Wydarzenia, konkursy Regulamin biblioteki Regulamin korzystania z darmowych podręczników Biblioteka poleca rodzicom

Biblioteka

Wydarzenia, konkursy

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Październik od 1999 roku został wybrany jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Ustanowiony, aby podkreślić rolę biblioteki w środowisku szkolnym, w tym roku  przebiegał pod hasłem: ,,Książka to przyszłość”.  W ramach obchodów MMBSz zachęciliśmy uczniów do odwiedzenia biblioteki oraz korzystania z jej zbiorów poprzez tematyczną wystawę w wypożyczalni. We wtorek 30 października obchodziliśmy Święto naszej biblioteki szkolnej. Odświętnie udekorowana biblioteka zapraszała czytelników do zadeklarowania, że przeczytają do końca tego roku co najmniej jedną książkę, co chętni uczniowie poświadczyli własnoręcznym  podpisem na plakacie. Czytelnicy, którzy wypożyczyli w tym dniu książkę otrzymali słodkie ,,małe co nieco”.

Klasy II i klasa III uczestniczyły w akcji ,,Czytam codziennie minimum 10 minut”. Pasję do czytania należy zaszczepiać od najmłodszych lat, ponieważ pełni ważną funkcję
w rozwoju dziecka: pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć
i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Biedronka przekazała do biblioteki szkolnej książki  pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, oraz pakiety materiałów  motywacyjnych (pluszaki, albumy i naklejki), które pomogły zachęcić uczniów do codziennego czytania. Uczniowie otrzymali plakaty, na których rodzic potwierdza podpisem, że dziecko czytało 10 minut, a biblioteka szkolna nagradza ten fakt naklejką.  

Akcja ,,Czytam codziennie minimum 10 minut”,  zaangażowała rodziców klas IIa, IIb i IIIa, także w celu wsparcia nauczycieli w nauce czytania i budowania nawyku codziennego obcowania z literaturą  i rozbudzania wyobraźni uczniów.

Akcja cieszy się dużą popularnością, także dzięki zaangażowaniu rodziców najmłodszych czytelników naszej biblioteki.  

 

Dzień Głośnego Czytania

 Szkolną kampanię -  ,,Dzień Głośnego Czytanazorganizowano w celu  zainteresowania uczniów literaturą dziecięcą, promocji książki, rozwijania i kształtowania wrażliwości artystycznej dzieci: inwencji, wyobraźni  poprzez własną aktywność twórczą.

Uczniom klasy I c odczytane zostały  fragmenty humorystycznej książki R. Piątkowskiej pt. ,,Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” przez nauczyciela bibliotekarza. ” W klasie II a w rolę lektorów wcieliły się uczennice klasy V c, członkinie aktywu bibliotecznego. Następnie uczniowie w ,,towarzystwie słodziaków” wykonały pracę plastyczną. Opowiedziały własną historię przygód Ganku Słodziaków posługując się plastycznymi środkami wyrazu. Jury wybrało i nagrodziło najładniejsze rysunki.

W klasie I c przyznano:

I miejsce – Patrycji Szubie

II miejsce – Konradowi Żak

III miejsce – Magdalenie Cyrek

                    Patrycji Kuchcie

Wyróżnienie – Magdalenie Rapacz

w klasie II a:

I miejsce – Darii Hudaszek

II miejsce – Magdalenie Lubieckiej

III miejsce – Laurze Światłoń

                    Patrycji Komperdzie

Wyróżnienie – Sylwii Leśniak

Gratulujemy!

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2017/18

 

Uczniowie twórcami literatury

 

Wychowankowie świetlicy szkolnej  podjęli się twórczego zadania – stworzenia własnej książki. Założeniem konkursu ,,Moja książka” było rozwijanie talentów literackich, wzbudzenie zainteresowania procesem powstawania książki oraz  rozwijanie wyobraźni
i inwencji twórczej poprzez własną aktywność twórczą. Młodzi autorzy, z pomocą i wsparciem p. Doroty Mieleckiej i p. Józefy Staśko, pisali opowiadanie i projektowali książkę od pierwszej do ostatniej strony. Barwne ilustracje były dopełnieniem dziecięcych utworów, pozwoliły na wyrażenie emocji i uczuć towarzyszących tworzeniu utworu. Powstały autorskie książki, których bohaterowie, treść, ilustracje od początku do końca, były pomysłem uczniów. Poproszona o ocenę prac, miałam nie lada problem, bowiem pomysłowość dzieci oraz estetyka wykonanych prac, mile mnie zaskoczyła.

Nagrodzono książkami oraz gadżetami następujące prace:

Grupa I

I miejsce – Patrycja Różycka z kl. V a

II miejsce – Brygida Szewerdak z kl. IV a

III miejsce -  Mateusz Gielata z kl. V a

                     Paulina Cyrek z kl. V a

 

Grupa II

I miejsce – Nikola Sikora z kl. III a

II miejsce – Teresa Zachariasz z kl V b

III miejsce – Julia Blak z kl. III a

 

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarzeni także upominkami.

 

,,Z książką odkrywamy świat fantasy”

 

4 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IIIa gimnazjum, mieli szansę sprawdzić swoje wiadomości z  książek należących do gatunku fantasy, literatury wyjątkowo atrakcyjnej  dla młodego czytelnika. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu:  ,,Harry’ego Pottera” J. K. Rowling, ,,Władcy Lewawu” D. Terakowskiej, ,,Hobbita” J. R. R. Tolkiena i ,,Wiedźmina” A. Sapkowskiego. Przywołanie tematu bogactwa świata przedstawionego w literaturze fantasy, było po raz pierwszy tematem konkursu czytelniczego. Konkurs miał formę podchodów, w którym 3-osobowe zespoły wykonywały różnorakie zadania przygotowane przez organizatorki: Annę Chmurę i Bogusławę Szczurek.

