Nawigacja

 • Narodowe Święto Niepodległości

  Kocham Cię, Polsko!

  Dnia 7 listopada 2014 roku, uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku uczcili 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W akademii wystąpili uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy z wielkim zaangażowaniem poprowadzili widzów przez niełatwą historię naszego państwa - od czasu rozbiorów po dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi aktorzy wcielili się w role uczniów zwiedzających salę muzealną, poświęconą ostatnim latom państwowości polskiej. Z obrazów muzealnej sali wyłaniały się postaci historyczne, które pokazywały uczniom, jak ważna jest przeszłość. Opowieści starszego mężczyzny i jego żony oraz nobliwej damy były przeplatane prezentacjami, pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru oraz pięknymi wierszami. Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenkę "Kocham Cię Polsko", która była hasłem przewodnim akademii. (E.Tajs-Drąg)  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

   

 • Sprawni jak żołnierze

    7 listopada reprezentacja naszego Gimnazjum w składzie Rafał Grabowski, Michał Dragosz i Kamil Kaperek wygrała organizowane przez Zespół Szkól Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach zawody "Bieg na orientację - Sprawni jak żołnierze". Uczestnicy musieli się sprawdzić w siedmiu dyscyplinach sprawnościowych, między innymi: rzut do celu, rzut granatem, skok w dal z miejsca czy rzut kłodą na odległość.

 • Dostrzegać dobro…

  Dob­ro nie is­tnieje inaczej, jak tyl­ko ja­ko kon­kret­na
  dob­roć i wol­ność kon­kret­ne­go człowieka. 
  ks. J. Tischner

    31 października 2014 r., podczas ostatniego nabożeństwa różańcowego,  uczniowie naszej szkoły - przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz z przedstawicielami Grona Pedagogicznego złożyli gratulacje naszemu drogiemu Księdzu Proboszczowi Dariuszowi Zoniowi z okazji otrzymania nagrody Najlepszy Proboszcz Małopolski 2014.
    Dla każdego z nas Ksiądz Proboszcz jest znakiem dobroci i miłości wobec drugiego, napotkanego na swojej drodze człowieka. Jest  jak   Samarytanin, który dostrzega człowieka poranionego i opatruje jego rany. Ksiądz Proboszcz  dobrocią serca, uśmiechem, zwykłym ludzkim gestem  potrafi zamienić rany w drogocenne perły.
    Składając życzenia, delegacja w słowie skierowanym do Księdza Proboszcza zauważyła, że kwiaty jako znak pamięci, a stuła - znak władzy kapłańskiej mają przypominać, Drogiemu Kapłanowi,  o jego owczarni-parafii, do której został posłany. 
    Ksiądz Dariusz realizuje w swoim życiu - postawą kapłana i człowieka - słowa, które zanotował Autor Listu do Hebrajczyków: Każdy kapłan z ludzi wzięty dla ludzi jest ustanowiony.
    Za każde dobro, słowo, gest, uśmiech, za oddane serce składamy Księdzu Proboszczowi serdeczne
  Bóg zapłać
  , a naszą wdzięcznością niech będzie pamięć w modlitwie. (DC)  Link do strony Dziennika Polskiego - http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3628636,najlepsi-ksieza-nie-zyja-dla-siebie-zdjecia,12,59,id,t,sm,sg.html#galeria-material

 • TROSKA I PAMIĘĆ

  Za­pytałam dziec­ko niosące świeczkę:
  – Skąd pochodzi to światło?
  Chłop­czyk na­tychmiast ją zdmuchnął.
  – Po­wiedz mi, dokąd te­raz odeszło – od­parł. – Wte­dy ja po­wiem ci, skąd pochodzi
  . (Jonathan Carroll)

    W tradycję naszej szkoły wpisało się wspólne odwiedzanie grobów na cmentarzu przez gimnazjalistów i dzieci z przedszkola. Również i w tym roku szkolnym, w piękne słoneczne przedpołudnie - 30 października, uczniowie klas Ia i Ib gimnazjum wraz z przedszkolakami udali się na wspólny spacer, by odwiedzić groby swoich bliskich i zapalić  znicze.

    Gimnazjaliści  mieli nie lada zadanie – niełatwo bowiem opiekować się maluchem, który wszędzie chce być i wszystko chce wiedzieć, któremu właśnie rozwiązało się sznurowadło u buta bądź natychmiast trzeba zawiązać   szalik. Najtrudniejsze, jak się okazało, były   z maluchami rozmowy. Dzieci zadawały wiele pytań, wymagały rzeczowej i szybkiej odpowiedzi, w dodatku trzeba było wykazać się uważnym ich słuchaniem i wielką cierpliwością. 

   Gimnazjaliści zdali egzamin; dowiedli   postawy odpowiedzialności i troski o powierzonych sobie najmłodszych podopiecznych.

