Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
Strona główna
 • DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

  29 kwietnia uczniowie klas 1–3 szkoły podstawowej mieli okazję, już po raz drugi, uczestniczyć w obchodach Dnia Języka Angielskiego. W przygotowaniu tegorocznej imprezy  brały udział, w ramach projektu edukacyjnego, uczennice kl. 2a gimnazjum – Emilia Strugalska, Natalia Bobek, Kamila Stokłosa i Patrycja Bobek.

  Najmłodsi adepci języka angielskiego zostali zaproszeni do odbycia niecodziennej wycieczki po Wielkiej Brytanii. Kolejne etapy podróży zapowiadały konferansjerki – Kasia Falc i Kamila Rywotycka z 2b, które sprawdziły się w tej roli naprawdę doskonale.  Na temat kultury, tradycji, elementów geografii czy życia codziennego mieszkańców kraju uczniowie dowiedzieli się sporo z prezentacji multimedialnej, którą obejrzeli  z dużym zaciekawieniem. „Gościli” też w domu typowej angielskiej rodziny podczas oglądania scenki zaprezentowanej przez starsze koleżanki: Klaudię Pierog, Izę Oskwarek i Monikę Światłoń z 2b.

  Z pełną powagą, stojąc na baczność, wysłuchali także brytyjskiego hymnu. O tym, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii podzielone jest na cztery krainy opowiedziały im, w oparciu o samodzielnie wykonane plakaty, uczennice gimnazjum.  Dzieci zaciekawiła opowieść koleżanek  o szkockim potworze z Loch Ness, poznały poza tym składniki  tradycyjnego, kalorycznego angielskiego śniadania, mogły podziwiać atrakcje walijskiego parku, jak również poznać najpiękniejsze zakątki Irlandii Północnej. Wszystkie dzieci  z radością i dużym zaangażowaniem włączały się do wspólnego śpiewania popularnych angielskich piosenek, a teksty, zabawnie i bez skrępowania, ilustrowały ruchem. Dopełnieniem całości była scenografia. W jej przygotowaniu uczestniczył Filip Profic z 1ag, który wykonał plakat londyńskiego Big Bena, autorką napisów była zaś Gabrysia Mazurkiewicz z 6a. Jak uważnymi słuchaczami i widzami byli młodsi uczniowie można się  było przekonać na podstawie przeprowadzonego quizu o Wielkiej Brytanii.  Żadne pytanie nie sprawiało im bowiem trudności, wręcz prześcigali się w udzielaniu odpowiedzi. Na koniec uczniowie udali się do swoich klas, by z przygotowanych wcześniej komponentów wykonać flagi Wielkiej Brytanii i składających się na nią krain, a także ich roślinne symbole. Następnie, ze śpiewem  na ustach, udekorowani kwiatami i pomachując w rękach flagami, wszyscy przemaszerowali krótką trasą po Rudniku, by w ten sposób zakończyć obchody Dnia Języka Angielskiego.

  Zabawa była naprawdę przednia. Gimnazjalistki doskonale radziły sobie w roli przewodniczek po Wielkiej Brytanii, a uśmiech na twarzach dzieci był dla nich bardzo motywujący. Ta niecodzienna lekcja języka angielskiego niewątpliwie dostarczyła uczestnikom bogatej wiedzy na temat Wielkiej Brytanii, przyniosła też mnóstwo wrażeń i na pewno zachęci uczniów do dalszej przygody z angielskim. (A. Bień, B. Machnik). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • SUKCES UCZNIÓW KLAS IV W GMINNYM KONKURSIE „AS MATEMATYCZNY”

  15 kwietnia br. w naszej szkole odbył się etap gminny konkursu „As matematyczny” w kategorii klas IV. Naszą szkołę reprezentowali:  Paulina Chlipała z kl. IV b oraz Rafał Żmija z kl. IV a. Każda szkoła podstawowa z naszej gminy wytypowała dwóch uczniów, wyłonionych w etapie szkolnym tego konkursu, który odbył się 18 lutego.
  Konkurs otworzył dyrektor szkoły p. Mirosław Pękala. Życzył uczniom sukcesu i wykazania się wiedzą.
  Podczas trwania konkursu uczniowie zmierzyli się z 24 zadaniami o zróżnicowanym stopniu trudności. Były wśród nich zadania logiczne, porównywanie ilorazowe i różnicowe, skala i plan, obliczanie upływu czasu. Wszystkie zadania wymagały dużej wiedzy z zakresu matematyki oraz skupienia i logicznego myślenia.

