Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
Strona główna
 • Pasowanie na czytelnika – luty 2014r.

  We wtorek 25 lutego 2014r. odświętnie ubrani pierwszoklasiści obejrzeli w auli naszej szkoły przedstawienie w wykonaniu uczniów z klasy piątej pt. ,,Kłótnia wróżek”. Bajkowa inscenizacja wprowadziła uczniów w zaczarowany świat bajek i baśni i miała na celu zachęcić przyszłych czytelników do częstego sięgania po książkę z biblioteki szkolnej. Nasi szkolni aktorzy wcielili się w znane i lubiane bajkowe postacie. Tego dnia Dziewczynka z zapałkami  żaliła się dzieciom, że jest jej smutno i zimno, Jaś i Małgosia  opowiedzieli, kogo spotkali w lesie i jak skończyła się ich przygoda, Czerwony Kapturek chwalił się, jak troszczy się o swoją chorą babcię, Królowa Śniegu zdradziła uczniom, jakie miała zamiary względem Kaja i dlaczego nic z tych planów nie wyszło, a Śpiąca Królewna  tupała nóżką niezadowolona, że czarownica rzuciła na nią czar i musi spać lat sto… . Wróżki co prawda próbowały udaremnić postaciom z bajek zaprezentowanie się dzieciom, ale dzielne Skrzaty przejęły odważnie pałeczkę i same poprowadziły imprezę, zadając równocześnie  dzieciom w trakcie inscenizacji pytania dotyczące znajomości bajek. Znacząca rola przypadła też  Książce, która pouczała przyszłych czytelników, jak należy się z nią obchodzić.

  Uatrakcyjnieniem uroczystości był niewątpliwie również występ wokalny Gabrysi Szuby i Dominiki Zajdy oraz popis wokalno-taneczny Sylwestra Bylicy z klasy IIIag, którzy ,,śpiewająco”  wychwalali zalety książki oraz zachęcali uczniów klas pierwszych do wypożyczania książek.  Na zakończenie widowisko taneczne zaprezentowały uczennice z klasy Ibg – członkinie aktywu bibliotecznego. Po przedstawieniu przyszedł czas na finał – pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Przejęci pierwszoklasiści powtarzali słowa przyrzeczenia, po których pan dyrektor Mirosław Pękala pogratulował uczniom oficjalnego przyjęcia w poczet czytelników biblioteki oraz zachęcał ich do czytania, wymieniając korzyści, jakie płyną z czytania. Następnie najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej udali się do biblioteki szkolnej, aby po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę z biblioteki szkolnej. Bibliotece szkolnej przybyło 36 nowych czytelników, których gorąco zachęcamy do częstego korzystania ze zbiorów naszej biblioteki. Film z uroczystości w  zakładce Filmy - tutaj.

 • Gminny Konkurs Plastyczny

   Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego dla Przedszkoli pt. „KARTKA Z KALENDARZA” znajdują się w zakładce Przedszkole - TUTAJ

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  1 LUTY to szczególny dzień w naszym przedszkolu. W tym  dniu wszystkie grupy przedszkolne zaprosiły Babcie i Dziadków do obejrzenia przygotowanych z okazji ich święta programów artystycznych. Goście przybyli punktualnie i zajęli przygotowane miejsca na sali gimnastycznej, z niecierpliwością czekając na rozpoczęcie występów. Swoją miłość i wdzięczność do zaproszonych gości przedszkolacy wyrazili poprzez piękne piosenki, tańce i poruszające wiersze. Babcie i Dziadkowie z dumą i wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta, które dużo wysiłku włożyły w przygotowanie uroczystości. Dzieci wykonały własnoręcznie upominki, które zostały wręczone gościom po występie. Uwieńczeniem całej imprezy był słodki poczęstunek przygotowany z tej okazji przez Rodziców. Pełne serdeczności i humoru spotkanie dostarczyło wszystkim niezapomnianych emocji i wrażeń.