    Dialog gimnazjalisty z przedszkolakiem dla wielu z nich pozostanie na długo w pamięci… Nas, dorosłych, najbardziej nurtowało pytanie, o czym może uczeń gimnazjum żywo rozmawiać z przedszkolakiem? Rzecz jasna… o klockach lego J. Uśmiech i radość na twarzach najmłodszych na długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów jako  znak szczerej wdzięczności. (D.C.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Programy profilaktyczne

  Piątek, 24.10.2014 r. był w naszej szkole dniem profilaktyki. Wszystkie klasy uczestniczyły w spektaklach przygotowanych przez krakowski teatr „Inspiracja”.
  Najmłodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie  ”Prawdziwy skarb”, którego bohaterami byli: żółw Klemens i papuga Klara. Podczas   przygód bajkowych postaci   dzieci miały możliwość zaobserwować przykrości,  jakie doświadcza osoba wyśmiewana, której inni dokuczają, mogły także się przekonać, że nierzadko osoba krzywdzona ma wiele pozytywnych cech, które kryją się pod przysłowiową skorupą żółwia. Żółw Klemens okazał się wspaniałym kolegą i to on ofiarował papudze Klarze prawdziwy skarb- przyjaźń. Dzieci usłyszały słowa, że: „prawdziwy skarb jest we wnętrzu każdego z nas. Trzeba go tylko znaleźć”. Dzieci bardzo żywiołowo przyjęły przedstawienie. Przez cały czas sympatyzowały z żółwiem i wspierały go radami. W końcowym podsumowaniu   Natalka z kl. III b potrafiła, zapytana przez papugę Klarę, wymienić cechy prawdziwego przyjaciela. Przedstawienie zostało nagrodzone przez dzieci gromkimi brawami.

  Uczniowie klas 4 -6 obejrzeli sztukę  ,,W krainie bajtów’’ przedstawiającą problem uzależnienia młodzieży od komputera , telefonu, telewizji. Fabuła przedstawienia opierała się na przygodach dziewczyny  o imieniu Komputerka. Bohaterka dużo czasu spędza przed komputerem, telewizorem i z telefonem w ręku. Zaniedbuje przez to swoje obowiązki: wyprowadzanie psa, szkołę, przyjaciół. Kiedy nagle komputer przestaje działać, Komputerka staje się nerwowa, jak najszybciej chce powrócić w wirtualny świat gier komputerowych. Z pomocą przychodzi Mistrz, który uczy dziewczynę, jak mądrze  i rozsądnie korzystać z komputera i innych urządzeń. W ciekawy sposób obrazuje skutki uzależnienia od tego typu środków, ukazuje, jak  niebezpieczne  mogą być wiadomości odbierane  od nieznajomych, przekonuje, że zadania spisane   z Internetu nie zawsze zawierają prawdziwe informacje.

  Gimnazjaliści obejrzeli przedstawienie pt.  „Wyjść poza schemat’’ poruszający problem cyberprzemocy.

   Spektakl poruszał problem wykluczenia z grupy rówieśniczej. Jolka dziewczyna, która od pewnego czasu jest prześladowana przez rówieśników ma oparcie jedynie w swojej koleżance Oli. Dziewczyny postanawiają wziąć udział w konkursie internetowym o tematyce bankowej przedsiębiorczości.  Ola odkrywa, że koleżanka otrzymuje obraźliwe SMS-y, e-maile. Początkowo bagatelizuje problemy koleżanki. Kiedy chce pomóc, nie bardzo jej  to wychodzi. Nie szuka pomocy dorosłych, sama próbuje znaleźć wyjście z tej sytuacji. Ola dowiaduje się także, że Jolka również znęcała się w ten sposób na koledze. Przedstawienie uświadamia młodzieży, jak łatwo stać się ofiarą  i jak trudno znaleźć drogę wyjścia z takiej sytuacji. Drogą wyjścia staje się  szukanie pomocy wśród dorosłych.

  W trakcie rozmowy z uczniami aktorzy nawiązali do prawdziwego wydarzenia dziewczyny, która ośmieszona przez głupi wybryk kolegów targnęła się na swoje życie. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • 16 PAŹDZIERNIKA 1978 – PAMIĘTAMY

  Są takie wydarzenia, które głęboko wpisują się w historię, zarówno świata jak i Kościoła. 16 października 1978 roku był właśnie takim dniem.  Tego wieczoru świat usłyszał wieść, która nadała nowy bieg wydarzeniom świata i Polski. Następcą papieża Jana Pawła I został wybrany kardynał z Krakowa- Karol Wojtyła, który przybrał imię Jana Pawła II. Historia Karola Wojtyły: aktora, studenta, księdza, biskupa, kardynała, aż wreszcie papieża to historia człowieka oddanego całkowicie Bogu, który potrafił służyć i nieść orędzie miłości każdemu napotkanemu człowiekowi.