  Najlepiej rozwiązała zadania konkursowe Paulina Chlipała, zdobywając 45 punktów na 48 możliwych do zdobycia i tym samym wygrała konkurs. Na drugim miejscu z 43 punktami uplasował się Rafał Żmija.
  Dyrektor szkoły wręczył laureatom i uczestnikom piękne nagrody książkowe z matematyki, ufundowane przez Burmistrza Gminy Sułkowice p. Piotra Pułkę. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali  upominki i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców. Nauczyciele przygotowujący uczniów otrzymali dyplomy z podziękowaniem. (Ewa Bugajska). Zdjęcia - http://zporudnik.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=128

 • Krakowski teatr „Inspiracja”

  Dnia 24 kwietnia 2014 roku uczniowie klas I-III   obejrzeli teatrzyk pt.”Kolczasta przyjaźń” przygotowany przez aktorów teatru „Inspiracja”. Było to  widowisko  traktujące o tolerancji i przyjaźni. Bohaterem był  Jeżyk, którego  uważano  za "dziwoląga", którego ośmieszano i wyśmiewano, z którym nikt nie chciał się zaprzyjaźnić.   Jednak okazało się, że ta „kolczasta postać” posiada sporo umiejętności i zalet, a otoczenie może się od niego wiele nauczyć.   Trzeba tylko samemu  przezwyciężyć uprzedzenia i dać szansę na tę przyjaźń.  Tak zrobił Tygrysek, który był w tarapatach, bo nie umiał wydostać się z lasu. Zaprzyjaźnił się z Jeżem, aby ten pomógł mu odnaleźć drogę. Na początku nie była to przyjaźń bezinteresowna, ale Tygrysek zrozumiał, wartość przyjaźni i że „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Ale spotkanie z Tygryskiem było owocne także dla samego Jeżyka, który stał się mniej „kolczasty” i poprawił relacje z otoczeniem.

  Teatrzyk był bardzo pouczający, podejmował wiele bardzo ważnych zagadnień związanych z prawidłowym rozwojem dziecka i budowaniem właściwych relacji w grupie. Przede wszystkim   poruszał problem tolerancji wobec inności. W przypadku naszych uczniów dotyczył pozornie "błahej" odmienności w wyglądzie czy ubiorze, która nierzadko staje się przyczyną   wyśmiewania, dyskryminacji, a nawet  wykluczenia z grupy. Program   poruszał również problem  akceptacji wobec niepełnosprawnych kolegów, uczył   komunikowania się i współdziałania, pokazywał, jak rozwiązywać konflikty w grupie. Postać Jeżyka zaś promowała treści zawierające elementy racjonalnego odżywiania i higieny osobistej.

  Oprócz walorów edukacyjnych program był doskonałą zabawą dla dzieci, które z dużym zainteresowaniem śledziły to, co działo się na scenie i żywo reagowały na perypetie bohaterów. Zdjęcia - tutaj. (MK)

 • Zgłębiamy tajniki genetyki

  Pod tym właśnie hasłem, 15 kwietnia 2014 roku, w Gimnazjum w Sułkowicach zorganizowany został  Gminny Konkurs Biologiczny. Naszą szkołę reprezentowali: Monika Kurowska kl. II b,  Radek Cichosz  kl. II b, Maciek Łapczyński  kl. II b, Wojtek Koziołek  kl. III a.
  Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test i krzyżówkę gdzie musieli wykazać się ogromną wiedzą z zakresu genetyki.
  W drugiej części reprezentanci drużyn przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne pt. „GMO – znaczenie dla człowieka” oraz modele DNA.  
  Uczniowie naszego gimnazjum zajęli I miejsce. Gratulujemy! (JP)

 • EGZAMIN GIMNAZJALNY

  W dniach 23-25 kwietnia 2014 uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przystąpią do egzaminu gimnazjalnego. W tych dniach klasy pierwsze i drugie gimnazjum mają dni wolne. Uczniowie szkoły podstawowej mają lekcje ze zmienionym planem, z którym można zapoznać się tutaj - plan lekcji 23-25 IV 2014. POWODZENIA!

