• DZIEŃ PATRONA

  25 czerwca uczniowie  Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rudniku uroczyście obchodzili Dzień Patrona. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Król Kazimierz III Wielki – Wielkim Budowniczym”. Celami obchodów było pogłębianie wiedzy o patronie szkoły, rozwijanie zainteresowań historią Polski czasów Piastów, integracja poszczególnych zespołów oraz praca w grupie, a także rozwijanie nowych umiejętności, kreatywności, pomysłowości, planowanego działania, rozwijanie współpracy z lokalnym środowiskiem – Stowarzyszeniem Kalina. Koordynatorką była p. Ewa Bugajska, która o godzinie 8. 15 podała harmonogram działań dla poszczególnych klas, ich wychowawców i opiekunów.

  Uczniowie z ogromną radością przestąpili do wykonywania przydzielonych zadań. Wśród nich znalazły się m. in. warsztaty plecenia wianków ze świeżych kwiatów, traw i liści, warsztaty robienia kwiatów i girlandów z bibuły, warsztaty tańców dworskich, wypiek podpłomyków, turniej łuczniczy, rycerski, wykonanie korony królewskiej trzema różnymi technikami, wykonanie herbu związanego z Kazimierzem Wielkim, pokaz prezentacji multimedialnej o zamkach i ważnych budowlach z czasów Kazimierza III Wielkiego, gra terenowa Quest, podchody oraz konkurs wiedzy o zamkach z czasów miłościwie panującego Króla Kazimierza. Zadania były tak dobrane i dostosowane do poszczególnych grup wiekowych, aby żadna z nich się  nie nudziła. Efekty prac były naprawdę imponujące. Duży podziw wzbudziły wytwory rękodzielnicze uczniów klas młodszych m. in. korony z masy solnej ozdabiane koralikami, z papieru kolorowego, brystolu, herby, zamki malowane farbami, piękne wianki, które wieńczyły głowy nie tylko dziewcząt z klas piątych, ale także chłopców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy sprawnościowe, gdzie łączono przyjemność ze zdobywaniem wiedzy. Zakończenie uroczystości nastąpiło około południa. Podsumowanie i rozdanie okolicznościowych dyplomów za zaangażowanie i dobrą zabawę połączoną ze zdobyciem wiedzy na temat naszego patrona, miało miejsce następnego dnia. Uczniowie z rąk p. dyrektor Małgorzaty Koźlak odegrali dowody uznania w postaci dyplomów.

  Ogromne słowa wdzięczności i podziękowania koordynatorka uroczystości kieruje w stronę pań ze Stowarzyszenia Kalina i Diabelski Kamień za pomoc w organizacji obchodów tego święta.(A.Ch.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Dzień sportu w gimnazjum

  W dniu 18 czerwca 2015 r. odbył się Dzień Sportu dla Gimnazjum. Przygotowali go i przeprowadzili przy pomocy nauczycieli W.F uczniowie klas II gimnazjum realizujący projekt edukacyjny „Jak zostać Młodzieżowym Organizatorem Sportu”.
  W poszczególnych konkurencjach drużynowych i indywidualnych najlepsze miejsca zdobyli:   

  Konkurencje drużynowe:
  - Piłka nożna  (I miejsce- III B, II miejsce- II A, III miejsce- I B)
  - Piłka siatkowa  ( I miejsce- V b, II miejsce- VI, III miejsce- IV b)
  - Tenis stołowy ( I miejsce- I A , II miejsce- II A, III miejsce- III B)

  Drużynowe konkurencje lekkoatletyczne składały się z:
  - rzutu piłką palantową, gdzie:

  I miejsce w kategorii klas pierwszych zajęła klasa I B
  I miejsce w kategorii klas drugich zajęła klasa II A
  I miejsce w kategorii klas trzecich zajęła klasa III B

  - przeciągania liny w której :
  I miejsce w kategorii klas pierwszych zajęła klasa I B
  I miejsce w kategorii klas drugich zajęła klasa II A
  I miejsce w kategorii klas trzecich zajęła klasa III B

  - sztafety wahadłowej w workach, gdzie:
  I miejsce w kategorii klas pierwszych zajęła klasa I A
  I miejsce w kategorii klas trzecich zajęła klasa II B
  I miejsce w kategorii klas trzecich klasa III B.

  Konkurencje indywidualne:

  - żonglerka piłką nożną: I miejsce w kategorii dziewcząt- Anna Kanarek, I miejsce w kategorii chłopców- Kacper Moskal
  - rzut beretem: I miejsce w kategorii dziewcząt- Małgorzata Pyrtek, I miejsce w kategorii chłopców - Michał Dragosz,
  -skok w dal z miejsca: I miejsce w kategorii chłopców- Szymon Stopa, I miejsce w kategorii dziewcząt- Natalia Bobek
  -turniej łuczniczy, I miejsce w kategorii chłopców- Dominik Chlipała, I miejsce w kategorii dziewcząt- Maria Balon
  -rzuty lotkami do tarczy: I miejsce zajęła Natalia Bobek
  -rzut do kosza za 3 punkty:  I miejsce w kategorii dziewcząt- Emilia Strugalska, I miejsce w kategorii chłopców- Dominik Chlipała./M.N./
  Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • Wycieczka do Warszawy

  26 maja 2015 roku uczniowie II klas gimnazjum  wraz z opiekunkami udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wcześnie rano, bo o 5.30 zebraliśmy się, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Techniki i Motoryzacji mieszczącego się w Pałacu Kultury i Nauki. Przewodnik zapoznał nas z eksponatami dotyczącymi historii polskiej techniki. Chłopcom najbardziej spodobała się kolekcja motocykli i odbiorników radiowych. Dziewczęta z rozmarzeniem spoglądały w górę oglądając pierwsze maszyny latające.