      Wyrazem wdzięczności wobec Świadka Nadziei Jana Pawła II był   w naszej szkole montaż słowno-muzyczny pt. 16 października 1978- Pamiętamy! Ta data dla Polaków jest bardzo ważna, jest także okazją do przypominania młodemu pokoleniu, kim był papież Jan Paweł II, czego dokonał, do wskazywania wartości, których możemy uczyć się, analizując przesłanie Papieża Polaka. Jego wezwanie: odwagi, wypłyń na głębię skierowane do młodych ludzi wyraziło się m.in. w zaangażowaniu uczniów klasy VI i klasy 3b gimnazjum w przygotowaniu akademii dla uczczenia tak ważnego wydarzenia, jakim był 16 X 1978, gdy świat usłyszał: "Ogłaszam wam radość wielką: Mamy papieża. Jest nim najdostojniejszy i najczcigodniejszy Karol kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego: Wojtyła, który przybrał imię Jana Pawła II”.
      Wspominając datę 16 X 1978, czuliśmy, iż nasze myśli i serca przepełnione są wdzięcznością, że Jan Paweł II- niestrudzony pielgrzym świata- jest ogłoszony świętym, a więc możemy przez Niego zanosić modlitwy do Boga w różnych intencjach. Nie bójcie się! Odwagi! To słowa, które każdego dnia są aktualne…
  Słowa podziękowania za przygotowanie akademii kieruję do uczniów  klasy VI i 3b gimnazjum, a także p. Agaty Berneckiej, oraz księdza proboszcza Dariusza Zonia,    (DC).
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Święto edukacji

  Co roku 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. W tym dniu  uczniowie składają swoim nauczycielom życzenia oraz podziękowania za ich trud włożony w nauczanie i wychowanie. Jest to święto wszystkich pracowników szkoły, nie tylko nauczycieli. Praca woźnej, kucharki, sekretarki… jest także ważna, a nie zawsze dostrzegana.
  W tym roku szkolnym akademia z okazji tego święta odbyła się w naszej szkole 10 października. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, która przystrojona była kwiatami i  różnymi plakatami.
  Na początku uroczystości pan dyrektor Mirosław Pękala złożył życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły, a następnie wręczył listy gratulacyjne nagrodzonym nauczycielom. Szczególne słowa uznania i podziękowania skierował do pani Zofii Kukuły, naszej niezastąpionej woźnej. Po 40 latach odeszła od nas na zasłużoną emeryturę.


  Następnie uczniowie z  klasy 2b gimnazjum oraz 3a szkoły podstawowej zaprosili widzów na program artystyczny. W pierwszej części   gimnazjaliści  podziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich trud i serce, a  pani Zosi, która odeszła na emeryturę, zadedykowali część artystyczną. Wierszem, tańcem i piosenką podziękowali Jej za lata pracy. W II części gimnazjaliści zaprosili nas do kuluarów pokoju nauczycielskiego. Humorystyczne scenki i piosenki  przedstawiały rozmowy, jakie nauczyciele prowadzą podczas dużej przerwy. Gorącymi oklaskami widzowie nagrodzili występ taneczny przygotowany przez uczniów kl. 3a  i piosenki w wykonaniu chóru szkolnego.
  Na zakończenie świętowania tego uroczystego dnia uczniowie wręczyli „Złote Róże” najwybitniejszym nauczycielom. Trafiły one do wszystkich nauczycieli naszej szkoły. (D.P.)
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Budowa hali

  Rada Rodziców przy Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku  informuje, że w najbliższą niedzielę  tj. 19 października 2014 r., przy wejściu do kościoła  przed każdą mszą święta oraz po jej zakończeniu  rodzice,  będący członkami Rady zbierać będą podpisy  mieszkańców Rudnika, którzy popierają działania Rady wnioskującej o budowę Hali sportowej w Rudniku. Rada Rodziców     Treść pisma

 • Robale

  W piątek 3.10.2014 r. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia na żywo za pośrednictwem Internetu spektaklu teatralnego pt. „Robale” według tekstu i reżyserii Agaty Biziuk z teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Widzami byli uczniowie klas I – III. 

  Dzięki telewizji nasi młodzi widzowie mieli niezwykłą okazję do tego, aby zajrzeć w głąb ziemi, by lepiej poznać i polubić jej mieszkańców. „Robale” to historia o przyjaźni w mikroświecie.

  Pod ziemią żyją obdarzone ludzkimi cechami turkucie, dżdżownice oraz mądry kret Albinos, który woli czuć się wyjątkowy niż inny. Wszyscy wiodą zwykły, codzienny żywot. Między nimi dochodzi często do kłótni, konfliktów aż do momentu, gdy na ich terytorium pojawia się człowiek, który wprowadza zamieszanie. Zagraża istotom żyjącym pod ziemią. Ta nowa sytuacja wyzwala w robakach poczucie solidarności między sobą i pomaga dostrzec absurdalność dotychczasowych kłótni.