 • Rekrutacja do przedszkola

  Informuję, że wszystkie dzieci zgłoszone w rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2014/15 zostały przyjęte. Przypominam, że zgodnie z oświadczeniem zawartym we wniosku rodzic zobowiązany jest do podpisania umowy na korzystanie z przedszkola w terminie od 11 do 25 sierpnia 2014 r. Niepodpisanie   umowy w terminie będzie traktowane jako rezygnacja z przedszkola. Dyrektor ZPO w Rudniku - Mirosław Pękala

 • Gminny Konkurs Piosenki Szkolnej „ Piosenka z przesłaniem”

  W dniu 20 marca 2014r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku odbył się Gminny Konkurs Piosenki Szkolnej pt. „ Piosenka z przesłaniem”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Rudniku pod patronatem Burmistrza Gminy Sułkowice. Do konkursu przystąpiło 26 dzieci z niżej wymienionych placówek oświatowych Gminy Sułkowice: Szkoła Podstawowa w Harbutowicach, Szkoła Podstawowa w Krzywaczce, Szkoła Podstawowa w Biertowicach, Szkoła Podstawowa w Rudniku. Konkurs odbył się w dwóch grupach wiekowych: a) klasy I, b) klasy II i III, w kategoriach: soliści i grupy. W tym dniu od rana w szkole panowały wielkie emocje. Z uśmiechem na twarzy, dzieci przystąpiły do konkursu. Tematyka piosenek była poruszająca. Każdy utwór niósł głębokie przesłanie. Dzieci śpiewając hity znanych artystów, zachęcały do pomocy ludziom potrzebującym, ochrony środowiska, do refleksji nad swoim życiem, postępowaniem. Mali wykonawcy śpiewali przeboje z ogromnym zaangażowaniem, prezentując wysoki poziom ich wykonania. Występy uczestników oceniało Jury w składzie: Pani Barbara Szatan, Pani Bogusława Szczurek oraz Pan Ireneusz Przała. Laureaci  otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodycze ufundowane przez Burmistrza Gminy Sułkowice oraz Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku, które je wręczył.
  Wyniki konkursu - tutaj. Zdjęcia w Albumie - tutaj.
  Koordynująca przebieg konkursu - Agnieszka Koziołek.

 • Spotkanie z Wiesławem Drabikiem

  W piątek, 28 marca, gościł w naszej szkole jeden z najchętniej czytanych współczesnych polskich pisarzy literatury dziecięcej – Wiesław Drabik. Spotkał się z przedszkolakami, a potem uczniami klas 1 -3 . W trakcie tych spotkań pisarz opowiadał dzieciom, jak powstaje książka, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem, ale przede wszystkim zachęcał dzieci do obcowania z literaturą. Czynił to w sposób lekki, humorystyczny i zabawny. Od pierwszej chwili porwał słuchaczy w wir zagadek, rymowanek i bajek. Nagradzał naklejkami, zakładkami do książek, a najczęściej odpowiadających obdarowywał książeczkami. Recytował fragmenty swoich bajek i zachęcał dzieci do odgadywania rymów. Było bardzo głośno i wesoło, każdy chciał wykrzyczeć rymujące się zakończenie wersu. Wiele zabawy dostarczyło wspólne układanie zakończenia opowiedzianej historii.

