• 1 procent

  Szanowni Państwo

  Wspólnie z Radą Rodziców, Radą Pedagogiczną zwracam się do Państwa z prośbą o przekazanie 1% podatku dla Naszego Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku. W ciągu sześciu lat tą drogą pozyskaliśmy 12.062,34 .  Więcej danych (między innymi do pobrania program ułatwiający  rozliczenia PIT -ów za 2015 r.) w  zakładce Informacje - tutaj. Mirosław Pękala

 • Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

  Tuż przed feriami, 15 stycznia , w naszej szkole odbyły się warsztaty pierwszej pomocy dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej. To cykliczne szkolenie, wdrażające  do inicjowania zachowań ratujących zdrowie i życie ludzkie. Ratownicy Służby Maltańskiej  z Myślenic, z chęcią odpowiedzieli na apel szkoły i jak co roku przygotowali prelekcję i pokaz czynności ratunkowych, oraz quiz dla naszych uczniów. Miłą niespodziankę, sprawiła była już uczennica gimnazjum, Monika Kurowska, która wcieliła się w rolę pozorantki czynności ratunkowych. Od wielu lat uczestniczyła w szkoleniach , brała udział w konkursach udzielania pierwszej pomocy i teraz jako licealistka czynnie działa w Służbie Maltańskiej. To przykład ‘’zarażenia się ‘’ pomocą dla innych, różnorodną pomocą, tą,  dla której najwyższą wartością jest ludzkie zdrowie i życie. Ratownicy w przystępny dla uczniów sposób opowiedzieli o ‘’łańcuchu przeżycia’’, kolejnych etapach udzielania pierwszej pomocy. W praktyczny sposób pokazali, że czynności te nie są skomplikowane, trzeba tylko znać ich zakres i wiedzieć kiedy i w jakiej sytuacji je wykonywać. Omówili zasady pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach; złamań, krwotoków, zadławienia się, porażenia prądem, udaru cieplnego, zachłyśnięcia wodą. Na fantomie uczniowie uczyli się akcji RKO czyli resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Każdy miał możliwość zmierzenia swojego ciśnienia i nauki prawidłowego pomiaru tętna. Na koniec miła niespodzianka, mini – konkurs . Nasi uczniowie z powodzeniem odpowiadali na wszystkie pytania, te łatwiejsze i te wymagające wiedzy specjalistycznej.  Z uwagą uczestniczyli w szkoleniu więc i wiedza pozostała, co bardzo cieszy. Kolejny rocznik uczniów, kolejne umiejętności nabyte i duma, że każde z dzieci poradzi sobie w trudnej sytuacji. To obowiązek każdego , moralne zobowiązanie, troska o dobro największe – ludzkie zdrowie i życie. Za rok, kolej na młodszych uczniów.  AB. Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • NOC W SZKOLE

  W nocy z piątku na sobotę (15/16 stycznia) ponad 50 uczniów naszego gimnazjum miało okazję przekonać się, jak wygląda szkoła nocą. Wszyscy chętni  stawili się w szkole ze śpiworami, poduszkami i karimatami. Pierwszym punktem programu był konkurs „Jaka to melodia”, później były kalambury, dyskoteka, wspólna kolacja i na koniec  oglądanie filmów oraz karaoke. Wygłupy i  śmiechy towarzyszyły wszystkim do późnych godzin nocnych. Po drugiej  młodzież położyła się spać. Jednak niektórzy nie czuli zmęczenia i do końca imprezy nie zmrużyli oka tocząc rozmowy. Rano wszyscy niewyspani, ale bardzo zadowoleni opuścili mury szkoły i bezpiecznie udali się do domu. Zdjęcia w Albumie - tutaj. (JP)