  Bo przecież, nie ma to jak Babcia i Dziadek:
  Babcia, od przytulania
  Dziadek, od słodkości
  Babcia, z którą można porozmawiać, pooglądać zdjęcia
  Dziadek, który ma tyle cierpliwości
  Babcia, która ma zawsze czas
  Dziadek, który opowie o dawnych czasach, zabawkach, zwyczajach
  Babcia, która przeczyta bajkę
  Dziadek, która potrafi zrobić łuk i lalkę….

  Za to wszystko dziękowały wnuczęta.(A.K.) Zdjęcia -tutaj.

 • KONKURSY PRZEDMIOTOWE

  Zakończyły się etapy rejonowe konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, w których wzięło udział 25 uczniów naszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Awans do etapu wojewódzkiego uzyskali: ze Szkoły Podstawowej - Grzegorz Żmija - Konkurs matematyczny i Konkurs przyrodniczy, z Gimnazjum: Katarzyna Hudaszek - Konkurs z fizyki, Joanna Liszka - Konkurs z fizyki i Konkurs z historii, Radosław Cichosz - Konkurs biologiczny. Szczegóły - tutaj.

 • Obchodów Roku Tuwima w naszej szkole ciąg dalszy

  W połowie grudnia miały miejsce w naszej szkole dwa kolejne konkursy przeprowadzone w ramach obchodów Roku Tuwima. Uczniowie klas czwartych  przybliżyli  poezję Juliana Tuwima w konkursie recytatorskim pt. „Julian Tuwim – poeta dziecięcej radości”. Młodzi artyści zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich, a interpretacja słowna i ruchowa utworów  w ich wykonaniu, a także dobór rekwizytów i strojów, w których wystąpili, zachwyciła wszystkich i wywoływała gromkie brawa wśród słuchaczy.Młodzi recytatorzy wygłaszali swoje wiersze na tle  niezwykle efektownej dekoracji obrazującej  Tuwimowską „Lokomotywę”, a wykonanej przez nauczycielkę religii, panią Dorotę Mielecką. Dekoracja wzbudziła szczególne zainteresowanie i zarazem podziw wśród najmłodszej publiczności, którą byli uczniowie klas II – III.  Dzieci rozpoznawały w wagonikach bohaterów wiersza, wyszeptując pod nosem kolejne wersy „Lokomotywy”.

  Uczniowie klasy piątej zostali natomiast zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie ortograficznym pt. ,,Ortograficzne wędrówki z Tuwimem”. Piątoklasiści  zmierzyli się z bardzo trudnym tekstem dyktanda pt. „Książka mojego dzieciństwa”, w którym czyhało na nich mnóstwo pułapek ortograficznych. Dziewięcioro najlepszych uczestników zmagało się następnie w drugim etapie z zawiłościami polskiej pisowni, rozwiązując zagadki i zadania opracowane na podstawie poezji Tuwima, w których również roiło się od trudności ortograficznych. 

  Zwieńczeniem przedsięwzięć związanych z uczczeniem Roku Tuwima w naszej szkole był uroczysty apel, podczas którego Pan Dyrektor wręczył laureatom konkursów organizowanych w ramach obchodów Roku Tuwimowskiego nagrody książkowe oraz dyplomy.

  Wspólne świętowanie Roku Tuwima pozwoliło przybliżyć uczniom życie i twórczość poety, dostarczyło też wszystkim wielu przeżyć estetycznych i, co najważniejsze, przyniosło dzieciom sporo radości. (A. Bień, B. Szczurek). Szczegóły - tutaj. Zdjęcia w albumie - tutaj.

 • Bóg stał się Dzieckiem…

    20 grudnia 2013 to ostatni dzień nauki w starym roku kalendarzowym. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku zarówno ci najmłodsi- przedszkolaki, jak również uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami zgromadzili się na sali gimnastycznej, by oglądnąć jasełka- sztukę Moje małe Betlejem.

