• Wydarzenia, konkursy

        • ROK SZKOLNY 2023/2024

           

           

          Scenariusz obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia

           

          Cele:

           

          1. Umożliwienie dzieciom przeżywania Dnia Pluszowego Misia.

          2. Włączenie aktywu bibliotecznego do przygotowania i przeprowadzenia uroczystości.

          3. Zachęcenie do wypożyczania książek.

          4. Promocja biblioteki szkolnej.

           

          Przebieg:

           

          1. Wykonanie wystawki ,,Mój Miś” – prace plastyczno-techniczne przedszkolaków.
          2. Udekorowanie biblioteki misiami- pluszakami.
          3. Zapowiedzenie w klasach II i III akcji - ,,Pamiętamy o misiach”.
          4. Obchody Dnia Pluszowego Misia:

          - rozwiązywanie zagadek o misiach z podziałem na klasy II i III

          - wypożyczenie książeczki, której głównym bohaterem jest miś

          - słodki poczęstunek dla uczestników akcji.

           

          Zdjęcia w galerii

           

           

          Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          Za nami październik, który jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W każdym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłasza propozycję przewodniego hasła tego przedsięwzięcia. Celem jest zachęcenie bibliotekarzy szkolnych na całym świecie do zwrócenia szczególnej uwagi na jakiś obszar działania bibliotek szkolnych.

          Tegoroczna propozycja hasła to: „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Nasza biblioteka zrealizowała szereg działań aby podkreślić rolę biblioteki szkolnej, a były to między innymi: wystawka na korytarzu szkolnym, konkurs plastyczno-techniczny przeprowadzony w klasach drugich - ,,By się czytać chciało, zakładkę stwórz wspaniałą”,  udział  w Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie - "Przerwa na czytanie” oraz zapoczątkowanie maratonu czytelniczego w klasie III b ,,Czytanie kluczem do sukcesu”- konkurs na prowadzenie Dzienniczka lektur i projektu edukacyjno – czytelniczego (realizowanego wspólnie ze świetlicą szkolną) ,,Z baśnią i legendą przez miasta Polski”.

           

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2022/2023

           

           

          Dziękujemy kolejnym darczyńcom!

          W 2022 r. i 2023 r. następujący uczniowie podarowali książki do biblioteki szkolnej:

          Marques Livia

          Marques Tymon

          Cygan Milena

          Szymanowska Wiktoria

          Biela Joanna

          Cyrek Justyna

          Bylica Karol

          Lubiecka Magdalena

          Piwowarska Nikola

          Kaleta Dawid

          Czernecka Kinga

          Lubiecka Ewa

          Szczurek Natalia

          Polewka Krzysztof

          Maślerz Wiktoria

          Łazarz Lena

          Leśniewski Filip

          Szczurek Bartłomiej

          Biedrawa Oliwia

           

           

           

          Pasowanie na czytelnika - W krainie baśni i bajek

             Mamy kolejne pokolenie czytelników, bowiem 14 grudnia 2022 r. do grona użytkowników biblioteki szkolnej dołączyło 39 uczniów klas pierwszych. Uroczystość prowadziły uczennice należące do aktywu bibliotecznego z kl. IV a, V a i VIII b. Dziewczynki wcieliły się w bohaterów najbardziej znanych bajek i baśni: Kopciuszka, Jasia i Małgosię, Dziewczynkę z zapałkami, Czerwonego Kapturka i Królową Śniegu, a zadaniem pierwszoklasistów było odgadnięcie z jakiej bajki pochodzą te postaci.

             Celem tej uroczystości było: zapoznanie dzieci z biblioteką szkolną i zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych, zapoznanie z zasadami korzystania z biblioteki, budzenie zainteresowania książką, wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych oraz przygotowanie do samodzielnego dokonywania wyboru książki. Pierwszoklasiści dowiedzieli się więc jak należy dbać o książki, jakie korzyści płyną z ich czytania oraz jakie są zasady wypożyczania i zachowania się w bibliotece. W czasie spotkania pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

             Do rodziców skierowany natomiast został list przypominający o roli książki w życiu dziecka. Na koniec spotkania przyszedł czas na najważniejsze- na pierwsze wypożyczenie książki.

          Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać.

          Zdjęcia w galerii

           

          Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

              W październiku, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych; o tym wydarzeniu uczniowie mogli dowiedzieć się z wystawki umieszczonej przed biblioteką szkolną. W tym roku tematem przewodnim było „Czytanie dla pokoju". W haśle czytania dla globalnego pokoju i harmonii mieści wiele wątków interpretacyjnych, np.:

          - popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny (i w ogóle agresji);

          - rola literatury i szeroko pojmowanego oczytania w kształtowaniu postaw tolerancji, a także wartości harmonijnego rozwoju;

          - wykorzystanie literatury do kształtowania empatii dla ofiar działań wojennych.

                 Nawiązując do hasła przewodniego zorganizowano w bibliotece wystawę książek o wojnie, poruszających tematykę szeroko rozumianego wsparcia, harmonii i pokoju. Na wystawie znalazły się książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa między innymi seria: Wojny dorosłych, historie dzieci, Ale historia…

                W ramach obchodów MMBS zorganizowano także akcję w formie konkursu ,,Czytanie - to działa!”, aby uruchomić różne rodzaje aktywności w zakresie inicjacji czytelnictwa  i promocji biblioteki. Celem konkursu było  zachęcenie do wypożyczenia serii książkowych doskonalących technikę czytania: „Czytam sobie”, Już czytam sam, Czytamy bez mamy, National Geographic kids. Zadaniem uczniów klas II i III, biorących udział w tym konkursie,  było zdobycie 16 naklejek za przeczytane książki i uzupełnienie nimi otrzymanej w bibliotece ,,Karty czytelnika” Wielu uczniów przystąpiło do akcji, nie wszystkim jednakże udało się sprostać wyzwaniom w zakresie aktywności czytelniczej zgodnej z Regulaminem konkursu. To ambitne zadanie spełniło 24 uczniów, którzy zostali  nagrodzeni szóstkami z edukacji polonistycznej i nagrodami książkowymi wręczonymi prze Dyrektora szkoły.

          Zdjęcia w galerii

           

           

          ROK SZKOLNY 2021/2022

           

          Pasowanie na czytelnika

          Pasowanie na czytelnika jest ważnym wydarzeniem w działalności biblioteki szkolnej. W tym roku szkolnym 15 grudnia odbyła się ceremonia, podczas której uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki oraz wdrażanie do  ustawicznego rozwijania umiejętności czytania. Aby uatrakcyjnić uroczystość, do klas zawitały postaci z bajek: Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Roszpunka i Wróżka (w które wcieliły się uczennice klasy VIIIc należące do aktywu bibliotecznego), które wraz z nauczycielami bibliotekarzami przeprowadziły mini konkurs. Pierwszoklasiści musieli bowiem zdać egzamin ze znajomości bajek; do wybranej książki musieli dopasować wyłożone na ławce przedmioty charakterystyczne dla tytułów znanych książek, by otrzymać Dyplom czytelnika. Następnie uczniowie zapoznali się z „prośbami książki”, które przedstawiły ,,bajkowe postaci”. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po złożeniu przyrzeczenia, wypożyczyli swoją pierwszą książkę z biblioteki.

          Życzymy  naszym  najmłodszym  czytelnikom, ciekawych przygód w świecie książek, i aby biblioteka stała się  od  tej  pory ich  ulubionym  miejscem  spędzania  wolnego czasu w szkole.

          Zdjęcia w Albumie

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                 Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej miłej maskotki. Pluszowy miś mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność zabawki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie: Miś Uszatek i Miś Coralgol. Ponadczasowość ,,pluszaków” sprawiła, że bajki są chętnie czytane i oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Pluszowy miś jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Dlatego też nauczyciele bibliotekarze wybrali opowiadanie ,,Serduszko małego misia – czyli dziecięce rozważania na temat miłości, przyjaźni i odwagi” do przeczytania w grupie przedszkolnej ,,Sówki”. Celem zajęć było wprowadzenie dzieci w świat wartości poprzez kształtowanie postaw społecznych zgodnych z wartościami, takimi jak miłość, przyjaźń i odwaga, tworzenie atmosfery radości oraz bezpieczeństwa i akceptacji podczas wspólnych działań. Było więc: czytanie z podziałem na role, śpiewanie piosenek, udekorowanie głów przedszkolaków ,,misiowymi opaskami”, wykonanie zadań z misiem w roli głównej. Na pamiątkę tego święta starszaki otrzymały od biblioteki okolicznościowe dyplomy.
          Zdjęcia w Albumie

           

          MiĘDZYNARODOWY  MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

          Październik to miesiąc, który tradycyjnie funkcjonuje jako  święto bibliotek.  W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Baśnie i legendy z całego świata”. Nasza biblioteka w ramach obchodów tego święta ozdobiła tematyczną gazetką wypożyczalnię, częstowała czytelników słodkościami oraz przeprowadziła w klasach trzecich konkurs ,,Z jakiej jestem bajki?” Baśnie to utwory ponadczasowe. Bawią, rozwijają wyobraźnię, uczą wielu wartości. Baśnie Andersena, braci Grimm i Perraulta to klasyka, ale są atrakcyjne także dla współczesnych czytelników, dlatego też nauczyciele bibliotekarze postanowili sprawdzić znajomość tego gatunku literackiego wśród trzecioklasistów trochę w nietypowy sposób, bo poprzez odgadnięcie tytułów i autorów baśni na podstawie ilustracji zamieszczonych na plakacie. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż aż 43 uczniów wrzuciło swoje odpowiedzi do skrzynki. 

          A oto wyniki konkursu:

          III a
          I miejsce – Dawid Ostafin
          Wyróżnienia: Dawid Woźnica, Iga Latosińska, Julia Syrek, Laura Lenik, Livia Marques, Mateusz Węgrzyn

          III b
          I miejsce – Karolina Piechota

                             Lena Stręk
                             Julia Szczurek                              

          Wyróżnienia: Wiktoria Kurek, Filip Malina, Damian Rywotycki

          III c
          I miejsce – Hubert Polewka

                              Kacper Ulman
                              Konrad Koziołek   
             

          Wyróżnienia: Julia Blak, Amelia Cyrek, Kacper Paryła
          Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
          Zdjęcia w Albumie

           

          Konkurs plastyczno-techniczny ,,Pamiętamy o zagrożonych gatunkach”

          Biblioteka szkolna wraz z wychowawcami klas I a, I b, II a, II b przystąpiła do III edycji programu edukacyjnego dla szkół podstawowych ,,Szkolne Przygody Gangu Swojaków” zorganizowanego przez sieć sklepów Biedronka. Program ma na celu pomóc nauczycielom i rodzicom pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody oraz odkryć przed nimi sekrety otaczającego ich środowiska. Jednym z pierwszych zadań do jakich przystąpili najmłodsi wychowankowie naszej szkoły w ramach Projektu był konkurs plastyczno - techniczny; w klasach pierwszych uczniowie ozdabiali  sówkę, w klasach drugich – jeża. Jesteśmy zachwyceni wysokim poziomem prac, oryginalnością wykonania i kreatywnością uczniów.  

          Wyniki konkursu plastyczno- technicznego  ,,Jeż”

          I a

          I miejsce – Wiktoria Wojtuń
          II miejsce – Wiktor Stelmach, Jagoda Starzec
          III miejsce – Piotr Sroka, Julia Łaski

          I b

          I miejsce – Zuzanna Boroń 
          II miejsce – Amelia Judasz, Lena Janeczek
          III miejsce – Antoni Mamcarczyk, Woźniak Maksymilian

          Wyniki konkursu plastyczno- technicznego  ,,Sówka”

          II a

          I miejsce – Nikodem Góralik
          II miejsce – Wiktoria Grabowska – Rymarczyk; Wiktor Oliwa
          III miejsce – Julia Golonka; Magdalena Szlachetka

          II b

          I miejsce – Karolina Dzidek
          II miejsce – Bartek Łopata
          III miejsce – Antoni Szczurek; Maja Dynur

          Zwycięzcy otrzymali maskotkę z serii Swojaków, pozostali uczniowie otrzymali oceny - 5 i 6 z edukacji plastycznej oraz słodkie upominki.

