• KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
     • KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     • 16 czerwca odbyła się już 4 edycja szkolnego  konkursu „Keep calm and learn irregular verbs”. Konkurs adresowany był do uczniów klas VI, VII i VIII szkoły podstawowej. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do nauki czasowników nieregularnych i wyłonienie tych, którzy najlepiej znają ich formy. Uczniowie musieli wykazać się znajomością 176 czasowników nieregularnych w III formach, co wcale nie było łatwym zadaniem. Konkurs przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczniowie wykazali się świetną znajomością czasowników nieregularnych.
      Oto nasi zwycięzcy:
      I miejsce zajęła Patrycja Kurek- uczennica klasy VIIIA,
      II miejsce zajął Bartosz Wrona- uczeń klasy VIIIB,
      III miejsce przypadło Maksymilianowi Szczurkowi- uczniowi klasy VIIIB.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

    • Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca Elegia
     • Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca Elegia

     • Zespół Pieśni i Tańca Elegia, Sułkowicki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich Mieszkańców  na Koncert Jubileuszowy z okazji 80-lecia, który odbędzie się 3 lipca 2022r. o godzinie 19.00.

      Miejsce: Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku, ulica Szkolna 55 (boisko asfaltowe).

      Czekamy na Was od godziny 15.00

      Atrakcje: zamki dmuchane dla dzieci, konkursy, DISCO, Grill

      Wstęp wolny

    • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
     • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • Informujemy, iż w dniu 24 czerwca (piątek) 2022 r. odbędzie się zakończenie roku szkolnego 2021/2022, według następującego harmonogramu:    

      8:00 – Msza Święta dla wszystkich uczniów z klas I-VIII w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Rudniku.

      9:00 – Uroczystość zakończenia roku szkolnego dla wszystkich uczniów z klas I-VIII na betonowym boisku szkolnym.
      (w przypadku opadów deszczu uroczystość na hali sportowej)

    • KONKURS GMINNY „FESTIWAL BAJKOWEJ PIOSENKI”
     • KONKURS GMINNY „FESTIWAL BAJKOWEJ PIOSENKI”

     • W dniu 14 czerwca 2022 roku w Przedszkolu Samorządowym w Rudniku nastąpiło rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu „Festiwal bajkowej piosenki” adresowanego do dzieci przedszkolnych z terenu Gminy Sułkowice. Organizatorem konkursu było Przedszkole Samorządowe w Rudniku.

      Komisja konkursowa w składzie: mgr Ireneusz Przała , mgr Bogusława Szczurek, mgr Agnieszka Przała dokonała oceny  nadesłanych nagrań, biorąc pod uwagę   dobór repertuaru, interpretację utworów, ogólny wyraz artystyczny(kostiumy, choreografia), muzykalność i warunki głosowe wykonawców.

      Kategoria soliści:

      I miejsce: Iga Światłoń PS w Harbutowicach
      II miejsce: Kornelia Kosek PS w Harbutowicach 

      Kategoria zespół:

      I miejsce: Grupa „Kotki” PS w Rudniku
      II miejsce: Grupa „Motylki” , PS  nr 2 w Sułkowicach
      III miejsce: Grupa „Muchomorki”, PS nr2 w Sułkowicach

      Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Nagrody zostaną dostarczone do przedszkoli do dnia 21 czerwca 2022.

    • Zielona szkoła 2022
     • Zielona szkoła 2022

     • Osiem czerwcowych dni (3 – 10.06.22) uczniowie kl. 7a, 7b, 8a, łącznie 64 uczniów, spędzili na zielonej szkole w nadmorskiej miejscowości Sztutowo, położonej w przepięknej, przepełnionej tchnieniem historii krainie, czyli na Żuławach Wiślanych. Wspólnie spędzony czas wypełniony był zabawą, rozrywką, wypoczynkiem i nauką. Wszystkim towarzyszyły wyśmienite nastroje, w czym pomagała słoneczna pogoda.