  Przedstawienie przybliżyło dzieciom w atrakcyjny i dowcipny sposób wiedzę o światopoglądzie ekologicznym. Pomogło dzieciom oswoić się z tymi małymi zwierzątkami, które często budzą wśród ludzi odrazę i lęk. Przybliżyło w sposób atrakcyjny, ciekawy i dowcipny wiedzę o ekosystemie i zależnościach międzygatunkowych. Ten trwający godzinę spektakl dostarczył dzieciom mnóstwo radości, nieraz wybuchały one gromkim śmiechem.     Repertuar został tak dobrany, aby z jednej strony bawić, a z drugiej uczyć. (W. Kozik)

 • Dodatkowe dni wolne

  Zgodnie z zarządzeniem MEN ustalam w roku szkolnym 2014/15 następujące dodatkowe dni wolne  od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:
  w  Szkole Podstawowej są to dni: 10 listopada, 2 stycznia, 5 stycznia, 1 kwietnia (nie dotyczy klasy 6 - sprawdzian), 5 czerwca, 22 czerwca,

  w Gimnazjum są to dni: 10 listopada, 2 stycznia, 5 stycznia, 21- 23 kwietnia (nie dotyczy klasy 3 gimnazjum - egzamin), 5 czerwca, 22 czerwca. Dyrektor - Mirosław Pękala

 • Noc naukowców

  Taka niezwykła noc zdarza się tylko raz w roku, dlatego chętnych do wzięcia udziału w wyjeździe do Krakowa nie brakowało. 26 września członkowie koła biologiczno – chemicznego, naszego gimnazjum, mieli okazję uczestniczyć w eksperymentach, pokazach i wykładach organizowanych przez krakowskie uczenie. Mogli spotkać się z naukowcami, z bliska przyjrzeć się ich pracy i zobaczyć  laboratoria, które w tę noc są otwarte dla wszystkich chętnych. Każdy uczestnik wyjazdu znalazł dla siebie coś ciekawego. Jednym podobały się ciekawostki zoologiczne dotyczące życia świecących ryb głębinowych oraz możliwość trzymania w dłoniach żywych  owadów czy żywego węża. Innym podobały się doświadczenia chemiczne, np. wbijanie gwoździ bananem, wykrywanie jonów metali czy też doświadczenie pt. „szalona piana”. Miłośnicy fizyki wzbogacili swoje wiadomości na temat mikroskopu skaningowego, lewitacji i nadprzewodnictwa. Ciekawe były również pokazy z zakresu magnetyzmu i elektrostatyki.

     Noc Naukowców okazała się cennym doświadczeniem, pozwoliła poznać tajemniczy i na co dzień niedostępny świat naukowców. Pokazała również, że nauka nie jest straszna i nudna, ale fascynująca. (JP). Zdjęcia w albumie - tutaj.

 • 17 września 1939 - pamiętamy!

  Dnia 17 września 2014 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 75. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum. Na spotkanie kółka historycznego zaprosiła klasa IIIb oraz opiekunki p. D Mielecka i p. A. Bernecka. Była to żywa lekcja historii, podczas której uczniowie opowiedzieli o tych haniebnych wydarzeniach sprzed lat. Prezentacja multimedialna oraz repliki oryginalnych gazet, ulotek, notatek, dekretów, plakatów, umożliwiły i pozwoliły na bardziej empatyczny i zrozumiały odbiór tych tragicznych czasów. Całość dopełniły wzruszające wiersze poświęcone Sybirakom. „To właśnie pamięć stwarza ze społeczeństwa Naród” – uczniowie naszej szkoły pamiętają o doświadczeniach pokoleń naszych poprzedników, o ich poświęceniu w obronie wyznawanych wartości. (A. Bernecka) Zdjęcia w albumie - tutaj.

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

  Za nami uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Część artystyczna przygotowana przez panie: A. Przałę, J. Staśko, A. Bień, pana I. Przałę oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, poświęcona została nie tylko przyjemnym wspomnieniom  minionych wakacji, ale także 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O tych przykrych wydarzeniach z września 1939r. przypomnieli krótką , lecz bardzo wymowną inscenizacją na temat tajnego nauczania w czasie niemieckiej okupacji. W nastrój przedwojennej Warszawy wprowadziła nas płynąca z patefonu muzyka, która nadała powagi i grozy mającym nastąpić wkrótce tragicznym wydarzeniom. Delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła wieniec pod pomnikiem, zaś chór odśpiewał pieśń patriotyczną „Czerwone maki na Monte Cassino”, która zakończyła pierwszą część akademii.  Następnie dyrektor, pan Mirosław Pękala, przywitał po wakacyjnej przerwie dzieci, nauczycieli, rodziców. Szczególnie ciepło zwrócił się do pierwszoklasistów, którzy rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą. Podziękował także wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację projektu „ Szkoła z klasą 2 „0”, wręczając im oficjalnie certyfikaty ukończenia programu. (A.Ch.) Zdjęcia w Albumie -tutaj.

 • Rok szkolny 2013/14 w statystyce

  Do historii przeszedł kolejny rok pracy.  Po raz trzeci mury naszej szkoły opuścili gimnazjaliści. Jaki był 2013/14?  – To rok wytężonej pracy, wielu sukcesów i wielu zmian. W grudniu nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego budynku gimnazjum. Dzięki temu warunki lokalowe dla wszystkich znacząco się poprawiły. Piękne wnętrze gimnazjum, nowoczesne wyposażenie sal, niezbędne multimedia cieszyły i zachęcały do większego wysiłku. Mamy także  nowy plac zabaw, nową siłownię i nową salę, w której maluchy mogą prowadzić ćwiczenia ruchowe.