  Kolejnym punktem programu było obejrzenie panoramy stolicy z tarasu widokowego znajdującego się na XXX piętrze PKiN. Pogoda była dla nas łaskawa i sponad chmur mogliśmy podziwiać piękne widoki. Jednym z głównych punktów tego dnia była wizyta w sejmie. Po dokładnych instrukcjach ze strony służb bezpieczeństwa dostaliśmy się do Sali Plenarnej, gdzie pani przewodnik wyjaśniła nam zasady obradowania Sejmu, opisała historię tego budynku i przybliżyła świat polityków. Wszyscy byli pod bardzo dużym wrażeniem tego miejsca. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie parku plenerowego Muzeum Wojska Polskiego. Stamtąd spacerem udaliśmy się na stołówkę Akademii Muzycznej. Wsłuchani w dźwięki koncertu zajadaliśmy się pysznym posiłkiem. Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu. To był ostatni moment, bo z nieba lunął deszcz.

  Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie miał bardzo intensywny program. Spacer uliczkami Starego Miasta, zwiedzanie Zamku Królewskiego, Trakt Królewski,  Pomnik Małego Powstańca, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, Powązki Wojskowe, to tylko część atrakcji, które zwiedziliśmy.  Ostatnim punktem tego dnia były Łazienki Królewskie. Pogoda dopisywała, a nam wśród pięknej scenerii wróciły siły. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.

  Pierwszym i chyba najważniejszym punktem ostatniego dnia pobytu w Warszawie było zwiedzenia Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Po wyjściu z centrum wiedzy udaliśmy się w kierunki Biblioteki Uniwersyteckiej, na dachu której znajduje się jeden największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Wszystkie jego części połączone są kładkami, ścieżkami i mostkami. Ogród stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także turystów, którzy mogą stąd podziwiać panoramę miasta.

  Wycieczka do stolicy bardzo się udała. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć i bardzo dużo się nauczyliśmy. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni, a jednocześnie smutni, że 3 dni w Warszawie tak szybko minęły. / A.Z./ Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • English Day

  Już trzeci raz w historii Szkoły Podstawowej  uczniowie klas I – III uczestniczyli w niekonwencjonalnej „lekcji” języka angielskiego, która odbyła się  16.06.2015r. z okazji Dnia Angielskiego. Uroczystość rozpoczęła się w auli gimnazjum, gdzie dzieci miały sposobność uzyskać i utrwalić swoją wiedzę na temat zwyczajów, kultury i tradycji Wielkiej Brytanii. Zostały również zaproszone na ,,wycieczkę ” szlakiem najważniejszych miast Zjednoczonego Królestwa oraz mogły poznać członków najsłynniejszej rodziny królewskiej. Dzieci ochoczo włączały się do śpiewania angielskich piosenek, niezwykłą radość czerpały z naśladowania gestów ilustrujących ich treść, klaskały, żywo podrygiwały i skakały w rytm muzyki. Gromkimi  brawami młodsi koledzy nagrodzili szóstoklasistów: Kasię Kaperek, Natalkę Rywotycką, Patrycję Kozieł, Roksanę Kiebzak, Oliwię Żak i Pawła Oliwę, którzy przygotowali dla nich po angielsku inscenizację baśni  pt. „Czerwony Kapturek”. Efektowne stroje dla aktorów uszyła pani Dorota Mielecka, a pomocą w przygotowaniu scenografiii rekwizytów służyła pani Bogusia Szczurek.
  Po części oficjalnej dzieci wykonywały w klasach chorągiewki przedstawiające symbole Wielkiej Brytanii. Swoje prace zaprezentowały podczas przemarszu pod budynek OSP, który stanowił ostatni punkt obchodów Dnia Języka Angielskiego. (A. Bień)
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Nauka i wypoczynek nad Bałtykiem

  Jak co roku, uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Rudniku, przebywali od 05 - 14.05.2015 r, w ramach Zielonej Szkoły, nad morzem.
  Po raz kolejny wybrano Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny „Piramida“ w Darłówku. Oferta proponowana przez ten ośrodek była bardzo ciekawa, dostosowana do realizacji programu i celów, jakie sobie   organizatorzy założyli. Stwarzała okazje do integracji grupy poprzez naukę, wypoczynek i zabawę. Darłówko, to miejscowość nadmorska położona w czystej ekologicznie okolicy. Zalecana jest przez lekarzy dla dzieci ze względu na dużą zawartość jodu w powietrzu.