    W tradycję wpisało się, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie i grono nauczycieli pochyla się nad największą tajemnicą Miłości- jaką jest Boże Narodzenie. Na nowo zachwycamy się wielkim darem, jakim było przyjście Jezusa na ziemię w Betlejem.  Tegoroczne jasełka były zaproszeniem, by zastanowić się,  czym dla każdego człowieka jest narodzenie się Jezusa. Sztuka Moje małe Betlejem przygotowana w czterech scenach, które toczyły się w piekle, niebie, domu rodzinnym, a także ukazały najważniejsze wydarzenie- Bóg stał się dzieckiem, została przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

    Radość uczniów, a szczególnie tych najmniejszych – przedszkolaków była nieoceniona. Każdy, kto oglądnął  Moje małe Betlejem, uczniowie, jak i nauczyciele mogli zastanowić się nad tym, co jest najważniejsze  w świętach Bożego Narodzenia; czy cała „otoczka”, która jest wokół świąt organizowana, czy może spotkanie z rodziną… Nie można zapomnieć, jak podkreślili uczniowie, że trzeba  być dobrym cały rok, a nie tylko podczas świąt. Biorąc do ręki biały opłatek, mamy się dzielić miłością, wiarą, nadzieją i w tym wszystkim co dobre i piękne.

    Na koniec sztuki   Moje małe Betlejem katecheta p. Dawid Czaicki złożył serdeczne i płynące z serca życzenia wszystkim obecnym uczniom, nauczycielom, pracownikom ZPO w Rudniku. Trzeba też wspomnieć, że całe przedstawienie nie odbyłoby się, gdyby nie pełne i z serca płynące zaangażowanie uczniów szkoły, jak również nauczycieli: p. Anny Chmury, p. Agaty Berneckiej, p. Ireneusza Przały, jak i niezastąpionych, służących zawsze życzliwością panów konserwatorów: p. Jasia i p. Sławka. Na zakończenie spotkania głos zabrał dyrektor szkoły p. Mirosław Pękala.  (Dawid Czaicki). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Najserdeczniejsze życzenia
  szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
  oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów
  w nadchodzącym roku
  życzy społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku
  .

 • Malowanie bombek choinkowych

  Dnia 11 grudnia 2013 roku uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Rudniku wzięli udział w warsztatach plastycznych pt.: „Malowanie bombek choinkowych”.

  Animatorki podzieliły wszystkich uczestników na 4 zespoły, składające się z 20 – 25 osób. Dzieci usiadły przy sześcioosobowych stolikach, na których czekały już przygotowane przybory do zdobienia bombek tj. farby, różnokolorowy brokat itp.

  Wprowadzeniu do zajęć służyła przedstawiona prezentacja multimedialna na temat historii bombki choinkowej, jej zdobienia oraz tradycji drzewka bożonarodzeniowego. Kolejnym etapem zajęć była samodzielna praca polegająca na dekoracji bombek według własnego pomysłu. Tak przygotowane bombki choinkowe zostały poddane suszeniu, a potem zabrane przez dzieci do domów. Następnie uczniowie wspólnie wykonali dużą papierową choinkę klasową, którą przyozdobili własnoręcznie przygotowanymi papierowymi ozdobami.

  Podsumowaniem przeprowadzonych zajęć był konkurs dla najbardziej uważnych dzieci. Zajęcia każdej z grup trwały około 1,5 godziny. W ich trakcie uczniowie bardzo uważnie słuchali nowych informacji, chętnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych, posłusznie wykonywali polecenia animatorek dobrze się przy tym bawiąc.

