• Biblioteka poleca rodzicom

        • Zapraszamy rodziców do skorzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

          Oferujemy Państwu szereg interesujących pozycji, które  wspomagają wychowanie, są  sposobem wpierania dziecka w jego rozwoju, zapobiegają lękom, obniżają napięcie w konfrontacji z nieoczekiwanymi zdarzeniami. Dzieci często nie potrafią mówić o swoich problemach, nie rozumieją swoich uczuć i reakcji. Bajki poprzez przedstawienie sytuacji stresujących i rozwiązywanie ich, dają dziecku wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, przygotowują na spotkanie z sytuacją trudną. Książki popularnonaukowe doradzą, jak rozwiązać problemy wychowawcze, pomogą zrozumieć emocje dziecka, podsuną pomysły jak sobie poradzić w konkretnych problemach z dzieckiem. To książki – poradniki, których autorzy przedstawią przepisy na dobre relacje z Waszymi pociechami.

           

            Elżbieta Zubrzycka ,,Motylek dla dzieci”. Pogodne i optymistyczne opowiadania o tęsknocie i dziecięcych lękach

          Cztery pogodne i przepełnione humorem opowiadania zawarte w tej książce przekazują dziecku ważne informacje o tym, czym jest życie, strata, choroba, tęsknota.  Wskazują jakimi drogami dochodzi się do spokoju i radości życia.

          Książka bierze udział w kampanii JA CZYTAM!  Kampania promuje najwybitniejsze pozycje polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Patronem honorowym JA CZYTAM! jest Minister Edukacji Narodowej.

           

            Elżbieta Śnieżkowska-Bielak ,,Bajeczne mikstury czyli bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne i relaksacyjne

          Dzisiejszy świat nie jest dziecku przyjazny i często stwarza sytuacje, które wywołują uczucie zagrożenia. Brak akceptacji rówieśników, niskie poczucie własnej wartości, niewielka ilość czasu poświęcanego pociechom przez rodziców- to tylko niektóre ze zdarzeń, w których mały człowiek nie potrafi się odnaleźć. Bajeczne mikstury...nie tylko wspomogą wychowanie, ale przede wszystkim będą lekarstwem dla dziecięcych dusz. Każda z bajek została poprzedzona komentarzem adresowanym do dorosłego. Znajdują się tam sugestie, jak skorzystać z bajki podczas pracy z dzieckiem. To on, pracując z dzieckiem nad konkretnym problemem, powinien pokierować lekturą, zwrócić uwagę dziecka na pewne szczegóły, dość do  konkretnych wniosków. 

          Na końcu bajek psychoterapeutycznych i psychoedukacyjnych znajdują się pytania pomocnicze.

          Mini poradnik

          Bajki psychoterapeutyczne pomagają odnaleźć się w sytuacji dla dziecka trudnej, nowej, z jego punktu widzenia niebezpiecznej i zrozumieć ją. Pokazują, jak radzić sobie z lękami albo znosić porażki, oraz minimalizują problem, wskazując drogi wyjścia.

          Bajki psychoedukacyjne uczą empatii, budują poczucie własnej wartości, rozbudzają uczucia opiekuńcze, pokazują asertywne zachowania, uczą odróżniać dobro od zła i uczulają dziecko na to, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

          Bajki relaksacyjne stwarzają ciepły, przyjazny nastrój i beztroski klimat, czasem wspomagają usypianie. Jednocześnie pokazują przyrodę, jej cykl rozwoju, i objaśniają zachodzące w niej zjawiska.

           

           Maria Molicka  ,,Bajki terapeutyczne”. Część I i II.

          Przeznaczone dla dzieci w wieku od czterech do dziewięciu lat. Adresowana jest do wychowawców, rodziców jak i samych dzieci, jako pomoc w rozwiązywaniu trudnych dziecięcych problemów i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Autorka – znany psycholog – porusza takie między innymi problemy, jak rozwód, rodziców, brak wiary w siebie, nadpobudliwość ruchowa, strach przed bólem, a także przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna.  Maria Molicka jest przekonana, że dzięki lekturze starsze dzieci będą umiały pomóc sobie w trudnych sytuacjach. Rodzicom i terapeutom książka przyniesie wiedzę o lękach dzieci, czynnikach ich powstawania o sposobach jakimi, poprzez bajki można je zmniejszyć lub wyeliminować zupełnie.

           

           Doris Brett ,,Bajki, które leczą”

          Publikacja skierowana jest do wszystkich rodziców, którzy chcą w sposób twórczy pomóc dzieciom w rozwiązywaniu nurtujących je problemów. Autorka przedstawia ciekawe historyki, które rodzice mogą opowiadać (lub czytać) swoim pociechom. Poruszają one ważne kwestie, między innymi rozwodu, nowej rodziny, nieśmiałości czy relacji z rodzeństwem. Bajki te stanowią skuteczną technikę terapii, a rodzice stają się doskonałymi terapeutami.

           

            Grzegorz Kasdepke ,,Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach

          Książka zawiera siedem zabawnych opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachowi poczuciu winy, szczęściu. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci i rodziców.

           

           Wojciech Kołyszko, Jovanka Tomaszewska ,,Garść radości, szczypta złości”

          Dzięki tej mądrej książeczce, obfitującej w zabawne i pouczające ćwiczenia rysunkowe, mali czytelnicy nauczą się, że uczucia są dobre i pożyteczne. Czasem motywują do działania, a czasem przestrzegają przed niebezpieczeństwem. Dzieci dowiedzą się, że wszystkie emocje trzeba szanować  i nie można się ich bać. 

          Wspólne rysowanie z dziećmi to świetna, pouczająca zabawa także dla dorosłych. Dzięki niej lepiej poznają swoje dziecko, jego ukryte niepokoje i radość z przeżywania świata.

           

            Marta Bogdanowicz ,,Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki”

          W publikacji zaprezentowano zabawy oparte na dotyku, bazujące na naturalnej aktywności dzieci. Profesor Marta Bogdanowicz nazywa je zabawami relacyjno-relaksującymi, ponieważ służą z jednej strony pogłębieniu między dzieckiem a dorosłym, z drugiej zaś- odprężeniu i wspólnemu przeżywaniu radości. W masażykach tych nie chodzi bowiem o klasyczny masaż z wykorzystaniem odruchów fizjologicznych, lecz o sposób, w jaki rodzic nawiąże fizyczny kontakt z dzieckiem.

           

           Adele Faber, Elaine Mazlish  ,,Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały

          Autorki – znane na całym świecie i uhonorowane wieloma nagrodami -  radzą czytelnikom, jak rozwiązywać problemy wychowawcze typowe dla trudnego okresu dojrzewania. Piszą o zagubieniu w okresie dorastania, pragnieniu akceptacji, młodzieńczym buncie i potrzebie decydowania o sobie, które odczuwają prawie wszystkie nastolatki.  Poruszają także kwestie związane z przedwczesnym zainteresowaniem seksem oraz z niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą łatwy dostęp do narkotyków i wszelkiego rodzaju mediów.

           

           Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski ,,Trening umiejętności wychowawczych”

          Autorzy książki pokazują jakie umiejętności powinni wykształcić rodzice, aby stali się dla swoich dzieci przewodnikami po zmieniającym się świecie. Zaproponowane przez nich ćwiczenia, odnoszące się do różnych sfer rodzicielstwa, pomogą dorosłym rozwinąć właściwe postawy wychowawcze. Dzięki tej książce dowiesz się:

          - jak efektywnie komunikować się z dzieckiem,

          - jak rozpoznawać emocje i poprawnie na nie reagować,

          - jaka jest rola zabawy i jak się bawić z dzieckiem,

          - czym są granice, dlaczego ich potrzebujemy i jak je ustalić.

           

           Kołakowski A. ,,Zaburzenia zachowania u dzieci. Teoria i praktyka”

          Książka w ciekawy sposób podejmuje bardzo trudna tematykę, jaką jest agresja i zaburzenia zachowania u dzieci. Dzięki tej książce rodzice dowiedzą się skąd wynikają trudności wychowawcze i szkolne dzieci. Będą także w stanie budować ze swoimi pociechami bezpieczne i chroniące przed trudnymi zachowaniami więzi.   

           

           Gilles Diederichs ,,Jak rozwijać wiarę w siebie: 35ćwiczeń dla dzieci w wieku 3-10 lat”

          Zestaw ćwiczeń zebranych w tej książce daje dziecku możliwość lepszego poznania siebie, odkrycia mocnych stron i twórczej natury własnego ,,ja”. Pomaga także w dokonaniu rzetelnej samooceny, wzmacnia poczucie własnej wartości i wiary w siebie oraz pogłębia więzi z najbliższymi (rodzicami, rodzeństwem). Zróżnicowanie zabaw pozwala na przeprowadzenie ich w domu, na zewnątrz, samodzielnie, lub w szerszym gronie. Znajdują się w nich ćwiczenia ruchowe, wspierające rozwój motoryki dużej i małej, ćwiczenia relaksujące i wyciszające.

          Opis każdego ćwiczenia składa się z dwóch części:

          • dla dziecka- opis etapów i wariantów ćwiczenia,
          • dla rodziców- opis korzyści, jakie niesie ćwiczenie.

           

           Robert MacKenzie ,,Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?: łagodnie, konsekwentnie, z szacunkiem

          Podstawą skutecznego wychowania jest konsekwentne wyznaczanie granic, umożliwiających dziecku orientację w otaczającym je świecie. McKenzie omawia typowe błędy popełniane przez rodziców, wyznaczających dziecku zbyt sztywne, zbyt szerokie lub niestałe granice. Opisuje granice odpowiednie dla dzieci na różnym etapie rozwoju oraz skuteczne metody ich ustalania. Dzięki tej książce rodzice dowiedzą się jak postępować z dzieckiem oraz z nastolatkiem mającym kłopoty z koncentracją, jak uczyć dzieci skutecznego rozwiązywania problemów, mądrze wyciągać konsekwencje.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
      • 122732018 fax: 122732018 telefony wewnętrzne: sekretariat 20 pedagog 24 kuchnia 25
      • Rudnik, ul. Szkolna 55 32-440 Sułkowice Poland
      • Dyrektor: mgr Konrad Gomulak Wicedyrektor: mgr Agnieszka Szlachetka
    • Logowanie