• 23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest w Polsce corocznie 23 lutego. Dzień ten przypomina o znaczeniu zdrowia psychicznego i potrzebie lepszego wsparcia dla osób zmagających się z depresją.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Dominik Kuc, aktywista Fundacji Grow SPACE, przekazał, że w 2021 r. 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą. Dane za zeszły rok wskazują, że mamy niestety rekord. - W roku 2022 było dokładnie 2031 prób zamachu na życie wśród dzieci i młodzieży. W stosunku do danych z 2020 roku (niewiele ponad 800 prób) to wzrost o 150 procent - mówił Kuc.

Szacuje się, że w Polsce na depresje cierpi ponad 1,5 miliona ludzi, ale tylko 1 na 3 osoby chore korzysta z profesjonalnego leczenia.

Tak niski odsetek osób leczących się z powodu depresji w Polsce wynika nie tylko z ograniczonego dostępu do specjalistów, ale także z lęku przed społecznym napiętnowaniem z powodu choroby. Niestety wciąż panuje powszechne przekonanie, że korzystanie z pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej jest powodem do wstydu.

Zachęcamy do dbania o siebie, zarówno o sferę fizyczną jak i psychiczną, bo tylko gdy one obie  są w równowadze możemy powiedzieć, że jesteśmy osobą zdrową. Kiedy cierpi głowa, cierpi również ciało. Kiedy choruje ciało – idziemy do lekarza, gdy choruje głowa – również powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty.

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją powinien przypominać nam o tym jak ważne jest zdrowie psychiczne oraz uświadomić, jak wiele osób potrzebuje pomocy w kwestii radzenia sobie z depresją. Nie jesteśmy w tym samotni, a czasy w których żyjemy do łatwych nie należą, a więc w tym trudnym okresie szczególnie nie bójmy się zatroszczyć o siebie.

Walka z depresją to nie tylko oddanie się w ręce psychiatry/psychologa, ale również codzienne motywowanie samego siebie, odnajdywanie drobnych przyjemności w codziennych czynnościach, ruch, joga lub książka, która może okazać się plastrem dla naszej duszy.

Gdzie szukać pomocy:

- Centra Zdrowia Psychicznego