          Zdjęcia prac w Albumie

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2020/2021

           

           

          Dary książkowe

          ,,Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”

                                                                                                   św. Jan Paweł II

           

          W czasie trwającej od kilku lat akcji ,,Podaruj książkę bibliotece szkolnej”, otrzymaliśmy od Was wiele interesujących książek. Jesteście pozytywnym przykładem uczniów, którzy potrafią się dzielić z innymi. Dary książkowe zasiliły księgozbiór biblioteki szkolnej; wzbogaciły i urozmaiciły zbiory.

           

          Lista uczniów, którzy podarowali książki ułożona jest według ilości przekazanych darów.

           

                      Mikołaj Profic

                      Jennyfer  Tossi 

                      Emilia  Wolska

                      Magdalena Woźnica

                      Maksymilian Politański

                      Piotr Hudaszek

                      Szymon Stelmach

                      Kamila Koziołek

                      Kacper Blak

                      Bartosz  Żmija  

                      Szymon Stelmach

                      Nikola Sikora

                      Karol Król

                      Zuzanna Rucińska

                      Natalia Szczurek

                      Karol Kiebzak

                      Emilia Piątek 

                      Wiktoria Szymanowska

                      Karolina Róg 

                      Wiktoria Kasprzyk

                      Aleksandra Cygan

                      Natalia Kaleta

                      Joanna Lisowska

                      Julia Postawa

                      Wiktoria Malina

                      Justyna Cyrek 

                      Klaudia Woźnica

                      Paulina Cyrek

                      Patrycja Kurek

                      Kacper Jończyk

                      Kamila Leśniak

                      Lena Bochenek

                      Zuzanna Góralik

                      Wiktoria Woźnica

                      Wiktor Chmura

                      Oliwia Kasprzyk

                      Lena Sołtys

                      Julia Światłoń

                      Jakub Klimczyk

                      Katarzyna Płonka

                      Daria Marek

                      Oliwia Stanek

          Maria Blak

          Franciszek Szuba

                      Joanna  Mistarz

                      Martyna Szczurek

                      Szymon Szczurek

                      Wiktoria Klimowska

                      Nina Szuba

                      Maksymilian Szczurek

                      Mateusz Włodarczyk

                      Tomasz Szuba

                      Anna Bielarz

                      Hanna Józefczyk

                      Patryk Grabowski   

                      Natalia Kaleta

                      Tatiana Kaczor

                      Bartosz Wrona

                      Patrycja Piątek

                      Oliwa Weronika

                      Katarzyna Płonka

                      Kamila Puć

                      Martyna Śliwa

                      Tomasz Szuba 

                      Lena Łazarz

                      Zuzanna Biela

                      Emilia Piechota

                      Igor Wróblewski

                      Justyna Pająk

           

          Dziękujemy darczyńcom za podarowane książki, które będą służyły naszym czytelnikom przez wiele lat.

                                                                                                                                                                                                                      

          Przepis na miłość/przyjaźń czytelników biblioteki szkolnej

          ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

          Nagrodzone przepisy w konkursie „Książkowe love story” uczniów kl. II- III:  Przepis_na_milosc

                                                                                                                                                                                                                      

           

          Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu ,,Książkowe love story”

          •  Konkurs dla klas II-III odbył się w formie stacjonarnej.

          Jury przyznało po dwie nagrody niespodzianki w każdej klasie:

          II a:     Iga Latosińska, Laura Lenik

          II b:     Karolina Piechota, Julia Szczurek

          II c:     Kamil Motyka, Alicja Rucińska

          III a:   Oliwia Kasprzyk, Kamila Nędza

          III b:   Milena Góralik, Rita Kiebzak

          III c:   Natalia Bylica, Magdalena Cyrek

           

          • Konkurs dla klas IV-VIII odbył się w formie on- line.

          Jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu nagrodą niespodzianką ponieważ wszyscy uczniowie udzielili prawidłowych odpowiedzi:

          Anna Bielarz VI b

          Lena Bochenek VI b

          Angelika Bożek VII a

          Julia Chromicz VII a

          Wiktoria Klimowska VII b

          Ewa Lubiecka VIII a

          Karolina Oliwa VIII a

          Patrycja Różycka VIII a

          Nikola Sikora VI a

          Szymon Stręk  IV b

          Martyna Śliwa VII b

           

          GRATULUJEMY!!!

           

          Wręczenie nagród odbędzie się 04.03.2021 r.

                                                                                                                                                                                                                      

           

          Spotkanie  z książką pasowanie na czytelnika

          Na pierwszą wizytę w bibliotece, pierwszoklasiści zapraszani są, gdy opanują już umiejętność czytania w stopniu umożliwiającym samodzielną lekturę prostych książeczek. Przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników to dla nich ważne wydarzenie, dlatego nadano mu szczególną oprawę. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia animowanego filmu ,,Świnka Peppa w bibliotece”. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jakie obowiązują w niej zasady,  jak należy się w niej zachować. Następnie udały się w grupach – zachowując reżim sanitarny – do ,,Przystanku  zagadek”, gdzie odpowiadali na bajkowe zagadki ukryte w kolorowych balonikach. W bibliotece zapoznały się ze zbiorami dla najmłodszych czytelników, zasadami wypożyczania, poszanowania książek. Po krótkim instruktażu wypożyczania, każdy pierwszak samodzielnie wybrał i wypożyczył książkę. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy oraz wyprawkę czytelniczą ,,Pierwsze abecadło” w ramach projektu „Mała książka - wielki człowiek” zorganizowanego przez Instytut Książki. ,,Pierwsze Abecadło” zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki, oraz księgozbioru naszej szkolnej biblioteki, chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

          Zapraszamy nowych czytelników do częstego odwiedzania naszej biblioteki, życząc im odkrywania wspaniałego świata książek. link_foto

           

                                                                                                                                                                                                                      

          ♥♥♥ „Książkowe love story” ♥♥♥

          • KLASY IV-VIII

          14 lutego to święto zakochanych. Choć walentynki w obecnej formie przybyły do Polski dosyć późno, to Polacy polubili taki sposób świętowania. Pytanie, czy Wy macie wiedzę na temat walentynek? Jesteśmy ciekawe, co wiecie o tym święcie? Z jakim zwyczajem kojarzymy walentynki? Kto rozsławił je na cały świat? Czy znacie jakieś książkowe love story? To tylko kilka pytań, z którymi spotkacie się w quizie, skierowanym do klas IV-VIII.

          Sprawdźcie się, a dla tych którzy wypełnią najlepiej test przewidziane są nagrody!

          PYTANIA KONKURSOWE ZNAJDZIECIE- TU (wystarczy kliknąć)

          Odpowiedzi należy przesłać na pocztę biblioteki – bibliotekazporudnik@op.pl  w dniu 12 lutego.

           

          • KLASY II-III

          W klasach II-III konkurs walentynowy przeprowadzony będzie w salach lekcyjnych. Zadaniem uczestników będzie napisanie Przepisu na przyjaźń /miłość z użyciem słów:

          - biorę…

          - dodaję…

          - dorzucam…

          - posypuję…

           

          • PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

          https://view.genial.ly/6012a5cda9ce380d7fc1673b/presentation-poezja-nie-tylko-na-walentynki

           

          Życzymy ciekawie spędzonego czasu i wiele frajdy z udziału w konkursie!

           

           

          Światowy Dzień Kubusia Puchatka- 18 stycznia

          Dziś swoje święto obchodzi niezwykły miś- bohater książki A. A. Milne "Kubuś Puchatek". Książeczki o Misiu o Bardzo Małym Rozumku są chyba najsławniejsze na świecie. Czytają je nie tylko najmłodsi, lecz także dorośli, którzy lubią misie i lubią dzieci. W czasie pandemii biblioteka ma ograniczone możliwości celebrowania tego święta, dlatego też zachęcamy Was do zapoznania się z prezentacją multimedialną  składającą się z trzech segmentów:

          - Skąd się wziąłem?

          - Ciekawostki

          - Pobaw się ze mną

          Wystarczy skopiować link i wkleić w przeglądarkę:

          https://view.genial.ly/6000964f32457a0d0e7cff2a/horizontal-infographic-review-puchatek.

           

                                                                                                                                                                                                                     

           

           

          WESOŁYCH ŚWIĄT!

          Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.

          Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,

          niosąc błogosławieństwo Bożej Dzieciny,

          a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.

          Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia

           

          życzą nauczyciele bibliotekarze

          Bogusława Szczurek

          Faustyna Kozyra

           

           

          "Szkolne przygody gangu Fajniaków"

           

          Certyfikat

          Klikając przyciskiem myszy - tutaj można zobaczyć certyfikat w dużym rozmiarze

           

          I FILAR

          W czwartek 15 X zrealizowano filar konkursu pt. ,,Moje miejsce na ziemi- oszczędzaj kropelkę eksperymenty z wodą”. Stworzono dzieciom możliwość kreowania i eksperymentowania z Fajniakami, gdyż lekcje miały przede wszystkim praktyczny charakter (demonstracja doświadczeń i omówienie), ale były też zachętą do  czytania. Scenariusz lekcji:

          1. Wykonanie opasek ,,Przyjaciel wody”.
          2. Autorska prezentacja multimedialna ,,Woda na Ziemi”.
          3. Film ,,Ile jest słodkiej wody na Ziemi”.
          4. Eksperyment: Ile jest wody na świecie- wypełnienie kart pracy.
          5. Eksperyment: „Woda przyjmuje kształt naczynia”.
          6. Eksperyment: ,,Wędrująca woda”.
          7. Głośne czytanie fragmentów książki ,,Oszczędzaj kropelkę”; sprawdzenie zrozumienia tekstu.
          8. Eksperyment ,,Zanurzenie kubeczka w wodzie”.
          9. Film ,,Młody hydrolog”.
          10. Autorska prezentacja multimedialna ,,Sposoby oszczędzania wody”.
          11. Test „Czy jesteś przyjacielem kropli wody”.
          12. Przyznanie medalu - ,,Przyjaciel wody”.
          13. Konkurs plastyczny „Kropelka wody na wagę złota”.

                    Bogusława Szczurek, Faustyna Kozyra link_foto

           

           

          II FILAR

          26 X zrealizowano filar konkursu pt. ,, Zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa – ogień” wg scenariusza:

          1. Wstęp do zajęć – audiobook: historie o przygodach Fajniaków.
          2. Autorska prezentacja multimedialna ,,Ogień”.
          3. Wykonanie opaski - ,,Ognik”.
          4. Głośne czytanie opowiadania pt. „Najpiękniejszy kolor” oraz  ,,Co za dużo to niezdrowo”.
          5. Eksperyment 1: „Jaki jest ogień?”.
          6. Eksperyment 2: „Co wspólnego ma ogień z powietrzem?”.
          7. Eksperyment 3: „Powstawanie ognia” – film.
          8. Film animowany ,,Był sobie człowiek. Jak powstał ogień”.
          9. ,,Jestem pożyteczny, lecz wyrządzam też szkody” – zalety i wady ognia (karty pracy).
          10. Burza mózgów Co były było gdyby nie było ognia?
          11. Wykonanie pracy plastycznej – ,,Jakie może być zastosowanie ognia”.

           

          Wspieranie wielokierunkowej aktywności uczniów poprzez: organizowanie sytuacji empirycznych, zastosowanie metod aktywizujących, możliwość ekspresji twórczej, głośne czytanie, wypełnienie kart pracy, pozwoliło na zrealizowanie wszystkich założonych celów zajęć.

