• Regulamin biblioteki

REGULAMIN BIBLIOTEKI

1.  Z zasobów  biblioteki mogą  korzystać  uczniowie szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów.
          2. Biblioteka czynna jest codziennie w ustalonych i podanych do wiadomości godzinach.
          3. Biblioteka udostępnia swe zbiory czytelnikom indywidualnym do domu (lektury, literaturę piękną, popularnonaukową) oraz na miejscu w czytelni (wydawnictwa informacyjne i albumowe z księgozbioru podręcznego, czasopisma). Zbiory audiowizualne wypożyczane są nauczycielom do klasopracowni.
          4. Klasopracownie, kółka zainteresowań i inne organizacje szkolne mogą dokonywać wypożyczeń zbiorowych za pośrednictwem wychowawców lub opiekunów organizacji. Nauczyciele ponoszą pełną odpowiedzialność za całość wypożyczonych zbiorów  i rejestrowanie ich obiegu wśród uczniów.
          5. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki lub czasopisma na okres trzech tygodni.  W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń, a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
          6. Jeżeli uczeń nie zwróci książki w określonym terminie, bibliotekarz może odmówić wypożyczenia następnych pozycji, aż do zwrotu książek przetrzymywanych.
          7. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczeń większej liczby książek jednorazowo.
          8. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
          9. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków i picia napojów.
          10. Czytelnik odpowiada za wypożyczone przez siebie książki. W przypadku ich zniszczenia lub zagubienia zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycje lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza odpowiadającą aktualnej wartości rynkowej zniszczonej (zagubionej) książki.
          11. Wszystkie wypożyczone materiały muszą być zwrócone do biblioteki najpóźniej na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego. Czytelnikom którzy nie rozliczyli się z biblioteką przed wakacjami, wstrzymuje się w nowym roku szkolnym udostępnianie wszelkich materiałów z zasobów bibliotecznych do momentu zwrotu zaległości.
          12. Uczniowie  i  pracownicy szkoły, którzy  z  niej  odchodzą, zobowiązani  są  do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.

REGULAMIN CZYTELNI

1. Prawo do korzystania z czytelni mają wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
          2.  Czytelnia jest czynna w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
          3. Czytelnik jest zobowiązany do zgłoszenia się do nauczyciela bibliotekarza i wpisania się do ,,Zeszytu odwiedzin w czytelni”.
          4. Czytelnik ma bezpośredni dostęp do czasopism znajdujących się na regałach, a do innych zbiorów za pośrednictwem bibliotekarza.
          5. W czytelni obowiązuje cisza. Nie wolno spożywać posiłków.
          6. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
          7. Korzystający ze zbiorów w czytelni zobowiązani są do poszanowania zbiorów (nie należy dokonywać zakreśleń, notatek na marginesach, zaginać lub wyrywać kartek).
          8. Nieprzestrzeganie regulaminu lub nieodpowiednie zachowanie może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z czytelni.
          9. Kopiowanie materiałów dozwolone jest za zgodą bibliotekarza.
          10. Przed opuszczeniem czytelni, czasopisma należy odnieść na wyznaczone miejsce, a książki  zwrócić bibliotekarzowi.

REGULAMIN PRACOWNI MULTIMEDIALNEJ
          1. Multimedialne Centrum Informacji służy uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły.
          2. Centrum czynne jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej (czytelni).
          3. Praca przy komputerze jest możliwa po otrzymaniu zgody nauczyciela bibliotekarza.
          4. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą pracować maksymalnie 2 osoby.
          5. Stanowisko komputerowe służy wyłącznie do przeglądu programów multimedialnych   znajdujących się w bibliotece oraz do korzystania z Internetu. Nie można wykorzystywać komputera do prowadzenia prywatnej korespondencji /e-mail/ lub gier i zabaw bez zgody nauczyciela.
          6. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach. Programy te udostępniane są jedynie na miejscu, nie ma możliwości wypożyczeń ich do domu lub wynoszenia do innych pomieszczeń. Wyjątek stanowią nauczyciele, którzy chcą skorzystać z programów w pracowni internetowej.
          7. Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 1 godz. Po zakończeniu pracy należy oddać nauczycielowi bibliotekarzowi wypożyczone programy.
          8. Korzystając z programów emitujących dźwięk, należy ustawić głos stosunkowo cicho. Nauczyciel może zlecić korzystanie ze słuchawek.
          9. Podczas pracy w MCI należy zachować ciszę, dbać o porządek i przestrzegać elementarnych zasad etyki internauty.
          10. Stanowiska komputerowe w pracowni multimedialnej służą wyszukiwaniu informacji związanych z nauką w szkole oraz do celów edukacyjnych: poszukiwań materiałów w multimedialnych programach edukacyjnych, pisanie referatów, rozszerzanie wiedzy przedmiotowej, gromadzenie informacji do konkursów, olimpiad przedmiotowych,  tworzenia dokumentów Samorządu Szkolnego i innych organizacji działających w szkole.
          11. Użytkownicy ponoszą odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane niewłaściwym użytkowaniem sprzętu komputerowego lub zniszczeniem innych materiałów bibliotecznych.
          12. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy natychmiast zgłaszać bibliotekarzowi.
          13. W przypadku naruszenia obowiązujących zasad nauczyciel bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.