Konfrontacja z koleżankami i kolegami z klasy pozwoliła uczestnikom konkursu zweryfikować posiadaną wiedzę, zapewniła mnóstwo pozytywnych wrażeń i świetną zabawę.

 

I miejsce (ex aequo) zajęły zespoły w składzie:

 

 1. Izabela Hudaszek
 2. Katarzyna Oliwa
 3. Hubert Szlachetka

 

 1. Katarzyna Kaperek
 2. Natalia Rywotycka
 3. Oliwia Żak

 

 

,,Parada postaci bajkowych”

 

Uczniowie należący do świetlicy szkolnej, w przygotowanych z pomocą rodziców strojach,  wcielili się w czwartek 7 grudnia, w swoje ulubione postaci literatury dziecięcej, by uczestniczyć w Paradzie postaci bajkowych. Organizatorkami tej akcji były wychowawczynie świetlicy szkolnej i biblioteka szkolna. Zadaniem uczestników Parady było wystąpienie w przebraniu, oraz zaprezentowanie się w formie ustnej - ,,Z jakiej jestem bajki”. Propagowanie bajek i baśni, rozwijanie wyobraźni artystycznej dzieci, motywowanie uczniów do poznawania utworów literackich, zaangażowanie rodziców, to cele które zostały przyświecały tej akcji. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie ,,bajkowych bohaterów”. (B. Szczurek)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Poniedziałek, 26 listopada był wyjątkowym dniem w bibliotece szkolnej, gdyż połączone zostały obchody Dnia Pluszowego Misia z uroczystym Pasowaniem na czytelnika biblioteki szkolnej. Głównym bohaterem tego dnia  był Miś Uszatek, który obchodzi w tym roku 60. urodziny. Biblioteka szkolna z wychowawczyniami klas pierwszych, przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych wychowanków szkoły podstawowej. Uczniowie wysłuchali trzech przygód Misia z klapniętym uszkiem w wykonaniu organizatorek, obejrzeli prezentację multimedialną o historii Pluszowego Misia oraz jedną z dobranocek pt. ,,Choinka”, aktywnie uczestniczyli w zabawie ruchowej - ,,Miś Uszatek na spacerze”. Na zakończenie uroczyście złożyli Przyrzeczenie czytelnika,  i otrzymali okolicznościowe dyplomy. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 

 

ROK SZKOLNY 2016/17

 

 

PASOWANIE PIERWSZAKÓW NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Uczniowie klasy pierwszej odwiedzili po raz pierwszy bibliotekę szkolną w czwartek 30 marca. Zapoznali się z zasadami wypożyczania, zachowania się w bibliotece, wypożyczyli samodzielnie wybraną przez siebie książkę. Następnie uczestniczyli w ceremonii ,,Pasowania na czytelnika”, która jest symbolicznym aktem przyjęcia pierwszoklasistów w poczet czytelników i ma na celu rozbudzenie w dzieciach chęci czytania oraz szacunku do książki. Uczniowie przez pół roku uczyli się literek, znają już cały alfabet, mogą więc poznawać niezwykły świat, który otwierają przed nimi książki.

,,Zaczarowany bajek świat”- to hasło przewodnie tegorocznej uroczystości, bowiem za sprawą przedstawienia pt. ,,Kopciuszek” - przygotowanego pod kierunkiem p. Doroty Mieleckiej - uczniowi mieli okazję wkroczyć w niezwykły świat baśni. Śliczne stroje, zachwycająca dekoracja i gra małych artystów ze świetlicy szkolnej, którzy wykazali się wyjątkowymi zdolnościami aktorskimi, przyciągały uwagę dzieci. Dzieci uwielbiają podróże do krainy wyobraźni, z pewnością więc spodobało im się barwne, wypełnione humorem i magią widowisko, które nie tylko urzeka, ale i uczy. Po obejrzeniu przedstawienia pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, a na pamiątkę pasowania otrzymali dyplom czytelnika, który wręczyła im pani dyr. Małgorzata Koźlak.  Pani dyrektor zwracając się do uczniów, wyraziła przekonanie, że razem z wizytą w bibliotece szkolnej rozpoczną nowy etap w ich szkolnym życiu, pełen książkowych przyjaciół i niezapomnianych przygód. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA

,,Kubuś Puchatek i przyjaciele”

Ogromna popularność misia – pluszowej maskotki, oraz związane z nią skojarzenia z ciepłem rodzinnym, domem, zabawą i bezpieczeństwem zaowocowały zaangażowaniem się biblioteki po raz kolejny w obchody Dnia Misia. Święto było doskonałą  okazją do stworzenia sytuacji sprzyjających kontaktowi z literaturą dziecięcą, bo przecież miś jest bohaterem wielu książek.   