          Bogusława Szczurek, Faustyna Kozyra link_foto

           

          III FILAR

          30 X zrealizowano etap konkursu- „Ekozakątek eksperymenty z powietrzem” wg scenariusza:

          1.    Wstęp- audiobook.

          2.    Kolorowanka i omówienie pracy uczniów.

          3.    Analiza treści ulotki i dyskusja na temat jak, można przyspieszyć rozkład śmieci.

          4.    Głośne czytanie rozdziału pt. „Ekozakątek”.

          5.    Cykl eksperymentów i zabaw: 

                 - Zabawy w detektywów tropiących niewidzialne powietrze

                 - Eksperyment 1: Zabawa z foliowym woreczkiem

                 - Eksperyment 2: Zabawa z dmuchajką – film

                 - Eksperyment 3: Ćwiczenie z balonem

                 - Eksperyment 4: Zanurzanie słoika w wodzie

                 - Eksperyment 5: „Usiąść” na powietrzu

          6.    Metoda aktywizująca: Prawda-Fałsz - „Co lubi powietrze”, „Czego nie lubi powietrze”.

          7.    Plakat – Co dymi, co truje, co zdrowie nam marnuje?

          Zastosowane metody: (rozmowa kontrolowana, zabawy i eksperymenty badawcze, metoda aktywizująca), formy pracy (indywidualna, grupowa) oraz rozmaitość pomocy dydaktycznych sprawiły, że uczniowie i nauczyciele, byli w pełni zadowoleni z efektów zajęć.

          Bogusława Szczurek, Faustyna Kozyra link_foto

           

          IV FILAR

          4 XI zrealizowano etap konkursu – „Kochajcie zieleń- eksperymenty z ziemią” wg scenariusza:

          1.    Wstęp – audiobook.

          2.    Eksperyment 1: Całkiem mokry.

          3.    Autorska prezentacja– „Ziemia”.

          4.    Stworzenie zakątka eko - eksperymenty z ziemią:

                 - Eksperyment : Wulkan

                 - Eksperyment : Doniczka - film.

          5.    Głośne czytanie  opowiadania pt. „Kochajcie zieleń”. 

          6.    Stworzenie ,,Kodeksu przyjaciela przyrody”.

          7.    Przyznanie orderu- ,,Przyjaciel przyrody”.

          8.    Wystawa prac plastycznych ,,Kodeks przyjaciela przyrody”.

          9.    Zaplanowanie Eko zakątka z zielonych roślin w klasie.

           

          Przebieg zajęć był atrakcyjny i efektywny, co zaowocowało aktywnością i zaangażowaniem uczniów w procesie nauczania – uczenia się. Zrealizowane cele przyniosły wymierny efekt: wzrost świadomości i wiedzy ekologicznej, aktywne uczestniczenie w działaniach mających na celu ochronę przyrody, zaangażowanie w działalność twórczą o tematyce ekologicznej,  uwrażliwianie na piękno otaczającego nas środowiska przyrodniczego, trwałe postawy proekologiczne.

          Bogusława Szczurek, Faustyna Kozyra link_foto

           

           

          Dzień Pluszowego Misia- 25 listopada

           

          Serdecznie polecamy zapoznać się z prezentacjami tematycznymi, quizami i pomysłami na prace plastyczno- techniczne (wystarczy kliknąć w link lub skopiować i wkleić w przeglądarkę):

          https://view.genial.ly/5fafb35072da7f14532df875/presentation-dzien-pluszowego-misia

           

          https://view.genial.ly/5fac0b4cf73eb10d450e11a4/interactive-image-misie

           

           

           

           

           

           

           

           

          https://view.genial.ly/5fb7641ec48a490d2894ca7a

          (po wyświetleniu strony należy kliknąć w kolorowe misie i odkryć plastyczne inspiracje)

           

          Życzymy miłego i kreatywnego świętowania! :)

          Bogusława Szczurek, Faustyna Kozyra

           

           

          Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

                     W tym roku szkolnym sytuacja niezbyt sprzyja świętowaniu - mamy bowiem epidemię COVID-19 - biblioteka jednakże w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała Dzień Głośnego Czytania.

          Dzień Głośnego Czytania ma kilkuletnią  tradycję w naszej szkole, a dedykowany jest  szczególnie najmłodszym wychowankom szkoły, aby rozbudzić w nich ciekawość świata i zachęcić do zainteresowania się książką. Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, wczucie się w czytany tekst i dopasowanie tonacji głosu do tematyki utworu, tak by oddać jego klimat, to wspólny uśmiech i wzruszenie lub zasmucenie. Głośne czytanie jest komunikatywne, i przekonaliśmy się już niejednokrotnie, że dzieci je uwielbiają.

          Dzień Głośnego Czytania był okazją do zaprezentowania pierwszoklasistom – bo to do nich skierowana była tegoroczna akcja – książki Justyny Bednarek ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, aby pokazać, że życie niepotrzebnych i bezużytecznych przedmiotów może być bardzo barwne. W rolę narratorów wcieliły się panie bibliotekarki, a uczniowie w rolę kulturalnego, zaangażowanego słuchacza. Przeczytany tekst zainspirował dzieci do nadania im nowego wymiaru, nieoczekiwanego zastosowania, czyli stworzenia pracy technicznej– ,,Skarpetkowej maskotki”. Okazało się, że ta forma aktywności – nadania ,,drugiego życia” pojedynczej skarpetce bardzo się uczniom spodobała; wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością tworząc własną maskotkę przy wykorzystaniu różnorakich ozdobnych materiałów.

          Wspólne czytanie to pasjonująca wędrówka po świecie książki, a połączone z twórczym działaniem przyniesie z pewnością efekty wśród uczestników czytelniczej akcji. Link_foto

          Dziękujemy wychowawczyniom: p. Alicji Kuchcie i p. Zofii Skorut za zaangażowanie i pomoc.

           

           

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2019/2020

           

           

          BIBLIOTEKA POLECA - OTWARTE ZASOBY EDUKACYJNE.pdf

           

           

          BIBLIOTEKA PAMIĘTA I PRZYPOMINA O WAŻNYCH ROCZNICACH

           

          Klikając prawym przyciskiem myszy na obraz, można pobrać plakat w dużym rozmiarze     

          Powiększony plakat - tutaj.

           

           

          Poznaj z nami...

          Drogi Czytelniku!

          Usiądź wygodnie i wyrusz w podróż do najpiękniejszych bibliotek świata :)

          WYRUSZAMY!- kliknij - tutaj

           

           

          8 maja Dzień Bibliotek.pdf

           

           

           

           Majowe świeta www.pdf

           

           

          BIBLIOTEKA   KOMIKSOWO!

          Kochani Czytelnicy,

          zachęcamy Was do zapoznania się z komiksową formą regulaminu naszej biblioteki, czytelni i pracowni multimedialnej. Mamy nadzieję, że graficzna wersja dokumentu, w sposób przyjazny pozwoli zapamiętać Wam istotne zasady korzystania z biblioteki.

          Komiksowy regulamin - tutaj

           

          Bogusława Szczurek

          Faustyna Kozyra

           

           

          Drodzy Czytelnicy!

           

          Serdecznie zapraszamy Was do obejrzenia on- line  (link do zdjęć poniżej) wykonanego przez nas autorskiego projektu łączącego edukacyjną książeczkę sensoryczną z książką łatwą w czytaniu. Usiądźcie wygodnie i wyruszcie z nami w urokliwą podróż przez pory roku.

          Żywimy nadzieję, że barwne ilustracje, jak i rymowane wierszyki umilą Wam czas, który szybciej minie, by juz niebawem biblioteka znów stała się miejscem wspólnego odkrywania piękna literatury.

           

          Książka „Pory roku” wspiera rozwój dziecka poprzez:

          • stymulację wzroku - błyszczące elementy, żywa kolorystyka;

          • pobudzenie zmysłu dotyku - różnorodność użytych materiałów/ faktur (piasek, bibuła, wstążki, słoma, tkaniny, brokat, cekiny, farby olejne, plakatowe);  

          • wsparcie procesu nauki czytania - duże litery (najlepszy rozmiar wyrazów dla wzroku małego czytelnika), duży odstęp wyrazu od wyrazu (umożliwia dziecku skupienie uwagi na czytanym wyrazie), odstępy między wyrazami a znakami przestankowymi,  tekst jest rymowany (wprowadza to melodię wypowiadanych słów), prosta, przystępna treść;

          • wymiar edukacyjny.

           

          Życzymy ciekawej lektury!

          Książka "Pory roku" - tutaj

          Bogusława Szczurek

          Faustyna Kozyra

           

           

          Polecamy.docx

           

           

          Biblioteka_www_-_zdalne_nauczanie.docx

           

           

           

          KONKURS PLASTYCZNY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

           

          Główny zamysł konkursu ,,Projektuję okładkę do lektury”, zakładał propagowanie czytelnictwa wraz z rozwojem kreatywności, inwencji twórczej oraz wyobraźni wśród uczniów klas III.

          Decydując o tematyce przewodniej konkursu, nauczycielki bibliotekarki, za cel powzięły kształtowanie kompetencji kluczowych, tak by stworzyć sytuację dydaktyczną, w której to trzecioklasiści poprzez samodzielność podjęcia decyzji o wyborze lektury, swobodę doboru techniki plastycznej, a jednocześnie organizacji poszczególnych etapów własnego projektu, uczestniczyli w procesie uczenia się. Bowiem ,,uczenie się jest efektywne, gdy angażuje nie tylko umysł, ale i emocje, gdy daje uczniom możliwość bycia częściej twórczym niż odtwórczy”.

          Warto podkreślić wpływ konkursu na zwiększenie czytelnictwa i aktywności dzieci w życiu szkoły, albowiem prace młodych artystów zaprezentowano w bibliotece szkolnej, gdzie cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Spośród licznych i barwnych projektów okładek, jury wyłoniło następujących zwycięzców, nagrodzonych książkami ufundowanymi przez Radę Rodziców:

          I miejsce    –  Kaja Kiebzak kl. III b

          II miejsce  –  Julia Słonina kl. III b

                             –  Daria Hudaszek kl. III a

          III miejsce –  Lena Łazarz kl. III b

          wyróżnienia otrzymali: Sylwia Leśniak, Magdalena Lubiecka, Mikołaj Kuchta, Wojciech Dybaś – z kl. III a

          Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Zdjęcia w Albumie - tutaj

                                                                                                      Faustyna Kozyra  Bogusława Szczurek

            

          List gratulacyjny z Biura Konkursu ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”! 

          Biblioteka szkolna wzięła udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego ,,Szkolne Przygody  Gangu Słodziaków”. W roku szkolnym 2019/2020 w projekcie udział wzięło 3480 klas z 2239 szkół podstawowych z całej Polski; w Gminie Sułkowice byliśmy jedyną szkołą, która przystąpiła do ww. akcji.   Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 13 grudnia 2019 r. - szkoła otrzymała następujący list:                                                                                                                                   

          Szanowna Nauczycielko,
          Z ogromną radością informujemy, że Państwa klasa zdobyła wyróżnienie w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”!
          Gratulujemy wspaniałych rezultatów! Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie włożone w zadania konkursowe. Przeglądanie prac było dla Jury prawdziwą przyjemnością! Cieszymy się, że nasz konkurs był dla Państwa impulsem do tak aktywnego i kreatywnego promowania czytelnictwa oraz postawy proekologicznej wśród najmłodszych. Jednocześnie mamy nadzieję, że dzięki konkursowi oraz podejmowanym wraz ze Słodziakami działaniom radość z czytania pozostanie z Państwa wychowankami na dłużej!

          W ramach otrzymanego wyróżnienia do Państwa szkoły zostaną wysłane nagrody rzeczowe.

          Mamy nadzieję, że upominki przypadną dzieciom do gustu, wzbudzą pozytywne emocje, wynagrodzą wysiłek włożony w przygotowanie zadania konkursowego oraz zachęcą do rozwijania pasji czytelniczej.
          Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zachęcanie razem z Gangiem Słodziaków do aktywnego czytania – wierzymy, że akcja wpłynęła pozytywnie na rozwój młodych umysłów, integrację dzieci w klasie i zachęci je do kontynuowania nawyków, które zostały wyrobione w trakcie trwania konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.