      Program zielonej szkoły był niezwykle bogaty, zawierał treści wielu przedmiotów szkolnych. Przede wszystkim historia; od starożytności, przez średniowiecze i II wojnę światową, aż po czasy współczesne. Wiele było okazji do powtarzania, utrwalania, a także poznawania nowych wiadomości z biologii. Bogactwo podwodnego świata zwierzęcego ukazane w gdyńskim oceanarium czy niezwykłe gatunki ptactwa i roślin, podziwiane przez  nas w rezerwacie przyrody przy ujściu Wisły do morza, to tylko przykłady takich zagadnień. Z kolei  widok wielkiego silnika żaglowca „Dar Pomorza” albo mosty zwodzone (Czterech Pancernych, czy na Kanale na Mierzei Wiślanej) pozwoliły przypomnieć omawiane w szkole na technice wiadomości. Po koncercie organowym wysłuchanym w katedrze w Oliwie rozgorzała wśród uczniów zażarta dyskusja, czy usłyszeliśmy „Wiosnę” Vivaldiego czy może „Poranek” Griega. Dopiero uczennice szkoły muzycznej definitywnie rozwiązały spór, wskazując różnice między tymi utworami. To była doskonała lekcja muzyki. Wokół nas pełno było witraży, ornamentów, kolumn, łuków, obrazów, rzeźb , pomników. Dzięki przewodnikom oprowadzającym nas po muzeach i gdańskiej Starówce były te eksponaty żywą  ilustracją treści omawianych na   plastyce w szkole.  No i wreszcie krok w krok „chodziły” za nami legendy, jak np. ta o bursztynie, pozwalająca utrwalić wyznaczniki tego gatunku literackiego. Można by wymienić szereg innych przedmiotów szkolnych (geografia, chemia, fizyka, astronomia), których treści wpisane były w program naszej wycieczki. Skuteczność takiego sposobu nauczania mogliśmy ocenić podczas krótkiego podsumowania już w autokarze w drodze powrotnej  - uczniowie znali odpowiedzi na wszystkie zadane im pytania.

      Podczas tych ośmiu dni uczniowie brali udział w czterech wyjazdowych wycieczkach.

      Celem pierwszej z nich było zwiedzenie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Poznaliśmy historię tego obiektu, podziwialiśmy potężne mury, majestatyczne wieże, zachowane średniowieczne detale architektoniczne, a nawet imponujący, jak na tamte czasy, system centralnego ogrzewania. Oglądaliśmy niezwykłe wystawy  bursztynu i zbroi.

      Kolejna wycieczka odbyła się do Gdyni – najludniejszego miasta niewojewódzkiego w Polsce, które nie ma nawet 100 lat. Pytanie, czego w Gdyni brakuje, nie było dla uczniów trudne, wielu udzieliło poprawnej odpowiedzi: zabytków. Głównym punktem tego dnia było zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego.  To miejsce zachwyciło wszystkich: i tych zmęczonych, i tych niewyspanych, i tych mających odciski na stopach. Znajdujące się w akwariach egzotyczne gatunki ryb, płazów, gadów, np. wielkie, leniwe żółwie, węże morskie, rozgwiazdy, jeżowce, rekiny (także bałtyckie!) czy żywa rafa koralowa swoimi niezwykłymi kolorami i dziwacznymi kształtami wzbudzały salwy zachwytu.

      Dwie godziny spędziliśmy na „Darze Pomorza”, statku ufundowanym przez Pomorzan dla adeptów marynarki. Zwiedziliśmy kajuty oficerskie, salon komendanta, kuchnię, maszynownię, magazyn żagli, poznaliśmy także historię tego trójmasztowego żaglowca, będącego symbolem marzeń Polaków.

      Architektoniczną perełkę mogliśmy podziwiać w Sopocie – to Krzywy Domek. Budynek zadziwia swą zakrzywioną konstrukcją, kolorami fasad i przenosi w bajkową przestrzeń, której przedłużeniem jest sopockie molo, po którym spacerowaliśmy przy dźwiękach katarynki.

      Ten dzień zakończyliśmy ucztą melomana – wyjątkowym koncertem organowym w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku oraz ucztą ogrodnika, podziwiając okazy roślin w palmiarni i pięknych kwiatów w ogrodzie japońskim w Parku Oliwskim. 

      Następny dzień upłynął pod hasłem: „Nigdy więcej wojny”. Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, Muzeum II Wojny Światowej to miejsca będące kroniką wydarzeń historycznych, symbolem hołdu i pamięci poległym, a zarazem krzykiem: „Nie dla wojny!”. Najbardziej wymownym i przejmującym miejscem było  Muzeum  II Wojny Światowej. Nowoczesne, multimedialne rozwiązania zachęcały młodzież do zanurzenia się w karty historii. Wymowna cisza tego miejsca, projektowane przejmujące filmy, strzępy wspomnień naocznych świadków, czy rozpaczliwe wołania o kawałek chleba w listach do najbliższych wzruszały i zastanawiały. Rekonstrukcja ulicy  przedwojennego miasta z kinem, sklepami, atrakcjami rozrywkowymi i turystycznymi, nawet księgarnią uzmysłowiła uczniom, jak wyglądało życie mieszkańców polskich miast w przededniu wojny. Kilka sal wystawowych dalej ta sama ulica z czołgiem pośrodku, zburzonymi budynkami, powybijanymi szybami, wiejąca pustką, grozą i strachem wstrząsnęła umysłami młodych. W rozmowach z niektórymi uczniami mogłam usłyszeć, że podobna historia dzieje się na  naszych oczach za wschodnią granicą. A zapowiedź dwóch siódmoklasistów, że muszą tu jeszcze przyjechać, by mieć czas na kontemplację tego miejsca była  najlepszym argumentem, że trzeba tu z młodzieżą przychodzić.