Ponieważ najsławniejszym misiem na świecie jest bez wątpienia Puchatek, przybliżono najmłodszym wychowankom naszej placówki – przedszkolakom, tę literacką postać poprzez przedstawienie ,,Prezent od Prosiaczka” w wykonaniu aktywu bibliotecznego. W przebraniu postaci ze Stumilowego Lasu, uczennice klasy Va, z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły także w różnorodnych, atrakcyjnych zabawach taneczno-ruchowych - których głównym bohaterem był oczywiście miś przyniesiony przez dzieciaki - prowadzonych przez wychowawczynie wszystkich oddziałów przedszkolnych. Zainteresowanie u dzieci wzbudziła również prezentacja multimedialna o innych słynnych misiach. Wzbogacanie wiedzy na temat misiów - postaci książkowych i bajkowych, stworzenie sytuacji edukacyjnych służących aktywizowaniu dzieci, zapoznanie przedszkolaków z przygodami Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu, zachęcanie do pozytywnych zachowań to główne cele jakie przyświecały przy organizacji tej miłej uroczystości. O święcie przypominały gazetki tematyczne w wypożyczalni i auli gimnazjum oraz ,,kącik pluszaków” w bibliotece połączony z wystawką książek o misiach. Impreza ta jest widowiskowa, sympatyczna, angażująca i integrująca społeczność uczniowską, ale przede wszystkim zawiera treści, które są ważne w edukacji czytelniczej - rozbudzenie zainteresowania literaturą dziecięcą.  Bardzo nam było miło dzielić się radością uczestniczenia w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia z przedszkolakami.

 

Lekturomania – poczuj radość czytania

W październiku, ramach projektu ,,Lekturomania” przeprowadzony został konkurs czytelniczy w klasach trzecich pt. ,,Znam dobrze psa Lampo”. Rozbudzenie motywacji i chęci czytania lektur, wzbogacenie przeżyć poprzez poznawanie przygód bohaterów książki, kształtowanie pozytywnych postaw wobec świata zwierząt oraz kształtowanie postawy zdrowej rywalizacji i współzawodnictwo, to główne cele, jakie przyświecały organizacji tego konkursu. Konkurs był dwuetapowy. W etapie pierwszym brali udział wszyscy uczniowie klas trzecich. Do drugiego etapu zakwalifikowało się po pięcioro uczniów z każdej klasy, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Test etapu finałowego zawierał różnorodne zadania: pytania zamknięte i otwarte, uzupełnianki, krzyżówki.

Zwycięzcy konkursu:
I miejsce – Bartłomiej Kiebzak kl. IIIa
II miejsce – Patrycja Kurek kl. IIIa
III miejsce – Kacper Jończyk kl. IIIb
                  – Jennifer Tosi kl. IIIa

                                                 Gratulujemy

 

Wiemy, co lubicie czytać!

W czerwcu 2016 r. przeprowadzony został plebiscyt ,,Wybieramy bestseller biblioteki szkolnej”, którego celem było wyłonienie najpopularniejszej książki dla dzieci. Uczniowie wskazywali ulubioną książkę spośród pozycji zakupionych z otrzymanej przez naszą szkołę dotacji rządowej w ramach programu ,,Książki naszych marzeń”. Przeprowadzono głosowanie w dwóch grupach wiekowych- wśród uczniów klas II-III i IV-VI. Najmłodsi wychowankowie wybierali bestseller spośród 22 tytułów, o które wzbogacił się ostatnio księgozbiór naszej biblioteki. Najwięcej wskazań  otrzymała seria ,,Koszmarny Karolek” Francesci Simon. Kolejne miejsca zajęły następujące tytuły: ,,Gwiazdy piłki nożnej”, seria książek o zwierzętach Holly Weeb, ,,Gwiazdy sportu – Robert Lewandowski”, seria ,,Martynka” Gilberta Delahaye.

Lista książek dla uczniów klas starszych Szkoły Podstawowej obejmowała dwanaście pozycji. Ulubioną książką okazała się lektura ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J.R.R. Tolkiena. Kolejne miejsca to także książki z gatunku fantasy: ,,Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, ,,Magiczne drzewo” A. Maleszki, seria ,,Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Popularnością wśród czytelników cieszą się również takie książki jak: ,,Gwiazd naszych wina” J. Greena  i seria ,,Mikołajek” R. Goscinnego.

Przeprowadzony plebiscyt pozwolił poznać preferencje czytelnicze uczniów; w grupie czytelniczej klas II-III dużą popularnością cieszy się seria książek o niesfornym chłopcu - Karolku oraz książki o sporcie i zwierzętach. Czytelnicy klas IV-VI preferują literaturę fantasy. Dziękujemy za udział w wyborach. 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Październik to miesiąc, który świętowany jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka włączyła się po raz kolejny w obchody tego święta, które zostało ustanowione już 17 lat temu.
Tegoroczne hasło brzmi: ,,Książka to dopiero początek…” No właśnie, czego początkiem może być książka? Na to pytanie odpowiedzieli uczniowie klas szóstych SP i klasy gimnazjalne.  Biblioteka szkolna i RSU zaprosiły młodzież naszej szkoły do zabawy z zastosowaniem techniki niedokończonych zdań. Każda klasa otrzymała plakat z tegorocznym hasłem, a zadaniem uczniów było dokończenie zdania. Rezultat przemyśleń i refleksji w postaci zapełnionego pomysłami plakatu został wywieszony na tablicy przy wejściu do biblioteki szkolnej. Inną formą uczczenia tego miłego dla biblioteki święta była akcja głośnego czytania z podziałem na role lektury  Siergieja Michałkowa ,,Nie płacz, Koziołku” przeprowadzona przez aktyw biblioteczny w klasach drugich. W akcję głośnego czytania zaangażowane zostały także dzieci ze świetlicy szkolnej, które wysłuchały legendy ,,O diabelskim kamieniu”. W czasie zakończenia akcji ,,Odblaskowa szkoła” zorganizowano wystawkę książek - które nasza szkoła otrzymała z Ośrodka Pomocy Społeczne w Sułkowicach w ramach projektu pod nazwą ,,Słońce w Kałuży” -  o szeroko pojętym  bezpieczeństwie dzieci. Z okazji święta w wypożyczalni i na korytarzu szkolnym przygotowana została okolicznościowa wystawa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2015/16

,,Każdemu sercu bliska ochrona środowiska”

 

26 kwietnia w klasach piątych przeprowadzony został projekt edukacyjno – czytelniczy ,,Każdemu sercu bliska ochrona środowiska”,  którego organizatorem była biblioteka szkolna i opiekunka RSU - p. Agnieszka Szlachetka. Głównym założeniem projektu było zachęcenie do skorzystania z zasobów biblioteki szkolnej oraz zainteresowanie uczniów ochroną naszej planety. Impreza obejmowała różnorodne działania, a plan przedstawiał się następująco:

 • prezentacja multimedialna - ,,Czyli co o segregacji każdy wiedzieć powinien”,
 • czytanie fragmentów książek o tematyce ekologicznej,
 • ,,Ekologia wierszem pisana” – recytacja wierszy o tematyce ekologicznej,
 • ,,Wiosenna moda ekologiczna” – pokaz mody ekologicznej przygotowanej przez uczennice klasy Va i Vb,
 • ,,Co wiem o ekologii – konkurs w formie testu.

W  klasie Va zwyciężył Bartłomiej Gromala, a w klasie Vb Jakub Jończyk.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, natomiast uczniowie którzy zaangażowali się w przygotowanie projektu słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

,,Dziś w bibliotece wielka zabawa, bo pierwszak książkę pierwszą dostał…

To z tej skarbnicy książek przeróżnych wybierze baśnie, bajeczki różne.

W głowie kołacze mu myśl wesoła, że co dzień może sam wypożyczać

i piękne książki bez przeszkód czytać…”

W miłej i uroczystej atmosferze odbyła się uroczystość Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana przez dziecko, dlatego  biblioteka zadbała, aby wydarzenie, które miało miejsce w środę 16 marca  było dużym przeżyciem dla nowych użytkowników biblioteki szkolnej. Imprezę, która miała zadanie przygotowanie dzieci do roli samodzielnego czytelnika biblioteki szkolnej, poprowadziły uczennice z kl. Iag należące do aktywu bibliotecznego. Rymowanymi słowami poezji zapoznały pierwszoklasistów z zasadami poszanowania książek i zaletami płynącymi z obcowania z dziecięcą literaturą. Następnie uczniowie należący do świetlicy szkolnej przedstawili, przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni p. Doroty Mieleckiej, przedstawienie pt. ,,Ali Baba i czterdziestu rozbójników”. Poetycki język w połączeniu z orientalną scenografią, wykonaną dużym nakładem pracy  p. Doroty sprawił, że opowieść ta przeniosła słuchaczy do odległego baśniowego świata Wschodu. Mali aktorzy z klas od pierwszej do czwartej postarali się, aby pierwszoklasiści odkryli dobre wzory zachowań i zapoznali się z kulturą Wschodu. Dzięki aktorskiemu zaangażowaniu i zdolnościom z całą pewnością zachęcili pierwszaków do sięgnięcia po baśniowe opowieści. Gromkie brawa, jakimi nagrodzili pierwszoklasiści wychowanków świetlicy szkolnej świadczyły o tym, że inscenizacja, dekoracja, rekwizyty  (wykonane przez rodziców), piosenki (wyćwiczone pod kierunkiem p. Ireneusza Przałę) bardzo się podobały. Kolejnym, najważniejszym punktem imprezy, było złożenie przyrzeczenia przez najważniejszych uczestników uroczystości – uczniów klas pierwszych. Skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Uczniom wręczony został list dla rodziców, w którym zawarto informacje o korzystnym wpływie czytania na rozwój dzieci oraz prośba o częste czytanie dzieciom bajek i baśni.  P. dyrektor Małgorzata Koźlak w swoim wystąpieniu na zakończenie uroczystości zachęcała uczniów do wkroczenia w zaczarowany świat zamknięty w książkach który, jak podkreśliła,  stanie przed pierwszoklasistami  otworem dzięki  nabytej umiejętności czytania.

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy przeżywania niezapomnianych przygód wraz z bohaterami przeczytanych książek. Bogusława Szczurek, Dorota Mielecka

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Czytajmy razem i róbmy to z radością – takie hasło przyświecało w tym roku odchodom w naszej szkole Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Chcąc zachęcić dzieci w młodszym wieku szkolnym do czytania, trzeba stosować różnorakie metody i formy stymulujące zainteresowanie książką. Ustanowiony w 2002 roku Dzień Pluszowego Misia był więc znakomitą okazją, aby zachęcić dzieci do czytania książek, nie tylko o Misiu o Bardzo Małym Rozumku ale i o innych misiach, a także do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Aktyw biblioteczny zaprosił więc uczniów klas trzecich do udziału w głośnym czytaniu przygód najbardziej znanego misia na świecie – Kubusia Puchatka. To, co przyciągnęło uwagę trzecioklasistów, to zmieniający się ton głosu czytających uczennic z klasy Iag, które prezentowały kwestie głównych bohaterów oraz odpowiednie przebranie za postaci ze Stumilowego Lasu. Uczestnicy uroczystości przypomnieli sobie  - bo z pewnością każdy z nich zna – przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz mieli okazję zaznajomić się z historią powstania pluszowej maskotki w formie pokazu multimedialnego zaprezentowanego przez RSU szkoły podstawowej.  Dzieci zapoznały się także z postaciami sławnych misiów w Polsce i na świecie: Colargolem, Paddingtonem, Misiem Uszatkiem, Misiem Baloo, Troskliwymi Misiami, Gumisiami. Na zakończenie wspólnie śpiewaliśmy piosenki z mniej lub bardziej znanych dzieciom bajek, których głównymi bohaterami są misie.          

Biblioteki rządzą, czyli Święto Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwało cały miesiąc, a biblioteka zorganizowała wiele wydarzeń,  świętując z czytelnikami, gdyż tegoroczne hasło brzmiało - School Library Rocks, czyli Biblioteki szkolne rządzą. Podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo, zachęcaliśmy do czytania, ponieważ poprzez obcowanie z książką:

- rozwijamy słownictwo,
- lepiej pisze
my,
- rozwijamy wyobraźnię,
- poprawiamy pamięć,
- zmuszam
y mózg do aktywności,
- relaksujemy się,
- kształtujemy charakter.
 

Jak zatem uczciliśmy to święto w naszej szkole?

W bibliotece szkolnej pojawiły się plakaty informujące o MMBS oraz o korzyściach płynących z czytania. W wypożyczalni, w galerii prac plastycznych, zawisły rysunki Zuzanny Szatan uczennicy kl. IIbg - ,,Bajki mojego dzieciństwa”.W klasach IV przeprowadzono konkurs plastyczny - ,,Moja ulubiona postać z baśni”.
27 października nasza szkoła stała się prawdziwą ,,krainą bajek” za sprawą zorganizowanego wspólnie z RSU Dnia Postaci Bajkowej. Uczniowie klas I-III zamienili się w bajkowych bohaterów i w wymyślnych przebraniach odwiedzili zachwyconych przedszkolaków oraz przemaszerowali po korytarzach szkolnych. ,,Zabawne opowiadania, króre rozśmiesza nawet największych smutasów” – takie hasło przyświecało w tym roku akcji ,,Biblioteka czyta dzieciom”. Uczennice klasy IIIbg  - członkinie aktywu bibliotecznego – czytały w klasach III szkoły podstawowej fragmenty ,,Koszmarnego Karolka” Franceski Simon. Uczniom niezwykle przypadły do gustu humorystyczne, ale z pouczeniem w tle, przygody tego bohatera, o czym świadczy rosnąca liczba wypożyczeń serii książek o tym niesfornym chłopcu. ,,Podaruj książkę bibliotece szkolnej” to kolejna akcja, dzięki której zainteresowaliśmy uczniów biblioteką szkolną i wzbogaciliśmy jej księgozbiór. (BSz)

 

 

Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.  Informujemy, iż  nasza biblioteka szkolna, jak co roku włącza się w te obchody. To październikowe święto  ustanowione zostało w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, a jego głównym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w procesie edukacyjno – wychowawczym szkoły oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. 

Tegoroczne hasło brzmi: ,,Biblioteki rządzą”.
Jak będziemy świętować w naszej szkole?

Planujemy konkursy, wystawy, wspólne głośne czytanie oraz inne atrakcje. Można liczyć na ciekawe nagrody. Przez cały miesiąc biblioteka będzie zaskakiwać swoich czytelników.

Czego można się więc spodziewać w październiku?
- konkursu plastycznego promującego bibliotekę i czytelnictwo,
- wystawy fotograficznej pod hasłem: ,,Ja czytam, ty czytasz, my czytamy”.

- akcji: Podaruj książkę  bibliotece szkolnej,

- Dnia bajkowej  postaci,

- akcji: Biblioteka czyta dzieciom pod hasłem - ,,Zabawne opowiadania, które rozśmieszą nawet smutasów”( BSz)

 

ROK SZKOLNY 2014/15

 

Ogólnopolskie Wybory Książek

Akcja, nad którą patronat objęła  minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik- Rostkowska, jest wynikiem dyskusji o atrakcyjności kanonu lektur, prawdziwych zainteresowaniach czytelniczych młodych ludzi i słabych wskaźnikach czytelnictwa wśród uczniów. Zdecydowano, że należy oddać głos uczniom, bo kto jak nie oni, powinien decydować o zawartości księgozbioru biblioteki szkolnej. Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji Ogólnopolskich Wyborów Książek. Młodzież szkolna i nauczyciele wybierali książki najchętniej przez nich czytane,  które chcieliby mieć w naszej bibliotece. Biblioteka szkolna i RSU przeprowadziły akcję we wtorek 10.03.2015r. Uczniowie wrzucili do urny karty do głosowania, na których wpisali kolejno tytuły trzech najciekawszych według nich książek, które czytali w ostatnim czasie. Po wyborach stworzono  szkolny wykaz książek, który będzie przesłany do organizatorów akcji – redakcji miesięcznika ,,Biblioteka w Szkole”. Ogólnopolski wykaz  zostanie następnie przekazany Ministerstwu Edukacji Narodowej. 

Głosy były liczone w trzech kategoriach wiekowych: klasy II-III, klasy IV-VI i klasy I –III gimnazjum. 

Najmłodsi uczniowie wybrali książkę Wandy Chotomskiej ,,Pięciopsiaczki” .   W pierwszej piątce typowanych książek znalazły się następujące tytuły: ,,Wojna na Pięknym Brzegu” Andrzeja Grabowskiego, ,,Rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej, seria ,,Koszmarny Karolek”  Francesci Simon, seria książek Holly Webb, ,,120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego.

W klasach IV –VI zwyciężyła książka  ,,Koszmarny Karolek”  Francesci Simon. Na kolejnych miejscach uplasowały się następujące pozycje: ,,Gwiazd naszych wina” Johna Greena, ,,Opowieści z Narnii” Clifa Staplesa Lewisa, ,,Hobbit” Johna Tolkiena, ,,Zostań jeśli kochasz” Gayla Formana oraz ,,Harry Potter” Joanny  Rowling.

Uczniowie gimnazjum zadecydowali, aby do biblioteki zakupiono następujące książki: ,,Zostań, jeśli kochasz”  Gayla Formana, ,,Niebo istnieje naprawdę”  Todda Burpo, Vincenta Lynna , ,,Gwiazd naszych wina” Johna Greena, ,,Złodziejka książek” Markusa Zusaka, ,,Władca Pierscieni”  Johna Tolkiena, ,,Rywalki” Kiery Cass.