                                                                                                                                                                  Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                      Biuro Konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

          Organizatorki: B. Szczurek, F. Kozyra
           

           

          ,,Pyza” Hanny Januszewskiej wprowadziła pierwszaków w zaczarowany świat bajek

          Data 25 listopada 2019 r. zapisze się w pamięci uczniów klas I, jako moment szczególny i wyjątkowy. Wypowiedziane przez najmłodszych wychowanków naszej szkoły słowa przyrzeczenia ,,Pasowania na czytelnika”, były dla nich początkiem ważnej i nieodłącznej drogi edukacji, jaką jest korzystanie z zasobów biblioteki szkolnej.

          Uroczystość otworzyła poetycko - patriotyczna inscenizacja, będąca adaptacją teatralną książki Hanny Januszewskiej ,,Pyza na polskich dróżkach”. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się grze i kreacjom aktorskim stworzonym przez kolegów i koleżanki ze starszych klas, popisowemu wykonaniu skocznego krakowiaka, jak i wielobarwnym strojom wirującym w tańcu na tle finezyjnie wykonanej dekoracji scenicznej. Warto nadmienić, że ów spektakl, przygotowany przez p. Dorotę Mielecką, który wywołał uśmiech, chwilę rozmarzenia, ale również zadumy wśród najmłodszych, został także doceniony i uhonorowany wyróżnieniem na Małopolskim Spotkaniu Teatrzyków Dziecięcych.

          Po części artystycznej, przyszedł czas na złożenie przyrzeczenia i podniosłą chwilę wręczenia dyplomów przez p. wicedyrektor Agnieszkę Szlachetkę. Nie zabrakło również wspólnych zdjęć, które wraz z dyplomami będą stanowić pamiątkę na długie lata.

          Życzymy pierwszoklasistom wytrwałości w odkrywaniu magii czytania, gdyż: ,,książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (...). Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc”.  (B. Szczurek, F. Kozyra)

          Zdjęcia - tutaj

           

           25 LISTOPADA - DZIEŃ KSIĄŻKOWEGO MISIA

          Dzień Pluszowego Misia, co roku obchodzony jest przez dzieci na całym świecie, ale i zapewne przez niektórych dorosłych wspominających z nutką nostalgii miłe czasy dzieciństwa. W tym roku, 25 listopada, wspólne świętowanie dorosłych i dzieci było możliwie dzięki inicjatywie organizatorek tego wydarzenia p. Magdalenie Magierze i p. Agnieszce Polewce. Przedszkolaki wraz z rodzicami wspólnie uczestniczyli w przedstawieniu otwierającym ten szczególny dla nich dzień, w konkursie recytatorskim i zabawach. Po powitaniu przedszkolaków przez p. Dyrektora, w magiczny świat pluszowego misia zebranych poetycko wprowadziła Martyna Ganciarz uczennica kl. V b. Historię powstania tej najczęściej wybieranej przez dzieci zabawki przybliżyły nauczycielki bibliotekarki p. Bogusława Szczurek i p. Faustyna Kozyra. Następnie uczennice aktywu bibliotecznego (Patrycja Blak, Natalia Starzec, Natalia Szczurek) w dobranych kostiumach scenicznych, wcielając się w postaci Kubusia Puchatka, Kłapouchego i  Tygryska, zabrały zgromadzonych do Stumilowego Lasu, aby wspólnie przeżyć z uczestnikami tej imprezy przeróżne perypetie. Udowodniły przedstawionymi scenkami uniwersalny i wciąż aktualny  przekaz przysłowia ,,przyjaciół poznaje się w biedzie”. (B. Szczurek, F. Kozyra) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

           

           

          Spotkanie z dziennikarzem

          W ramach międzybibliotecznej współpracy zorganizowano wyjazd do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu na spotkanie z dziennikarzem Radia Kraków – Maciejem Skowronkiem. „Czy warto być dziennikarzem?”- to temat przewodni prelekcji skierowanej do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Wypowiedzi doświadczonego reportera, pracującego w zawodzie od 20 lat, wydawcy programów informacyjnych (wcześniej związanego z Gazetą Krakowską i Gazetą Myślenicką), z dużym zainteresowaniem wysłuchali uczniowie klas ósmych naszej szkoły, którzy już niebawem staną przed wyborem szkoły średniej i jednocześnie swojej przyszłej ścieżki zawodowej. „Zawód dziennikarza jest zawodem wymagającym czasu, nierzadko poświęcenia, ale równocześnie zawodem dającym duże spełnienie”- to słowa pana Macieja Skowronka, który mówił o blaskach i cieniach swojej pracy, starając się przekazać młodzieży jak najwięcej rad i wskazówek w zakresie  preorientacji zawodowej. Słuchając wystąpienia, nie ulegało wątpliwości, że dla pana redaktora praca jest pasją, którą chciałby „zarazić” młodych ludzi, ale równocześnie nakreślić realny obraz rynku pracy, poziom wynagrodzenia, czy chociażby sprawę podstawową, a jednocześnie niezwykle istotną jak rodzaj umowy o pracę zawieranej z młodymi adeptami tego zawodu. Rzeczowość, kompetencja, praktyka - te słowa najlepiej oddają charakter prelekcji. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Myślenickiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. (F. Kozyra,  J. Zajda)

           

          ,,Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi - czytamy opowiadania przyrodnicze” 

          Kolejnymi działaniami przeprowadzonymi w klasach drugich, w ramach akcji - „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, był konkurs plastyczny „Postać z leśnej polany” oraz warsztaty plastyczno – techniczne. Rozbudzenie zainteresowań książką, która jest źródłem wartości ekologicznych i wrażeń emocjonalnych, rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację opowiadań z książki o Słodziakach - to cele naszych poczynań.

          Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 4 października 2019 r. Na konkurs wpłynęło 60 prac uczniów klas drugich; uczestnicy konkursu przedstawili w formie plastycznej swoją ulubioną postać z leśnej polany.

          Przyznano następujące miejsca:

          I miejsce   - Amelia Dynur kl. II c

                             - Lena Kozik kl. II c

          II miejsce  - Lena Szwab kl. II a

          III miejsce - Milena Cygan kl. II c

           

          Wyróżnienia otrzymali: Milena Góralik kl. II b, Milena Popek kl. II c, Magda Rapacz kl. II c, Aleksandra Piegza kl. II b, Konrad Żak kl. II c.

          Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez sieć sklepów Biedronka, a ich prace zostały zaprezentowane w bibliotece szkolnej.

          Wymogiem przeprowadzenia ,,Dnia Głośnego Czytania”, było stworzenie ,,Magicznego Drzewa Słodziaków”. Podstawę scenografii stanowiło drzewo wykonane przez p. Dorotę Mielecką oraz ,,dary natury”. W klasie II b przeprowadzono warsztaty techniczne pod kierunkiem p. Danuty Pitali i p. Faustyny Kozyry pt. ,,Jesienny aster”. Wykorzystano materiały recyklingowe: butelki plastikowe, spinacze do bielizny, plastikowe słomki, drewniane patyczki i tekturę.

          W klasie II c pomocą przy wykonaniu ,,Ekologicznych muchomorków”,  służyła p. Wiesława Kozik i p. Bogusława Szczurek. Dzieci z dużym zaangażowaniem pracowały wykorzystując materiały wtórne, ich dzieła zostały zaprezentowane w scenografii ,,Magicznego drzewa”, stanowiąc wraz z ,,makulaturową” ściółką leśną i innymi dekoracjami wyjątkową jesienno-ekologiczną oprawę plastyczną. Zdjęcia - tutaj.

           

          GANG SŁODZIAKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

          Biblioteka szkolna bierze udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego ,,Szkolne Przygody  Gangu Słodziaków”. Celem akcji jest motywowanie najmłodszych uczniów do czytania. Wykorzystując bezpłatny zestaw książek oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, przekazanych przez sieć sklepów Biedronka, przeprowadzono różnorakie działania w klasach drugich: konkurs plastyczny „Postać z leśnej polany”, budowanie nawyku codziennego czytania – poprzez  udokumentowanie przez rodzica tej czynności w Dzienniczkach postępów czytania, współprowadzenie warsztatów techniczno – plastycznych. Najważniejszym wydarzeniem szkolnym był Dzień Głośnego Czytania. Panie bibliotekarki powitały uczniów na leśnej polanie, a uczennice aktywu bibliotecznego, odpowiednio ucharakteryzowane,  czytały z podziałem na role fragmenty książki  Renaty Piątkowskiej ,,Gang Słodziaków”. Rytmiczne piosenki Gangu Słodziaków wprowadziły trochę wesołości wśród uczniów. Występ uatrakcyjniała wyjątkowa scenografia prezentująca siłę dziecięcej wyobraźni, przygotowana w większości z materiałów wtórnych. Jednym z ostatnich punktów wydarzenia było rozdanie nagród konkursowych. Mamy nadzieję, że w domach naszych wychowanków nigdy nie zabraknie radości i magii ukrytej w książkach. (B. Szczurek, F. Kozyra)  Zdjęcia w Albumie - tutaj.

           

          ROK SZKOLNY 2018/2019

           

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

           

          Październik od 1999 roku został wybrany jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Ustanowiony, aby podkreślić rolę biblioteki w środowisku szkolnym, w tym roku  przebiegał pod hasłem: ,,Książka to przyszłość”.  W ramach obchodów MMBSz zachęciliśmy uczniów do odwiedzenia biblioteki oraz korzystania z jej zbiorów poprzez tematyczną wystawę w wypożyczalni. We wtorek 30 października obchodziliśmy Święto naszej biblioteki szkolnej. Odświętnie udekorowana biblioteka zapraszała czytelników do zadeklarowania, że przeczytają do końca tego roku co najmniej jedną książkę, co chętni uczniowie poświadczyli własnoręcznym  podpisem na plakacie. Czytelnicy, którzy wypożyczyli w tym dniu książkę otrzymali słodkie ,,małe co nieco”.

          Klasy II i klasa III uczestniczyły w akcji ,,Czytam codziennie minimum 10 minut”. Pasję do czytania należy zaszczepiać od najmłodszych lat, ponieważ pełni ważną funkcję
          w rozwoju dziecka: pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć
          i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Biedronka przekazała do biblioteki szkolnej książki  pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, oraz pakiety materiałów  motywacyjnych (pluszaki, albumy i naklejki), które pomogły zachęcić uczniów do codziennego czytania. Uczniowie otrzymali plakaty, na których rodzic potwierdza podpisem, że dziecko czytało 10 minut, a biblioteka szkolna nagradza ten fakt naklejką.  

          Akcja ,,Czytam codziennie minimum 10 minut”,  zaangażowała rodziców klas IIa, IIb i IIIa, także w celu wsparcia nauczycieli w nauce czytania i budowania nawyku codziennego obcowania z literaturą  i rozbudzania wyobraźni uczniów.

          Akcja cieszy się dużą popularnością, także dzięki zaangażowaniu rodziców najmłodszych czytelników naszej biblioteki.  

           

          Dzień Głośnego Czytania

           Szkolną kampanię -  ,,Dzień Głośnego Czytanazorganizowano w celu  zainteresowania uczniów literaturą dziecięcą, promocji książki, rozwijania i kształtowania wrażliwości artystycznej dzieci: inwencji, wyobraźni  poprzez własną aktywność twórczą.

          Uczniom klasy I c odczytane zostały  fragmenty humorystycznej książki R. Piątkowskiej pt. ,,Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” przez nauczyciela bibliotekarza. ” W klasie II a w rolę lektorów wcieliły się uczennice klasy V c, członkinie aktywu bibliotecznego. Następnie uczniowie w ,,towarzystwie słodziaków” wykonały pracę plastyczną. Opowiedziały własną historię przygód Ganku Słodziaków posługując się plastycznymi środkami wyrazu. Jury wybrało i nagrodziło najładniejsze rysunki.

