• Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

I  Obszary aktywności ucznia podlegające ocenie

1. Mówienie (wypowiedzi dotyczące tekstów kultury, wypowiedzi na temat przeżyć

i doświadczeń ucznia, prowadzenie dyskusji, wygłaszanie tekstów z pamięci i inne).

1. Słuchanie (rozumienie i wykonywanie poleceń, rozumienie wypowiedzi, audycji, przedstawienia teatralnego).
          2. Pisanie (prace domowe, prace klasowe, sprawdziany, testy, kartkówki, dyktanda, prowadzenie zeszytu przedmiotowego).
          3. Czytanie (czytanie bez przygotowania, czytanie z przygotowaniem, ciche czytanie ze zrozumieniem, czytanie z podziałem na role).
          4. Korzystanie z informacji (posługiwanie się słownikami, encyklopediami, katalogami, wyszukiwanie informacji w Internecie, weryfikowanie informacji).
          5. Rozumienie pojęć (posługiwanie się poznanymi pojęciami w praktyce).
          6. Nauka o języku (odpowiedzi, kartkówki, testy, sprawdziany).
          7. Aktywność (systematyczność, zaangażowanie, samodzielność w zdobywaniu informacji, kultura języka).
          8. Inne działania (np. praca w grupach, udział w akademiach i przedstawieniach, udział w konkursach, działania twórcze).

II  Formy sprawdzania osiągnięć i umiejętności ucznia

1. Formy pisemne
          • prace klasowe (obowiązują co najmniej dwie w ciągu roku; są zapowiadane  przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem),
          • testy diagnostyczne (są zapowiadane, ale nie są oceniane; wyniki podaje się

w punktach),

• sprawdziany (przeprowadzane po zakończeniu określonej partii materiału, są zapowiadane),
          • kartkówki (obejmują treści co najwyżej trzech  ostatnich tematów lekcji; nie muszą być zapowiadane),
          • prace domowe (mogą mieć charakter krótkich zadań związanych z przygotowaniem do kolejnej lekcji lub ćwiczeń niezbędnych do utrwalenia nabytych na lekcji umiejętności i uzyskanej wiedzy, zgromadzenia materiałów, wykonania prac plastycznych lub innych),
          • sprawdziany ortograficzne (obejmują poznane wyrazy z trudnościami ortograficznymi; sprawdzają opanowanie zasad ortograficznych), prowadzenie zeszytu przedmiotowego (sprawdzany i oceniany co najmniej dwa razy w ciągu roku).
          1. Formy ustne
          • kilkuzdaniowa wypowiedź,
          • dialog,
          • czytanie tekstów,
          • opowiadanie,
          • wygłaszanie tekstów z pamięci,
          • prezentacja (np. efektów pracy grupowej, indywidualnej, zadania domowego).
          1. Praktyczne
          • niewerbalny wytwór pracy (np. album, katalog, praca plastyczna).

III  Zasady i formy poprawiania osiągnięć

1. Po sprawdzeniu przez nauczyciela pracy klasowej uczeń ma obowiązek  dokonać analizy

i poprawy popełnionych błędów.

2. Uczeń nieobecny na pracy klasowej lub sprawdzianie pisze je w terminie ustalonym przez nauczyciela.

3. Uczeń ma prawo poprawić ocenę niedostateczną z pracy klasowej i sprawdzianu

w terminie ustalonym z nauczycielem; oceny z kartkówek i testów nie podlegają poprawie.

4. Pod sprawdzoną przez nauczyciela dłuższą lub krótszą formą pisemną zamieszczona jest ocena cyfrowa i najczęściej praca opatrzona jest komentarzem pisemnym.

5. Nauczyciel sprawdza i ocenia prace klasowe z języka polskiego w terminie nie przekraczającym trzech tygodni od daty napisania.

6. Plusami lub minusami oceniana jest praca ucznia na lekcji (np. odpowiedź, aktywność, zadanie dodatkowe) oraz przygotowanie ucznia do lekcji (np. krótkie zadania pisemne, wyposażenie w przybory).

7. Znak graficzny, tzw. „parafka”, postawiony przy zadaniu domowym oznacza, że nauczyciel skontrolował wykonanie pracy, ale nie sprawdzał jej zawartości merytorycznej.

8. Konsekwencją nieodrobienia pracy domowej, która ma charakter dłuższej formy pisemnej jest ocena niedostateczna. W uzasadnionym przypadku nauczyciel może usprawiedliwić brak zadania, jeśli uczeń zgłosił go przed rozpoczęciem lekcji.

IV  Punktacja procentowa i skala oceniania testów i sprawdzianów

100 + zadania dodatkowe                   celujący

100% - 90%                             bardzo dobry

89%   - 75%                            dobry

74%   - 50%                            dostateczny

49%   - 30%                            dopuszczający

29%   - 0%                             niedostateczny

V  Ocenianie dyktanda

1 błąd ortograficzny                 minus bardzo dobry

2 błędy ortograficzne               dobry

3 błędy ortograficzne               plus dostateczny

4 błędy ortograficzne               minus dostateczny

5 błędów  ortograficznych       dopuszczający

6 błędów ortograficznych        niedostateczny

VI  Ocenianie prac pisemnych

Przy ocenie prac pisemnych brane są pod uwagę następujące elementy:

- zrozumienie tematu,

- zastosowanie właściwej formy wypowiedzi,

- poprawność merytoryczna (rzeczowa),

- kompozycja (wstęp, rozwinięcie, zakończenie, stosowanie akapitów),

- poprawność językowa, stylistyczna, ortograficzna, interpunkcyjna,

- przyczynowo – skutkowe przedstawienie zdarzeń (jeśli wymaga tego forma wypowiedzi),

- bogactwo użytego słownictwa,

- argumentowanie,

- wyczerpujące przedstawienie tematu pracy.

VII Ocenianie zeszytu przedmiotowego

Przy ocenie zeszytu przedmiotowego brane są pod uwagę następujące elementy:

- kompletność notatek,

- ich poprawność merytoryczna,

- poprawność ortograficzna zapisu,

- estetyka prowadzenia zeszytu.

VIII  Sposoby informowania ucznia i rodziców

1. Uczniowie zostają zapoznani ze sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów przez nauczyciela przedmiotu na początku roku szkolnego.

2. Oceny cząstkowe, śródroczne i roczne są jawne.

3. Nauczyciel-wychowawca na pierwszym zebraniu informuje rodziców o sposobie oceniania z przedmiotu.

4. Oceny otrzymywane przez ucznia z prac pisemnych powinny być podpisywane przez rodziców.

5. Uczniowie i rodzice mają możliwość wglądu w gromadzone i przechowywane przez  nauczyciela do końca danego roku szkolnego  prace pisemne uczniów.