  Na podstawie przeprowadzonych z uczniami rozmów, można zauważyć, że ta nieco odmienna forma zajęć dydaktycznych, bardzo się im spodobała, a przyswojona wiedza i nabyte umiejętności chętnie zostaną przez nich wykorzystane w sytuacjach życia codziennego. (org. W. Kozik) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Cała Polska czyta dzieciom

  5. edycja naszej akcji  zgromadziła nie tylko uczniów klas 1 – 3, ale także 3. oddział przedszkolaków przybyłych wraz z rodzicami. Hol na drugim piętrze szkoły wypełniony był po brzegi małymi słuchaczami. Czytać dla takiej publiczności to prawdziwe wyzwanie. Podjęli się go Ksiądz Kanonik Aleksander Zemła, który po raz piąty był z nami, pan Zbigniew Polewka  oraz rodzice uczniów z klasy pierwszej,  panie: Anna Cyrek i Agnieszka Żmija. Organizatorki   składają  Lektorom serdeczne podziękowania. Ich pomoc w akcji promującej  literaturę wśród najmłodszych jest wyrazem rozumienia roli książki w wychowaniu i przygotowywaniu  dzieci  do kultury.


  Tematem tegorocznej akcji były „Smerfne opowieści”, teksty cieszące się nie tylko wśród najmłodszych  nieustanną popularnością. Któż nie zna Ciamajdy czy Ważniaka, Marudy, Lalusia czy  Śpiocha?  A  Gargamel  i Klakier? Razem z tymi bohaterami mały widz przeżywał  niesamowite przygody, za to widz większy, bardziej dojrzały,  oprócz przygód widział jeszcze postawy ludzi, różne typy zachowań i nieraz utożsamiał się z nimi; był lalusiem, pracusiem, łasuchem. Na tym polega uniwersalizm tych książek i ich nieśmiertelność.
  Tego wieczora literatura   przybierała różne formy.   Obok  słowa czytanego  były inscenizacje, piosenki, był  taniec. Występowały przedszkolaki. Ich układ taneczny przygotowywany przez panią Beatę Maksimek wywołał wielki aplauz i zasłużył na bis. Pozostałe występy przygotowywali gimnazjaliści: Kasia Falc, Kasia Papież, Iza Oskwarek, Radek Cichosz, Maciek Łapczyński z kl. 2b, Julka Chmura z kl. 2a oraz Marcelina Żak z kl. 1a. W układzie tanecznym wystąpili chłopcy: Krzysztof Syrek, Grzesiek Szymoniak, Paweł Światłoń z kl. 1a  oraz Sławek Kania, Kamil Przała, Szymek Stopa z kl. 1b.   Trzymiesięczna praca uczniów zaowocowała pięknymi występami nagradzanymi brawami i  radością dzieci.
  Na uwagę zasługuje scenografia. Scena zamieniona w krainę smerfów a nad nią góruje tonący w mrocznej przestrzeni zamek odwiecznego wroga niebieskich ludzików, Gargamela. Taka scenografia przemawiała do wyobraźni dzieci i pozwalała im głębiej przeżywać czytane teksty. Literacki wieczór, tradycyjnie,  kończyły fajerwerki. Małgorzata Koźlak
  . Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • OTWARCIE GIMNAZJUM

  Na ten dzień czekaliśmy 3 lata! I wreszcie nadszedł upragniony 8 grudnia – oficjalne otwarcie Gimnazjum im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Rudniku. W mroźne, ale słoneczne przedpołudnie, mieszkańcy wsi, władze samorządowe gminy, radni, dyrekcja, sołectwo, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w mszy św. poprzedzającej oficjalne obchody uroczystości otwarcia nowo wybudowanej szkoły.

  Ksiądz bp Damian Miskus, który przewodniczył mszy, poświęcił obiekt i wraz z innymi osobistościami: burmistrzem Piotrem Pułką, jego zastępczynią Rozalią Oliwą, przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Moroniem, dyrektorem Mirosławem Pękalą oraz Józefem Pająkiem - przewodniczącym Komitetu na rzecz przywrócenia gimnazjum w Rudniku, dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi. Gimnazjum zostało oficjalnie otwarte w obecności uczniów, dyrekcji, grona pedagogicznego oraz licznie zgromadzonych gości.