  Największym osiągnięciem minionego roku było 5. miejsce Kacpra Moskala z kl. 1a gim. w ogólnopolskim konkursie astronomicznym „Astrolabium”. Finalistami kuratoryjnych konkursów przedmiotowych zostali: Grzegorz Żmija (kl. 6b) – konkurs matematyczny i przyrodniczy, Joanna Liszka (kl. 3b gim,.) – konkurs historyczny i z fizyki, Katarzyna Hudaszek (kl. 3b gim.) konkurs z fizyki, Radosław Cichosz (kl. 2b gim.) – konkurs biologiczny. Trzynaścioro gimnazjalistów i sześcioro uczniów szkoły podstawowej (oprócz wymienionych) reprezentowało nas w etapach rejonowych  konkursów kuratoryjnych.
  Także w konkursach gminnych   uczniowie nieraz stawali na najwyższym podium. Najważniejsze to: 
  - Konkurs Biologiczny „Zgłębiamy tajniki genetyki” – 1. miejsce drużyna gimnazjum,
  - Matematyczny AS dla klas IV- 1. miejsce Paulina Chlipała, 2. miejsce Rafał Żmija,    
  - Turniej Ekologiczny – 1. miejsce ex aequo  drużyna gimnazjum i drużyna szkoły podstawowej; indywidualnie 1. miejsce Radosław Cichosz, 2. Miejsce Grzegorz Żmija,
  - Konkurs „Świat symetrii” – 2. miejsce drużyna: Maciej Łapczyński, Katarzyna Papież,
  - Matematyczny AS klas VI- 2. miejsce Grzegorz Żmija,  
  - Konkurs „Baw się razem z nami” – 2. miejsce drużyna szkoły podstawowej,
  - Turniej BRD – 2. miejsce drużyna szkoły podstawowej i 2. miejsce drużyna gimnazjum,  
  - Konkurs Pieśni Patriotycznej – 2. miejsce chór szkoły podstawowej, 2, miejsce chór gimnazjum;  indywidualnie 2. miejsce Dominika Zajda,  
  - Konkurs Gimnastyczny – 2. miejsce Szymon Pułka,  
  - Konkurs Wiedzy o Patronie – 3. miejsce drużyna: Emilia Małota, Grzegorz Żmija,  
  - Konkurs Języka Angielskiego – 3. miejsce Emilia  Małota.

  Swoje zainteresowania uczniowie rozwijali w licznie działających kołach (w szkole podstawowej 12 kół, w gimnazjum 10), uczestniczyli w projektach, wycieczkach  organizowali akcje. Najważniejszym projektem, do którego przystąpiły obie nasze szkoły była „Szkoła z Klasą 2.0” Uczniowie prowadzili blogi, nagrywali filmy, wykonywali rozmaite zadania, korzystając z narzędzi informatycznych. Lekcje, dzięki projektowi, stały się ciekawsze, a nauczyciele chętniej sięgali po różne środki multimedialne.  Zadania w projekcie ukończyliśmy, teraz czekamy na certyfikaty.  Niezapomnianych wrażeń dostarczyły wycieczki, zwłaszcza pobyt trzecioklasistów na „Zielonej szkole” w Darłówku i sześciodniowa wycieczka gimnazjalistów do Paryża.

  Sukcesem okazały się wyniki tegorocznego sprawdzianu i egzaminu. Na uwagę zasługuje standard „pisanie”, w którym szóstoklasiści osiągnęli wynik lepszy od powiatu i województwa. Gimnazjaliści w trzech zakresach: „historia i wos”, „matematyka”, „przedmioty przyrodnicze” osiągnęli stanin 7., wyższy od zeszłorocznego. Indywidualnie sprawdzian najlepiej napisali: Maciej Gatlik (6a), Emilia Małota (6a) i Anna Rywotycka (6b), zaś egzamin Wojciek Koziołek (3a), Joanna Liszka (3b), Katarzyna Hudaszek (3b).

  Cieszy dobra frekwencja uczniów. Średnia frekwencja w szkole podstawowej wyniosła 91,8%, zaś w gimnazjum 89,5%. Najlepszą frekwencję miała klasa 3a – 96%, zaś w gimnazjum kl. 1a – 93%. Ani jednej godziny nie opuścili: Karol Marek i Kacper Borgosz z kl. 2a, Dawid Szczurek (kl. 3b), Wiktoria Orawin (kl. 4b), Maria Bylica (kl.5), zaś w gimnazjum Arkadiusz Kiszka (kl. 3a).

