• ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

• 229 lat temu, podczas Sejmu Czteroletniego przyjęto ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą ustrój prawny państwa. Celem ustawy rządowej z 1791 roku miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Rosję, Austrię i Prusy w 1772 roku. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan i szlachty oraz wprowadziła ochronę państwa nad chłopami. Konstytucja wprowadziła także podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Próba wprowadzenia konstytucji w życie została zniweczona już w połowie 1792 roku. Było to związane z konfederacją targowicką i wkroczeniem armii rosyjskiej w granice Polski. Potem, w 1793 roku nastąpił II, a w 1795 III rozbiór Polski. Polska zniknęła z mapy na 123 lata. Mimo tego, pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja była obchodzona jako najważniejsze święto państwowe. Po roku 1945 komunistyczne władze dążyły do likwidacji trzeciomajowych obchodów. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym. Powinniśmy znać naszą historię, by czerpać z niej siłę i mądrość, wartości, które pozwalają przetrwać w najtrudniejszych chwilach, bo...

„(...) Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pustobrzmiące słowa.

Można nie kochać cię – i żyć,

ale nie można owocować.(...)”

Wisława Szymborska „Gawęda o miłości ziemi ojczystej"

/Ewa Tajs-Drąg, Małgorzata Norek/

• Wytyczne dla rodziców dzieci przedszkolnych

• Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego

• Od 6 maja br. otwieramy przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego, przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
            • Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej.
            • W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
            • Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rodzicu,

• Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w placówce, przekaż dyrektorowi istotne informacje o stanie jego zdrowia.
            • Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
            • Przyprowadź do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
            • Nie posyłaj dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych
              i lekarza.
            • Wyjaśnij dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
            • Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny.
            • Podkreśl, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
            • Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.

• Poradnik dla Ósmoklasistów - oferta kształcenia na rok 2020/2021

• Szanowni Państwo,

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Myślenicach przesyła w załączeniu ofertę kształcenia na rok szkolny 2020/2021 w szkołach ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Powiat Myślenicki, skierowaną do uczniów klas ósmych, przed którymi ważna decyzja dotycząca dalszej drogi edukacji. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zrezygnowaliśmy w tym roku z drukowanej wersji Poradnika, kierując do uczniów ofertę w wersji elektronicznej. Zwracamy się z prośbą o udostępnienie Poradnika uczniom Państwa szkoły. Liczymy na to, iż pomoże on ósmoklasistom w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej. Poradnik_dla_Osmoklasistow.pdf

• Zawieszenie opłat w przedszkolu i szkole podstawowej

• W związku z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Burmistrz Gminy Sułkowice informuje o podjętej decyzji w zakresie zawieszenia w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkoli i szkół opłat za korzystanie
            z wychowania przedszkolnego oraz opłat za wyżywienie w przedszkolach i szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Sułkowice.

• KONKURS KARTEK I OZDÓB WIELKANOCNYCH

• Kochani! Siedzimy w domu! Nudzimy się! Dyrektor Sułkowickiego Ośrodka Kultury zachęca wszystkich uczniów i dzieci przedszkolne do wzięcia udziału w konkursie wielkanocnym on-line!
            Wyślij zdjęcie wykonanej przez Ciebie kartki świątecznej lub ozdoby,która w tym roku udekoruje Twój stół wielkanocny. Pokaż nam jak spędzasz czas, a my docenimy Twoje działania!