  Po okolicznościowych przemówieniach, uczniowie przygotowani przez pana Bogusława Kozioła, przedstawili program artystyczny, w którym przybliżyli historię szkoły. Nie zabrakło pięknych poetyckich tekstów, nastrojowych pieśni zaśpiewanych tradycyjnie przez chór ani humoru szkolnego zaprezentowanego w postaci scenek rodzajowych.

  Zaproszeni goście podobnie jak mieszkańcy Rudnika, mieli możliwość zwiedzania obiektu oraz wpisania się do Księgi Pamiątkowej. Dyrektor Placówek Oświatowych, pan Mirosław Pękala pełniący rolę gospodarza uroczystości, zaprosił licznie przybyłych gości na obiad oraz kawę i ciasto. Spotkanie to miało już charakter towarzyskich rozmów prowadzonych w miłej atmosferze.

  Oddany do użytku budynek gimnazjum jest spełnieniem oczekiwań jego pomysłodawców, inwestorów, wykonawców projektu, a przede wszystkim  nauczycieli i uczniów. Trzy lata były dla nas trudnym okresem wiążącym się z wieloma niedogodnościami. Bywały chwile zwątpienia, ale na szczęście już o nich nie pamiętamy. Dzisiaj jesteśmy dumni, że mamy w Rudniku tak piękną, nowoczesną szkołę, która jest spełnieniem naszych marzeń. Szczęśliwi, że nasi uczniowie mogą uczyć się w komfortowych warunkach, z fantastycznie wyposażonymi pracowniami. Jesteśmy bardzo wdzięczni tym wszystkim, bez których zaangażowania ta szkoła nigdy by nie powstała. Dziękujemy raz jeszcze za trud i poświęcenie oraz wiarę w sens i celowość wybudowania Gimnazjum w Rudniku. Mamy nadzieję, że wkrótce obok pięknie prezentującego się skrzydła gimnazjum, wyrośnie równie okazały budynek hali  sportowo – widowiskowej, której projekt już istnieje. Wszak w miarę jedzenia apetyt rośnie... (A.Ch.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • ROK TUWIMA W NASZEJ SZKOLE

  Kto z nas nie uległ czarowi pełnego magii i humoru świata, który stworzył w swoich wierszach Julian Tuwim? Kto nie stękał  srogo przy wyciąganiu rzepki i nie bawił się przednie, sapiąc jak lokomotywa? Do dziś  utwory Juliana Tuwima wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników.

  Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Tuwima, przypada w nim bowiem rocznica śmierci poety i stulecie  jego debiutu. Z tej okazji biblioteka szkolna i Rada Samorządu Uczniowskiego SP zaplanowały różnorakie inicjatywy popularyzujące twórczość tego wybitnego poety.

  Za nami już dwa konkursy zorganizowane w ramach obchodów Roku Tuwimowskiego w naszej szkole. Uczniowie klas III zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym inspirowanym wierszami poety. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, gdyż prace konkursowe  były ciekawe, pomysłowe i wykonane różnorodnymi technikami. Nagrodzone zostały prace następujących uczniów:

  Anny Piątek z kl. IIIb - I miejsce,

  Dominika Nędzy z kl. IIIb - II miejsce,

  Jakuba Jończyka z  kl. IIIb - III miejsce,

  Aleksandry Filarskiej z kl. IIIb – wyróżnienie,

  Roksany Szczurek z kl. IIIb – wyróżnienie.

  Wszystkie prace zostały wyeksponowane w holu drugiego piętra szkoły i stanowiły atrakcyjne dopełnienie dekoracji przygotowanej na konkurs wiedzy.

  „Julian Tuwim – czarodziej słów” - pod takim hasłem odbył się konkurs czytelniczy adresowany tym razem do uczniów klas II.  Jego pierwszy etap polegał na indywidualnym rozwiązaniu testu sprawdzającego znajomość wybranych wierszy Juliana Tuwima. Następnie ośmioro najlepszych uczestników zmagało się z różnorodnymi zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę na temat życia i twórczości poety.