  Wspólny, dziesięciodniowy wyjazd był dużym wyzwaniem dla dzieci. Była to dla nich szkoła życia, bez najbliższej rodziny. Z małymi trudnościami, ale dzielnie znosiły pojawiające się trudności czy chwile tęsknoty. Realizując założone cele, dzieciom zapewniono przede wszystkim wypoczynek i zabawę.  Sprzyjała temu pogoda umożliwiająca codzienne spacery nad morze. Organizowano różnorodne atrakcyjne wycieczki. Podczas całodniowej wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego, dzieci miały okazję zapoznania się z przyrodą tego terenu. Najpierw zwiedziły Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie, gdzie zgromadzono w sposób bardzo ciekawy, eksponaty tego, co można spotkać w parku. Następnie wyruszyły na spacer po ruchomych wydmach, porównując to, co zobaczyły w muzeum z rzeczywistością.
  Krótszą, ale bardzo ciekawą wycieczką, był wyjazd kolorową Ciuchcią do parku rozrywki „Leonardia“, który znajduje się w miejscowości Krupy. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie na świeżym powietrzu zgromadzono około setki gier wykonanych głównie z drewna. Najważniejszą cechą tego miejsca jest to, że te gry, zmuszają do myślenia, kombinowania i do wspólnego działania. W pierwszym momencie dzieci nie okazywały większego zainteresowania, jednak po chwili, gry wzbudziły takie emocje u wszystkich, że po trzech godzinach  nie można było ich wyrwać z tego miejsca. Dzieci miały także okazję wypłynąć w morze i poczuć się jak prawdziwi żeglarze. Przy śpiewie szant wyruszyliśmy na 40 minutowy rejs. Podziwialiśmy wybrzeże od strony morza. Wszyscy dzielnie znieśli kołysania stylizowanego statku „Eryk I“. Darłówko i okolice oglądaliśmy także z latarni w porcie. Sam port był dla dzieci wielką atrakcją.
  Na terenie ośrodka organizowane były różnorodne zajęcia sportowo-rekreacyjne: ściana wspinaczkowa, siłownia, kort tenisowy, basen kąpielowy. Do dyspozycji mieliśmy także boiska do gier oraz plac zabaw. Wieczorem można było pobawić się na dyskotece. Nad naszym zdrowiem czuwała pani doktor oraz pielęgniarka, która robiła także dzieciom inhalacje.
  Istotnym elementem programu Zielonej Szkoły były działania wychowawcze i  edukacyjne z poszczególnych przedmiotów. Realizowane były w  odpowiednio przygotowanych klasopracowniach na terenie środka, ale przede wszystkim poprzez różne działania w terenie.
  W okresie, kiedy  dziecko ma ogromne potrzeby i możliwości poznawcze, jest ciekawe otaczającego świata, trzeba mu to umożliwić i wyjść ze sztywnych miejsc pracy, jakimi są klasa i ławka szkolna. Wycieczki i spacery dają najwięcej możliwości rozwijania aktywności poznawczej i twórczej ekspresji uczniów. Zdobyte w ten sposób umiejętności, sprawności i wiedza są bardziej trwałe i efektywne.
  „Zielone szkoły” dla wielu dzieci są jedyną formą wypoczynku poza domem rodzinnym, a dla wszystkich stanowią okazję do poznania tego, co nas otacza, uczenia się życia w  grupie, odkrywania nowych pasji. Dają one ogromne możliwości także nam, nauczycielom. Stwarzają sposobność lepszego poznawania potrzeb i  możliwości swoich  uczniów.
  Przez długi czas będziemy wspominać wspólnie przeżyte chwile. Zdjęcia w Albumie - tutaj.
  (D. Pitala)

 • Komunikat z Dnia Sportu w Szkole Podstawowej

  W dniu 3 czerwca 2015 r. odbył się dzień sportu 2015 w której wzięły udział klasy szkoły podstawowej. Dzień sportu przy pomocy nauczycieli W.F.,przygotowali uczniowie klas II gimnazjum realizujący projekt edukacyjny „Jak zostać Młodzieżowym Organizatorem Sportu”.
  W poszczególnych konkurencjach drużynowych i indywidualnych najlepsze miejsca zdobyli:   

  Konkurencje drużynowe:
  - Mini-piłka nożna  (I miejsce- IV a, II miejsce- VI, III miejsce- V a)

  - Mini-piłka siatkowa  ( I miejsce- V b, II miejsce- VI, III miejsce- IV b)

  - Konkurencje lekkoatletyczne składały się z:
  - Rzutu piłką palantową
  - Przeciągania liny
  - Sprinterskiej sztafety wahadłowej

   W kategorii klas IV wygrała klasa IVb

   Wkategorii klas V-VI wygrała klasa Va, II miejsce zajęła klasa VI, III miejsce zajęła klasa V b

  Konkurencje indywidualne:
  - Kręcenie hula-hop (I miejsce- Oliwia Król, II miejsce- Eliza Szczurek, III miejsce- Anna Kozieł)
  - Turniej łuczniczy:  w kategorii dziewcząt (I miejsce- Jessica Leśniak, II miejsce- Wiktoria Przała, III miejsce- Patrycja Piątek)
  - Turniej łuczniczy:  w kategorii chłopców (I miejsce- Kamil Braś, II miejsce- Maks Mazurkiewicz)
  - Podbijanie piłki nożnej (I miejsce- Antoni Chrobak, II miejsce- Mikołaj Profic, III miejsce- Filip Oskwarek
  - Rzut lotkami do tarczy (I miejsce- Michał Pająk, II miejsce- Patrycja Piątek, III miejsce- Filip Oskwarek
  - Rzuty osobiste do kosza (I miejsce- Weronika Piegza, II miejsce- Maksymilian Ślęczka, III  miejsce- Maksymilian Mazurkiewicz)
  - Podbijanie piłeczki ping-pongowej w kategori chłopców (I miejsce- Piotr Bąchor, II miejsce- Maksymilian Ślęczka, III miejsce- Batłomiej Polewka)