      Żuławy mają jeszcze jedno miejsce, gdzie płacz, krzyk, cierpienie, rozdarcie, rozłąka, głód i śmierć wołają o pokój na świecie – to obóz koncentracyjny Stutthof. Również w tym muzeum nasi uczniowie poznawali piekło wojennej rzeczywistości.

      Kilka chwil spędziliśmy także na tarasie  widokowym na dachu Muzeum Solidarności. Z tarasu podziwialiśmy panoramę Gdańska, widzieliśmy  także Bramę   Stoczni Gdańskiej i   żurawie stoczniowe.

      Podczas zielonej szkoły odbywaliśmy również piesze wycieczki, jak  np. do Ujścia Wisły, podczas której wszystkich ogarnęło bursztynowe szaleństwo (niektórzy mieli pokaźne zbiory „bałtyckiego złota”), czy do Kanału na Mierzei Wiślanej (relacja tu https://www.youtube.com/watch?v=akqLpcGtvhE).  Wiele czasu spędziliśmy na plaży, uczestnicząc w rozmaitych zabawach (pomysłowości naszym uczniom nie brakowało). Były nie tylko zamki z piasku, ale i biegi za czapką, rzuty trampkiem, czy gra w cymbergaja. Najwięcej emocji wzbudzały jednak mecze. Ten – reprezentacji naszego kraju z Belgami – choć przyciągnął niemal wszystkich uczniów przed telewizor, przyniósł rozczarowanie. Za to mecz rozegrany przez naszych uczniów z rówieśnikami z innej szkoły, z wynikiem 12 : 6 dla naszych, wzmógł taką radość i euforię, że emocje i zawodników, i kibiców sięgały zenitu i pozwoliły zrekompensować przegraną drużyny Lewego.

      Wolny czas uczniowie mogli aktywnie spędzać, bowiem ośrodek „Promyk”, w którym byliśmy zakwaterowani, dysponował dobrą bazą sportową. Mogliśmy liczyć na boisko do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, była siłownia na świeżym powietrzu i plac zabaw dla najmłodszych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że czas na zielonej szkole minął za szybko.

      Organizatorzy i opiekunowie  (Mirosław Pękala, Jolanta Pękala, Małgorzata Koźlak, Małgorzata Piątkowska-Łakomy) składają serdeczne podziękowania Rodzicom za umożliwienie uczniom udziału w tej alternatywnej formie nauczania, a także za wypełnienie prośby organizatorów – pozostawienie części parkingu wyłącznie dla autokaru wycieczkowego. (Małgorzata Koźlak) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

    • Zebranie Rady Rodziców
     • Zebranie Rady Rodziców

     • Uprzejmie informujemy, iż zebranie Rady Rodziców odbędzie się w dniu 9 czerwca (czwartek) 2022 o godzinie 19:00. Tematy spotkania:

      1. Opinia w sprawie oceny pracy nauczyciela.
       2. Opinia w sprawie ocen dorobku zawodowego nauczycieli.
       3. Nagrody książkowe, dyplomy oraz listy gratulacyjne na zakończenie roku szkolnego.
    • „Bezpieczne wakacje”
     • „Bezpieczne wakacje”

     • W ramach prowadzonych w szkole  działań promujących bezpieczeństwo i szeroko pojęte zdrowie, w dniu 03.06.2022 r. gościliśmy asp. sztab. Dariusza Judasza oraz mł. asp. Małgorzatę Suder z Komendy Powiatowej Policji  w Myślenicach. Temat spotkania ważny i wciąż aktualny – bezpieczeństwo w czasie wakacji.  W dwugodzinnych zajęciach  udział wzięli uczniowie klas 1 – 3 naszej szkoły. Prezentacja multimedialna, pogadanka, przykłady „z życia wzięte”, przybliżyły wiedzę dotyczącą zagrożeń i możliwości ich uniknięcia w czasie letniego wypoczynku.

      Bardzo dziękujemy naszym Gościom za przyjęcie zaproszenia do szkoły i przybliżenie wiedzy w dziedzinach szczególnie ważnych dla uczniów.

      Album_foto

      A.Gomulak/M.Kaleta/K.Grzywacz

    • SOK - Akcja Wakacje
     • SOK - Akcja Wakacje

     • Uprzejmie informujemy, iż Sułkowicki Ośrodek Kultury w dniach 25.07 - 12.08.2022r., w godz. 9.00 - 13.00 organizuje Akcję Wakacje. Zachęcamy uczniów do skorzystania z oferty.

    • Gminny Dzień Dziecka
     • Gminny Dzień Dziecka

     • W najbliższą niedzielę, 5 czerwca br. na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sułkowicach Urząd Miejski organizuje Gminny Dzień Dziecka.

      SERDECZNIE ZAPRASZAMY!