  Dobra frekwencja zaowocowała wysokimi wynikami w nauce. Najlepiej uczy się klasa 4b, średnia ocen tej klasy – 4,4, zaś w gimnazjum kl. 3b – średnia ocen: 4,2. ). Nagrodę dla wybitnego ucznia – Primus Inter Pares, ufundowaną przez Burmistrza Gminy Sułkowice, otrzymały: Emilia Małota z kl. 6a i Joanna Liszka z kl. 3b gimnazjum. Do „Złotej Księgi” wpisanych zostało 37 uczniów szkoły podstawowej i 18 gimnazjalistów.
  Są to:
  szkoła podstawowa

  Klasa 1a

  Aleksandra Cygan, Paulina Cyrek, Patrycja Piechota

  Klasa 1b

  Adam Blak, Kacper Blak, Wiktoria Klimczyk
  Klasa 2a
  Patrycja Blak, Weronika Świerczyńska, Natalia Szczurek

  Klasa 2b

  Maja Legutko, Emilia Piechota, Szymon Szczurek

  Klasa 3a

  Piotr Dobosz, Adam Dzidek, Konrad Flaga, Kacper Szczurek, Kuba Szymanowski

  Klasa 3b

  Aleksandra Filarska, Łukasz Hudaszek, Arkadiusz Szczurek

  Klasa 4a

  Jakub Grabowski (5.0),   Rafał Żmija (5.4)

  Klasa 4b

  Paulina Chlipała (5.09), Maksymilian Mazurkiewicz (5.0),   Patrycja Piątek (5.09), Igor Przała (5.0), Jagoda Szlachetka (5.0), Zuzanna Szymoniak (5.0)

  Klasa 5

   Izabela Hudaszek (5.0), Katarzyna Kaperek (5.1),    Daria Szuba-Łata (5.4)

  Klasa 6a

  Maciej Gatlik (5.2), Emilia Małota (5.6), Gabriela Mazurkiewicz (5.0)

  Klasa 6b

   Anna Rywotycka (5.4),  Gabriela Stręk (5.4), Grzegorz Żmija (5,5)

  gimnazjum
  Klasa 1a

  Katarzyna Ziembla (5.1)

  Klasa 1b

  Julia Biela (5.2), Angelika Kania (5.0), Natalia Piegza (5.0),     

  Klasa 2a

   Julia Chmura (5,1),  Joanna Kurek (5,3),   

  Klasa 2b

   Maciej Łapczyński (5,2),    Katarzyna Papież (5,4) , Kamila Rywotycka (5.2)

  Klasa 3a

  Wojciech Koziołek (5,4),    Klaudia Sala (5,2),   

  Klasa 3b

  Katarzyna Hudaszek (5,5),   Joanna Liszka (5,6), Magdalena Mysza (5.0), Daria Polewka (5.1), Karolina Piwowarczyk (5.1), Natalia Profic (5.0), Ewa Szczyrbak (5.0)

   

  Rok szkolny 2013/14 obfitował także w sukcesy sportowe, najważniejsze to:  

  - 4. miejsce w powiecie Weroniki Rączki (2agim.) i 3. miejsce Anny Kozieł w   Indywidualnych Biegach Przełajowych
  - udział w  Wojewódzkich Zawodach w Narciarstwie Alpejskim – Julia Chmura (2agim.) i Mikołaj Pułka (3agim.)
  - udział drużyny dziewcząt w  etapie  wojewódzkim Sztafetowych Biegów Przełajowych.


  Wszystkim Uczniom i Nauczycielom, dla których rok szkolny 2013/14 był udanym, gratulujemy. (M.K.)

   

 • DZIEŃ PATRONA- 24.06.2014 r.

  Obchody Dnia Patrona w ZPO w Rudniku

  ,,W tradycję naszej szkoły wszedł obyczaj takowy, aby każdego roku ku pamięci zaszczytnej organizować Dzień Patrona Szkoły". Dzisiejszym ceremoniom ku czci naszego opiekuna przyświeca hasło - ,,Średniowiecze da się lubić”. Takimi słowami rozpoczęto świętowanie uroczystości  patrona Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku – Króla Kazimierza III Wielkiego. Akademię rozpoczął krótki montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczennic z klasy Ib gimnazjum, które strojem i starodawnym językiem wprowadziły zebranych w atmosferę średniowiecza oraz przybliżyły postać niewątpliwie jednego z najwybitniejszych władców Polski. Następnie  gimnazjalistki przedstawiły porządek tego uroczystego dnia, podkreślając, że będzie niebanalny, bowiem wychowankowie szkoły podstawowej uczestniczyć będą w warsztatach rzemiosł dawnych: warsztatach plecenia wianków, plecenia koszyków, lepienia z gliny, malowania na szkle, wypieku podpłomyków.

  Uczniowie przystąpili do  licznych  zadań. Przedstawiciele wszystkich klas  popisywali się wiadomościami o życiu i dokonaniach Kazimierza III Wielkiego w turnieju wiedzy przygotowanym dla uczniów poszczególnych etapów kształcenia przez p. Wiesławę Kozik, p. Ewę Bugajską oraz p. Ewę Tajs. Uczniowie uzdolnieni plastycznie w symboliczny sposób wyrazili wyjątkowość swojej klasy, tworząc oryginalne herby.