          W klasie I c przyznano:

          I miejsce – Patrycji Szubie

          II miejsce – Konradowi Żak

          III miejsce – Magdalenie Cyrek

                              Patrycji Kuchcie

          Wyróżnienie – Magdalenie Rapacz

          w klasie II a:

          I miejsce – Darii Hudaszek

          II miejsce – Magdalenie Lubieckiej

          III miejsce – Laurze Światłoń

                              Patrycji Komperdzie

          Wyróżnienie – Sylwii Leśniak

          Gratulujemy!

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2017/18

           

          Uczniowie twórcami literatury

           

          Wychowankowie świetlicy szkolnej  podjęli się twórczego zadania – stworzenia własnej książki. Założeniem konkursu ,,Moja książka” było rozwijanie talentów literackich, wzbudzenie zainteresowania procesem powstawania książki oraz  rozwijanie wyobraźni
          i inwencji twórczej poprzez własną aktywność twórczą. Młodzi autorzy, z pomocą i wsparciem p. Doroty Mieleckiej i p. Józefy Staśko, pisali opowiadanie i projektowali książkę od pierwszej do ostatniej strony. Barwne ilustracje były dopełnieniem dziecięcych utworów, pozwoliły na wyrażenie emocji i uczuć towarzyszących tworzeniu utworu. Powstały autorskie książki, których bohaterowie, treść, ilustracje od początku do końca, były pomysłem uczniów. Poproszona o ocenę prac, miałam nie lada problem, bowiem pomysłowość dzieci oraz estetyka wykonanych prac, mile mnie zaskoczyła.

          Nagrodzono książkami oraz gadżetami następujące prace:

          Grupa I

          I miejsce – Patrycja Różycka z kl. V a

          II miejsce – Brygida Szewerdak z kl. IV a

          III miejsce -  Mateusz Gielata z kl. V a

                               Paulina Cyrek z kl. V a

           

          Grupa II

          I miejsce – Nikola Sikora z kl. III a

          II miejsce – Teresa Zachariasz z kl V b

          III miejsce – Julia Blak z kl. III a

           

          Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarzeni także upominkami.

           

          ,,Z książką odkrywamy świat fantasy”

           

          4 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IIIa gimnazjum, mieli szansę sprawdzić swoje wiadomości z  książek należących do gatunku fantasy, literatury wyjątkowo atrakcyjnej  dla młodego czytelnika. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu:  ,,Harry’ego Pottera” J. K. Rowling, ,,Władcy Lewawu” D. Terakowskiej, ,,Hobbita” J. R. R. Tolkiena i ,,Wiedźmina” A. Sapkowskiego. Przywołanie tematu bogactwa świata przedstawionego w literaturze fantasy, było po raz pierwszy tematem konkursu czytelniczego. Konkurs miał formę podchodów, w którym 3-osobowe zespoły wykonywały różnorakie zadania przygotowane przez organizatorki: Annę Chmurę i Bogusławę Szczurek.

          Konfrontacja z koleżankami i kolegami z klasy pozwoliła uczestnikom konkursu zweryfikować posiadaną wiedzę, zapewniła mnóstwo pozytywnych wrażeń i świetną zabawę.

           

          I miejsce (ex aequo) zajęły zespoły w składzie:

           

          1. Izabela Hudaszek

          2. Katarzyna Oliwa

          3. Hubert Szlachetka

           

          1. Katarzyna Kaperek

          2. Natalia Rywotycka

          3. Oliwia Żak

           

           

          ,,Parada postaci bajkowych”

           

          Uczniowie należący do świetlicy szkolnej, w przygotowanych z pomocą rodziców strojach,  wcielili się w czwartek 7 grudnia, w swoje ulubione postaci literatury dziecięcej, by uczestniczyć w Paradzie postaci bajkowych. Organizatorkami tej akcji były wychowawczynie świetlicy szkolnej i biblioteka szkolna. Zadaniem uczestników Parady było wystąpienie w przebraniu, oraz zaprezentowanie się w formie ustnej - ,,Z jakiej jestem bajki”. Propagowanie bajek i baśni, rozwijanie wyobraźni artystycznej dzieci, motywowanie uczniów do poznawania utworów literackich, zaangażowanie rodziców, to cele które zostały przyświecały tej akcji. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie ,,bajkowych bohaterów”. (B. Szczurek)  

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

           

          Poniedziałek, 26 listopada był wyjątkowym dniem w bibliotece szkolnej, gdyż połączone zostały obchody Dnia Pluszowego Misia z uroczystym Pasowaniem na czytelnika biblioteki szkolnej. Głównym bohaterem tego dnia  był Miś Uszatek, który obchodzi w tym roku 60. urodziny. Biblioteka szkolna z wychowawczyniami klas pierwszych, przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych wychowanków szkoły podstawowej. Uczniowie wysłuchali trzech przygód Misia z klapniętym uszkiem w wykonaniu organizatorek, obejrzeli prezentację multimedialną o historii Pluszowego Misia oraz jedną z dobranocek pt. ,,Choinka”, aktywnie uczestniczyli w zabawie ruchowej - ,,Miś Uszatek na spacerze”. Na zakończenie uroczyście złożyli Przyrzeczenie czytelnika,  i otrzymali okolicznościowe dyplomy. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

           

           

          ROK SZKOLNY 2016/17

           

           

          PASOWANIE PIERWSZAKÓW NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

          Uczniowie klasy pierwszej odwiedzili po raz pierwszy bibliotekę szkolną w czwartek 30 marca. Zapoznali się z zasadami wypożyczania, zachowania się w bibliotece, wypożyczyli samodzielnie wybraną przez siebie książkę. Następnie uczestniczyli w ceremonii ,,Pasowania na czytelnika”, która jest symbolicznym aktem przyjęcia pierwszoklasistów w poczet czytelników i ma na celu rozbudzenie w dzieciach chęci czytania oraz szacunku do książki. Uczniowie przez pół roku uczyli się literek, znają już cały alfabet, mogą więc poznawać niezwykły świat, który otwierają przed nimi książki.

          ,,Zaczarowany bajek świat”- to hasło przewodnie tegorocznej uroczystości, bowiem za sprawą przedstawienia pt. ,,Kopciuszek” - przygotowanego pod kierunkiem p. Doroty Mieleckiej - uczniowi mieli okazję wkroczyć w niezwykły świat baśni. Śliczne stroje, zachwycająca dekoracja i gra małych artystów ze świetlicy szkolnej, którzy wykazali się wyjątkowymi zdolnościami aktorskimi, przyciągały uwagę dzieci. Dzieci uwielbiają podróże do krainy wyobraźni, z pewnością więc spodobało im się barwne, wypełnione humorem i magią widowisko, które nie tylko urzeka, ale i uczy. Po obejrzeniu przedstawienia pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, a na pamiątkę pasowania otrzymali dyplom czytelnika, który wręczyła im pani dyr. Małgorzata Koźlak.  Pani dyrektor zwracając się do uczniów, wyraziła przekonanie, że razem z wizytą w bibliotece szkolnej rozpoczną nowy etap w ich szkolnym życiu, pełen książkowych przyjaciół i niezapomnianych przygód. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

           

          OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA

          ,,Kubuś Puchatek i przyjaciele”

          Ogromna popularność misia – pluszowej maskotki, oraz związane z nią skojarzenia z ciepłem rodzinnym, domem, zabawą i bezpieczeństwem zaowocowały zaangażowaniem się biblioteki po raz kolejny w obchody Dnia Misia. Święto było doskonałą  okazją do stworzenia sytuacji sprzyjających kontaktowi z literaturą dziecięcą, bo przecież miś jest bohaterem wielu książek.   

          Ponieważ najsławniejszym misiem na świecie jest bez wątpienia Puchatek, przybliżono najmłodszym wychowankom naszej placówki – przedszkolakom, tę literacką postać poprzez przedstawienie ,,Prezent od Prosiaczka” w wykonaniu aktywu bibliotecznego. W przebraniu postaci ze Stumilowego Lasu, uczennice klasy Va, z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły także w różnorodnych, atrakcyjnych zabawach taneczno-ruchowych - których głównym bohaterem był oczywiście miś przyniesiony przez dzieciaki - prowadzonych przez wychowawczynie wszystkich oddziałów przedszkolnych. Zainteresowanie u dzieci wzbudziła również prezentacja multimedialna o innych słynnych misiach. Wzbogacanie wiedzy na temat misiów - postaci książkowych i bajkowych, stworzenie sytuacji edukacyjnych służących aktywizowaniu dzieci, zapoznanie przedszkolaków z przygodami Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu, zachęcanie do pozytywnych zachowań to główne cele jakie przyświecały przy organizacji tej miłej uroczystości. O święcie przypominały gazetki tematyczne w wypożyczalni i auli gimnazjum oraz ,,kącik pluszaków” w bibliotece połączony z wystawką książek o misiach. Impreza ta jest widowiskowa, sympatyczna, angażująca i integrująca społeczność uczniowską, ale przede wszystkim zawiera treści, które są ważne w edukacji czytelniczej - rozbudzenie zainteresowania literaturą dziecięcą.  Bardzo nam było miło dzielić się radością uczestniczenia w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia z przedszkolakami.

           

          Lekturomania – poczuj radość czytania

          W październiku, ramach projektu ,,Lekturomania” przeprowadzony został konkurs czytelniczy w klasach trzecich pt. ,,Znam dobrze psa Lampo”. Rozbudzenie motywacji i chęci czytania lektur, wzbogacenie przeżyć poprzez poznawanie przygód bohaterów książki, kształtowanie pozytywnych postaw wobec świata zwierząt oraz kształtowanie postawy zdrowej rywalizacji i współzawodnictwo, to główne cele, jakie przyświecały organizacji tego konkursu. Konkurs był dwuetapowy. W etapie pierwszym brali udział wszyscy uczniowie klas trzecich. Do drugiego etapu zakwalifikowało się po pięcioro uczniów z każdej klasy, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Test etapu finałowego zawierał różnorodne zadania: pytania zamknięte i otwarte, uzupełnianki, krzyżówki.

          Zwycięzcy konkursu:
          I miejsce – Bartłomiej Kiebzak kl. IIIa
          II miejsce – Patrycja Kurek kl. IIIa
          III miejsce – Kacper Jończyk kl. IIIb
                            – Jennifer Tosi kl. IIIa

                                                           Gratulujemy

           

          Wiemy, co lubicie czytać!

          W czerwcu 2016 r. przeprowadzony został plebiscyt ,,Wybieramy bestseller biblioteki szkolnej”, którego celem było wyłonienie najpopularniejszej książki dla dzieci. Uczniowie wskazywali ulubioną książkę spośród pozycji zakupionych z otrzymanej przez naszą szkołę dotacji rządowej w ramach programu ,,Książki naszych marzeń”. Przeprowadzono głosowanie w dwóch grupach wiekowych- wśród uczniów klas II-III i IV-VI. Najmłodsi wychowankowie wybierali bestseller spośród 22 tytułów, o które wzbogacił się ostatnio księgozbiór naszej biblioteki. Najwięcej wskazań  otrzymała seria ,,Koszmarny Karolek” Francesci Simon. Kolejne miejsca zajęły następujące tytuły: ,,Gwiazdy piłki nożnej”, seria książek o zwierzętach Holly Weeb, ,,Gwiazdy sportu – Robert Lewandowski”, seria ,,Martynka” Gilberta Delahaye.

          Lista książek dla uczniów klas starszych Szkoły Podstawowej obejmowała dwanaście pozycji. Ulubioną książką okazała się lektura ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J.R.R. Tolkiena. Kolejne miejsca to także książki z gatunku fantasy: ,,Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, ,,Magiczne drzewo” A. Maleszki, seria ,,Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Popularnością wśród czytelników cieszą się również takie książki jak: ,,Gwiazd naszych wina” J. Greena  i seria ,,Mikołajek” R. Goscinnego.

