraz  wyboru pozytywnych wzorców godnych naśladowania. Przez cały dzień dopisywała pogoda i  dobry humor. JP

 • „ Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad, wraca dziś pamięć o tych, których nie ma...”

  W dniu 15 września w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku odbył się apel z okazji rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. 1 września minęła 76. rocznica napaści Niemiec hitlerowskich, a 17 września napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Daty te wyznaczają jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach narodu i państwa – okres wojny i okupacji.  Bohatersko stawialiśmy opór wojskom dwóch supermocarstw i mimo zapewnień sojuszników – Anglii i Francji, pozostaliśmy w walce osamotnieni.
  Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum pod opieką pani mgr Barbary Machnik i pani mgr Agnieszki Szlachetki, przygotowali apel ku czci tych, którzy zginęli i przelali krew za Polskę w tamtym traumatycznym dla naszego narodu okresie. Recytacje wierszy przeplatane były krótkimi komentarzami historycznymi. Wykorzystano oryginalne nagrania z ówczesnych dni i komunikaty radiowe Polskiego Radia. Chór pod przewodnictwem pana mgr. Ireneusza Przały urozmaicił program pieśniami patriotycznymi. Pod koniec uroczystości uczniowie mogli obejrzeć krótki film dokumentalny przedstawiający tragiczne obrazy z września 1939r. Jednymi z elementów dekoracji podczas apelu były brzozowe krzyże, pod którymi uczniowie złożyli kwiaty i znicze jako hołd tym, którzy polegli za naszą ojczyznę. (B.M.)
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Ubezpieczenie

  Do 9 października wychowawcy będą zbierać wpłaty na dobrowolne ubezpieczenie grupowe uczniów. W ubiegłym roku składka na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków wynosiła 32 zł. przy sumie ubezpieczenia 8000 zł.  W tym roku szkolnym składka wynosi 34 zł. przy sumie ubezpieczenia 10000 zł. oraz świadczeniu dodatkowym - zwrot kosztów leczenia do wysokości 30% sumy ubezpieczenia. Ubezpieczenie w firmie PZU w wariancie II. Szczegóły w zakładce Dokumenty - tutaj.

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

  Z uwagi na piękną pogodę,  tegoroczna inauguracja roku szkolnego odbyła się na specjalnie przygotowanym na tę uroczystość boisku sportowym. Tradycyjnie chór odśpiewał hymn narodowy, a następnie dyrektor szkoły, pan Mirosław Pękala, przywitał przybyłych  po wakacyjnej przerwie uczniów ich rodziców oraz nauczycieli. Cytując słowa klasyka: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać”, życzył uczniom wiary  w możliwości osiągania sukcesów w nauce i zachowaniu. Część artystyczna rozpoczęła się od tragicznych wspomnień wydarzeń z września 1939 r. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych w czasie II wojny światowej. Samorząd Uczniowski złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym te smutne wydarzenia. Następnie uczniowie słowami wierszy i piosenki wspominali beztroskie chwile spędzane na łonie natury podczas wakacyjnego wypoczynku. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach akademii, czyli pierwszoklasistach. To właśnie do nich starsze koleżanki skierowały szczególnie ciepłe słowa powitania, zapewniając ich, że zawsze w szkole mogą liczyć na  pomoc dyrekcji, nauczycieli oraz bardziej doświadczonych kolegów. Życzyły im radości z przebywania w nowym zespole klasowym oraz wzorowego pierwszego świadectwa szkolnego. Po zakończonej części artystycznej, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.(A.Ch) Zdjęcia w Albumie - tutaj

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
  Rudnik, ul. Szkolna 55
  32-440 Sułkowice
 • 012 2732018
  fax:012 2732018
  telefony wewnętrzne:
  sekretariat 20
  pedagog 24
  kuchnia 25

Galeria zdjęć