  Najmłodsi uczniowie udali się natomiast  do  sali gimnastycznej, gdzie pod kierunkiem p. Małgorzaty Norek uczestniczyli w turnieju rycerskim, aby - jak zwyczaj rycerski
  nakazuje -  w szranki stając, dzielność swą oraz męstwo okazać. Następnie, cofając się
  w czasie, odkrywali, jak w okresie średniowiecza ludzie radzili sobie z czynnościami dnia codziennego i samodzielnie uwili  śliczne  wianki z polnych kwiatów, upiekli smaczne podpłomyki, upletli z papieru piękne koszyki oraz wykazali się inwencją twórczą, malując na szkle motywy średniowieczne. Podobnie uczniowie klas IV-VI pod bacznym okiem członkiń lokalnych stowarzyszeń poznawali tajniki i kunszt powstawania niektórych rękodzieł oraz sami tworzyli niezwykłe dzieła. Urozmaiceniem była nauka i pokaz tańca dworskiego. Układy taneczne ćwiczyła z uczniami  p. Danuta Pitala.

  Przedstawienie prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów poszczególnych klas gimnazjalnych było również, obok  podchodów i turnieju łuczniczego
  (w których uczestniczyli także reprezentanci starszych klas szkoły podstawowej), niemałą atrakcją tego dnia. Uczniowie  mieli sposobność wykazania się sprawnością fizyczną
   i jasnością umysłu, rozwiązując łamigłówki przygotowane przez p. Barbarę Machnik
   i p. Jadwigę Zajdę w ramach gry „podchody” oraz spróbować swoich sił  i sprawdzić celność oka w turnieju łuczniczym, który poprowadził p. Mariusz Niedźwiecki. 

  Dyrektor szkoły p. Mirosław Pękala życzył wszystkim na początku dobrej zabawy, a paniom
  ze Stowarzyszenia ,,Kalina” i ,,Diabelski Kamień”, które poprowadziły warsztaty,  wręczył dyplomy podziękowania za okazane wsparcie oraz pomoc w działaniach podejmowanych
   na rzecz dobra naszych uczniów.

  Efekty pracy uczniów można było podziwiać podczas  uroczystego zakończenia Dnia Patrona. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali okolicznościowe dyplomy. 

  Wyjątkowym świętem każdej szkoły jest uroczystość związana z upamiętnieniem jej imiennika. W założeniu ma propagować znajomość najważniejszych faktów z życia patrona, przypominać o wartościach przez niego wyznawanych oraz promować je wśród młodzieży, ale równocześnie ma być okazją do wspólnej zabawy, integracji, co też w naszej szkole dobrze się udało zrealizować.

  Koordynator projektu p. Bogusława Szczurek dziękuje nauczycielom i paniom
  ze stowarzyszeń: Barbarze Szatan, Zofii Góralik, Annie Maślance, Salomei Kiebzak, Irenie Powroźnik, Teresie Moroń za zaangażowanie i wsparcie.
  (B Sz) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Święty Jan Paweł II – papież młodych

  Dnia 18 czerwca 2014 roku w świetlicy Gimnazjum odbyła się akademia poświecona Świętemu Janowi Pawłowi II. Uroczystość wpisuje się w wielkie dziękczynienie, jakie Polacy składają, dziękując za kanonizację Papieża Słowianina. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że młodzi są nadzieją Kościoła i świata. W ludziach młodych Papież Polak pokładał nadzieję. Młody człowiek, wkraczając w świat dorosłych, musi iść pod prąd, musi podążać za wartościami, które nadają sens życiu. Akademia ku czci św. Jana Pawła II była przywołaniem wielkiego autorytetu Papieża, który nie bał się stawiać czoła trudnościom. Jan Paweł II mówił do młodych, że muszą wymagać od siebie, nawet gdyby inni od nas nie wymagali.

    Montaż słowno - muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy II b gimnazjum, uczennicę z klasy 1 b gimnazjum pod opieką  p. Agaty Berneckiej i p. Dawida Czaickiego. Po zakończeniu akademii p. Dawid skierował krótkie słowo do gimnazjalistów, szczególnie do klas trzecich, które opuszczają mury szkoły, by każdego dnia odważnie szli przez świat poszukując prawdy; by święty Jan Paweł II był dla każdego z nich wzorem, przede wszystkim w szacunku do drugiego człowieka; aby nikt  z nas nie zmarnował tego dziedzictwa jakie On pozostawił.

    Na koniec spotkania głos zabrał dyrektor p. Mirosław Pękala, który podkreślił raz jeszcze znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla Polaków. (DC) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • „ PIKNIK RODZINNY” – 2014 r. w Przedszkolu Samorządowym w Rudniku

  Już po raz piąty odbył się Piknik Rodzinny organizowany  przez Przedszkole Samorządowe w Rudniku. W tym roku  współorganizatorami imprezy były także klasy I Szkoły Podstawowej w Rudniku.
  Po wielu deszczowych dniach, w sobotę 24 maja 2014r., zaświeciło słońce, napawając radością uczestników, a przede wszystkim ciesząc organizatorów i wszystkich rodziców, którzy ochoczo, od wczesnego rana, pomagali w przygotowaniach do imprezy.
  Pierwszym punktem programu były występy artystyczne przedszkolaków i uczniów klas pierwszych, które oczywiście cieszyły się ogromnym zainteresowaniem rodziców. Popisy naszych wychowanków mieli okazję oglądać zaproszeni goście – między innymi Pan burmistrz Piotr Pułka i Pani sołtys Zofia Góralik.
  Po części oficjalnej nastąpiła część zabawowo – rekreacyjna, w której można było wziąć udział w rodzinnym konkursie z nagrodami lub w loterii fantowej. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz zabawek używanych, zjeżdżalnia i samochodziki dla dzieci. Nie brakowało też chętnych do robienia wielkich baniek mydlanych i rysowania kolorową kredą na płycie boiska. Jednak najbardziej obleganym miejscem było stanowisko malowania twarzy, gdzie nasze gimnazjalistki wykazywały się inwencją twórczą.

