• 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     •           „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Tej treści preambuła jest częścią ustawy, na mocy której dzień 1 marca stał się świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

                     "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny" - napisał w lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego dnia pamięci. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej.

              Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

                     Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

      (D. Bednarek, E. Bugajska, J. Zawiła)

     • Informacje na temat aplikacji na telefon STOP COVID (ProteGO Safe)

     • Aplikacja pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Im więcej użytkowników będzie z niej korzystać, tym większa będzie jej skuteczność. Główne funkcje STOP COVID to:

      • ostrzeganie przed kontaktem z osobą zakażoną - aplikacja działa w oparciu o powszechnie znaną technologię Bluetooth. Urządzenie, na którym zainstalowaliśmy STOP COVID rejestruje inne urządzenia z pobraną aplikacją. Jeśli kontakt pomiędzy urządzaniami był dłuższy niż 15 minut, a dystans mniejszy niż 2 metry – urządzenia zapamiętają to „spotkanie” na 14 dni. Jeżeli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się nasze urządzenie zachoruje, zostaniemy o tym powiadomieni.
      • kontrola stanu zdrowia – częścią aplikacji jest dziennik zdrowia, który – jeśli chcemy – możemy codziennie uzupełniać. STOP COVID udostępnia także test oceny ryzyka. Warto go wypełniać. Wynik pokaże czy jesteśmy w niskiej, średniej czy wysokiej grupie ryzyka zakażenia koronawirusem.

      Na stronie https://www.gov.pl/web/protegosafe/pytania-i-odpowiedzi dowiecie się  Państwo więcej informacji dotyczących działania aplikacji.

     • Zdalne nauczanie - materiały dla uczniów

     • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie. Informujemy, iż dokumentacja zdalnego nauczania wraz z plikami lekcji znajduje się obecnie na naszej stronie internetowej w menu głównym -> UCZNIOWIE I RODZICE.

    • Modernizacja i przebudowa strony internetowej
     • Modernizacja i przebudowa strony internetowej

     • W związku z koniecznością dostosowania naszej strony internetowej do potrzeb osób niepełnosprawnych, informujemy, iż w najbliższych dniach będą trwały prace związane z modernizacją i przebudową strony. Nasze działania będą skierowane na ułatwianie poruszania się po witrynie. Za chwilowe utrudnienia przepraszamy i uprzejmie prosimy o wyrozumiałość.

     • ♥♥♥ Walentynki – święto miłości! ♥♥♥

     •  – Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.

      – A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę.               – Co wtedy? – Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie    poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

                                                                                                                                                             Alan Alexander Milne – Kubuś Puchatek

      Drodzy uczniowie,

      zbliża się ulubione przez wielu Was święto. Walentynki to dzień uśmiechów, ciepłych słów,  życzliwych gestów, wyrażania przyjaźni i sympatii. W okresie pandemii, gdy nie możecie obchodzić tradycyjnie w szkole tego jakże miłego dnia, biblioteka ma dla Was kilka propozycji: prezentację z wierszami miłosnymi oraz walentynkowy konkurs literacki „Książkowe love story”. Zainteresowanych uczniów zapraszamy do odwiedzenia strony biblioteki.

       

     • Zapisy do Szkoły Podstawowej w Rudniku

     • Ogłoszenie – zapisy do Szkoły Podstawowej w Rudniku
      (dotyczy dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły podstawowej)

      Zapisy dzieci 7-letnich do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/2022 odbywać się będą w dniach od 9 - 26 lutego 2021 r. w godzinach 700 – 1500 w sekretariacie placówki. W zapisach do klas I szkół podstawowych biorą udział obowiązkowo dzieci 7-letnie (urodzone w 2014 r.). Do dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły zobowiązani są jego rodzice lub prawni opiekunowie. Wzór zgłoszenia dziecka do szkoły znajduje się poniżej:

      Zgloszenie_dziecka_do_szkoly.doc

     • Dzień Bezpiecznego Internetu - 9 luty 2021 r.

     • 9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku szczególnie, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by temat związany z bezpieczeństwem w sieci i profilaktyką w zakresie poruszania się w przestrzeni internetowej wybrzmiał mocno. 

      Nie uciekniemy od nowych technologii, od życia w cyfrowym świecie. Świadomy uczeń to odpowiedzialny uczeń, który znając zasady i specyfikę funkcjonowania sieci będzie bezpieczny.

      ♦ Co zrobić aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

      • Aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
      • Stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
      • Nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).

       Co zrobić, aby korzystanie z  Internetu było bezpieczne:

      • Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
      • Pamiętaj treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
      • Nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail,
      • Nie udostępniaj swoich danych w Internecie.

      ♦ Co zrobić aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

      • Rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,
      • Nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ostrzeż o zagrożeniach które mogą z niego płynąć,
      • Jeśli masz wątpliwości możesz zgłosić je wyspecjalizowanym komórkom do Walki
      • z Cyberprzestępczością znajdującym się w Komendach Wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji).

      Pedagodzy szkolni