          Przeprowadzony plebiscyt pozwolił poznać preferencje czytelnicze uczniów; w grupie czytelniczej klas II-III dużą popularnością cieszy się seria książek o niesfornym chłopcu - Karolku oraz książki o sporcie i zwierzętach. Czytelnicy klas IV-VI preferują literaturę fantasy. Dziękujemy za udział w wyborach. 

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

           

          Październik to miesiąc, który świętowany jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka włączyła się po raz kolejny w obchody tego święta, które zostało ustanowione już 17 lat temu.
          Tegoroczne hasło brzmi: ,,Książka to dopiero początek…” No właśnie, czego początkiem może być książka? Na to pytanie odpowiedzieli uczniowie klas szóstych SP i klasy gimnazjalne.  Biblioteka szkolna i RSU zaprosiły młodzież naszej szkoły do zabawy z zastosowaniem techniki niedokończonych zdań. Każda klasa otrzymała plakat z tegorocznym hasłem, a zadaniem uczniów było dokończenie zdania. Rezultat przemyśleń i refleksji w postaci zapełnionego pomysłami plakatu został wywieszony na tablicy przy wejściu do biblioteki szkolnej. Inną formą uczczenia tego miłego dla biblioteki święta była akcja głośnego czytania z podziałem na role lektury  Siergieja Michałkowa ,,Nie płacz, Koziołku” przeprowadzona przez aktyw biblioteczny w klasach drugich. W akcję głośnego czytania zaangażowane zostały także dzieci ze świetlicy szkolnej, które wysłuchały legendy ,,O diabelskim kamieniu”. W czasie zakończenia akcji ,,Odblaskowa szkoła” zorganizowano wystawkę książek - które nasza szkoła otrzymała z Ośrodka Pomocy Społeczne w Sułkowicach w ramach projektu pod nazwą ,,Słońce w Kałuży” -  o szeroko pojętym  bezpieczeństwie dzieci. Z okazji święta w wypożyczalni i na korytarzu szkolnym przygotowana została okolicznościowa wystawa.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2015/16

          ,,Każdemu sercu bliska ochrona środowiska”

           

          26 kwietnia w klasach piątych przeprowadzony został projekt edukacyjno – czytelniczy ,,Każdemu sercu bliska ochrona środowiska”,  którego organizatorem była biblioteka szkolna i opiekunka RSU - p. Agnieszka Szlachetka. Głównym założeniem projektu było zachęcenie do skorzystania z zasobów biblioteki szkolnej oraz zainteresowanie uczniów ochroną naszej planety. Impreza obejmowała różnorodne działania, a plan przedstawiał się następująco:

          • prezentacja multimedialna - ,,Czyli co o segregacji każdy wiedzieć powinien”,

          • czytanie fragmentów książek o tematyce ekologicznej,

          • ,,Ekologia wierszem pisana” – recytacja wierszy o tematyce ekologicznej,

          • ,,Wiosenna moda ekologiczna” – pokaz mody ekologicznej przygotowanej przez uczennice klasy Va i Vb,

          • ,,Co wiem o ekologii – konkurs w formie testu.

          W  klasie Va zwyciężył Bartłomiej Gromala, a w klasie Vb Jakub Jończyk.

          Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, natomiast uczniowie którzy zaangażowali się w przygotowanie projektu słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.


          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          ,,Dziś w bibliotece wielka zabawa, bo pierwszak książkę pierwszą dostał…

          To z tej skarbnicy książek przeróżnych wybierze baśnie, bajeczki różne.

          W głowie kołacze mu myśl wesoła, że co dzień może sam wypożyczać

          i piękne książki bez przeszkód czytać…”

          W miłej i uroczystej atmosferze odbyła się uroczystość Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana przez dziecko, dlatego  biblioteka zadbała, aby wydarzenie, które miało miejsce w środę 16 marca  było dużym przeżyciem dla nowych użytkowników biblioteki szkolnej. Imprezę, która miała zadanie przygotowanie dzieci do roli samodzielnego czytelnika biblioteki szkolnej, poprowadziły uczennice z kl. Iag należące do aktywu bibliotecznego. Rymowanymi słowami poezji zapoznały pierwszoklasistów z zasadami poszanowania książek i zaletami płynącymi z obcowania z dziecięcą literaturą. Następnie uczniowie należący do świetlicy szkolnej przedstawili, przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni p. Doroty Mieleckiej, przedstawienie pt. ,,Ali Baba i czterdziestu rozbójników”. Poetycki język w połączeniu z orientalną scenografią, wykonaną dużym nakładem pracy  p. Doroty sprawił, że opowieść ta przeniosła słuchaczy do odległego baśniowego świata Wschodu. Mali aktorzy z klas od pierwszej do czwartej postarali się, aby pierwszoklasiści odkryli dobre wzory zachowań i zapoznali się z kulturą Wschodu. Dzięki aktorskiemu zaangażowaniu i zdolnościom z całą pewnością zachęcili pierwszaków do sięgnięcia po baśniowe opowieści. Gromkie brawa, jakimi nagrodzili pierwszoklasiści wychowanków świetlicy szkolnej świadczyły o tym, że inscenizacja, dekoracja, rekwizyty  (wykonane przez rodziców), piosenki (wyćwiczone pod kierunkiem p. Ireneusza Przałę) bardzo się podobały. Kolejnym, najważniejszym punktem imprezy, było złożenie przyrzeczenia przez najważniejszych uczestników uroczystości – uczniów klas pierwszych. Skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Uczniom wręczony został list dla rodziców, w którym zawarto informacje o korzystnym wpływie czytania na rozwój dzieci oraz prośba o częste czytanie dzieciom bajek i baśni.  P. dyrektor Małgorzata Koźlak w swoim wystąpieniu na zakończenie uroczystości zachęcała uczniów do wkroczenia w zaczarowany świat zamknięty w książkach który, jak podkreśliła,  stanie przed pierwszoklasistami  otworem dzięki  nabytej umiejętności czytania.

          Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy przeżywania niezapomnianych przygód wraz z bohaterami przeczytanych książek. Bogusława Szczurek, Dorota Mielecka

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Czytajmy razem i róbmy to z radością – takie hasło przyświecało w tym roku odchodom w naszej szkole Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Chcąc zachęcić dzieci w młodszym wieku szkolnym do czytania, trzeba stosować różnorakie metody i formy stymulujące zainteresowanie książką. Ustanowiony w 2002 roku Dzień Pluszowego Misia był więc znakomitą okazją, aby zachęcić dzieci do czytania książek, nie tylko o Misiu o Bardzo Małym Rozumku ale i o innych misiach, a także do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Aktyw biblioteczny zaprosił więc uczniów klas trzecich do udziału w głośnym czytaniu przygód najbardziej znanego misia na świecie – Kubusia Puchatka. To, co przyciągnęło uwagę trzecioklasistów, to zmieniający się ton głosu czytających uczennic z klasy Iag, które prezentowały kwestie głównych bohaterów oraz odpowiednie przebranie za postaci ze Stumilowego Lasu. Uczestnicy uroczystości przypomnieli sobie  - bo z pewnością każdy z nich zna – przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz mieli okazję zaznajomić się z historią powstania pluszowej maskotki w formie pokazu multimedialnego zaprezentowanego przez RSU szkoły podstawowej.  Dzieci zapoznały się także z postaciami sławnych misiów w Polsce i na świecie: Colargolem, Paddingtonem, Misiem Uszatkiem, Misiem Baloo, Troskliwymi Misiami, Gumisiami. Na zakończenie wspólnie śpiewaliśmy piosenki z mniej lub bardziej znanych dzieciom bajek, których głównymi bohaterami są misie.          

          Biblioteki rządzą, czyli Święto Bibliotek Szkolnych

          W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwało cały miesiąc, a biblioteka zorganizowała wiele wydarzeń,  świętując z czytelnikami, gdyż tegoroczne hasło brzmiało - School Library Rocks, czyli Biblioteki szkolne rządzą. Podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo, zachęcaliśmy do czytania, ponieważ poprzez obcowanie z książką:

          - rozwijamy słownictwo,
          - lepiej pisze
          my,
          - rozwijamy wyobraźnię,
          - poprawiamy pamięć,
          - zmuszam
          y mózg do aktywności,
          - relaksujemy się,
          - kształtujemy charakter.




           

          Jak zatem uczciliśmy to święto w naszej szkole?

          W bibliotece szkolnej pojawiły się plakaty informujące o MMBS oraz o korzyściach płynących z czytania. W wypożyczalni, w galerii prac plastycznych, zawisły rysunki Zuzanny Szatan uczennicy kl. IIbg - ,,Bajki mojego dzieciństwa”.W klasach IV przeprowadzono konkurs plastyczny - ,,Moja ulubiona postać z baśni”.
          27 października nasza szkoła stała się prawdziwą ,,krainą bajek” za sprawą zorganizowanego wspólnie z RSU Dnia Postaci Bajkowej. Uczniowie klas I-III zamienili się w bajkowych bohaterów i w wymyślnych przebraniach odwiedzili zachwyconych przedszkolaków oraz przemaszerowali po korytarzach szkolnych. ,,Zabawne opowiadania, króre rozśmiesza nawet największych smutasów” – takie hasło przyświecało w tym roku akcji ,,Biblioteka czyta dzieciom”. Uczennice klasy IIIbg  - członkinie aktywu bibliotecznego – czytały w klasach III szkoły podstawowej fragmenty ,,Koszmarnego Karolka” Franceski Simon. Uczniom niezwykle przypadły do gustu humorystyczne, ale z pouczeniem w tle, przygody tego bohatera, o czym świadczy rosnąca liczba wypożyczeń serii książek o tym niesfornym chłopcu. ,,Podaruj książkę bibliotece szkolnej” to kolejna akcja, dzięki której zainteresowaliśmy uczniów biblioteką szkolną i wzbogaciliśmy jej księgozbiór. (BSz)

           

           

          Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.  Informujemy, iż  nasza biblioteka szkolna, jak co roku włącza się w te obchody. To październikowe święto  ustanowione zostało w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, a jego głównym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w procesie edukacyjno – wychowawczym szkoły oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. 

          Tegoroczne hasło brzmi: ,,Biblioteki rządzą”.
          Jak będziemy świętować w naszej szkole?

          Planujemy konkursy, wystawy, wspólne głośne czytanie oraz inne atrakcje. Można liczyć na ciekawe nagrody. Przez cały miesiąc biblioteka będzie zaskakiwać swoich czytelników.

          Czego można się więc spodziewać w październiku?
          - konkursu plastycznego promującego bibliotekę i czytelnictwo,
          - wystawy fotograficznej pod hasłem: ,,Ja czytam, ty czytasz, my czytamy”.

          - akcji: Podaruj książkę  bibliotece szkolnej,

          - Dnia bajkowej  postaci,

          - akcji: Biblioteka czyta dzieciom pod hasłem - ,,Zabawne opowiadania, które rozśmieszą nawet smutasów”( BSz)

           

          ROK SZKOLNY 2014/15

           

          Ogólnopolskie Wybory Książek

          Akcja, nad którą patronat objęła  minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik- Rostkowska, jest wynikiem dyskusji o atrakcyjności kanonu lektur, prawdziwych zainteresowaniach czytelniczych młodych ludzi i słabych wskaźnikach czytelnictwa wśród uczniów. Zdecydowano, że należy oddać głos uczniom, bo kto jak nie oni, powinien decydować o zawartości księgozbioru biblioteki szkolnej. Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji Ogólnopolskich Wyborów Książek. Młodzież szkolna i nauczyciele wybierali książki najchętniej przez nich czytane,  które chcieliby mieć w naszej bibliotece. Biblioteka szkolna i RSU przeprowadziły akcję we wtorek 10.03.2015r. Uczniowie wrzucili do urny karty do głosowania, na których wpisali kolejno tytuły trzech najciekawszych według nich książek, które czytali w ostatnim czasie. Po wyborach stworzono  szkolny wykaz książek, który będzie przesłany do organizatorów akcji – redakcji miesięcznika ,,Biblioteka w Szkole”. Ogólnopolski wykaz  zostanie następnie przekazany Ministerstwu Edukacji Narodowej. 