  Dzieci wykazały się znakomitą znajomością treści wierszy i życiorysu Juliana Tuwima, umiejętnie też wykorzystały  swoją wiedzę podczas odgadywania zagadek pantomimicznych, kojarzenia rekwizytu z wierszem czy układania puzzli. Najlepsze okazały się uczennice:

  Patrycja Blak z kl. IIa - I miejsce,

  Emilia Piechota z kl. IIb - II miejsce,

  Maja Legutko z kl. IIb - III miejsce.

  Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a laureatom składamy serdeczne  gratulacje.

  (B. Szczurek, A. Bień). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Konkursy przedmiotowe

  Zakończyły się etapy szkolne konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Łącznie 25 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum będzie reprezentować nasze szkoły na etapie rejonowym. Gratulujemy awansów. Szczegóły w zakładce "Osiągnięcia" - tutaj.

 • Ślubowanie uczniów klasy I

    W dniu 07.11.2013r.  odbyło się Ślubowanie uczniów klasy I. W uroczystości tej uczestniczyli uczniowie klasy I, II wraz z wychowawczyniami, uczniowie klasy IV oraz V, którzy swoją obecnością uświetnili program artystyczny, Dyrekcja oraz rodzice uczniów klasy I.

    W części artystycznej pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności. Wykazali się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny, znajomością zasad prawidłowego funkcjonowania      w grupie rówieśniczej, bezpieczeństwa na drodze oraz w życiu codziennym. Zaprezentowali także swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Po udanym występie, nagrodzonym ogromnymi brawami, nastąpiło pasowanie na ucznia. Wielką kredką pasowania na ucznia dokonał Pan Dyrektor Mirosław Pękala, który skierował wiele ciepłych słów do uczniów, życząc im owocnej i przyjemnej nauki w naszej szkole. Dyrektor wręczył pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w ślubowaniu. W oczach rodziców widać było radość i dumę ze swoich pociech.

    Uroczystość zakończyła się integracyjnym spotkaniem przy kawie i słodkościach przygotowanych przez rodziców. Po uroczystości wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów. (AK) Zdjęcia w albumie - tutaj.

 • Narodowe Święto Niepodległości

  12 listopada 2013 r. uroczyście obchodziliśmy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie z klasy VI a szkoły podstawowej oraz  I b gimnazjum pod kierunkiem p. A. Szlachetki  oraz p. A. Ziembli przygotowali część artystyczną. Na początku chór odśpiewał wymowną pieśń patriotyczną autorstwa Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Dalsza część  akademii  była piękną i wzruszającą lekcją historii poświęconą wydarzeniom sprzed utraty niepodległości oraz heroicznej walki o jej odzyskanie. Uczniowie przypomnieli o zrywach narodowych oraz ich wielkich przywódcach: T. Kościuszce, P. Wysockim, J. Bemie, marszałku J. Piłsudskim. Powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym, o formowaniu się Legionów Polskich we Włoszech, o bohaterstwie żołnierzy walczących na frontach I wojny światowych. Wypowiedzi narratorek, w rolę których wcieliły się Julia Biela i Zuzanna Powroźnik, uzupełniały wiersze patriotyczne, slajdy, fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych o trudnych i bolesnych dla naszego narodu wydarzeniach oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego. Tradycyjnie nad oprawą muzyczną akademii czuwał p. Ireneusz Przała. Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły, Pan Mirosław Pękala, który podziękował nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie akademii. Przywołując  słowa bł. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości”, zwrócił się z prośbą do uczniów, aby nie zapominając o wzniosłych czynach naszych przodków, okazywali swój patriotyzm poprzez dążenie do zdobywania wiedzy, do której mają powszechny dostęp. Poprosił także chór szkolny o ponowne wykonanie pieśni „Żeby Polska była Polską”. (A.Ch.). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Odblaskowa szkoła

  W dniu 16 października 2013 r. po raz kolejny odbył się w Szkole Podstawowej w Rudniku „Dzień Bezpieczeństwa” w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Akcją zostali objęci uczniowie kl. I-III.

  Pierwszym działaniem było wykonanie na zajęciach plastycznych prac tematycznych oraz transparentów, które obecnie zdobią szkolne korytarze i klasy.

  W tym dniu gościli w naszej szkole policjanci. Klasy młodsze wraz z gośćmi w mundurkach spędziły aż 4 godziny. Dzień rozpoczął się od pogadanki na temat bezpieczeństwa, następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się pieszych w ruchu drogowym przeprowadzonym przez policjantów.

  Kolejnym działaniem były konkursy:

  - piosenka,

  - rymowanka,

  - rysunek kredą kolorową na boisku szkolnym.

  Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania stając się niekiedy autorami słów i melodii piosenek o bezpieczeństwie. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się na spacer ulicami Rudnika, by praktycznie sprawdzić zdobytą wcześniej wiedzę. W ramach akcji wszyscy uczniowie zostali zaopatrzeni w elementy odblaskowe. Ponadto szkoła zakupiła kamizelki odblaskowe, które będą wykorzystywane podczas spacerów i wycieczek. Środki na zakup kamizelek pozyskano z funduszu prewencyjnego PZU.

  Koordynatorem akcji „Odblaskowa szkoła” w Rudniku są Małgorzata Bylica i Zofia Godzik. Zdjęcia - tutaj.

 • Dzień Edukacji Narodowej

  11 października 2013r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej popularnie nazywanego Dniem Nauczyciela. Uczniowie odświętnie ubrani zadbali o to, aby każdy nauczyciel został obdarowany pięknymi kwiatami. O godz.12.50 rozpoczęła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy V oraz panie: Jadwigę Zajdę i Ewę Bugajską. Na wstępie głos zabrał Dyrektor szkoły, p. Mirosław Pękala. Skierował on ciepłe słowa pod adresem wszystkich nauczycieli wyrażając podziękowanie za wykonywaną z pełnym poświęceniem pracę, życzył sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Odczytał też list okolicznościowy od Burmistrza Gminy p. Piotra Pułki, który również podziękował nauczycielom za ich trud i życzył wszystkiego najlepszego w dalszej pracy nad wychowaniem i kształceniem młodego pokolenia. Dyrektor wręczył kilkorgu nauczycielom nagrody w podziękowaniu za ich pracę i sukcesy.

  Następnie rozpoczęła się część artystyczna apelu. W scenerii sali lekcyjnej uczniowie w żartobliwy sposób obnażyli swoje przywary: lenistwo, wygodnictwo, nieprzygotowanie do zajęć, próżność. Przedstawione zostały 4 scenki rodzajowe: "Zwykłe dzieci", "Klasówka", "Brat i siostra" oraz "Plotka". Numer każdej z nich prezentował przebrany za urodziwą dziewczynę Jasiu Ślęczka. Wszystkie występy przeplatane były występami chóru szkolnego oraz piosenkami w rytmie reggae oraz rapa w wykonaniu Pawła Oliwy i części uczniów klasy V. Kasia Kaperek jako nauczycielka przeczytała "złote myśli" z wypracowań uczniów. Program bardzo się podobał, co chwilę wybuchały salwy śmiechu na widowni. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami p. Agatą Bień i Iwoną Wojtycza wręczyli nauczycielom samodzielnie wykonane w technice origami kwiaty oraz laurki. (Ewa Bugajska). Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Noc Naukowców

  W piątek, 27 września uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Krakowskie uczelnie przygotowały interesujące pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych oraz otwarły niedostępne na co dzień laboratoria. Była to więc wyjątkowa okazja, aby przyjrzeć się pracy naukowców, także znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na Uniwersytecie Jagiellońskim znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: dlaczego rośliny nie więdną w wodzie?, czy olej lubi się z wodą?, dlaczego jajko nie tonie?, co to są ciecze nienewtonowskie?, czy ogórek może świecić? Wzięliśmy też udział w ciekawych  eksperymentach fizycznych, między innymi: aż włosy stają na głowie, czyja to twarz, na skrzyżowaniu nieskończoności. Chętni mogli usiąść na  krześle fakira, własnoręcznie zbudować most lub sterować komputer swoim mózgiem. Na  Politechnice Krakowskiej królowała chemia. Towarzyszyły jej wybuchy, różnorodne zapachy, rozbłyski i kolorowe eksperymenty. Późno w nocy zwiedzaliśmy Obserwatorium Astronomiczne UJ i oglądaliśmy gwiazdy. Noc Naukowców okazała się cennym doświadczeniem i pozwoliła poznać tajemniczy i na co dzień niedostępny świat naukowców. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że nauka może być fascynująca. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • 74 rocznica wybuchu II wojny światowej

  18 września 2013 r. odbyła się akademia poświęcona tragicznym wydarzeniom z września 1939 r. Uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej w montażu słowno – muzycznym przygotowanym przez p. E. Tajs-Drąg, p. A. Chmurę i p. I. Przałę w piękny, poetycki sposób wyrazili swój podziw dla postaw patriotycznych Polaków poległych w czasie II wojny światowej. Chór słowami pieśni m. in. „ Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Marsz, marsz Polonia”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Legiony”, przypomniał o smutnych dla naszego narodu latach niemieckiej i radzieckiej okupacji; walce o wolność, godność, honor. Wymowna, minimalistyczna scenografia, której  centralne miejsce zajęły: godło, flaga, krzyże z nazwami miejsc mordu niewinnych istnień ludzkich; Katyń, Charków, Miednoje, miała na celu poruszyć serca młodych ludzi oraz zmusić do refleksji na temat przemijania i poszanowania wartości, za które nasi przodkowie oddali życie. Dopełnieniem tej niezwykle podniosłej atmosfery była głęboko poruszająca prezentacja multimedialna wstrząsających zdjęć dokumentujących  wojenną rzeczywistość. (A.Ch.) Zdjęcia w albumie - tutaj.

 • Zebrania z rodzicami

  Dnia 12 września 2013 r. odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas szkoły podstawowej i gimnazjum poprzedzone zebraniem ogólnym o godz. 17.00 na sali gimnastycznej.  Dyrekcja Zespołu.

 • Inauguracyjny dzwonek

  Nowy rok szkolny 2013/2014 rozpoczęliśmy tradycyjnie od udziału we mszy świętej. O godz. 9.15 cała społeczność uczniowska wraz z wychowawcami i rodzicami uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, zebrała się na boisku szkolnym, by wziąć udział w krótkiej części artystycznej. Na początku chór szkolny odśpiewał hymn państwowy, a następnie uczennica III klasy gimnazjum,  w rocznicę  wybuchu II wojny światowej odczytała informację na temat największego konfliktu zbrojnego w historii świata (tekst tutaj - II wojna światowa). Delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary pacyfikacji Rudnika.  W tym  roku uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego, zaszczycili swoją obecnością:  burmistrz Gminy Sułkowice – Pan Piotr Pułka wraz z zastępcą – Panią Rozalią Oliwą. W tym jakże ważnym i wyjątkowym dla nas wszystkich  dniu, burmistrz wręczył nominację na stanowisko dyrektora Placówek Oświatowych w Rudniku, Panu Mirosławowi Pękali, życząc sukcesów w sprawowaniu tej zaszczytnej funkcji przez kolejnych pięć lat. Do gratulacji dołączyła się także Pani w-ce burmistrz. Powołany na stanowisko dyrektora,  Mirosław Pękala, podziękował za zaufanie i obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby jak najlepiej służyć miejscowej społeczności i rozsławiać dobre imię szkoły. Na zakończenie uroczystości wystąpiły uczennice II klas gimnazjum, życząc wszystkim uczniom sukcesów w nauce, a nauczycielom cierpliwości i wytrwałości w pracy dydaktyczno – wychowawczej. (A.Ch.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

strona: