• Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

• Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów w szkole podstawowej.

Wychowanie fizyczne.

I. Założenia ogólne.

1. Ocenianie z wychowania fizycznego jest integralną częścią wewnątrzszkolnego systemu oceniania szkoły.

2. Ocena semestralna lub roczna ustalana jest na podstawie ocen cząstkowych za określony poziom wiadomości, umiejętności i kompetencji społecznych w procesie szkolnego wychowania fizycznego.

3. Ocena semestralna lub roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.

4. Przy ustalaniu oceny semestralnej i rocznej uwzględnia się przede wszystkim wysiłek ucznia, wynikający z realizacji programu nauczania oraz systematyczny i aktywny udział w lekcjach wychowania fizycznego.

5. Ocena z wychowania fizycznego może być podniesiona za dodatkową aktywność ucznia np, udział w zajęciach sportowo- rekreacyjnych ( szkolnych i pozaszkolnych), zawodach sportowych, konkursach o tematyce sportowej, wyjazdach na basen itp.

6.Podniesienie oceny z wychowania fizycznego na koniec I semestru lub roku szkolnego może być tylko o jeden stopień.

7.Ocenę za dodatkową aktywność ucznia, nauczyciel wystawia dwa razy w roku szkolnym – na koniec pierwszego i drugiego semestru.

8. Szkolne ocenianie z wychowania fizycznego ma być czynnikiem motywującym młodzież do aktywności fizycznej w wymiarze teraźniejszym i przyszłościowym.

9.Obniżenie oceny z wychowania fizycznego na koniec semestru lub roku szkolnego, następuje wskutek negatywnej postawy ucznia np. częste braki stroju, niesystematyczne ćwiczenie, sporadyczne uczestniczenie w sprawdzianach kontrolno – oceniających, brak właściwego zaangażowania w czasie lekcji, niski poziom kultury osobistej itp.

10.Ocena może być obniżona o jeden stopień.

11. Uczeń, który opuścił z własnej winy lub nie ćwiczył w 51% i więcej obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, otrzymuje ocenę niedostateczną na koniec semestru lub roku szkolnego.

II. Narzędzia pomiaru;

1. Obserwacja ucznia na zajęciach wychowania fizycznego .

2. Testy lub pojedyncze zadania ruchowe sprawdzające postęp w opanowaniu umiejętności ruchowych.

3.Testy/rozmowy sprawdzające wiadomości ucznia.

4.Testy sprawności i wydolności fizycznej .

III. Przedmiot kontroli i oceny

W klasach 4 – 6 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum kontrolujemy i oceniamy następujące obszary aktywności ucznia;

1. Postawę ucznia i jego kompetencje społeczne.

2. Systematyczny udział i aktywność w czasie zajęć.

3. Sprawność fizyczną i rozwój fizyczny.

4. Umiejętności ruchowe.

5. Wiadomości.

IV. Postanowienia końcowe;

1. Wszystkie oceny cząstkowe podlegają poprawie w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

2.Ocena poprawiona jest oceną ostateczną.

3.Uczeń ma prawo wykonania danego ćwiczenia stosownie do swoich możliwości np. obniżona wysokość przyrządu.

4.Po dłuższej absencji chorobowej lub innej związanej z sytuacją rodzinną, uczeń nie ma obowiązku zaliczenia programu, który był realizowany w tym okresie.

5. Uczniowie zgłaszają swoje nieprzygotowanie do zajęć ( brak stroju sportowego) przed lekcją.

6. Uczeń ma prawo zgłosić swoje nieprzygotowanie do lekcji 3 razy w danym semestrze. Każdy kolejny brak stroju skutkuje oceną niedostateczną.

7. Dziewczęta w czasie niedyspozycji zwalniane są z wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego, natomiast obowiązuje je aktywne uczestnictwo w zajęciach.

V.W trakcie nauczania zdalnego sposobami  sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów są:

1. Testy sprawności i wydolności fizycznej wykonywane samodzielnie w domu.
          2. Testy/rozmowy sprawdzające wiadomości ucznia.
          3. Testy lub pojedyncze zadania ruchowe sprawdzające postęp w opanowaniu umiejętności ruchowych wykonywanych samodzielnie w domu.
          4. Systematyczny i aktywny udział w zdalnych zajęciach.