Więcej informacji o Waszych wyborach znajdziecie w bibliotece szkolnej.

Dzięki przeprowadzonej akcji poznaliśmy Wasze zainteresowania czytelnicze, co ułatwi naszej bibliotece zakup nowości i z pewnością wpłynie na wzrost czytelnictwa.

Dziękujemy za udział w głosowaniu

 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej ,,W krainie baśni i bajek”

12.02.2015 r.

Pierwsza wizyta uczniów klas pierwszych w bibliotece szkolnej była wyjątkowo uroczysta, bowiem połączona została z uroczystym pasowaniem na czytelnika. Specjalnie na tę okazję uczennice z klasy IIbg należące do aktywu bibliotecznego przygotowały przedstawienie, podczas którego przekazały wiedzę o zasadach poszanowania wypożyczanych książek oraz zachowania się w bibliotece i czytelni. W świat bajek i baśni wprowadziły małych czytelników inscenizacją pt. ,,Korowód bajek”, w trakcie której zadaniem uczniów było odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzą występujące postaci. Do wkroczenia w świat poezji zachęcały przedstawieniem ,,Kaczka dziwaczka”. Na zakończenie zaśpiewały piosenkę ,,Dziś w bibliotece wielka zabawa, bo pierwszak książkę, pierwszą książkę dostał…”. Zasadnicza część uroczystości, czyli złożenie przyrzeczenia, połączona była z wręczeniem pierwszoklasistom pamiątkowych dyplomów pasowania na czytelnika oraz zakładek. Następnie każdy uczeń, po krótkim instruktażu wypożyczania książek, miał możliwość wybrania z naszej skarbnicy wiedzy tej pozycji, która go najbardziej  zaciekawiła.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od kilkunastu lat w październiku obchodzimy święto bibliotek szkolnych. Hasłem tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych są słowa Umberto Eco ,,Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.

Z tej okazji nasza biblioteka ozdobiona została plakatami poglądowymi o roli biblioteki w procesie zdobywania wiedzy, promującymi czytelnictwo i zachęcającymi do korzystania z biblioteki. Czynnie w obchody tego ,,najdłuższego szkolnego święta” zaangażowały się uczennice z aktywu bibliotecznego. I tak w klasie szóstej i w klasach piątych zaproponowałyśmy zabawę, w której uczniowie odpowiadali na pytania w psychoteście:  ,,Powiedz mi jakie książki masz w domu, a powiem ci kim jesteś”. Uczennice klasy IIb gimnazjum zawitały przez kilka kolejnych październikowych dni w gościnne progi klas drugich i trzecich, aby zaprosić uczniów do ,,Maratonu czytania – Biblioteka czyta dzieciom”. Pierwszego dnia gościłyśmy uczniów w tajemniczym świecie baśni, drugiego dnia powitałyśmy ich w krainie poezji i uczuć. Trzeci dzień poświęcony był zwierzętom, które są bohaterami książek, a ostatniego dnia wspólnie szukaliśmy w książkach odpowiedzi na pytanie – „Ciekawe, dlaczego?”. Czytanie przez starsze koleżanki fragmentów książek najmłodszym czytelnikom było niewątpliwie atrakcyjną formą zaciekawienia ich literaturą oraz zachęcenia do częstszych odwiedzin w bibliotece szkolnej. Ostatni dzień października ogłoszono świętem naszej szkolnej biblioteki. Na czytelników w odświętnie udekorowanej wypożyczalni czekały liczne rozrywki umysłowe, po rozwiązaniu których każdy uczeń otrzymał słodki upominek. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

 

 

ROK SZKOLNY 2013/14

 

JAK ŚWIĘTOWALIŚMY ROK TUWIMA W NASZEJ SZKOLE

 

W związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima Biblioteka szkolna i RSU  podjęły następujące inicjatywy, które miały na celu rozpropagowanie twórczości właśnie tego poety:

 • wykonano plakaty informujące i promujące obchody Roku Tuwima w naszej szkole, przybliżające biografię i twórczość tegoż poety. W związku z konkursem recytatorskim i apelem podsumowującym obchody, pani Dorota Mielecka przygotowała niezwykłą dekorację, która ozdobiła holl II piętra;
 • ,,Magiczne wiersze Juliana Tuwima” – pod takim hasłem prezentowaliśmy wystawę dzieł Juliana Tuwima w bibliotece szkolnej. Na pytanie: ,,Kim był Julian Tuwim?” większość z uczniów z pewnością odpowie, po zapoznaniu się lub po przeczytaniu po raz kolejny ,,Lokomotywy”, ,,Pana Hilarego” czy ,,Słonia Trąbalskiego”, że był to autor wielu wesołych, żartobliwych, pełnych humoru wierszy i co ważne, utworów,  które mają ukryty morał lub przesłanie;
 • uczennice  aktywu bibliotecznego wzięły udział w warsztatach  ,,wierszotworzenia”. Efektem ich zabawy słowem były nowe,  śmieszne i zaskakujące przeróbki wierszy Juliana Tuwima;
 • członkowie RSU i Koła przyjaciół biblioteki uczestniczyli w akcji czytelniczej ,,Czytamy Tuwima”, deklamując mniej znane wiersze w trakcie odbywających się konkursów;    
 • klasy II zostały zaproszone do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym ,,Julian Tuwim – czarodziej słów”. Już najmłodsi czytelnicy udowodnili, że doskonale znają rymowane opowiastki poety o różnych postaciach, przedmiotach, zwierzętach; 
 • klasy III brały udział  w konkursie plastycznym pt. ,,Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima”. Ciekawe, śmieszne przygody opisane w wierszach pobudziły wyobraźnię trzecioklasistów, którzy ukazali nam własną, plastyczną interpretacje ,,Lokomotywy”, ,,Ptasiego radia”, ,,Spóźnionego słowika”;  
 • klasy IV deklamowały poezję Juliana Tuwima w konkursie recytatorskim ,,Julian Tuwim – poeta dziecięcej radości”. Uczestnicy konkursu przekonali nas, że Julian Tuwim był czarodziejem słów i poetą dziecięcej radości oraz, że jego teksty, pomimo upływu lat,  nie tracą niczego ze swej aktualności, zyskują jedynie nowy urok i wdzięk, jakie nadają im uczniowskie interpretacje;
 • klasy V zmagały się z dyktandem oraz ćwiczeniami ortograficznymi w konkursie ortograficznym ,,Ortograficzne wędrówki z Tuwimem”;
 • miłym akcentem był apel podsumowujący obchody Roku Tuwima, podczas którego pan dyrektor Mirosław Pękala wręczył wszystkim laureatom konkursów nagrody książkowe, a wyróżnionym  uczniom dyplomy.