 • Cała Polska czyta dzieciom

  18 grudnia 2015r. w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wzięli udział uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej. Akcja ta zorganizowana została tym razem przez panie Agnieszkę Koziołek i Alicję Kuchtę. Zaproszeni goście, panie Gabriela Bielarz, Ewelina Róg, Dorota Góralik, Renata Sikora (lektorki), nasi mali aktorzy oraz uczniowie, którzy zadbali o oprawę muzyczną tego widowiska, przenieśli słuchaczy do zabawnego świata wierszy Jana Brzechwy. „Leń”, „Kłamczucha”, „Żuraw i Czapla”,  „Samochwała”, „Na straganie”, „Pomidor”, „Stonoga”, „Żaba”, i „Mucha”- to utwory, które nie tylko bawią i śmieszą, ale też zmuszają słuchaczy do skupienia uwagi i zastanowienia się nad ich sensem. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia. Zdjęcia w Albumie - tutaj    /A. Koziołek/

 • Jasełka 2015

  22 grudnia upłynął na klasowych wigiliach i jasełkach. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Nadanie Szkole Sztandaru

  W dniu 28 listopada 2015 r. odbyło się nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Rudniku oraz obchody 130-lecia Szkoły Podstawowej w Rudniku. Zdjęcia z uroczystości w Albumie - tutaj.

 • Spotkanie z policjantami

  9 grudnia 2015r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. Spotkanie było inicjatywą szkoły na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze i w czasie ferii zimowych w ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” i konkursu „Bezpieczeństwo w drodze do szkoły”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, bezpieczeństwa podczas pobytu w domu, kontaktu z osobą nieznajomą oraz w czasie ferii zimowych. W czasie spotkania zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu „Bezpieczeństwo w drodze do szkoły”. Miejsce I zajął Bartłomiej Szczurek z klasy IIIb, miejsce II-Bartłomiej Kozak z klasy IIa, miejsce III-Ksawery Cebula z klasy IIa. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Cygan z klasy IIIa oraz Mikołaj Profic z klasy IIa. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie a nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Laureaci otrzymali gry edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa a pozostali uczestnicy odblaski. Na koniec uczniowie podziękowali policjantom za bardzo ciekawą i pouczającą lekcję bezpieczeństwa. Zdjęcia w Albumie - tutaj. /A. Koziołek/

 • WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE DLA KLAS I-SZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ

  Żad­na noc nie może być aż tak czar­na,
  żeby nig­dzie nie można było od­szu­kać
  choć jed­nej gwiaz­dy. Pus­ty­nia też nie może
  być aż tak bez­nadziej­na, żeby nie można
  było od­kryć oazy. Pogódź się z życiem,
  ta­kim ja­kie ono jest. Zaw­sze gdzieś cze­ka ja­kaś mała ra­dość.
  Is­tnieją kwiaty, które kwitną na­wet w zimie.

  Grudzień dla każdego z nas jest czasem przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. Ten czas jest przepełniony radosnym oczekiwaniem. Radość, która promieniuje od każdego z nas, powinna być przekazywana dalej, drugiemu człowiekowi. To właśnie warsztaty bożonarodzeniowe, które odbyły się w naszej Szkole w dniu 8 grudnia 2015 sprawiły największa radość uczniom klas I-szych Szkoły Podstawowej.

  Warsztaty prowadzone przez katechetę Dawida Czaickiego wraz z uczennicami klas II Gimnazjum było dobra okazją, by uczniowie klas I-szych przygotowali bombki bożonarodzeniowe, które będą zdobić sale, w których dzieci się uczą. Nasi najmłodsi pod opieką uczennic  klas II Gimnazjum, które zawsze są oddane by pomóc i nieść radość wykonywali i ozdabiali także choinki, które są nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. W czasie warsztatów opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynię: p. Danuta Pitala i p. Wiesława Kozik. Nie zabrakło również honorowego gościa, który odwiedził uczniów w czasie warsztatów- p. dyrektora Mirosława Pękali.

  Słowa wdzięczności kierujemy do tych, którzy przyczynili się do radości uczniów klas I-szych Gimnazjum-  Rady Rodziców przy ZPO w Rudniku. (DC). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • W drodze do Betlejem…czyli kartka z lekcji religii w gimnazjum

  Pewną tradycją lekcji religii w naszym Gimnazjum- katechez u początku adwentu, czasu który przygotowuje nas do radosnych świąt Bożego Narodzenia są zajęcia podczas których uczniowie wykonują różnego rodzaju ozdoby, czy też elementy bożonarodzeniowe. Następnie uczniowie wykorzystają je do ozdabiania swoich sal lekcyjnych. W tym roku, w kreatywne lekcje katechez zaangażowały się klasy Ia i II a Gimnazjum.
    Wspólne wykonywanie ozdób podczas zajęć integruje grupę uczniów, gimnazjaliści rozwijają swoje talenty, ale przede wszystkim jest to czas radości i poznania, tego co kryje się wgłębi serca każdego człowieka. Czas, który poświęca się uczniom w czasie takich lekcji-projektów pozwala również na to, by młodzi pokazali jak wzajemnie współpracuje, ale także jest to przestrzeń rozmów i odkrywania wartości jakie powinien w sobie kształtować młody człowiek- czyli być przede wszystkim autentycznym człowiekiem! (DC) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Nieść nadzieje…

  Spotkanie z J.E. ks. bp. Damianem Muskusem OFM w ramach wizytacji kanonicznej parafii 

  Ecce Mater Tua- Oto Matka Twoja

              Jednym z istotnych elementów wizytacji parafii są odwiedziny Ks. Biskupa w szkole. Bp Muskus w poniedziałek 23 listopada 2015 odwiedził naszą placówkę szkolna. O godz. 9.30 spotkał się ze społecznością uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W imieniu dzieci i młodzieży Ks. Biskupa Muskusa powitali uczniowie klas III gimnazjum, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania: Zuzanna Powroźnik i  Grzegorz Szymoniak. Podczas spotkania na sali gimnastycznej uczniowie najmłodszych klas zadawali pytania, na które zacny Gość odpowiadał. Pytania związane były m.in. czy praca biskupa jest ciężka, czy jakie języki zna Ks. Biskup oraz jakie są główne zmartwienia Ks. Biskupa związane z posługą pasterską.

    Po spotkaniu na sali gimnastycznej bp Muskus wraz p. dyrektorem Mirosławem Pękalą, ks. proboszczem Dariuszem Zoniem, katechetą Dawidem Czaickim odwiedzili oddziały przedszkole, gdzie na Ks. Biskupa czekała miła niespodzianka przygotowana przez najmłodszych. Ostatnim punktem wizyty bpa Muskusa w ZPO było spotkaniem z pracownikami obsługi i Gronem Pedagogicznym. Biskup wpisał się również do księgi pamiątkowej.     

    J.E. ks. bp Damian Muskus OFM pozostawił wszystkim, zarówno uczniom jak i nauczycielom przesłanie: że wykonywanie zawodu jeśli jest z powołania, jeśli się jest zaangażowanym i przez to rozwija się talenty nigdy nie jest męczące. Ufamy, że jeszcze nie raz będziemy gościć bpa Damiana Muskusa w murach naszej szkoły, i nie koniecznie w ramach wizytacji parafii, ale w ramach innych ubogacających spotkań. (katecheta Dawid Czaicki) Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • Powiedz NIE przemocy w rodzinie

  Dnia 3 grudnia 2015 roku podczas zebrania ogólnego z rodzicami asp. szt. Paweł Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach przeprowadził  prelekcję dla rodziców pt.:  Procedura „Niebieskiej Karty”  w praktyce szkolnej.  Omówił procedurę postępowania interwencyjnego w sytuacjach związanych z przemocą w rodzinie i zadania wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Policjant poinformował rodziców również o sposobach postępowania nauczycieli podczas realizacji procedury Niebieskiej Karty jak i zasad podejmowania i dokumentowania interwencji wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Przedstawił statystyki z ostatnich lat na temat liczby założonych Niebieskich Kart. Na zakończenie podał instytucje na terenie powiatu i gminy, gdzie osoby doznające przemocy mogą uzyskać pomoc.
  Są to:

  Zespół Interdyscyplinarny działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie Gminy Sułkowice
  Tel. 726-510-520, Tel. 12 272-50-20

  Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach
  ul. Kazimierza Wielkiego 5 Tel. 12 271-04-29, Tel. 510-132-396