  - W kategorii dzewcząt ( I miejsce- Patrycja Piątek, II miejsce- Roksana Kiebzak, III miejsce- Daria Szuba-Łata)
  -Skok w dal z miejsca w kategorii chłopców (I miejsce- Szymon Pułka, II miejsce-Paweł Oliwa, III miejsce- Filip Oskwarek)
  - W kategorii dziewcząt( I miejsce-Anna Kozieł, II miejsce-Wiktoria Przała, III miejsce-Patrycja Piątek)
  /MN/
  Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • PARADA SMOKÓW

  Dnia 31 maja 2015 r. dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku wzięły kolejny raz udział w Wielkiej Paradzie Smoków!!! Impreza odbyła się w Krakowie. Zabawa była wspaniała, pogoda też dopisała!!! Nasz Smok o imieniu Światek prezentował się bajecznie! Zdjęcia w Albumie - tutaj. /A.Koziołek/

 • Wycieczka rowerowa do Tyńca

  W dniu 22 maja 2015 r. grupa 13 uczniów naszego gimnazjum pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego udała się na wycieczkę rowerowa do Tyńca. To już trzecia wycieczka, dzięki której uczniowie mają możliwość  rozbudzania zamiłowania do  aktywnej turystyki. Ten rodzaj aktywności ruchowej to alternatywny sposób spędzania czasu wolnego oraz możliwość realizacji swoich pasji wpisany  w maksymę ‘’Ruch – to zdrowie’’. Chętnych uczniów na wycieczkę było bardzo wielu, jednak nie wszyscy spełnili wymagania regulaminowe i grupa  mocno się zawęziła. Uczniowie wspólnie z nauczycielami ustalili, że tym razem przemierzymy trasę z Rudnika, poprzez Wolę Radziszowską, Skawinę aż do Tyńca. Trasa ambitna. Uczniowie, którzy po raz kolejny uczestniczyli w takiej wycieczce ze śmiechem odpowiadali, że daleko, ale bez podjazdów, mało wymagająco, nowicjusze mieli nietęgie miny. Po sprawdzeniu stanu technicznego rowerów, założeniu obowiązkowych kamizelek odblaskowych i  kasków oraz przypomnieniu zasad obowiązujących w ruchu drogowym wyruszyliśmy w trasę.

  Pierwszy przystanek w Woli, przekąski i zdejmowanie swetrów bo gorąco. Rynek w Skawinie – lody, dłuższy postój i psikusy Dominika w miejskiej fontannie. Nareszcie widać drogowskaz Tyniec… Jednak jest podjazd, ale krótki i niewielki, wszyscy dzielnie dają radę, wzorowo jadąc jeden za drugim i nawet nie rozmawiając, bo siły trzeba oszczędzać.  Kolejny przystanek -  Opactwo Benedyktyńskie, zwiedzanie i drobne zakupy w przyklasztornym sklepie. Dalej trasa wiodła ścieżką rowerową wzdłuż bulwarów Wiślanych aż  do toru kajakowego.  Tu zatrzymaliśmy się na dłuższy postój, piękna pogoda dopisywała więc niektórzy opalali się wykorzystując ławki i platformę przy torze. Czas naglił, trzeba było wracać. Siły zregenerowane, plecaczki lżejsze bo wszystko zjedzone , chwila na omówienie trasy powrotnej i  powrót. O 20.45, zgodnie z planem, bezpiecznie dotarliśmy do Rudnika.  Uczniowie mocno zmęczeni ale bardzo zadowoleni od razu pytali kiedy następna wycieczka. Widać potrzebę organizacji wśród uczniów tego typu wycieczek, każdy może spróbować, zobaczyć jak pokonuje się własne słabości i przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca. To oferta dla każdego ucznia, nawet o przeciętnej sprawności fizycznej. Przemierzenie trasy to satysfakcja z osiągnięcia wytyczonego celu, porcja ruchu, połączenie przyjemnego z pożytecznym. /AB/ Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • Konkurs o Patronie

  21 maja, już po raz kolejny, odbył się Gminny  konkurs wiedzy o patronie. W tym roku gościła nas Szkoła Podstawowa w Sułkowicach, która nosi imię Adama Mickiewicza. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie klas IV- VI. Naszą szkołę dumnie reprezentowały trzy uczennice, które uzyskały najlepsze wyniki w eliminacjach szkolnych:  Marcelina Kocyła z 5a oraz  Izabela Hudaszek i Daria Szuba – Łata z klasy 6.


  W konkursie uczestnicy musieli się wykazać gruntowną znajomością dorobku literackiego i biografii wieszcza, ułożyć z rozsypanych puzzli obrazek związany tematycznie z jednym z utworów poety, odgadnąć tytuły zacytowanych utworów, podpisać ilustracje przedstawiające miejsca związane z życiem Adama Mickiewicza oraz rozwiązać krzyżówkę. Zadania konkursowe były więc różnorodne, a ich poziom trudności bardzo wysoki.
  Nasze uczennice spisały się bardzo dobrze:
  Marcelina Kocyła  uzyskała II miejsce, Klaudia Szuba- Łata jedyne w tym konkursie wyróżnienie (do III miejsca brakowało jej zaledwie 0,5 pkt), a Iza Hudaszek miejsce VI.
  Zwycięzcy zostali nagrodzeni pięknymi książkami i dyplomami, a wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.  Serdecznie gratulujemy! (Agata Bień)
  Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • Wycieczka do Wrocławia