Jesteśmy przekonani, że przedsięwzięcia, które zaproponowaliśmy w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima w naszej szkole, pomagają rozwijać zainteresowania i zamiłowania czytelnicze, pobudzają twórczą aktywność uczniów, a ponadto uczą rywalizacji w miłej atmosferze.  

 

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmiało „Biblioteki szkolne – bramy do życia”.  Nasza biblioteka  przygotowała z tej okazji kilka atrakcji.
W czytelni rozwieszono plakaty z informacjami o święcie biblioteki, krótkimi wierszykami reklamującymi bibliotekę i cytatami o książkach i czytaniu. Ponieważ rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima, większość przedsięwzięć była związana właśnie z twórczością tego autora, tak lubianego przez dzieci. Ogłoszono liczne konkursy plastyczne i literackie. Na korytarzu i w bibliotece szkolnej zawieszono gazetki promujące postać Juliana Tuwima, a w bibliotece zorganizowano wystawę książek autora  Lokomotywy, Rzepki, Zosi Samosi, Okularów czy Słonia Trąbalskiego.

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

Tradycyjnie już 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. To wyjątkowe święto najbardziej ucieszyło najmłodszych, tego dnia bowiem mieli oni okazję przynieść do szkoły swoje ukochane pluszaki. Tak więc misie przedszkolaków opuściły swoje zaciszne pokoiki i przybyły wraz z dziećmi do szkoły. W salach zrobiło się kolorowo i "misiowo". Podczas „misiowego” spotkania, w odświętnie udekorowanej z tej okazji sali, dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Szczególną atrakcją dla najmłodszych członków społeczności uczniowskiej było obejrzenie inscenizacji ,,Urodziny Kubusia Puchatka” oraz wysłuchanie wierszy o pluszowych przytulankach w wykonaniu dziewczynek z Koła przyjaciół biblioteki. Ta niecodzienna uroczystość była również okazją do świetnej zabawy przedszkolaków z postaciami występującymi w inscenizacji: Kubusiem Puchatkiem, Prosiaczkiem, Kangurzycą, Kłapouchym, Tygryskiem. Przedstawienie przeplatane było bowiem gimnastyką, zabawami ruchowymi i piosenkami o misiach, które prowadziła nauczycielka przedszkola - pani Agnieszka Kaleta. Podczas wspólnej zabawy przy piosenkach, dzieci musiały wykazać się zręcznością, pomysłowością i szybkością. W trakcie obchodów Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki zaproszone zostały także na projekcję filmu o misiach. Ten dzień był nie tylko okazją do świetnej zabawy, służył również promocji czytelnictwa. Dzieci przypomniały sobie postacie ważnych i znanych misiów, bohaterów książek i filmów, a także rozpoznawały portrety Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Gumisiów, misia Paddingtona i misia Yogi.

Następnego dnia okazję do spotkania z bohaterami Kubusia Puchatka mieli uczniowie klas I i II, którzy również przynieśli do szkoły swoje ukochane misie. Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw, na lekcjach oraz w trakcie przedstawienia. Na zakończenie uroczystości dzieci wysłuchały opowiadania o życiu i zwyczajach niedźwiadków, a następnie odpowiadały na zadawane pytania i zagadki.

Uroczystość przygotowały i prowadziły: Agnieszka Kaleta i Bogusława Szczurek.

ROK SZKOLNY 2012/13

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA – ROK SZKOLNY 2012/2013

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez nauczyciela bibliotekarza, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Tegoroczna impreza odbyła się 7 marca 2013 roku w holu II piętra. Odświętnie ubrani najmłodsi wychowankowie naszej szkoły najpierw wysłuchali krótkiej pogadanki o bibliotece szkolnej, następnie  zapoznali się z właściwymi zasadami traktowania  książek oraz wysłuchali próśb książki, a na koniec obejrzeli przestawienie w wykonaniu uczennic z klasy VIa należących do aktywu bibliotecznego. Miłym akcentem imprezy bibliotecznej było odgadywanie zagadek na temat bohaterów bajek i baśni. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było niewątpliwie złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i pierwsze samodzielne wypożyczenie przez nich książek. Było to pierwsze tak uroczyste spotkanie z najmłodszym czytelnikiem w naszej bibliotece szkolnej. Mamy nadzieję, że dzieci będą  chętnie tu przychodzić  i zasilą grono nowych, wiernych przyjaciół książek. Zdjęcia w albumie - tutaj.