  W sytuacji bezpośredniego zagrożenia  tel.  112
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  Czytajmy razem i róbmy to z radością – takie hasło przyświecało w tym roku odchodom w naszej szkole Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Chcąc zachęcić dzieci w młodszym wieku szkolnym do czytania, trzeba stosować różnorakie metody i formy stymulujące zainteresowanie książką. Ustanowiony w 2002 roku Dzień Pluszowego Misia był więc znakomitą okazją, aby zachęcić dzieci do czytania książek, nie tylko o Misiu o Bardzo Małym Rozumku ale i o innych misiach, a także do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Aktyw biblioteczny zaprosił więc uczniów klas trzecich do udziału w głośnym czytaniu przygód najbardziej znanego misia na świecie – Kubusia Puchatka. To, co przyciągnęło uwagę trzecioklasistów, to zmieniający się ton głosu czytających uczennic z klasy Iag, które prezentowały kwestie głównych bohaterów oraz odpowiednie przebranie za postaci ze Stumilowego Lasu. Uczestnicy uroczystości przypomnieli sobie  - bo z pewnością każdy z nich zna – przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz mieli okazję zaznajomić się z historią powstania pluszowej maskotki w formie pokazu multimedialnego zaprezentowanego przez RSU szkoły podstawowej.  Dzieci zapoznały się także z postaciami sławnych misiów w Polsce i na świecie: Colargolem, Paddingtonem, Misiem Uszatkiem, Misiem Baloo, Troskliwymi Misiami, Gumisiami. Na zakończenie wspólnie śpiewaliśmy piosenki z mniej lub bardziej znanych dzieciom bajek, których głównymi bohaterami są misie. (BSz)         

 • Przegląd pieśni patriotycznej

  ,,…A DZIEWCZĘTA  Z  WOJSKIEM SZŁY…”

  W dniach 23-24 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu odbył się etap wojewódzki XI Przeglądu pieśni patriotycznej  ,,…A DZIEWDCZĘTA Z WOJSKIEM SZŁY…”. Organizatorem konkursu było  Stowarzyszenie na Rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. W przeglądzie realizowanym w ramach programu ,,Na drodze do Polski Niepodległej”, który został włączony do Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej wystąpili z naszej placówki uczniowie Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum przygotowani pod kierunkiem p. Ireneusz Przały. Realizując cel wspierania wychowania patriotycznego młodego pokolenia, rozwijania pasji wokalnych uczniów oraz umożliwienia im prezentacji tych umiejętności, nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do  konkursu pieśni patriotycznej.  W ramach każdej kategorii (uczniowie szkół podstawowych, uczniowie gimnazjum) wyłonieni zostali zwycięzcy spośród solistów i chórów/zespołów wokalnych. W tegorocznej edycji konkursu - do którego przystąpiło ponad 700 uczestników – Szkołę Podstawową reprezentowała Jessica Leśniak z klasy Vb, a Gimnazjum – Dominika Zajda z klasy IIIb. Wystąpił także gimnazjalny chór szkolny.
  Finalistami konkursu zostali: Dominika Zajda ("Modlitwa dziewczyńska”, "Czterdziesty czwarty)  oraz chór szkolny ("Dziś idę walczyć mamo”, "Do wolności”). Serdecznie gratulujemy!  (IP)

 • CZEKOLADA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

  „W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź”

              Pewną już tradycją od roku szkolnego 2014/2015, że uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia koła turystyczno-krajoznawczego prowadzonego przez p. Jadwigę Zajdę oraz koła biblijno-liturgicznego prowadzonego przez pana katechetę Dawida Czaickiego, raz w miesiącu wyjeżdżają w sobotę na wycieczkę. Tym razem w miesiącu listopadzie uczniowie naszej Szkoły udali się do Krakowa, do Krakowskiej Manufaktury Czekolady by tam uczestniczyć w warsztatach i samemu przygotować pralinki, jak również ozdobić tabliczki białej czekolady. Uczniowie mogli zapoznać się z historią czekolady, tym jak powstaje ten miły dla naszych kubków smakowych produkt, oraz dowiedzieć się jak powstają dzieła sztuki z czekolady.   Tego rodzaju zajęcia- wycieczki integrują uczniów z różnych oddziałów klasowych, ale przede wszystkim są czasem odpoczynku, zdobywania nowych umiejętności i poznawania także historii i zabytków Królewskiego Miasta Krakowa. (DC, JZ). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • „Baw się razem z nami”

  Dnia 24. 11. 2015 r. uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej w Rudniku wzięli udział w Gminnym Konkursie  „Baw się razem z nami”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Harbutowicach. Drużyna w składzie: Aleksandra Judasz, Julia Postawa, Karolina Róg, Maciej Bąchor, Michał Doniec i Filip Ślusarz zdobyła II miejsce w konkursie!!! Wszyscy uczestnicy otrzymali srebrne medale i nagrody ufundowane przez Burmistrza Gminy Sułkowice. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!! (AK) Zdjęcia w Albumie -tutaj.

 • Pamiętamy!

  „Jest tylko jedna rzecz gorsza od samego Auschwitz... jeżeli świat zapomni, że takie miejsce istniało” ./Henry Appel/
   My chcemy pamiętać! Dlatego też we czwartek, 12 listopada 2015 roku, uczniowie klas III gimnazjum wraz z opiekunami wyruszyli do Muzeum Auschwitz – Birkenau – byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Celem wyjazdu było poznanie zjawiska Holocaustu oraz uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa. To miejsce martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej to autentyczne Miejsce Pamięci. Wyjazd był pełen refleksji i zadumy. Musimy pamiętać i krzyczeć – tu było piekło na Ziemi! /E. Tajs-Drąg/

 • Konkurs plastyczny „Podróż do krainy baśni”

  W klasach IV w październiku, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek  Szkolnych odbył się konkurs plastyczny ,,Podróż do krainy baśni”.   Organizatorami konkursu była Biblioteka szkolna, RSU oraz nauczyciel plastyki. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań tematyką baśni i bajek, rozbudzenie wrażliwości, fantazji, wyobraźni twórczej uczniów. Uczestnicy konkursu przedstawili w formie plastycznej swoją ulubioną postać bajkową. Jury przyznało następujące miejsca:
  I miejsce – Szymon Szczurek z kl. IV b
  II miejsce - Natalia Jończyk z kl. IV b
  III miejsce – Angelika Śliwa, Łukasz Wojnarowski z kl. IV b
  Wyróżnienia otrzymali: Anna Piegza, Natalia Starzec z kl. IVa.

  Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców, a ich prace zostały zaprezentowane w holu szkoły. Szlachetka, B. Szczurek

 • KONKURSY KURATORYJNE

  Szczegółowe wyniki konkursów organizowanych przez Małpolskiego Kuratora Oświaty można znależć w zakładce Osiągnięcia - tutaj

 • Występ grupy muzycznej WIRTUOZ

  Któż z nas nie lubi dobrej zabawy, w dobrym towarzystwie i przy dźwiękach muzyki? Taką właśnie zapewnili nam w piątkowy poranek 13 listopada artyści z Łódzkiego Biura Koncertowego WIRTUOZ. Panowie: Krzysztof Oczkowski i Krzysztof Orzechowski, przenieśli nas w magiczny świat pełen dźwięków, pięknej, wzruszającej, muzyki i niezapomnianych melodii. Dzięki ich mistrzowskiej wirtuozerii mieliśmy okazję posłuchać brzmienia instrumentów strunowych szarpanych. Zapoznali nas z ich budową, opowiedzieli historię powstawania i przypomnieli z jakiego kraju się wywodzą. Usłyszeliśmy dźwięki gitary klasycznej i nieograniczone możliwości gitary  elektrycznej, co było niemałą gratką zwłaszcza dla chłopców lubiących mocne, rockowe brzmienia. Duże wrażenie zrobiły na nas banjo, ukulele, mandolina i maleńka bałałajka.

  Artyści dozowali nam atrakcji, aby na końcu dać im prawdziwy upust i zaprezentować szlagiery muzyki klasycznej, jazzowej, country, rocka. Publiczność oszalała! Zachęcona przez muzyków do wspólnej zabawy, ochoczo wychodziła na środek auli, by móc pograć na zaprezentowanych instrumentach. Nie zabrakło także quizów muzycznych,  w których za poprawne odpowiedzi uczniowie otrzymywali nagrody w postaci kalendarzy i długopisów. Artyści zostali nagrodzeni głośnymi brawami. Uczniowie byli zachwyceni występem i chętnie wysłuchali koncertu, który wprawił ich w doskonały nastrój, poprawił humor i był zwiastunem dobrze zapowiadającego się dnia.(ACh) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Narodowe Święto Niepodległości

  Polska! O, ileż w jednym słowie może się zmieścić wielkiej treści…

  Naszym obowiązkiem jest oddanie hołdu tym, co zginęli za nasza Ojczyznę. Kierując się tym zobowiązaniem, w przeddzień państwowych uroczystości z okazji Święta Niepodległości,  odbyła się w naszej szkole okolicznościowa akademia. Patriotyczny charakter szkolnej uroczystości podkreślał biało-czerwony wystrój auli oraz kotyliony przypięte po lewej stronie galowego stroju uczniów. W inscenizacji pt. ,,Barwy mojej ojczyzny” w formie poetycko- muzycznej uczestniczyli uczniowie klasy IIag, członkinie aktywu bibliotecznego z klasy IIIbg oraz chór szkolny. Młodzież poprzez emocjonalne, poetyckie słowa przypomniała o znaczeniu wolności i niepodległości dla polskiego narodu i wskazywała, że z tym świętem nierozerwalnie łączy się słowo Ojczyzna.

  Dzięki przygotowanym przez pana Ireneusza Przałę i profesjonalnie wykonanym utworom muzycznym przez chór szkolny, mogliśmy poczuć atmosferę tych niełatwych dla nas, Polaków, czasów. Nuty smutku z powodu uraty wolności (,,Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, ,,Do wolności, ,,Polak nie sługa”) przeplatały się z radosnymi brzmieniami – „Kocham cię Polsko” -  gdyż Święto Niepodległości to także czas radości, że żyjemy w wolnym, pięknym kraju. Również występy solowe naszych chórzystek – Dominiki Zajdy i Jessici Leśniak- dostarczyły widowni wielu wzruszeń. Nie zabrakło rysu historycznego przedstawiającego najważniejsze wydarzenia polityczne oraz wybitne postaci, które przyczyniły się do powstania suwerennej Polski. Przypomniała nam o tym multimedialna prezentacja ukazująca długą drogę Polaków do niepodległości. Wysłuchaliśmy również piosenki raperskej Mrozu & Legala – 11 listopada (Nadal pamiętamy), która była potwierdzeniem, że my też utożsamiamy się ze słowami tego utworu, a akademia była wyrazem naszej powinności wobec poległych za Polskę. Najmłodsi uczniowie obejrzeli natomiast prezentację multimedialną  pt. ,,Polskie Symbole Narodowe – Polak mały”. Widowisko pomogło uświadomić uczniom, że droga do niepodległości nie była prosta i wymagała wielu ofiar, abyśmy mogli teraz spokojnie żyć, uczyć się i pracować. Zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów naszej szkoły była to niewątpliwie ciekawa lekcja historii i patriotyzmu. W krótkich słowach skierowanych do uczniów na zakończenie akademii dyrektor szkoły, pan Mirosław Pękala, podkreślił, że należy się cieszyć z odzyskania niepodległości, bo to jest wielkie święto radości. Nawiązując do aktualnej sytuacji na świecie, dyrektor zaakcentował, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wicedyrektor,  pani Małgorzata Koźlak, mówiła o tym, że należy zawsze pamiętać o tych, którzy walczyli za naszą wolność. Podkreślała, że mamy wiele powodów do tego, aby być dumnymi, że jesteśmy Polakami. Zdjęcia w Albumie - tutaj. Bogusława Szczurek, Małgorzata Norek- Łapa

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
  Rudnik, ul. Szkolna 55
  32-440 Sułkowice
 • 012 2732018
  fax:012 2732018
  telefony wewnętrzne:
  sekretariat 20
  pedagog 24
  kuchnia 25

Galeria zdjęć