  Każde zakończenie zaproponowane przez dzieci pan Drabik wykorzystywał, by zachwycić kolejnym dowcipnym rymem. Sala raz po raz wybuchała gromkim śmiechem. Przedszkolaki zachwyciły znajomością bajek oraz piękną recytacją wierszy Drabika, Brzechwy i Tuwima. Na końcu spotkania każdy mógł zakupić książeczkę z autografem gościa.
  Duże zaangażowanie dzieci i ich prawdziwe oddanie się literackiej zabawie przekonują o potrzebie organizowania tego rodzaju spotkań. Osobisty kontakt z autorem głębiej zapadnie w pamięć dziecka i sprawi, że chętniej sięgnie ono po książkę. Taki cel przyświecał organizatorce spotkania. (M.K.)
  Zdjęcia w Albumie -tutaj.

 • 1 procent

  Szanowni Państwo

  Wspólnie z Radą Rodziców, Radą Pedagogiczną zwracam się do Państwa z prośbą o przekazanie 1% podatku dla Naszego Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku. W ciągu czterech lat tą drogą pozyskaliśmy 9265,54 zł. Środki te w całości, decyzją Rady Rodziców,zostały przeznaczone na zakup nowoczesnych środków audiowizualnych: 2 projektorów (sala nr 4  w Szkole Podstawowej i sala nr 40 w Gimnazjum) oraz 2 tablic interaktywnych (sale nr 5 i 31 w Szkole Podstawowej). Więcej danych (między innymi do pobrania program ułatwiający  rozliczenia PIT -ów za 2013 r.) w  zakładce Informacje - tutaj. Mirosław Pękala

 • Pierwszy dzień wiosny

  21 marca powitaliśmy wiosnę, a pożegnaliśmy zimę. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

   

   

 • Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2014/2015


  Nabór do przedszkola jest prowadzony od 3 do 31 marca 2014 r. Informacje, formularz wniosku -  tutaj.

 • Pasowanie na czytelnika – luty 2014r.

  We wtorek 25 lutego 2014r. odświętnie ubrani pierwszoklasiści obejrzeli w auli naszej szkoły przedstawienie w wykonaniu uczniów z klasy piątej pt. ,,Kłótnia wróżek”. Bajkowa inscenizacja wprowadziła uczniów w zaczarowany świat bajek i baśni i miała na celu zachęcić przyszłych czytelników do częstego sięgania po książkę z biblioteki szkolnej. Nasi szkolni aktorzy wcielili się w znane i lubiane bajkowe postacie. Tego dnia Dziewczynka z zapałkami  żaliła się dzieciom, że jest jej smutno i zimno, Jaś i Małgosia  opowiedzieli, kogo spotkali w lesie i jak skończyła się ich przygoda, Czerwony Kapturek chwalił się, jak troszczy się o swoją chorą babcię, Królowa Śniegu zdradziła uczniom, jakie miała zamiary względem Kaja i dlaczego nic z tych planów nie wyszło, a Śpiąca Królewna  tupała nóżką niezadowolona, że czarownica rzuciła na nią czar i musi spać lat sto… . Wróżki co prawda próbowały udaremnić postaciom z bajek zaprezentowanie się dzieciom, ale dzielne Skrzaty przejęły odważnie pałeczkę i same poprowadziły imprezę, zadając równocześnie  dzieciom w trakcie inscenizacji pytania dotyczące znajomości bajek. Znacząca rola przypadła też  Książce, która pouczała przyszłych czytelników, jak należy się z nią obchodzić.

  Uatrakcyjnieniem uroczystości był niewątpliwie również występ wokalny Gabrysi Szuby i Dominiki Zajdy oraz popis wokalno-taneczny Sylwestra Bylicy z klasy IIIag, którzy ,,śpiewająco”  wychwalali zalety książki oraz zachęcali uczniów klas pierwszych do wypożyczania książek.  Na zakończenie widowisko taneczne zaprezentowały uczennice z klasy Ibg – członkinie aktywu bibliotecznego. Po przedstawieniu przyszedł czas na finał – pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Przejęci pierwszoklasiści powtarzali słowa przyrzeczenia, po których pan dyrektor Mirosław Pękala pogratulował uczniom oficjalnego przyjęcia w poczet czytelników biblioteki oraz zachęcał ich do czytania, wymieniając korzyści, jakie płyną z czytania. Następnie najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej udali się do biblioteki szkolnej, aby po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę z biblioteki szkolnej. Bibliotece szkolnej przybyło 36 nowych czytelników, których gorąco zachęcamy do częstego korzystania ze zbiorów naszej biblioteki. Film z uroczystości w  zakładce Filmy - tutaj.

 • Gminny Konkurs Plastyczny

   Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego dla Przedszkoli pt. „KARTKA Z KALENDARZA” znajdują się w zakładce Przedszkole - TUTAJ

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  1 LUTY to szczególny dzień w naszym przedszkolu. W tym  dniu wszystkie grupy przedszkolne zaprosiły Babcie i Dziadków do obejrzenia przygotowanych z okazji ich święta programów artystycznych. Goście przybyli punktualnie i zajęli przygotowane miejsca na sali gimnastycznej, z niecierpliwością czekając na rozpoczęcie występów. Swoją miłość i wdzięczność do zaproszonych gości przedszkolacy wyrazili poprzez piękne piosenki, tańce i poruszające wiersze. Babcie i Dziadkowie z dumą i wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta, które dużo wysiłku włożyły w przygotowanie uroczystości. Dzieci wykonały własnoręcznie upominki, które zostały wręczone gościom po występie. Uwieńczeniem całej imprezy był słodki poczęstunek przygotowany z tej okazji przez Rodziców. Pełne serdeczności i humoru spotkanie dostarczyło wszystkim niezapomnianych emocji i wrażeń.

  Bo przecież, nie ma to jak Babcia i Dziadek:
  Babcia, od przytulania
  Dziadek, od słodkości
  Babcia, z którą można porozmawiać, pooglądać zdjęcia
  Dziadek, który ma tyle cierpliwości
  Babcia, która ma zawsze czas
  Dziadek, który opowie o dawnych czasach, zabawkach, zwyczajach
  Babcia, która przeczyta bajkę
  Dziadek, która potrafi zrobić łuk i lalkę….

  Za to wszystko dziękowały wnuczęta.(A.K.) Zdjęcia -tutaj.

 • KONKURSY PRZEDMIOTOWE

  Zakończyły się etapy rejonowe konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, w których wzięło udział 25 uczniów naszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Awans do etapu wojewódzkiego uzyskali: ze Szkoły Podstawowej - Grzegorz Żmija - Konkurs matematyczny i Konkurs przyrodniczy, z Gimnazjum: Katarzyna Hudaszek - Konkurs z fizyki, Joanna Liszka - Konkurs z fizyki i Konkurs z historii, Radosław Cichosz - Konkurs biologiczny. Szczegóły - tutaj.

 • Obchodów Roku Tuwima w naszej szkole ciąg dalszy

  W połowie grudnia miały miejsce w naszej szkole dwa kolejne konkursy przeprowadzone w ramach obchodów Roku Tuwima. Uczniowie klas czwartych  przybliżyli  poezję Juliana Tuwima w konkursie recytatorskim pt. „Julian Tuwim – poeta dziecięcej radości”. Młodzi artyści zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich, a interpretacja słowna i ruchowa utworów  w ich wykonaniu, a także dobór rekwizytów i strojów, w których wystąpili, zachwyciła wszystkich i wywoływała gromkie brawa wśród słuchaczy.Młodzi recytatorzy wygłaszali swoje wiersze na tle  niezwykle efektownej dekoracji obrazującej  Tuwimowską „Lokomotywę”, a wykonanej przez nauczycielkę religii, panią Dorotę Mielecką. Dekoracja wzbudziła szczególne zainteresowanie i zarazem podziw wśród najmłodszej publiczności, którą byli uczniowie klas II – III.  Dzieci rozpoznawały w wagonikach bohaterów wiersza, wyszeptując pod nosem kolejne wersy „Lokomotywy”.

  Uczniowie klasy piątej zostali natomiast zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie ortograficznym pt. ,,Ortograficzne wędrówki z Tuwimem”. Piątoklasiści  zmierzyli się z bardzo trudnym tekstem dyktanda pt. „Książka mojego dzieciństwa”, w którym czyhało na nich mnóstwo pułapek ortograficznych. Dziewięcioro najlepszych uczestników zmagało się następnie w drugim etapie z zawiłościami polskiej pisowni, rozwiązując zagadki i zadania opracowane na podstawie poezji Tuwima, w których również roiło się od trudności ortograficznych. 

  Zwieńczeniem przedsięwzięć związanych z uczczeniem Roku Tuwima w naszej szkole był uroczysty apel, podczas którego Pan Dyrektor wręczył laureatom konkursów organizowanych w ramach obchodów Roku Tuwimowskiego nagrody książkowe oraz dyplomy.

  Wspólne świętowanie Roku Tuwima pozwoliło przybliżyć uczniom życie i twórczość poety, dostarczyło też wszystkim wielu przeżyć estetycznych i, co najważniejsze, przyniosło dzieciom sporo radości. (A. Bień, B. Szczurek). Szczegóły - tutaj. Zdjęcia w albumie - tutaj.

 • Bóg stał się Dzieckiem…

    20 grudnia 2013 to ostatni dzień nauki w starym roku kalendarzowym. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku zarówno ci najmłodsi- przedszkolaki, jak również uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami zgromadzili się na sali gimnastycznej, by oglądnąć jasełka- sztukę Moje małe Betlejem.

    W tradycję wpisało się, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie i grono nauczycieli pochyla się nad największą tajemnicą Miłości- jaką jest Boże Narodzenie. Na nowo zachwycamy się wielkim darem, jakim było przyjście Jezusa na ziemię w Betlejem.  Tegoroczne jasełka były zaproszeniem, by zastanowić się,  czym dla każdego człowieka jest narodzenie się Jezusa. Sztuka Moje małe Betlejem przygotowana w czterech scenach, które toczyły się w piekle, niebie, domu rodzinnym, a także ukazały najważniejsze wydarzenie- Bóg stał się dzieckiem, została przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

    Radość uczniów, a szczególnie tych najmniejszych – przedszkolaków była nieoceniona. Każdy, kto oglądnął  Moje małe Betlejem, uczniowie, jak i nauczyciele mogli zastanowić się nad tym, co jest najważniejsze  w świętach Bożego Narodzenia; czy cała „otoczka”, która jest wokół świąt organizowana, czy może spotkanie z rodziną… Nie można zapomnieć, jak podkreślili uczniowie, że trzeba  być dobrym cały rok, a nie tylko podczas świąt. Biorąc do ręki biały opłatek, mamy się dzielić miłością, wiarą, nadzieją i w tym wszystkim co dobre i piękne.

    Na koniec sztuki   Moje małe Betlejem katecheta p. Dawid Czaicki złożył serdeczne i płynące z serca życzenia wszystkim obecnym uczniom, nauczycielom, pracownikom ZPO w Rudniku. Trzeba też wspomnieć, że całe przedstawienie nie odbyłoby się, gdyby nie pełne i z serca płynące zaangażowanie uczniów szkoły, jak również nauczycieli: p. Anny Chmury, p. Agaty Berneckiej, p. Ireneusza Przały, jak i niezastąpionych, służących zawsze życzliwością panów konserwatorów: p. Jasia i p. Sławka. Na zakończenie spotkania głos zabrał dyrektor szkoły p. Mirosław Pękala.  (Dawid Czaicki). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Najserdeczniejsze życzenia
  szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
  oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów
  w nadchodzącym roku
  życzy społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku
  .

 • Malowanie bombek choinkowych

  Dnia 11 grudnia 2013 roku uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Rudniku wzięli udział w warsztatach plastycznych pt.: „Malowanie bombek choinkowych”.

  Animatorki podzieliły wszystkich uczestników na 4 zespoły, składające się z 20 – 25 osób. Dzieci usiadły przy sześcioosobowych stolikach, na których czekały już przygotowane przybory do zdobienia bombek tj. farby, różnokolorowy brokat itp.

  Wprowadzeniu do zajęć służyła przedstawiona prezentacja multimedialna na temat historii bombki choinkowej, jej zdobienia oraz tradycji drzewka bożonarodzeniowego. Kolejnym etapem zajęć była samodzielna praca polegająca na dekoracji bombek według własnego pomysłu. Tak przygotowane bombki choinkowe zostały poddane suszeniu, a potem zabrane przez dzieci do domów. Następnie uczniowie wspólnie wykonali dużą papierową choinkę klasową, którą przyozdobili własnoręcznie przygotowanymi papierowymi ozdobami.

  Podsumowaniem przeprowadzonych zajęć był konkurs dla najbardziej uważnych dzieci. Zajęcia każdej z grup trwały około 1,5 godziny. W ich trakcie uczniowie bardzo uważnie słuchali nowych informacji, chętnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych, posłusznie wykonywali polecenia animatorek dobrze się przy tym bawiąc.

  Na podstawie przeprowadzonych z uczniami rozmów, można zauważyć, że ta nieco odmienna forma zajęć dydaktycznych, bardzo się im spodobała, a przyswojona wiedza i nabyte umiejętności chętnie zostaną przez nich wykorzystane w sytuacjach życia codziennego. (org. W. Kozik) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Cała Polska czyta dzieciom

  5. edycja naszej akcji  zgromadziła nie tylko uczniów klas 1 – 3, ale także 3. oddział przedszkolaków przybyłych wraz z rodzicami. Hol na drugim piętrze szkoły wypełniony był po brzegi małymi słuchaczami. Czytać dla takiej publiczności to prawdziwe wyzwanie. Podjęli się go Ksiądz Kanonik Aleksander Zemła, który po raz piąty był z nami, pan Zbigniew Polewka  oraz rodzice uczniów z klasy pierwszej,  panie: Anna Cyrek i Agnieszka Żmija. Organizatorki   składają  Lektorom serdeczne podziękowania. Ich pomoc w akcji promującej  literaturę wśród najmłodszych jest wyrazem rozumienia roli książki w wychowaniu i przygotowywaniu  dzieci  do kultury.


  Tematem tegorocznej akcji były „Smerfne opowieści”, teksty cieszące się nie tylko wśród najmłodszych  nieustanną popularnością. Któż nie zna Ciamajdy czy Ważniaka, Marudy, Lalusia czy  Śpiocha?  A  Gargamel  i Klakier? Razem z tymi bohaterami mały widz przeżywał  niesamowite przygody, za to widz większy, bardziej dojrzały,  oprócz przygód widział jeszcze postawy ludzi, różne typy zachowań i nieraz utożsamiał się z nimi; był lalusiem, pracusiem, łasuchem. Na tym polega uniwersalizm tych książek i ich nieśmiertelność.
  Tego wieczora literatura   przybierała różne formy.   Obok  słowa czytanego  były inscenizacje, piosenki, był  taniec. Występowały przedszkolaki. Ich układ taneczny przygotowywany przez panią Beatę Maksimek wywołał wielki aplauz i zasłużył na bis. Pozostałe występy przygotowywali gimnazjaliści: Kasia Falc, Kasia Papież, Iza Oskwarek, Radek Cichosz, Maciek Łapczyński z kl. 2b, Julka Chmura z kl. 2a oraz Marcelina Żak z kl. 1a. W układzie tanecznym wystąpili chłopcy: Krzysztof Syrek, Grzesiek Szymoniak, Paweł Światłoń z kl. 1a  oraz Sławek Kania, Kamil Przała, Szymek Stopa z kl. 1b.   Trzymiesięczna praca uczniów zaowocowała pięknymi występami nagradzanymi brawami i  radością dzieci.
  Na uwagę zasługuje scenografia. Scena zamieniona w krainę smerfów a nad nią góruje tonący w mrocznej przestrzeni zamek odwiecznego wroga niebieskich ludzików, Gargamela. Taka scenografia przemawiała do wyobraźni dzieci i pozwalała im głębiej przeżywać czytane teksty. Literacki wieczór, tradycyjnie,  kończyły fajerwerki. Małgorzata Koźlak
  . Zdjęcia w Albumie - tutaj.

strona: