• „Moja szkoła w obiektywie” - wyniki konkursu fotograficznego

  Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski Gimnazjum. Jego celem było utrwalenie w formie fotografii szkoły i pięknych miejsc wokół niej oraz sytuacji wywołujących uśmiech. Konkurs dawał okazję do wykazania się zdolnościami artystycznymi, ciekawym spojrzeniem na naszą szkołę.
  Zwycięzcą konkursu została klasa III a. Gratulujemy!
  W Albumie - tutaj, prezentujemy wybrane zdjęcia wykonane przez uczniów poszczególnych klas. (JP)

 • Robimy zdrowe kanapki

  Dnia 28. 10. 2015 r. klasy trzecie Szkoły Podstawowej wzięły udział w akcji promowania zdrowia pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Akcja była elementem realizacji programu  „Szkoła Promująca Zdrowie”.  Głównym celem  tego działania było przekonanie dzieci do tego, że właściwe odżywianie i spożywanie zdrowych produktów ma ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. W zajęciach warsztatowych wzięli też udział zaproszeni rodzice. Na stolikach znalazły się: pieczywo, pomidory, ogórki, masło, zielona sałata, papryka, rzodkiewki, szczypiorek, biały ser. Mali kucharze z zapałem komponowali zdrowe, smaczne i bajecznie kolorowe kanapki, które w szybkim tempie znikały z talerzyków. Zdjęcia w Albumie - tutaj. (AK)

 • Warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży

  Dnia 27 i 28 października 2015 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez panią Magdalenę Adamczyk /psychologa/ z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie.
  Tematyka warsztatów dla klas 3-6 Szkoły Podstawowej brzmiała następująco:

  1. Jak radzić sobie z agresją. /klasy 3/.
  2. Co robić w sytuacjach trudnych. /klasy 4 - 6/.

  Pierwsze zajęcia miały na celu wyjaśnienie różnicy między złością a przemocą, z uwzględnieniem zachowań związanych z przemocą w szkole, oraz zapoznanie dzieci ze sposobami radzenia sobie ze złością – zarówno własną, jak i doświadczaną ze strony innych.
  Wykorzystano następujące metody i techniki dydaktyczne:

  • ćwiczenie aktywizujące „mowa ciała”: wyrażanie emocji w zachowaniu,
  • pogadanka dotycząca różnic między złością (emocja) a przemocą (zachowanie),
  • bajkoterapia i dyskusja dotycząca zjawiska „dokuczania”: omówiono przyczyny takich zachowań, emocje, jakie im towarzyszą, a także sposoby radzenia sobie z nimi,
  • rozładowywanie napięcia – ćwiczenia praktyczne.
    

  Drugie zajęcia miały charakter psychoedukacyjny, ich celem było zapoznanie uczestników  z zagadnieniem emocji, ze szczególnym uwzględnieniem uczuć przykrych, oraz przybliżenie praktycznych sposobów radzenia sobie w sytuacjach problematycznych. Wykorzystano następujące metody i techniki dydaktyczne:

  • filmoterapia: wprowadzenie w tematykę warsztatu,
  • pogadanka dotycząca podziału emocji na przyjemne i przykre oraz rozróżnienia między emocjami a sposobem ich wyrażania i radzenia sobie z nimi,
  • burza mózgów połączona z debatą dotyczące sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych,
  • kalambury: wprowadzenie w problematykę różnorodności emocji i sytuacji wyzwalających je,
  • praca w grupach - burza mózgów „dekalog ratunkowy”: zaprojektowanie listy najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z problemami,
  • rozładowywanie napięcia – ćwiczenia praktyczne.

  Podczas zajęć uczniowie poznali konkretne sposoby nieagresywnego reagowania w sytuacjach zaczepki i prowokacyjnych żartów. Ćwiczyli zastosowanie technik na rożnych przykładach szkolnej agresji.
  Uczniowie nauczyli się odróżniać emocje od zachowań, potrafią radzić sobie sami bez agresji w sytuacjach, gdy ktoś jest wobec nich niemiły. Wiedzą, kiedy trzeba poprosić o pomoc osobę dorosłą i nie boją się posądzenia o donosicielstwo.
  Uczniowie znają również podstawowe zasady negocjacji, potrafią oddzielać ludzi od problemów, znają nowe narzędzia rozwiązywania sytuacji konfliktowych i potrafią je zastosować na konkretnych przykładach z życia.
  Użycie nowoczesnych środków multimedialnych zastosowanych w warsztatach sprawiło, że nauka stała się przyjemnością.

  Natomiast temat warsztatów dla klas 1-3 Gimnazjum brzmiał następująco: Inny nie znaczy gorszy. /klasa 1 - 3/.
  Zajęcia dotyczyły problematyki tolerancji, z uwzględnieniem roli stereotypów i zjawiska dyskryminacji społecznej. Miały na celu: przedstawienie i wyjaśnienie pojęcia tolerancji, uwrażliwienie uczestników na problem dyskryminacji mniejszości, zapoznanie młodzieży z pojęciem stereotypu, oraz pokazanie problemu dyskryminacji w szkole.

   

  Wykorzystano następujące metody i techniki dydaktyczne:

  • praca w grupach – burza mózgów „tolerancja”: tworzenie definicji tolerancji za pomocą skojarzeń,
  • ćwiczenie „co to za ludzie”: pokazanie powierzchowności oceny społecznej i roli stereotypów w postrzeganiu mniejszości,
  • pogadanka dotycząca zastosowania stereotypów i związanej z nimi dyskryminacji w skali makro i mikrospołecznej,
  • ćwiczenie aktywizujące „ zamknięty krąg”,
  • filmoterapia: pokazanie problemu dyskryminacji w szkole na podstawie eksperymentu Jane Elliot „Niebieskoocy”.

  Warsztaty dla tej grupy uczniów to zajęcia otwarte na intensywną pracę z młodzieżą, zwracające uwagę na tolerancję, oraz zjawiska dyskryminacji społecznej. Stawiały na aktywizację młodzieży do działania i stymulowania do samodzielnego myślenia poprzez przystępne i przyjemne techniki pracy.
  Dzięki warsztatom uczniowie są bardziej uwrażliwieni na problem dyskryminacji mniejszości, jak i problem dyskryminacji w szkole.

  Liczba uczniów Szkoły Podstawowej biorących udział w warsztatach:

  Klasa

  3a

  3b

  4a

  4b

  5a

  5b

  6a

  6b

  Liczba

  18

  19

  16

  18

  18

  19

  20

  23


  Liczba uczniów Gimnazjum biorących udział w warsztatach:

  Klasa

  1a

  2a

  2b

  3a

  3b

  Liczba

  22

  20

  17

  18

  20

  Zajęcia przebiegły w przyjaznej atmosferze, z a aktywnym uczestnictwem uczniów.

  Zdjęcia w Albumie - tutaj. Cyrek, A. Przała /pedagodzy szkolni/

 • PARADA POSTACI BAJKOWYCH

  We wtorkowe przedpołudnie 27 października bajkowe postacie zagościły w naszej szkole i dzięki nim przenieśliśmy się na chwilę do magicznego świata, w którym królują  bohaterowie znanych wszystkim baśni i bajek. Dzieci z klas I – III, w przygotowanych z pomocą rodziców strojach, tego dnia wcieliły się w swoje ulubione postacie literatury dziecięcej, by uczestniczyć w Paradzie Postaci Bajkowych zorganizowanej przez bibliotekę szkolną i RSU. W bajecznie kolorowym korowodzie wędrowały: księżniczki, królowie, wróżki, lwy, czarownice, cyganeczka, dynia, kowboj, tygryski, Czerwony Kapturek, Myszka Miki, Syrenka i wiele, wiele innych postaci bajkowych. Wesoły orszak, podzielony na dwie grupy ze względu na dużą ilość uczestników parady,  udał się do przedszkola. W każdej grupie przedszkolnej poszczególne postaci - bez problemu rozpoznawane przez dzieciaki - zaprezentowały się patrzącym na nie z zachwytem najmłodszym wychowankom naszej szkoły. Miłośnicy baśni Andersena, braci Grimm czy  Walta Disneya mieli okazję poznać swoich bohaterów na żywo, dzięki znakomitym charakteryzacjom. Mini konkurs: ,,Czy poznajesz z jakiej jestem bajki?” nie sprawił przedszkolakom najmniejszej trudności, a był to niewątpliwie efekt świetnego przebrania uczestników parady, jak i doskonałej znajomości treści bajek przez przedszkolaków.  Następnie Parada Postaci Bajkowych zaprezentowała się starszym koleżankom i kolegom, przechodząc w czasie przerwy wszystkimi korytarzami szkoły podstawowej. Różnobarwne stroje przyciągały uwagę uczniów, którzy zatrzymywali się na chwilę, by przyjrzeć się dzieciom z młodszych klas, które w ten niebanalny sposób propagowały literaturę dziecięcą. Parada zakończyła się wręczeniem nagród książkowych zwycięzcom konkursu plastycznego na ulubioną postać bajkową z klasy IVb.

  Ideą tego przedsięwzięcia zorganizowanego w Międzynarodowym Miesiącu  Bibliotek Szkolnych było zaszczepienie najmłodszym miłości do książki i propagowanie literatury dziecięcej. Swoją wielobarwną obecnością postacie z bajek zachęcały najmłodszych do czytania bajek i baśni, a starszych do częstszego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.

  Uczestnicy parady obdarowani zostali słodką niespodzianką ufundowaną przez Radę Rodziców. 

  W sprawnym przebiegu imprezy pomogli uczniowie RSU i członkowie  aktywu bibliotecznego oraz pani Dorota Mielecka. Zdjęcia w Albumie - tutaj. B. Szczurek, A. Szlachetka

 • Wycieczka do Hiszpanii

  W maju 2016 planujemy zorganizować dla uczniów gimnazjum wycieczkę do Hiszpanii. Szczegóły tutaj - Wycieczka do Hiszpanii.pdf

 • Musicie być mocni mocą miłości…

  Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć.
  Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest.

    Pan jest tutaj i woła Cię- te słowa usłyszał kard. Karol Wojtyła- biskup Krakowa 16 października 1978 roku. Konklawe pamiętnego 1978 roku wybrało nowego następcę św. Piotra. Kard. Wojtyła był 264 następcą na Stolicy Św. Piotra. Pamiętnego wieczoru 16 X 1978 świat i Polska usłyszała słowa: mamy papieża! Ten historyczny moment zmienił bieg historii, ale również odmienił i nadał nowy kierunek łodzi Kościoła.

    Tegoroczne wspomnienie tego, jakże ważne dla nas Polaków wydarzenia,  w naszej Szkole przebiegało pod hasłem: Musicie być mocni mocą miłości. Świętowanie Dnia Papieskiego składało się z dwóch części. Pierwsza w z nich odbyła się w szkole, natomiast druga w kościele parafialnym. Dla uczniów naszej szkoły Dzień Papieski miał następujący przebieg: pierwsze spotkanie z osobą św. Jana Pawła II odbyło się dla naszych najmłodszych- przedszkolaków. O godz. 8.15 nasze pociechy oglądnęły film- Św. Jan Paweł II. Następnie uczniowie klasy I-III Szkoły Podstawowej obejrzeli film, który przybliżył im najważniejsze miejsca związane z osobą Świętego Papieża. Klasy IV-V również miały sposobność by poprzez projekcie filmu dowiedzieć się, kim był Polak, który odmienił bieg historii świata i każdego chrześcijanina.  Uczniowie klas VI oraz I-III gimnazjum uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym, który przybliżył im sylwetkę Papieża Słowianina.

    Istotnym elementem tegorocznych obchodów dnia wyboru kard. Wojtyły na papieża była dekoracja. Można by powiedzieć 2 elementy, które spinały cały pontyfikat św. Jana Pawła II. Pierwszym elementem byłą replika krzyża z Placu Zwycięstwa, gdzie w 1979 Papież odprawił pierwszą Msze św. gdy przybył do swojej Ojczyzny po wyborze na Stolicę św. Piotra. Drugim znakiem była replika płyty z grobu Jana Pawła II. To właśnie te dwa elementy charakteryzowały pontyfikat Papieża Słowianina. Benedykt XVI beatyfikując Jana Pawła II, powiedział: Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności. Jeszcze bardziej dosadnie: przywrócił nam siłę wiary w Chrystusa, gdyż jest on Redemptor hominis, odkupicielem człowieka, co stało się tematem jego pierwszej encykliki i nicią przewodnią pozostałych.

    Ostatnim elementem 16 października był uroczysty różaniec  w kościele parafialnym, Msza święta oraz montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież gimnazjalną, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Nad całością przebiegu i organizacji  Dnia Papieskiego czuwał p. katecheta Dawid Czaicki.

    Słowa wdzięczności należy skierować do tych wszystkich, którzy przyczynili się do ubogacenia tego szczególnego dnia, poprzez przygotowanie dekoracji. Przede wszystkim wdzięczność należy się uczniom klasy I-szej gimnazjum za zaangażowanie w przygotowanie montażu. Za przygotowanie dekoracji słowo dziękuję kieruje do: p. Pawła Oskwarka, rodziny państwa: Szymoniaków, Mazurkiewicz, Polewków i tych wszystkich, którym trzeba powiedzieć i wyrazić sercem- dziękuję. (katecheta Dawid Czaicki) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • PASOWANIE NA UCZNIÓW KLAS I

  14 października 2015r. - Dzień Komisji Edukacji Narodowej - to data ważna nie tylko dla nauczycieli, ale również dla uczniów klas pierwszych naszej szkoły, ponieważ właśnie w tym dniu odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Rudniku. Uroczystość pasowania zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu naszych uroczystości szkolnych. Stanowi ona przeżycie nie tylko dla samych dzieci – kandydatów na uczniów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów.  Pierwszaki z  niecierpliwością czekały na dzień, w którym staną się prawdziwymi uczniami i poprzez pasowanie zostaną włączeni do społeczności szkolnej.  Przygotowywały się do tej uroczystości z wielkim zaangażowaniem już od początku roku szkolnego, gdyż jest ona niejako egzaminem dojrzałości dziecka do podjęcia obowiązków ucznia. Prowadzenie tej wyjątkowej imprezy podjęli się uczniowie Gimnazjum, którzy serdecznie powitali przybyłych gości, rodziców, dyrekcję szkoły, nauczycieli i najważniejszych uczestników uroczystości - uczniów klas pierwszych. Ubrani w starodawne stroje przenieśli nas w atmosferę średniowiecznego zamku. Pierwszoklasiści swój program artystyczny rozpoczęli od uroczystego wejścia do sali gimnastycznej w akompaniamencie fanfar. Następnie przejęci młodzi aktorzy oraz uczniowie klasy Iag zaprezentowali swoje umiejętności artystyczno - wokalne w przedstawieniu - „W Krainie Króla Wiedzy”. Pierwszaki wykazały się nie tylko wiedzą: doskonałą znajomością Ojczyzny i naszych symboli narodowych, znajomością przepisów ruchu drogowego, ale także umiejętnościami recytatorskimi i piosenkarskimi. Uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania.  

  Po zakończonej części artystycznej,  pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania, dyrektor i wicedyrektor szkoły, dokonali symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Następnie głos zabrał  dyrektor szkoły – Mirosław Pękala, który życzył uczniom samych sukcesów w nauce, a ich  rodzicom wytrwałości. Zobowiązał się również do udzielania wszechstronnego wsparcia rodziców w wychowaniu ich pociech. Także licznie przybyli rodzice  złożyli w swoim imieniu deklarację aktywnej współpracy ze szkołą.

  Na zakończenie uroczystości uczniowie przechodząc przez symboliczną bramę prowadzącą do „Krainy Wiedzy”,  zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie każdemu pierwszakowi pamiątkowego dyplomu i słodkiego upominku. Po uroczystości, dzieci wraz z rodzicami udały się do klas na słodki poczęstunek.

  Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci pierwszaków i ich rodziców, o czym świadczyły roziskrzone oczy dzieci i ich przejęte miny oraz wzruszenie i duma widoczna na twarzach rodziców. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie lata szkolnej wędrówki.

  Uroczystość przygotowały wychowawczynie kl.Ia – p. Danuta Pitala i kl.Ib – p. Wiesława Kozik. Dziękujemy także za zaangażowanie w przygotowanie imprezy pani Bogusławie Szczurek, która wraz z uczennicami z aktywu bibliotecznego i uczniami klasy I gimnazjum pomagała w sprawnym przebiegu uroczystości.
  (W. K) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Dzień Edukacji Narodowej - 2015

  Dnia 14.10.2015 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 6a, 5a oraz 2a pod kierunkiem pani Agaty Bień i Małgorzaty Bylicy. Chór szkolny pod batutą p. Ireneusza Przały, zaprezentował repertuar skocznych i melodyjnych piosenek utrzymanych w charakterze radości i zabawy.  Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na początku akademii głoś zabrał p. dyrektor Mirosław Pękala, który mówił o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Pod koniec wystąpienia wręczył Nagrody Dyrektora wyróżniającym się w pracy  dydaktyczno – wychowawczej nauczycielom. (M. Bylica) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH

      6 października 2015 o godz. 10.45 w świetlicy Gimnazjum odbyła się prezentacja projektu Warzywa i owoce, która była przygotowana w ramach projektu-Szkoła promująca zdrowie. Uczniowie pod opieką p. Jadwigi Zajdy, p. Józefy Staśko i p. Dawida Czaickiego przygotowali prezentacje na temat wartości odżywczych i leczniczych owoców i warzyw, którego każdego dnia spożywamy jedząc posiłki. Projekt był skierowany do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej.
      Pierwsza część projektu było to omówienie prezentacji multimedialnej, która zawierała najważniejsze warzywa i owoce, które znajdują się w naszym codziennym jadłospisie. Uczniowie klas IV-VI mogli dowiedzieć się m.in. jakie witaminy zawierają poszczególne elementy naszego żywienia oraz jak odpowiednio dobierać owoce i warzywa, aby nie były one dla siebie antagonistami.|
     Druga część projektu Warzywa i owoce była związana z degustacją przygotowanych na suto zastawionych stołach owoców i warzyw. Celem całego przedsięwzięcia była promocja zdrowego żywienia w szkole, jak również dbanie o równowagę organizmu, gdyż ona wpływa też na nasze funkcjonowanie, przyswajanie wiedzy i efekty związane z nauką.
     Słowa podziękowania należy skierować wobec uczennic klas I, II Gimnazjum, które pomogły przygotować owoce i warzywa do degustacji, jak również  elementy do dekoracji auli. Dziękujemy również naszej intendentce z kuchni p. Marcie Gielata za pomoc w przygotowaniu degustacji, gdyż ona zajęła się przygotowaniem i zamówieniem potrzebnych owoców i warzyw do degustacji. Naszą wdzięczność kierujemy wobec Pana Dyrektora, który sfinansował zakup niezbędnych rzeczy do projektu. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i realizacji projektu mówimy serdeczne: dziękujemy!  (DC)  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Salezjańskie Wioski Świata po raz drugi

  W piękną, słoneczną pogodę, trzeciego października Grupa Misyjna, już po raz drugi uczestniczyła w zwiedzaniu i w warsztatach w Wioskach Świata. Tym razem była to wspólna wycieczka ze szkolną świetlicą. Grupa Misyjna wybrała nowy temat warsztatów: „Mój kolega z Ameryki Południowej”, dzieci ze świetlicy: „Jeden dzień z życia w Afryce”.

  Świetlica przygotowywała się do wycieczki, uczestnicząc w zajęciach świetlicowych z tematyki Edukacji Globalnej. Podczas spotkań dzieci zapoznały się z codziennym życiem ich rówieśników, oglądając dwa filmy: „Dzieci Afryki” i „Afrykańska szkoła” oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez katechetkę Dorotę Mielecką o naszym misjonarzu ks. Marku Gizickim. Dzieci podczas tych zajęć pracowały z mapą i globusem, by zapoznać się z krajami Afryki, oraz by poznać miejsca związane z pracą misyjną. Warsztaty w Wioskach Świata były zatem dla uczniów, dopełnieniem wiadomości o Afryce, a przede wszystkim doświadczeniem, poprzez zabawę i ćwiczenia, trudów dnia codziennego, z jakimi borykają się ich rówieśnicy z Afryki.

  Grupa Misyjna, kontynuując warsztaty misyjne, zgłębiała wiedzę o warunkach życia, w szczególności nauki, rówieśników z Ameryki Południowej. Zdobytą wiedzę wykazali, rozwiązując bezbłędnie zadania w grupach, przygotowane przez panią wolontariuszkę na zakończenie warsztatów.

  Uwrażliwienie dzieci na krzywdę ludzką ma ogromny wpływ na zaangażowanie w działalność misyjną. Nasi uczniowie, wolontariusze misyjni, pamiętają o swoich rówieśnikach z Afryki, kolędując w okresie świątecznym dla naszego misjonarza księdza Marka Gizickiego. Dzięki naszemu wsparciu afrykańscy uczniowie ks. Marka nie muszą już uczyć się pod gołym niebem.(D.M.) Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • 27.09.2015

  Noc Naukowców już na stałe wpisała się w kalendarz imprez naszego gimnazjum i cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością.  25 września 38 uczniów z klas I – III wybrało się do Krakowa, aby przekonać się, że chemia, fizyka czy biologia pełne są zadziwiających zjawisk. Mieliśmy okazję odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w popularno-naukowych pokazach, eksperymentach i wykładach. Pracownicy naukowi krakowskich uczelni otwierając drzwi do swoich laboratoriów i pracowni, starali się  każdemu pokazać, że ich codzienna praca jest niezwykle ciekawa i pasjonująca. Na Uniwersytecie Rolniczym mieliśmy okazję obserwować zachowanie ryb, węży i kameleonów. Studenci oraz  naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej demonstrowali zjawiska związane z polem magnetycznym, demonstrowali działanie Generatora van de Graaffa, wykonywali doświadczenia z zakresu elektrostatyki i optyki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z zastosowaniem ciekłego azotu czy suchego lodu (zestalony CO2). Z niedowierzaniem obserwowaliśmy co się dzieje z różnymi rzeczami zamrożonymi do temperatury – 196 0 C. Wysłuchaliśmy również interesującego wykładu nt. samochodu przyszłości, czyli samochodu na wodór.  Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i z przekonaniem, że wszelkie osiągnięcia nauki mają wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu.  Zdjęcia w galerii NOC NAUKOWCÓW - 2015

 • Archezja – powrót do przeszłości, czyli w poszukiwaniu wartości

  18 września uczniowie klasy I a gimnazjum odbyli kilkugodzinną podróż  przez Dolinę Prądnika, cofając się niejako w czasie poprzez średniowiecze, czasy biblijne aż do prehistorii. Pierwszym etapem   wędrówki  było zwiedzanie zamku w Ojcowie, poznanie jego znaczenia obronnego i  historii związanej z naszym patronem. Następnym przystankiem był  ostaniec skalny - góra Jonaszówka, ze szczytu której  można podziwiać Ojców, Dolinę Prądnika i okoliczne skałki. W Jaskini Ciemnej cofnęliśmy się do czasów prehistorycznych, gdyż właśnie tu odkryto osadę neandertalczyków z czasów ostatniego zlodowacenia (60 – 50 tys. lat temu). Ostatnim punktem wyprawy było wspólne ognisko i  zabawy integracyjne na terenie  Ośrodka Profilaktyki Problemowej pod nazwą „Archezja”. Było więc wspólne budowanie domu, strzelanie z łuku i zjazd z drzewa na linie. Podczas całodziennej wędrówki uczniowie, z dużym zaangażowaniem, wykonywali różne zadania dotyczące podejmowania przemyślanych, właściwych decyzji życiowych oraz  wyboru pozytywnych wzorców godnych naśladowania. Przez cały dzień dopisywała pogoda i  dobry humor. JP

 • „ Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad, wraca dziś pamięć o tych, których nie ma...”

  W dniu 15 września w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku odbył się apel z okazji rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. 1 września minęła 76. rocznica napaści Niemiec hitlerowskich, a 17 września napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Daty te wyznaczają jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach narodu i państwa – okres wojny i okupacji.  Bohatersko stawialiśmy opór wojskom dwóch supermocarstw i mimo zapewnień sojuszników – Anglii i Francji, pozostaliśmy w walce osamotnieni.
  Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum pod opieką pani mgr Barbary Machnik i pani mgr Agnieszki Szlachetki, przygotowali apel ku czci tych, którzy zginęli i przelali krew za Polskę w tamtym traumatycznym dla naszego narodu okresie. Recytacje wierszy przeplatane były krótkimi komentarzami historycznymi. Wykorzystano oryginalne nagrania z ówczesnych dni i komunikaty radiowe Polskiego Radia. Chór pod przewodnictwem pana mgr. Ireneusza Przały urozmaicił program pieśniami patriotycznymi. Pod koniec uroczystości uczniowie mogli obejrzeć krótki film dokumentalny przedstawiający tragiczne obrazy z września 1939r. Jednymi z elementów dekoracji podczas apelu były brzozowe krzyże, pod którymi uczniowie złożyli kwiaty i znicze jako hołd tym, którzy polegli za naszą ojczyznę. (B.M.)
  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • Ubezpieczenie

  Do 9 października wychowawcy będą zbierać wpłaty na dobrowolne ubezpieczenie grupowe uczniów. W ubiegłym roku składka na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków wynosiła 32 zł. przy sumie ubezpieczenia 8000 zł.  W tym roku szkolnym składka wynosi 34 zł. przy sumie ubezpieczenia 10000 zł. oraz świadczeniu dodatkowym - zwrot kosztów leczenia do wysokości 30% sumy ubezpieczenia. Ubezpieczenie w firmie PZU w wariancie II. Szczegóły w zakładce Dokumenty - tutaj.

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

  Z uwagi na piękną pogodę,  tegoroczna inauguracja roku szkolnego odbyła się na specjalnie przygotowanym na tę uroczystość boisku sportowym. Tradycyjnie chór odśpiewał hymn narodowy, a następnie dyrektor szkoły, pan Mirosław Pękala, przywitał przybyłych  po wakacyjnej przerwie uczniów ich rodziców oraz nauczycieli. Cytując słowa klasyka: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać”, życzył uczniom wiary  w możliwości osiągania sukcesów w nauce i zachowaniu. Część artystyczna rozpoczęła się od tragicznych wspomnień wydarzeń z września 1939 r. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych w czasie II wojny światowej. Samorząd Uczniowski złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym te smutne wydarzenia. Następnie uczniowie słowami wierszy i piosenki wspominali beztroskie chwile spędzane na łonie natury podczas wakacyjnego wypoczynku. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach akademii, czyli pierwszoklasistach. To właśnie do nich starsze koleżanki skierowały szczególnie ciepłe słowa powitania, zapewniając ich, że zawsze w szkole mogą liczyć na  pomoc dyrekcji, nauczycieli oraz bardziej doświadczonych kolegów. Życzyły im radości z przebywania w nowym zespole klasowym oraz wzorowego pierwszego świadectwa szkolnego. Po zakończonej części artystycznej, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.(A.Ch) Zdjęcia w Albumie - tutaj

 • Bezpłatne obiady w roku szkolnym 2015/2016

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Sułkowicach przypomina, że uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a także dzieci przedszkolne mogą korzystać z bezpłatnych obiadów w roku szkolnym 2015/2016.

  Podstawowy warunek: w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 684 zł. Kryterium to  obowiązuje do września 2015r.

  Od 1 października 2015, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 771 zł.

  Szczegółowych informacji udzielają pracownicy socjalni w Ośrodku Pomocy Społecznej w Sułkowicach, ul. Sportowa 45 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 lub pod numerem telefonu 12- 272-50-20, 12- 272-50-21

 • Legitymacje

  Ponownie przypominamy, że w związku ze zmianą wzorów legitymacji szkolnych, uczniowie którzy posiadają "stare" legitymacje bez numeru PESEL winni zgłosić się to sekretariatu celem jego dopisania (nie ma obowiązku wyrabiania nowej legitymacji). Np Polskie Koleje i inni przewoźnicy nie respektują legitymacji bez numeru PESEL przy  zakupie biletu ulgowego. W okresie wakacji sekretariat czynny w każdy wtorek od 9.00 do 13.00.

 • PODRĘCZNIKI

  Szkolne zestawy podręczników na rok szkolny 2015/16 są w zakładce Informacje - tutaj.

 • Zakończenie roku szkolnego 2014/15

  Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 miało bardzo uroczysty charakter. Najpierw dyrektor szkoły p. Mirosław Pękala, odczytał list skierowany do całej społeczności szkolnej przez Burmistrza Gminy p. Piotra Pułkę, w którym podziękował uczniom za ciężką i wyczerpującą pracę służącą zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich edukację i wychowanie, życzył miłego i owocnego wypoczynku. Następnie uczniowie klasy szóstej z wychowawczynią p. Jadwigą Zajdą i p. Dawidem Czaickim, przygotowali krótką część artystyczną, w której m. in. pokazali w formie żartobliwej prezentacji, jak uformować doskonałego ucznia. Zadbali również o to, aby dyrekcja i nauczyciele mogli poczuć się jak gwiazdy Hollywood i krocząc po czerwonym dywanie odebrać z rąk szóstoklasistów własnoręcznie wykonane świeczniki oraz nagrody za całoroczną pracę w postaci „Kluczy wiedzy A.D. 2015”. Dumni mogli się poczuć także rodzice, którzy odbierali listy gratulacyjne, jako dowód uznania i szacunku za wzorowe wychowanie i sukcesy w nauce swoich dzieci.

  Słowa szczególnego uznania usłyszeli rodzice Darii Szuby – Łaty, uczennicy kl. VI, która uzyskała najwyższy wynik ze sprawdzianu oraz tytuł Primus Inter Pares Szkoły Podstawowej. Po wręczeniu nagród książkowych i dyplomów dla uczniów startujących w szkolnych konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych oraz dla finalistów konkursów na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, uczniowie z wychowawcami udali się do swoich klas w celu odebrania świadectw. O godzinie 10.00 odbyła się w kościele parafialnym msza święta.

  Około 11.15, rozpoczęła się akademia dla uczniów naszego Gimnazjum. Tegoroczni absolwenci majestatycznym krokiem w czarnych biretach na głowie, niczym studenci wyższych uczelni, weszli na środek sali gimnastycznej i zajęli przygotowane dla nich specjalnie miejsca. Na ich twarzach można było dostrzec mieszankę radości połączonej ze smutkiem i lekkim przygnębieniem, że zbliża się nieuchronnie koniec ich edukacji w murach tej szkoły. Tradycyjnie drugoklasiści pożegnali swoich starszych kolegów upominkami, a następnie odbyło się wręczenie listów gratulacyjnych rodzicom najzdolniejszych uczniów. W trakcie uroczystości były także rozdawane wyróżnienia i nagrody. Maciej Łapczyński z kl. IIIb otrzymał je m. in. za najlepszy wynik uzyskany na egzaminie gimnazjalnym w historii naszej szkoły. Na sali gimnastycznej w obecności przybyłych rodziców, wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa ukończenia Gimnazjum im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Rudniku. Atmosfera była podniosła i wzruszająca, zwłaszcza, kiedy uczniowie odbierali świadectwa z czerwonym paskiem. Wzruszające było także piękne wykonanie dwóch utworów wokalnych przez uczennice klas III. Katarzyna Papież (Primus Inter Pares naszego Gimnazjum), której na pianinie akompaniował p. Ireneusz Przała,  zaśpiewała piosenkę Sam Smith – I’m Not The Only One, a Edyta Sikora utwór „Wehikuł czasu” zespołu Dżem. Na zakończenie uroczystości dyrektor M. Pękala życzył wszystkim udanych wakacji, a absolwentów Gimnazjum zaprosił do pamiątkowego zdjęcia. (A.Ch.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 • 2014/15 w telegraficznym skrócie

  Rok 2014/15 już za nami. Czas na podsumowanie. Dobre wyniki ze sprawdzianu i egzaminu, liczne sukcesy uczniów w konkursach, a także udział szkoły w wielu projektach, to dowody na to, że jesteśmy placówką nieustannie się rozwijającą. Cieszy fakt, że promocję otrzymali wszyscy, że nie było ocen nagannych z zachowania, a ocenę nieodpowiednią miało zaledwie dwóch uczniów.

  Wielu uczniów sprawdzało swoją wiedzę w konkursach. Finalistami konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty byli: Julia Biela kl. 2b (konkurs j. polskiego), Radek Cichosz i Kamila Rywotycka kl. 3b (konkurs biologiczny), Grzegorz Żmija kl. 1b (konkurs geograficzny).
  Również szkolni sportowcy mieli znaczące osiągnięcia – sześciu reprezentowało szkołę w etapach wojewódzkich: Anna Kozieł, Rafał Żmija  kl. 5a, Wiktoria Orawin kl. 5b, Paweł Oliwa kl. 6, Małgosia Pyrtek kl. 1b gimnazjum (finaliści indywidualnych biegów przełajowych), Filip Ślusarz kl. 2b, Szymon Pułka kl. 4a (finaliści narciarstwa alpejskiego).
  Wielu stawało na podium w konkursach powiatowych, gminnych, szkolnych.

  59 uczniów ukończyło szkołę. Wynik sprawdzianu i egzaminu osiągnięty przez tegorocznych absolwentów należy uznać za dobry. Sukcesem jest 8 stanin z przedmiotów przyrodniczych, osiągnięty przez gimnazjalistów po raz pierwszy w historii szkoły. Cieszy 6 wyników 100% z matematyki, przedmiotów przyrodniczych i j. angielskiego. Egzamin najlepiej napisali: Maciek Łapczyński (97,52%), Kamila Rywotycka (90,06).
  Sprawdzian po raz pierwszy składał się z dwóch części obejmujących  zadania z j. polskiego, matematyki i języka obcego. Najwyższy wynik uzyskali: Daria Szuba-Łata (95%), Iza Hudaszek (94%), Antek Chrobak (93%).

  Dobry wynik ze sprawdzianu i egzaminu był rezultatem całorocznej pracy uczniów i nauczycieli, co także znalazło potwierdzenie w wynikach klasyfikacji. Najwyższą średnią ocen uzyskały klasy:4b szkoły podstawowej (4,33) i 3a gimnazjum (4,35). Indywidualnie najwyższe średnie miały: Daria Szuba Łata z kl. 6 (5,5) i Kasia Papież z kl. 3b gimnazjum (5,47). To one z rąk Burmistrza odebrały Nagrodę dla Wybitnego Ucznia „Primus Inter Pares”. Do „Złotej Księgi” wpisanych zostało 39 uczniów szkoły podstawowej i 19 gimnazjalistów. Dwie uczennice gimnazjum przez cały rok szkolny nie opuściły ani jednej godziny. Były to: Magdalena Dymek (kl. 1a) i Angelika Kania (kl. 2b). Należą się im słowa uznania za rzetelne i sumienne traktowanie tego szkolnego obowiązku.

  W mijającym roku szkoła realizowała wiele projektów, w których uczniowie dowiedli kreatywności, innowacyjności, umiejętności twórczego myślenia i współpracy. Najciekawsze to „Żydowskie Święto Paschy”, „Chemia w naszej kuchni i łazience” „Rzemiosło artystyczne – przedmioty codziennego użytku i inne”, „Dzień Języka  Angielskiego”. Uczniowie nie pozostawali obojętni  na potrzebujących. Organizowali wiele akcji charytatywnych („Podziel się paczką”, „Góra grosza”, zbiórka zabawek dla Domu Dziecka, zbiórka baterii, zakrętek, karmy dla zwierząt i inne), w których wykazali wrażliwość, ofiarność i  poczucie współodpowiedzialności za los skrzywdzonych.

  Ciekawymi i efektywnymi formami przekazu wiedzy były spektakle teatralne oglądane przez uczniów w ramach akcji „Internetowy Teatr dla Szkół”. To także spotkania z pisarzem, muzykami i innymi ludźmi, dla których zawód to pasja. To wreszcie inscenizacje przygotowywane przez samych uczniów („Dziady cz. II”,  scenki w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”).
  Coraz większym uznaniem cieszy się smok,   pieczołowicie przez cały rok przygotowywany przez uczniów, wychowawców, rodziców, by godnie reprezentować nas na Paradzie Smoków w grodzie Kraka. Tegoroczny nosił imię Światek i był prawdziwym obieżyświatem – zwiedził najrozmaitsze kraje, czego dowodem były flagi pokrywające jego smocze łuski.

  Sporo niezapomnianych wrażeń pozostawiły wycieczki, w tym dwutygodniowy pobyt uczniów klas trzecich szkoły podstawowej w Darłówku w ramach „:Zielonej Szkoły”.

   2014/15  był rokiem wytężonej pracy, ale i wielu sukcesów. Wszystkim – Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom i Rodzicom, którzy przyczynili się do tworzenia dobrego wizerunku Szkoły , dziękujemy. (M. Koźlak)

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
  Rudnik, ul. Szkolna 55
  32-440 Sułkowice
 • 012 2732018
  fax:012 2732018
  telefony wewnętrzne:
  sekretariat 20
  pedagog 24
  kuchnia 25

Galeria zdjęć