  Zmęczeni uczestnicy mogli posilić się kiełbaską z grilla, którego wytrwale doglądali nasi ojcowie. A jeśli ktoś miał ochotę na słodkie „co nieco”, mógł skosztować wypieków naszych mam i babć, polecanych przez Panie z Koła Gospodyń „Kalina” z Rudnika. Dla ochłody były też pyszne lody oraz „prysznic” w czasie pokazu umiejętności gaśniczych strażaków z OSP z Rudnika.
  Przy wesołej zabawie i dobrym towarzystwie czas szybko biegnie, a „wszystko, co dobre…” i niestety nasz kolejny piknik też dobiegł końca.

  Dzięki ogromnemu wsparciu Rodziców, zarówno przy zdobywaniu fantów, poszukiwaniu sponsorów, jak i przy nieocenionej pomocy w czynnościach porządkowych i technicznych – możemy zaliczyć tegoroczny piknik do kolejnej udanej imprezy. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nie odmawiają nam pomocy, udziału i życzliwości. Dzięki Nim możemy realizować główny cel pikniku rodzinnego – wspólną zabawę dzieci ze swoimi rodzicami.

  PS  Dwie godziny po zakończeniu pikniku przyszła burza z piorunami i ulewą.

  I jak tu nie wierzyć w siły wyższe?  Małgorzata Dymek /K/ Zdjęcia w Albumie - tutaj.

    

 • Komunikat w sprawie filii szkoły muzycznej w Sułkowicach

  W związku z krążącymi po gminie informacjami i pytaniami zainteresowanych rodziców nt. zapisów prowadzonych w GOK w Sułkowicach do filii szkoły muzycznej informujemy, że:
  1) w naszej gminie nie powstała dotąd żadna szkoła muzyczna ani żadna filia tego typu;
  2) Urząd Miejski nie ma nic wspólnego z zapisami prowadzonymi do tej rzekomej filii.
  Rodzice mogą oczywiście zapisywać do niej swoje dzieci, ale robią to na własną odpowiedzialność. Gmina Sułkowice zamierza utworzyć gminną szkołę muzyczną I stopnia, ale działalność rozpocznie ona od września 2015 r. (rok szkolny 2015/2016). Rozalia Oliwa - Zastępca Burmistrza Gminy Sułkowice

 • Organizatorem i pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków, imprezy plenerowej o międzynarodowym zasięgu i ogromnej popularności, przyciągającej do Krakowa rzesze turystów i miłośników smoków, jest Teatr Groteska. W tym roku Kraków już po raz czternasty zamienił się w najprawdziwsze miasto smoków.

  Dnia 01.06.2014 r. w piękny, słoneczny poranek wybraliśmy się i my na smoczą wyprawę. Tego dnia smoki naprawdę opanowały Kraków. Ulicami miasta posuwał się pochód dużych i małych, skaczących, ziejących ogniem i machających ogromnymi skrzydłami   sympatycznych smoczych stworów.   Mieliśmy   swojego potwora  - smoczycę Anilamę. Była duża, piękna i zabawna, każdy chciał ją prowadzić.

  Pochodowi towarzyszyli przebierańcy, bębniarze, muzycy i tancerze. Było głośno i radośnie.  Byliśmy pod wrażeniem. Mijaliśmy stare, ciekawe kamienice, przechodziliśmy obok Wawelu, Kościoła św. Piotra i Pawła, Kościoła Mariackiego oraz słynnych Sukiennic, podziwialiśmy pomnik Adama Mickiewicza. Wszystkie dzieci biorące udział w Paradzie Smoków zostały obdarowane przez Teatr Groteska wieloma upominkami – otrzymały pięknie wydane książki, smocze koszulki oraz wiele smakołyków. Nasze szkoła otrzymała także dyplom z serdecznymi podziękowaniami od Teatru Groteska za udział w 14. Małopolskiej Paradzie Smoków. Dzieci uśmiechnięte, pełne wrażeń wróciły z rodzicami do swoich domów. Zdjęcia w Albumie - tutaj. /Agnieszka Koziołek/

 • "Człowiek częścią natury"

       Pod tym właśnie  hasłem, 6 czerwca 2014 roku w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach,  zorganizowany został VI Gminny Turniej  Ekologiczny, w którym startowały drużyny  naszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Więcej - tutaj.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
  Rudnik, ul. Szkolna 55
  32-440 Sułkowice
 • 012 2732018
  fax:012 2732018
  telefony wewnętrzne:
  sekretariat 20
  pedagog 24
  kuchnia 25

Galeria zdjęć