     W dniach 14 i 15 maja klasa VI oraz III gimnazjum  udały się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. O godzinie 6. 00, po sprawdzeniu obecności i przypomnieniu zasad regulaminu wyruszyliśmy w czterogodzinną podróż. Pomimo wczesnej pory humory wszystkim dopisywały . Wrocław przywitał nas lekką mżawką i Stadion Miejski zwiedzaliśmy z kapturkami na głowach, za to później pogoda z nawiązką nam odpłaciła.  Jako pierwsze zwiedziliśmy Afrykarium, kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Podziwialiśmy min. rekiny i płaszczki z podwodnego akrylowego tunelu. Duże wrażenie zrobiła na nas ekspozycja przedstawiająca dżunglę ze swoją bujną roślinnością i egzotycznymi zwierzętami. Jedyną niedogodnością był panujący wręcz tropikalny upał i duża wilgotność powietrza, co bardzo utrudniało zwiedzanie. Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Narodowe, w którym obejrzeliśmy wiele niezwykłych ekspozycji i stałych wystaw. Chłopcom z klasy trzeciej szczególnie przypadły do gustu ogromne struktury tkackie Magdaleny Abakanowicz, nie mogli się nadziwić ‘’o co w tym chodzi?’’. Niewątpliwą atrakcją była Panorama Racławicka.

  Zwiedzając obiekt uczniowie otrzymali ogromną dawkę wiedzy historycznej oraz informacji na temat powstania tego wielkoformatowego malowidła panoramicznego, które miało wielki wpływ na kulturę masową. Zmęczeni i głodni dotarliśmy do hotelu, gdzie po zakwaterowaniu zjedliśmy obiadokolację w pobliskiej restauracji. To jeszcze nie wszystkie atrakcje tego dnia. O godzinie 21.00 wyruszyliśmy na piechotę pięknym wrocławskim parkiem, obejrzeć niezapomniany multimedialny pokaz ‘’Marzenia’’. Kompleks fontann dostarczył nam niezapomnianych przeżyć urzekając grą świateł i muzyki.

    Kolejny dzień był równie ciekawy i obfitował w wiele atrakcji. W tym dniu w zwiedzaniu miasta towarzyszyła nam pani przewodnik. Po obfitym ‘’szwedzkim’’ śniadaniu wyruszyliśmy  do Ogrodu Japońskiego  - namiastki kraju Kwitnącej Wiśni. Zachwyciły nas pięknie ukształtowane japońskie gatunki roślin , zafascynowała sztuka bonsai. Orientalny pawilon herbaciany , japońskie latarnie oraz bambusowe ogrodzenia stanowiły tło dla licznych ‘‘sweet focie’’ uczniów. Następnie udaliśmy się   do Hali Stulecia i znajdującej się nieopodal Iglicy. Uczniowie wysłuchali krótkiej historii związanej z powstaniem hali  oraz obejrzeli multimedialną prezentację przedstawiającą jej budowę . Nadszedł czas na Ostrów Tumski – kolejną wielką atrakcję Wrocławia. Pani przewodnik  ciekawie opowiadała
  o dziedzictwie kulturowym, historycznym i naukowym tego miejsca. Podziwialiśmy wystrój  Katedry św. Jana Chrzciciela, św. Elżbiety oraz Marii Magdaleny . Malownicze zakola Odry i niezliczona ilość mostów dodatkowo  nadawały magii temu miejscu. Spacerem dotarliśmy do Auli Leopoldina , Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, największej i najbardziej reprezentatywnej części głównego gmachu UW. Zasiadając a ławach studenckich niektórzy uczniowie się rozmarzyli … Weszliśmy na Wieżę Matematyczną – dawne Obserwatorium Astronomiczne urządzone w końcu VII wieku. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Wrocławia. Ostatnim punktem programu  był  Rynek . Słuchając ciekawostek związanych z historią miasta o których opowiadała pani przewodnik urokliwymi uliczkami dotarliśmy na miejsce . Chętni uczniowie dla ochłody kupili sobie lody, wszyscy pamiątki i  drobne upominki . Daria i Filip z VI klasy rywalizowali ze sobą w szukaniu krasnali, jednego z  atrybutów Wrocławia. W samym Rynku znaleźli ich kilkanaście, Daria więcej, więc rywalizację wygrała.

    Późnym popołudniem udaliśmy się w drogę powrotną do Rudnika. Obowiązkowym punktem musiała być wizyta w KFC . Fast – foody dodały energii mocno nadwątlonym siłom naszych uczniów. W drodze powrotnej cały autokar rozbrzmiewał śpiewem i żartobliwymi opowiastkami . Panie Agnieszka  i Jadzia  siedzące z tyłu ,wykazały się wyjątkową cierpliwością  znosząc te salwy śmiechu i odpowiadając na niezliczone pytania . Przed godziną 21.00 dotarliśmy na parking przy kościele.  Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili z niej uzyskując ogromny bagaż doświadczeń i wiedzy, która
  z pewnością zaowocuje i zostanie nie raz wykorzystana. AB

 • Dni owada 2015

  29 maja, grupa miłośników biologii z naszego Gimnazjum uczestniczyła w XV Ogólnopolskich Dniach Owada organizowanych przez Wydział Ogrodniczy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Owady wokół nas”. Z uwagą wysłuchaliśmy kilku wykładów o tematyce entomologicznej, a następnie obejrzeliśmy wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych. Podziwialiśmy również świecące skorpiony i duże pająki ptaszniki. Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy  kameleona podczas posiłku, a wszyscy chętni mieli wyjątkową okazję skosztowania „owadziej kuchni”. Chętnych nie brakowało! Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • Znam swoje prawa i obowiązki

  25 maja, w naszym Gimnazjum odbył się finał konkursu wiedzy o prawach i obowiązkach ucznia. Przebiegał on w dwóch etapach: klasowym i szkolnym. W etapie szkolnym brały udział trzyosobowe zespoły z każdej klasy, wyłonione w eliminacjach klasowych.
  Wyniki rywalizacji:


  I miejsce – kl. I a
  II miejsce – kl. II a i III a 
  III miejsce – kl. I b i III b
  IV miejsce – kl. II b
    

  Za zajęcie określonego miejsca klasa otrzymuje punkty, które zostają doliczone do całorocznego konkursu pt. „Najlepsza klasa”.