          Głosy były liczone w trzech kategoriach wiekowych: klasy II-III, klasy IV-VI i klasy I –III gimnazjum. 

          Najmłodsi uczniowie wybrali książkę Wandy Chotomskiej ,,Pięciopsiaczki” .   W pierwszej piątce typowanych książek znalazły się następujące tytuły: ,,Wojna na Pięknym Brzegu” Andrzeja Grabowskiego, ,,Rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej, seria ,,Koszmarny Karolek”  Francesci Simon, seria książek Holly Webb, ,,120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego.

          W klasach IV –VI zwyciężyła książka  ,,Koszmarny Karolek”  Francesci Simon. Na kolejnych miejscach uplasowały się następujące pozycje: ,,Gwiazd naszych wina” Johna Greena, ,,Opowieści z Narnii” Clifa Staplesa Lewisa, ,,Hobbit” Johna Tolkiena, ,,Zostań jeśli kochasz” Gayla Formana oraz ,,Harry Potter” Joanny  Rowling.

          Uczniowie gimnazjum zadecydowali, aby do biblioteki zakupiono następujące książki: ,,Zostań, jeśli kochasz”  Gayla Formana, ,,Niebo istnieje naprawdę”  Todda Burpo, Vincenta Lynna , ,,Gwiazd naszych wina” Johna Greena, ,,Złodziejka książek” Markusa Zusaka, ,,Władca Pierscieni”  Johna Tolkiena, ,,Rywalki” Kiery Cass.

          Więcej informacji o Waszych wyborach znajdziecie w bibliotece szkolnej.

          Dzięki przeprowadzonej akcji poznaliśmy Wasze zainteresowania czytelnicze, co ułatwi naszej bibliotece zakup nowości i z pewnością wpłynie na wzrost czytelnictwa.

          Dziękujemy za udział w głosowaniu

           

          Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej ,,W krainie baśni i bajek”

          12.02.2015 r.

          Pierwsza wizyta uczniów klas pierwszych w bibliotece szkolnej była wyjątkowo uroczysta, bowiem połączona została z uroczystym pasowaniem na czytelnika. Specjalnie na tę okazję uczennice z klasy IIbg należące do aktywu bibliotecznego przygotowały przedstawienie, podczas którego przekazały wiedzę o zasadach poszanowania wypożyczanych książek oraz zachowania się w bibliotece i czytelni. W świat bajek i baśni wprowadziły małych czytelników inscenizacją pt. ,,Korowód bajek”, w trakcie której zadaniem uczniów było odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzą występujące postaci. Do wkroczenia w świat poezji zachęcały przedstawieniem ,,Kaczka dziwaczka”. Na zakończenie zaśpiewały piosenkę ,,Dziś w bibliotece wielka zabawa, bo pierwszak książkę, pierwszą książkę dostał…”. Zasadnicza część uroczystości, czyli złożenie przyrzeczenia, połączona była z wręczeniem pierwszoklasistom pamiątkowych dyplomów pasowania na czytelnika oraz zakładek. Następnie każdy uczeń, po krótkim instruktażu wypożyczania książek, miał możliwość wybrania z naszej skarbnicy wiedzy tej pozycji, która go najbardziej  zaciekawiła.

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          Już od kilkunastu lat w październiku obchodzimy święto bibliotek szkolnych. Hasłem tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych są słowa Umberto Eco ,,Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.

          Z tej okazji nasza biblioteka ozdobiona została plakatami poglądowymi o roli biblioteki w procesie zdobywania wiedzy, promującymi czytelnictwo i zachęcającymi do korzystania z biblioteki. Czynnie w obchody tego ,,najdłuższego szkolnego święta” zaangażowały się uczennice z aktywu bibliotecznego. I tak w klasie szóstej i w klasach piątych zaproponowałyśmy zabawę, w której uczniowie odpowiadali na pytania w psychoteście:  ,,Powiedz mi jakie książki masz w domu, a powiem ci kim jesteś”. Uczennice klasy IIb gimnazjum zawitały przez kilka kolejnych październikowych dni w gościnne progi klas drugich i trzecich, aby zaprosić uczniów do ,,Maratonu czytania – Biblioteka czyta dzieciom”. Pierwszego dnia gościłyśmy uczniów w tajemniczym świecie baśni, drugiego dnia powitałyśmy ich w krainie poezji i uczuć. Trzeci dzień poświęcony był zwierzętom, które są bohaterami książek, a ostatniego dnia wspólnie szukaliśmy w książkach odpowiedzi na pytanie – „Ciekawe, dlaczego?”. Czytanie przez starsze koleżanki fragmentów książek najmłodszym czytelnikom było niewątpliwie atrakcyjną formą zaciekawienia ich literaturą oraz zachęcenia do częstszych odwiedzin w bibliotece szkolnej. Ostatni dzień października ogłoszono świętem naszej szkolnej biblioteki. Na czytelników w odświętnie udekorowanej wypożyczalni czekały liczne rozrywki umysłowe, po rozwiązaniu których każdy uczeń otrzymał słodki upominek. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

           

           

          ROK SZKOLNY 2013/14

           

          JAK ŚWIĘTOWALIŚMY ROK TUWIMA W NASZEJ SZKOLE

           

          W związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima Biblioteka szkolna i RSU  podjęły następujące inicjatywy, które miały na celu rozpropagowanie twórczości właśnie tego poety:

          • wykonano plakaty informujące i promujące obchody Roku Tuwima w naszej szkole, przybliżające biografię i twórczość tegoż poety. W związku z konkursem recytatorskim i apelem podsumowującym obchody, pani Dorota Mielecka przygotowała niezwykłą dekorację, która ozdobiła holl II piętra;

          • ,,Magiczne wiersze Juliana Tuwima” – pod takim hasłem prezentowaliśmy wystawę dzieł Juliana Tuwima w bibliotece szkolnej. Na pytanie: ,,Kim był Julian Tuwim?” większość z uczniów z pewnością odpowie, po zapoznaniu się lub po przeczytaniu po raz kolejny ,,Lokomotywy”, ,,Pana Hilarego” czy ,,Słonia Trąbalskiego”, że był to autor wielu wesołych, żartobliwych, pełnych humoru wierszy i co ważne, utworów,  które mają ukryty morał lub przesłanie;

          • uczennice  aktywu bibliotecznego wzięły udział w warsztatach  ,,wierszotworzenia”. Efektem ich zabawy słowem były nowe,  śmieszne i zaskakujące przeróbki wierszy Juliana Tuwima;

          • członkowie RSU i Koła przyjaciół biblioteki uczestniczyli w akcji czytelniczej ,,Czytamy Tuwima”, deklamując mniej znane wiersze w trakcie odbywających się konkursów;    

          • klasy II zostały zaproszone do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym ,,Julian Tuwim – czarodziej słów”. Już najmłodsi czytelnicy udowodnili, że doskonale znają rymowane opowiastki poety o różnych postaciach, przedmiotach, zwierzętach; 

          • klasy III brały udział  w konkursie plastycznym pt. ,,Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima”. Ciekawe, śmieszne przygody opisane w wierszach pobudziły wyobraźnię trzecioklasistów, którzy ukazali nam własną, plastyczną interpretacje ,,Lokomotywy”, ,,Ptasiego radia”, ,,Spóźnionego słowika”;  

          • klasy IV deklamowały poezję Juliana Tuwima w konkursie recytatorskim ,,Julian Tuwim – poeta dziecięcej radości”. Uczestnicy konkursu przekonali nas, że Julian Tuwim był czarodziejem słów i poetą dziecięcej radości oraz, że jego teksty, pomimo upływu lat,  nie tracą niczego ze swej aktualności, zyskują jedynie nowy urok i wdzięk, jakie nadają im uczniowskie interpretacje;

          • klasy V zmagały się z dyktandem oraz ćwiczeniami ortograficznymi w konkursie ortograficznym ,,Ortograficzne wędrówki z Tuwimem”;

          • miłym akcentem był apel podsumowujący obchody Roku Tuwima, podczas którego pan dyrektor Mirosław Pękala wręczył wszystkim laureatom konkursów nagrody książkowe, a wyróżnionym  uczniom dyplomy.

          Jesteśmy przekonani, że przedsięwzięcia, które zaproponowaliśmy w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima w naszej szkole, pomagają rozwijać zainteresowania i zamiłowania czytelnicze, pobudzają twórczą aktywność uczniów, a ponadto uczą rywalizacji w miłej atmosferze.  

           

          PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

          W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmiało „Biblioteki szkolne – bramy do życia”.  Nasza biblioteka  przygotowała z tej okazji kilka atrakcji.
W czytelni rozwieszono plakaty z informacjami o święcie biblioteki, krótkimi wierszykami reklamującymi bibliotekę i cytatami o książkach i czytaniu. Ponieważ rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima, większość przedsięwzięć była związana właśnie z twórczością tego autora, tak lubianego przez dzieci. Ogłoszono liczne konkursy plastyczne i literackie. Na korytarzu i w bibliotece szkolnej zawieszono gazetki promujące postać Juliana Tuwima, a w bibliotece zorganizowano wystawę książek autora  Lokomotywy, Rzepki, Zosi Samosi, Okularów czy Słonia Trąbalskiego.

           

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

           

          Tradycyjnie już 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. To wyjątkowe święto najbardziej ucieszyło najmłodszych, tego dnia bowiem mieli oni okazję przynieść do szkoły swoje ukochane pluszaki. Tak więc misie przedszkolaków opuściły swoje zaciszne pokoiki i przybyły wraz z dziećmi do szkoły. W salach zrobiło się kolorowo i "misiowo". Podczas „misiowego” spotkania, w odświętnie udekorowanej z tej okazji sali, dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Szczególną atrakcją dla najmłodszych członków społeczności uczniowskiej było obejrzenie inscenizacji ,,Urodziny Kubusia Puchatka” oraz wysłuchanie wierszy o pluszowych przytulankach w wykonaniu dziewczynek z Koła przyjaciół biblioteki. Ta niecodzienna uroczystość była również okazją do świetnej zabawy przedszkolaków z postaciami występującymi w inscenizacji: Kubusiem Puchatkiem, Prosiaczkiem, Kangurzycą, Kłapouchym, Tygryskiem. Przedstawienie przeplatane było bowiem gimnastyką, zabawami ruchowymi i piosenkami o misiach, które prowadziła nauczycielka przedszkola - pani Agnieszka Kaleta. Podczas wspólnej zabawy przy piosenkach, dzieci musiały wykazać się zręcznością, pomysłowością i szybkością. W trakcie obchodów Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki zaproszone zostały także na projekcję filmu o misiach. Ten dzień był nie tylko okazją do świetnej zabawy, służył również promocji czytelnictwa. Dzieci przypomniały sobie postacie ważnych i znanych misiów, bohaterów książek i filmów, a także rozpoznawały portrety Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Gumisiów, misia Paddingtona i misia Yogi.

          Następnego dnia okazję do spotkania z bohaterami Kubusia Puchatka mieli uczniowie klas I i II, którzy również przynieśli do szkoły swoje ukochane misie. Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw, na lekcjach oraz w trakcie przedstawienia. Na zakończenie uroczystości dzieci wysłuchały opowiadania o życiu i zwyczajach niedźwiadków, a następnie odpowiadały na zadawane pytania i zagadki.

          Uroczystość przygotowały i prowadziły: Agnieszka Kaleta i Bogusława Szczurek.

          ROK SZKOLNY 2012/13

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA – ROK SZKOLNY 2012/2013

          Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez nauczyciela bibliotekarza, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Tegoroczna impreza odbyła się 7 marca 2013 roku w holu II piętra. Odświętnie ubrani najmłodsi wychowankowie naszej szkoły najpierw wysłuchali krótkiej pogadanki o bibliotece szkolnej, następnie  zapoznali się z właściwymi zasadami traktowania  książek oraz wysłuchali próśb książki, a na koniec obejrzeli przestawienie w wykonaniu uczennic z klasy VIa należących do aktywu bibliotecznego. Miłym akcentem imprezy bibliotecznej było odgadywanie zagadek na temat bohaterów bajek i baśni. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było niewątpliwie złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i pierwsze samodzielne wypożyczenie przez nich książek. Było to pierwsze tak uroczyste spotkanie z najmłodszym czytelnikiem w naszej bibliotece szkolnej. Mamy nadzieję, że dzieci będą  chętnie tu przychodzić  i zasilą grono nowych, wiernych przyjaciół książek. Zdjęcia w albumie - tutaj.

           

          PAŹDZIERNIK 2012 -
          MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

          Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez
          INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP - IASL
          . Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w  życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim było hasło: "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości"
          Nasza biblioteka również włączyła się do organizacji MMBS. W tym roku przygotowaliśmy szereg ciekawych przedsięwzięć, które trwały przez cały miesiąc październik.

          W ramach obchodów święta biblioteka została udekorowana plakatami i afiszami, przeprowadzono konkurs ,,Kogo przedstawia ten portet?”, zorganizowano (w każdy wtorek miesiąca) akcję głośnego czytania baśni w bibliotece szkolnej oraz  zabawy i   gry czytelnicze zakończone wręczeniem nagród. Biblioteka pamiętała o przedszkolakach - dla naszych najmłodszych czytelników uczennice z Koła miłośników biblioteki przygotowały przedstawienia pt. ,,Czerwony Kapturek” i ,,Czerwona kurka” oraz paradę postaci bajkowych.

           

          Rok szkolny 2011/12

           

                                                                                                                                                                                   

          ŚWIATOWY  DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA


           W naszej szkole tradycyjnie od kilku lat obchodzimy Święto Pluszowego Misia, trudno sobie bowiem wyobrazić dzisiejszy świat bez tej zabawki. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Miękki, puchaty i taki z łatką 25 listopada obchodzi swoje święto. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!".  W tym dniu bibliotekarka Bogusława Szczurek  prowadziła "misiowe"  zajęcia w bibliotece szkolnej w grupie drugoklasistów. Dzieci dowiedziały się na pamiątkę jakiego wydarzenia zostało ustanowione to święto, słuchały czytanych przez bibliotekarkę fragmentów książek o niedźwiadkach, obejrzały  gazetkę biblioteczną i wystawkę  książek o misiach. Celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów - bohaterów literackich oraz przede wszystkim zachęcenie dzieci do wypożyczenia i przeczytania książek. Dużo radości sprawił dzieciom udział w  konkursie, w którym mogły wylosować atrakcyjne misiowe gadżety.

           

          Rok szkolny 2010/11

           

          UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

          2 marca 2011r. był bardzo ważnym dniem dla wszystkich pierwszoklasistów - zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Otworzyła się przed nimi wielka i fascynująca kraina - zaczarowany świat bajek i baśni, ciekawych i wzruszających opowieści. Głównym celem tej uroczystości czytelniczej było zachęcenie najmłodszych do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.Spotkanie rozpoczęło się inscenizacją przygotowaną przez uczniów należących do Koła miłośników książki.Występujący wprowadzili pierwszaków w świat bajek i baśni, uczyli poszanowania książek i innych dokumentów bibliotecznych.Po przedstawieniu nadszedł czas na konkursy i zagadki dla pierwszaków. Punktem kulminacyjnym spotkania było uroczyste „Przyrzeczenie czytelnika”. Na pamiątkę spotkania każdy uczeń otrzymał zakładkę oraz list do rodziców z prośbą  o zachęcenie dzieci do czytania, zwrócenie uwagi na poszanowanie książek i terminowe zwracanie wypożyczonych pozycji.

          Drodzy Rodzice!

                 Wasze dziecko po raz pierwszy odwiedza bibliotekę szkolną. Mam nadzieję, że razem z tą wizytą rozpocznie się nowy etap jego życia pełen książkowych przyjaciół, kolorowych przygód. Celem dzisiejszej uroczystości ,,Pasowania na czytelnika” jest rozbudzenie w dzieciach chęci czytania, wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych i  szacunku do książek. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcenie swoich pociech  do czytania, zwrócenie uwagi na poszanowanie książek i terminowe zwracanie wypożyczonych pozycji, ponieważ czekają na nie kolejni czytelnicy. Zachęcam także do włączenia się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, która rozpoczęła się w 2001 r. i trwa nadal. Jej celem jest rozbudzenie  u dzieci zamiłowania do czytania i wyrobienie nawyku czytania na całe życie. Eksperci mówią, że najważniejszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice dla dziecka, obok okazywania miłości, jest codzienne głośne czytanie. Wystarczy poświęcić 20 minut codziennie na wspólne czytanie, aby rozbudzić w Waszych pociechach zapał do książek i trwałą potrzebę czytania. Głośne czytanie  rozwija bowiem język i słownictwo, uczy myślenia, daje wiarę, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie, doskonali umiejętność mówienia, rozwija wyobraźnię i pamięć, dziecko nie ma przyszłości problemów z ortografią, czy poprawnym budowaniem zdań. Dzisiejsze standardy wymagań oparte są przede wszystkim na rozumieniu treści,  czytanie jest więc drogą do lepszego wykształcenia i lepszego życia. Głośne czytanie zapobiega uzależnieniom od telewizji czy komputera, dzięki czemu dziecko jest mniej agresywne, może przenieść się w krainę marzeń i fantazji co pozwala się   wyciszyć  i uspokoić. Myślę, że wspólne czytanie z dziećmi sprawi Państwu wiele przyjemności.

          Bogusława Szczurek

          bibliotekarz szkolny

          Mam nadzieję, że nowi czytelnicy będą często odwiedzać bibliotekę i z zapałem sięgać po książki...

           

                25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i dorosłych, niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - Pluszowy Miś. Miś to jedna z najpopularniejszych zabawek dziecięcych świata, której obecność dodaje otuchy, pociesza, tworzy atmosferę ciepła i bezpieczeństwa, łagodzi lęk przed samotnością. Miś jest najlepszym przyjacielem, nawet niektórzy dorośli mają sentyment do swojego pluszaka.

                   W 2002 roku, w setną rocznicę powstania zabawki – misia, w karty kalendarza wpisał się Dzień Pluszowego Misia. Historia pluszaka wiąże się z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Teodorem Roosveltem. Podczas polowania uwolnił on niedźwiadka, którego ofiarował mu jeden z towarzyszy. Scena ta została uwieczniona na rysunku przez Clifforda Berrymana i zainspirowała sklepikarza Morrisa Mitchoma do produkcji pluszowych niedźwiadków. Pomysł ten okazał się sukcesem, albowiem pluszaki towarzyszą nam do dziś...

                Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na cześć pierwszego na świecie pluszowego misia, który w 2002 roku obchodził swoje setne urodziny.

                Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece naszej szkoły odbyła się impreza dla klas I-II i przedszkolaków, której towarzyszyła wystawa misiów i książek "Miś w literaturze". Tego dnia biblioteka zamieniła się w "misiolandię". Dzieci bardzo chętnie i bardzo licznie odwiedzały bibliotekę z pewnością dlatego, że było bardzo ciekawie i różnorodnie.

          W czasie imprezy czytelniczej ,,Z wizytą w Stumilowym lesie” uczniowie dowiedzieli się m.in. jaka jest historia powstania Światowego Dnia Pluszowego Misia.  Bohaterem spotkania z najmłodszymi uczniami i przedszkolakami naszej szkoły był tym razem Kubuś Puchatek, toteż uczestnicy wysłuchali jednej z jego przygód przeczytanej przez bibliotekarkę oraz nauczyli się rymowanek i piosenek. Następnie obejrzały przedstawienie kukiełkowe w wykonaniu uczniów klas IV –VI.

          Dzieci brały aktywnie udział w konkursach. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe. Oprócz tego wysłuchały piosenek i obejrzały film o misiach. Miały też okazję, aby zapoznać się z książkami, których bohaterem był miś.

          W tym niezwykłym dniu uczniowie uśmiechnięci i zadowoleni opuszczali przedstawienie. Być może sprawiły to zabawy integracyjne, do których zachęcały organizatorki imprezy p. Agata Bień i p. Bogusława Szczurek oraz mali aktorzy i poczęstunek, którym uraczony został każdy przedszkolak.

          Mamy nadzieję, że nie tylko misiowe piosenki, ale także interesujące opowieści związane z tym świętem na długo pozostaną w pamięci naszych czytelników.
           PS.Zdjęcia w Albumie.

           

          ROK SZKOLNY 2009/2010

           

          Ogłoszona w grudniu przez bibliotekę akcja „Podaruj swojej bibliotece książkę na gwiazdkę”  spotkała się z szerokim odzewem wśród uczniów. Nasi czytelnicy sprezentowali szereg cennych woluminów, które wzbogaciły księgozbiór biblioteki.

          Zebrano aż 97 książek. Wartość przekazanych darów to 422, 00 zł.

           

          Biblioteka składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do akcji, a są to:

           

          Klasa IIa

          Gatlik Maciek

          Kostecki Paweł   

          Małota Emilia

           

          Klasa  IIb

          Blak Weronika

          Profic Gabriela

          Pyrtek Małgorzata

          Żmija Grzegorz

           

          Klasa IIIa

           

          Bizoń Piotr

          Chrobak Mikołaj

          Józefczyk Paweł

          Kania Angelika

          Kania Sławomir

          Piegza Natalia

          Powroźnik Zuzanna

          Przała Kamil

          Stopa Szymon

          Szuba Gabriela

          Zajda Dominika

           

           

          Klasa IIIb

                                                

          Kiebzak Adrian

          Profic Filip

           

          Klasa IVa

           

          Blak Oliwia

          Piegza Patrycja

           

          Klasa IVb

           

          Łapczyński Maciej

           

          Klasa Vb

           

          Kozieł Edyta

           

          Klasa VI b

           

          Kozieł Paulina

          Mirocha Sylwia

           

           


          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          „Pierwszaki w bibliotece szkolnej wśród dziwów i książek…”

          Dnia 16 grudnia 2009 r. w bibliotece szkolnej miała miejsce  uroczystość  pasowania na czytelnika uczniów klasy  I. Głównym celem tej imprezy czytelniczej była promocja biblioteki szkolnej i zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania  z jej zbiorów.

            Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, zintegrowało zbiorowość szkolną, dzieciom sprawiło wielką radość i pozwoliło im na chwilę przenieść się w zaczarowany świat bajek i baśni.

          W bajeczny nastrój dziecięcej wyobraźni wprowadziło ,,pierwszaków” przedstawienie w wykonaniu aktywu czytelniczego. Zaprezentowano inscenizację tematycznie związaną z postaciami z baśni pt. ,,Parada postaci bajkowych oraz przeprowadzono konkurs ,,Wiem, z jakiej to baśni”.

          W drugiej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie obiecując, że polubią czytanie i będą szanować książki. Na zakończenie uroczystości uczniowie wypożyczali książki.

          Było to pierwsze spotkanie najmłodszych czytelników z biblioteką. Miejmy nadzieję, że uczniowie chętnie będą tu przychodzić, wypożyczać i czytać książki oraz brać udział w kolejnych uroczystościach i konkursach. Zdjęcia w zakładce Oddziały – kl. I.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
      • 122732018 fax: 122732018 telefony wewnętrzne: sekretariat 20 pedagog 24 kuchnia 25
      • Rudnik, ul. Szkolna 55 32-440 Sułkowice Poland
      • Dyrektor: mgr Konrad Gomulak Wicedyrektor: mgr Agnieszka Szlachetka
    • Logowanie