 • „PIKNIK RODZINNY” - 2015

  W sobotę, 23.05.2015 r., po raz szósty odbył się Piknik Rodzinny organizowany przez Przedszkole Samorządowe w Rudniku.
  Wszyscy, i pracownicy Przedszkola wraz z Dyrektorem, i rodzice, i nawet przedszkolaki, codziennie kontrolowaliśmy prognozy pogody, które jednak nie wróżyły niczego dobrego. Do ostatniej chwili mieliśmy nadzieję, że jednak się wypogodzi i będziemy się mogli cieszyć wszystkimi przygotowanymi atrakcjami. Niestety aura okazała się nieubłagana. Z uwagi na zdrowie dzieci, wspólnie z Rodzicami, zrealizowaliśmy plan „B” i tym razem bawiliśmy się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Zmuszeni byliśmy także odwołać nadmuchiwaną zjeżdżalnię – co najbardziej zasmuciło naszych przedszkolaków.
  Piknik otworzyły występy artystyczne dzieci, każda z grup przygotowała tańce, piosenki – w dwóch odsłonach. Dzieci zaprezentowały się w dopasowanych tematycznie strojach. Popisy przedszkolaków, oprócz Rodziców i naszej Dyrekcji , oglądali również zaproszeni goście: pani Sołtys Rudnika - Zofia Góralik, panowie Radni Rady Miejskiej w Sułkowicach – Józef Godzik  i Waldemar Wolski oraz przewodnicząca Rady Rodziców przy ZPO w Rudniku – Anna Biela. Po części artystycznej, na uczestników Pikniku czekała już upieczona kiełbaska, domowe ciasto  (pieczone przez Mamy i Babcie ) i napoje. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Loteria Fantowa, przygotowana przez Rodziców.

  Wzmocnieni posiłkiem przystąpiliśmy do dalszej części programu – wspólnie z rodzicami dzieci mogły uczestniczyć w rodzinnych konkursach oraz zabawach taneczno – muzycznych. Zostały również wręczone nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursu „Ekozabawka”. Nasze przedszkolaki, przy pomocy współpracujących z nauczycielkami gimnazjalistów,  malowały twarze, skręcały balony w fantazyjne zwierzątka oraz malowały gipsowe figurki, które można było zabrać na pamiątkę.
  Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu osób, a przede wszystkim Rodziców, udało się zorganizować kolejny Piknik Rodzinny. Po raz kolejny okazało się również, że do dobrej zabawy nie jest konieczna idealna pogoda, a szczere chęci, dobry nastrój i towarzystwo.
  Składamy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Pikniku gorące podziękowania, dziękujemy również wszystkim ofiarodawcom fantów i Sponsorom za hojność, życzliwość i chęć współpracy. Małgorzata Dymek /K/
  Zdjęcia w Albumie przedszkola - tutaj

 • Salezjańskie Wioski Świata

  Dnia 01.05.2015 r. Grupa Misyjna odwiedziła w Krakowie salezjańskie Wioski Świata. Wycieczka była nagrodą za dotychczasowe działania uczniów na rzecz misji.
  Dzieci uczestniczyły w interaktywnym zwiedzaniu sześciu osad z różnych części świata. Podczas spaceru poznały kontynenty na mapach świata. Zaznajomiły  się także z warunkami życia, kulturą, nauką ich rówieśników w poszczególnych krajach misyjnych. Obejrzały  wioskę ghańską, dom na palach z Papui Nowej Gwinei, mongolską jurtę, arktyczne igloo, indiańskie tipi, peruwiańską chatę i slumsy.
  Uczniowie brali udział w warsztatach: „Jeden dzień z życia w Afryce”, dzięki którym mieli możliwość  zapoznania się z pracą misjonarzy i sposobami pomocy misjom. Było to szczególnie cenne dla grupy, która sprawuje patronat nad misjonarzem Księdzem Markiem Gizickim z Tanzanii. Uczestnicy mogli doświadczyć, poprzez wspólną zabawę, trudów życia ich rówieśników. Wykazali się też wiedzą geograficzno – topograficzną, wyszukując w terenie poszczególnych państw Afryki.
  Zajęcia pozwoliły na realizację zagadnień z zakresu Edukacji Globalnej. Posłużyły do ukształtowania w uczniach postawy odpowiedzialności, szacunku, otwartości na drugiego człowieka. Dorota Mielecka Agnieszka Przała.
  Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • Święto Narodowe Trzeciego Maja

  Zdjęcia z akademii z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja- tutaj.

 • Spotkanie z grzyboznawcą

  W dniu 28 kwietnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wysłuchać prelekcji znanego grzybiarza i grzyboznawcy, Justyna Kołka, na temat różnych gatunków grzybów spotykanych w naszych lasach, od tych śmiertelnie trujących typu: muchomor sromotnikowy i jadowity, po grzyby jadalne np. borowiki czy koźlarze. Oprócz bardzo ciekawie prowadzonego wykładu na temat  znaczenia grzybów w przyrodzie, ich funkcji jaką pełnią w środowisku naturalnym lasów, specjalista w tej tematyce przedstawił także sposób ich rozmnażania oraz znaczenie w przemyśle farmaceutycznym i gospodarce człowieka. Wspomniał o  walorach smakowych niektórych popularnych w naszych lasach grzybów, ale także i o tych niespotykanych,  najdroższych i  unikatowych typu: trufla biała piemoncka, której cena za 1kg wynosi ok. 10 tys. złotych.

  W celu ukazania różnorodności gatunków grzybów, ich bogactwa barw, kształtów i odmian, pan Kołek korzystał z bogatego zasobu ikonicznego. Fotografie grzybów były ułożone w sposób przemyślany i posegregowany według określonych kategorii.  Badacz i znawca tematu przekazał uczniom proste zasady, jakich grzybów nie zbierać, na jakie cechy charakterystyczne należy zwracać uwagę, aby uniknąć pomyłki i odróżnić smaczne grzyby jadalne od podobnych im grzybów trujących oraz na podstawie jakich cech można rozpoznać śmiertelnie trującego grzyba. Uświadomił uczniom, które wiadomości na temat grzybów są mitami, a które prawdą. Uczulał, że grzyb trujący nie musi być piekący ani gorzki w smaku i że nie wolno grzybów próbować nadgryzając ich brzegi, gdyż  nieprawdą jest, że grzyb nadgryziony np. przez ślimaka, jest jadalny.  Zwierzętom te grzyby nie szkodzą, dla nas są śmiertelnie trujące. W swojej prelekcji wspomniał także o ochronie przyrody. Wyczulił dzieci i młodzież, aby nie rozdeptywały i nie niszczyły grzybów trujących, gdyż stanowią one pożywienie dla zwierząt i są bardzo ważne dla całego ekosystemu lasu. Zwrócił się także z prośbą, aby zachowywać się w lesie kulturalnie, z uśmiechem na twarzy witać z napotykanymi grzybiarzami i nie zanieczyszczać środowiska naturalnego.
  Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję zadać panu Justynowi pytania i poprosić o autograf.
  A.Ch.

 • Jan Paweł II na zawsze w naszych sercach

  Miesiąc kwiecień skłania nas wszystkich do szczególnych wspomnień dotyczących osoby Świętego Jana Pawła II. Dla Wspólnoty Charytatywnej noszącej Imię Świętego Papieża, to czas refleksji i działań. W dziesiątą rocznicę śmierci Jana Pawła II przypadającą 2.04.2015r. w Wielki Czwartek, Wspólnota Charytatywna prowadziła w naszej parafii adorację: „Zaproszenie do Wieczernika”, którą przygotowała katechetka Dorota Mielecka w oparciu o teksty m.in. Św. Jana Pawła II. Młodzież Wspólnoty Charytatywnej, wraz z rodzicami należącymi do Wspólnoty i grupą modlitewną, rozważała podczas adoracji trzy Dary Wielkiego Czwartku: Sakrament Eucharystii, Sakrament Kapłaństwa oraz Przykazanie Miłości.
  W ramach przygotowań do obchodów pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II przypadającej na 27.04.15r., Wspólnota Charytatywna zorganizowała i przeprowadziła wśród uczniów Szkoły Podstawowej konkurs plastyczny zatytułowany: „Jan Paweł II na zawsze w naszych sercach”. Więcej w zakładce Osiągnięcia /Konkursy szkolne - tutaj

 • Zwyczaje i tradycje wielkanocne

         31 marca 2015 roku o godz. 11.15 w naszej Szkole, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi odbył się w  „mały projekt” pt. Zwyczaje i tradycję wielkanocne. Spotkanie dla uczniów klas 4-6 SP przygotowała klasa VI pod kierunkiem p. katechety Dawida Czaickiego oraz przy współudziale i opiece p. Józefy Staśko i p. Jadwigi Zajdy. Przedstawiciele klasy VI przygotowali krótką prezentację multimedialną przedstawiając Zwyczaje i tradycje związane ze świętami Wielkiej Nocy. Spotkanie zakończyła degustacja ciast, które na tę okazję przygotowali uczniowie klasy VI.
        „Mały projekt” Zwyczaje i tradycje wielkanocne był miłym akcentem wprowadzającym w atmosferę świąteczną, a co za tym idzie również przypomnieniem  o kultywowaniu tradycji związanych ze świętowaniem.

        Cen na w tym projekcie była współpraca środowiska szkolnego ze środowiskiem Rodziców uczniów, którzy przygotowali wypieki ciast. Trzeba również podkreślić troskę samych uczniów, o przygotowanie suto zastawionych stołów słodkościami. Trzeba ciągle na nowo, ze świeżością ukazywać młodemu pokoleniu zwyczaje i tradycje świąteczne, by one były świadomie przeżywane i kultywowane. Słowo wdzięczność: DZIĘKUJĘ, trzeba skierować do tych wszystkich, a może przede wszystkim do Uczniów Klasy VI i ich Rodziców, za trud przygotowania „małego projektu” Zwyczaje i tradycje wielkanocne.
        Niech święta Wielkiej Nocy przebudzą w nas wiarę, nadzieję i miłości; niech skruszą w każdym z nas utarte schematy, i obudzą miłość względem drugiego. (DC).
  Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • „Pomocna dłoń” -Wielkanoc 2015

  „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.” Jan Paweł II

    Te słowa Ojca Świętego przyświecają niejednej akcji dobroczynnej podejmowanej przez Wspólnotę Charytatywną im. Jana Pawła II, działającej przy naszej szkole. Również przed minionymi Świętami Wielkanocnymi organizowaliśmy akcję zbiórki żywności dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszej miejscowości. Otrzymaliśmy też dużo ubrań i zabawek. Za przygotowanie paczek i dostarczenie potrzebującym odpowiedzialne są we Wspólnocie: Kamila, Ania i Natalia Rywotyckie.
  Na nasz apel jak zwykle licznie odpowiedzieli uczniowie naszej szkoły. Byli to: Wiktoria Kasprzyk kl. 1a, Patrycja Kurek kl. 1a, Patrycja Przała kl. 1b, Brygida Szewerdak kl. 1b, Bartosz i Filip Wrona kl. 1b, Julia Postawa kl.1c, Ola Bizoń kl. 1c, Maksymilian Czarnecki kl. 1c, Maksymilian Politański kl. 1c, Paulina Cyrek kl.2a, Zuzia Wiśnicz kl.2b, Kacper Kozaczyk kl. 4a, Ania Piątek kl. 4b, Patryk Cichosz kl.5a, Radek Cichosz kl.3b g, Kamil Szczurek kl. Igor Przała kl. 5b, Filip Oskwarek kl.6, Izabela Oskwarek kl. 3bg, Kacper Wiśnicz kl. 1bg, Michał Biela kl. 3ag, Patryk Zajda kl. 3ag, oraz dzieci z przedszkola: Karol Król z grupy 2, Mateusz Starzec z grupy 4 i Bartek Starzec z grupy 3.

  Podziękowania kierujemy też do naszych absolwentek ze Wspólnoty Charytatywnej: Katarzyny Hudaszek i Klaudii Sali, które wraz ze swoimi koleżankami z LO, kwestowały dla potrzebujących z naszej miejscowości w Domu Handlowym „Jan” w Myślenicach.
  Wszystkim ofiarodawcom gorąco dziękujemy. Wasze dary zostały przekazane dziewiętnastu potrzebującym rodzinom naszej miejscowości. Sprawiliście im ogromną radość. Obdarowani nie kryli swojej wdzięczności i wzruszenia. Po raz kolejny mogli przeżyć te Święta ze świadomością, że są osoby, i to nawet dzieci, które troszczą się o nich i systematycznie niosą im pomoc.
  Opiekun Wspólnoty Charytatywnej katechetka Dorota Mielecka

 • Żydowskie święto Paschy. Geneza, rytuał, znaczenie.

  Projekt gimnazjalny 2014/2015

  W dniu 31.03.2015 w świetlicy Gimnazjum im. Króla Kazimierza III Wielkiego odbyła się prezentacja projektu gimnazjalnego uczniów kl. 2a i 2b pod opieką katechety p. Dawida Czaickiego. W realizacji projektu wzięli udział: Magdalena Dynur, Angelika Kania, Dominika Dynur, Sandra Biela, Maria  Możdżeń, Kamil Przała, Grzegorz Szymoniak. Uczniowie od listopada 2014, aż do marca 2015 zajmowali się przygotowaniem tematu prezentacji projektu: Żydowskie święto Paschy. Geneza, rytuał, znaczenie.    
    
  Celem projektu było zaznajomienie się z historią i znaczeniem żydowskiego święta Paschy. To właśnie w kontekście tego święta Jezus Chrystus spożył Ostatnią Wieczerzę wraz ze swoimi uczniami, zanim udał się w drogę na Golgotę. Wybór dnia- wtorek na prezentację projektu ma swojej uzasadnienie. Jedna z hipotez mówi, że Jezus spożył Wieczerzę z Apostołami we wtorek. Gdybyśmy spojrzeli i prześledzili wydarzenia związane z męką Jezusa ta hipoteza ma swoje uzasadnienie, bowiem chodzi o odległość między poszczególnymi stacjami ostatniej drogi Jezusa.

    Prezentacja składała się z czterech części. Pierwsza część dotyczyła źródła żydowskiego święta Paschy zapisanego w Księdze Wyjścia. Druga cześć - przedstawienia zagadnień związanych z talerzem sederowym; tym co powinna znajdować się na stole w czasie żydowskiej wieczerzy. Trzecia część, to przedstawienie symboliki poszczególnych potraw. Ostatnia, czwarta cześć projektu była związana z degustacją wybranych potraw przygotowanych przez uczniów. Dodatkowym atutem przygotowanego przez uczniów projektu były foldery, w których zawarto najważniejsze informację dotyczące żydowskiego święta Paschy.
     Ubogaceniem projektu były oryginalne elementy wystroju sali-menory, jak również jarmułki, które Żydzi noszą na głowie, szal (tales), który Żydzi używają do modlitwy.
      Żydowskie święto Paschy. Geneza, rytuał, znaczenie wpisało się tematycznie i czasowo w obchody Wielkiego Tygodniu, którego centrum stanowi celebracja Triduum Paschalnego. Trzeba mieć nadzieje, że projekt pomoże lepiej zrozumieć i świadomiej przeżywać liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, jak również każde święto. Trzeba sięgać do korzeni świętowania, a także korzystać z bogatego skarbca naszych starszych Braci w wierze.(DC).
  Zdjęcia w Albumie - tutaj

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
  Rudnik, ul. Szkolna 55
  32-440 Sułkowice
 • 012 2732018
  fax:012 2732018
  telefony wewnętrzne:
  sekretariat 20
  pedagog 24
  kuchnia 25

Galeria zdjęć