 

PAŹDZIERNIK 2012 -
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez
INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP - IASL
. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w  życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim było hasło: "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości"
Nasza biblioteka również włączyła się do organizacji MMBS. W tym roku przygotowaliśmy szereg ciekawych przedsięwzięć, które trwały przez cały miesiąc październik.

W ramach obchodów święta biblioteka została udekorowana plakatami i afiszami, przeprowadzono konkurs ,,Kogo przedstawia ten portet?”, zorganizowano (w każdy wtorek miesiąca) akcję głośnego czytania baśni w bibliotece szkolnej oraz  zabawy i   gry czytelnicze zakończone wręczeniem nagród. Biblioteka pamiętała o przedszkolakach - dla naszych najmłodszych czytelników uczennice z Koła miłośników biblioteki przygotowały przedstawienia pt. ,,Czerwony Kapturek” i ,,Czerwona kurka” oraz paradę postaci bajkowych.

 

Rok szkolny 2011/12

 

                                                                                                                                                                         

ŚWIATOWY  DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA


 W naszej szkole tradycyjnie od kilku lat obchodzimy Święto Pluszowego Misia, trudno sobie bowiem wyobrazić dzisiejszy świat bez tej zabawki. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Miękki, puchaty i taki z łatką 25 listopada obchodzi swoje święto. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!".  W tym dniu bibliotekarka Bogusława Szczurek  prowadziła "misiowe"  zajęcia w bibliotece szkolnej w grupie drugoklasistów. Dzieci dowiedziały się na pamiątkę jakiego wydarzenia zostało ustanowione to święto, słuchały czytanych przez bibliotekarkę fragmentów książek o niedźwiadkach, obejrzały  gazetkę biblioteczną i wystawkę  książek o misiach. Celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów - bohaterów literackich oraz przede wszystkim zachęcenie dzieci do wypożyczenia i przeczytania książek. Dużo radości sprawił dzieciom udział w  konkursie, w którym mogły wylosować atrakcyjne misiowe gadżety.

 

Rok szkolny 2010/11

 

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

2 marca 2011r. był bardzo ważnym dniem dla wszystkich pierwszoklasistów - zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Otworzyła się przed nimi wielka i fascynująca kraina - zaczarowany świat bajek i baśni, ciekawych i wzruszających opowieści. Głównym celem tej uroczystości czytelniczej było zachęcenie najmłodszych do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.Spotkanie rozpoczęło się inscenizacją przygotowaną przez uczniów należących do Koła miłośników książki.Występujący wprowadzili pierwszaków w świat bajek i baśni, uczyli poszanowania książek i innych dokumentów bibliotecznych.Po przedstawieniu nadszedł czas na konkursy i zagadki dla pierwszaków. Punktem kulminacyjnym spotkania było uroczyste „Przyrzeczenie czytelnika”. Na pamiątkę spotkania każdy uczeń otrzymał zakładkę oraz list do rodziców z prośbą  o zachęcenie dzieci do czytania, zwrócenie uwagi na poszanowanie książek i terminowe zwracanie wypożyczonych pozycji.

Drodzy Rodzice!

       Wasze dziecko po raz pierwszy odwiedza bibliotekę szkolną. Mam nadzieję, że razem z tą wizytą rozpocznie się nowy etap jego życia pełen książkowych przyjaciół, kolorowych przygód. Celem dzisiejszej uroczystości ,,Pasowania na czytelnika” jest rozbudzenie w dzieciach chęci czytania, wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych i  szacunku do książek. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcenie swoich pociech  do czytania, zwrócenie uwagi na poszanowanie książek i terminowe zwracanie wypożyczonych pozycji, ponieważ czekają na nie kolejni czytelnicy. Zachęcam także do włączenia się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, która rozpoczęła się w 2001 r. i trwa nadal. Jej celem jest rozbudzenie  u dzieci zamiłowania do czytania i wyrobienie nawyku czytania na całe życie. Eksperci mówią, że najważniejszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice dla dziecka, obok okazywania miłości, jest codzienne głośne czytanie. Wystarczy poświęcić 20 minut codziennie na wspólne czytanie, aby rozbudzić w Waszych pociechach zapał do książek i trwałą potrzebę czytania. Głośne czytanie  rozwija bowiem język i słownictwo, uczy myślenia, daje wiarę, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie, doskonali umiejętność mówienia, rozwija wyobraźnię i pamięć, dziecko nie ma przyszłości problemów z ortografią, czy poprawnym budowaniem zdań. Dzisiejsze standardy wymagań oparte są przede wszystkim na rozumieniu treści,  czytanie jest więc drogą do lepszego wykształcenia i lepszego życia. Głośne czytanie zapobiega uzależnieniom od telewizji czy komputera, dzięki czemu dziecko jest mniej agresywne, może przenieść się w krainę marzeń i fantazji co pozwala się   wyciszyć  i uspokoić. Myślę, że wspólne czytanie z dziećmi sprawi Państwu wiele przyjemności.

Bogusława Szczurek

bibliotekarz szkolny

Mam nadzieję, że nowi czytelnicy będą często odwiedzać bibliotekę i z zapałem sięgać po książki...

 

      25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i dorosłych, niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - Pluszowy Miś. Miś to jedna z najpopularniejszych zabawek dziecięcych świata, której obecność dodaje otuchy, pociesza, tworzy atmosferę ciepła i bezpieczeństwa, łagodzi lęk przed samotnością. Miś jest najlepszym przyjacielem, nawet niektórzy dorośli mają sentyment do swojego pluszaka.

         W 2002 roku, w setną rocznicę powstania zabawki – misia, w karty kalendarza wpisał się Dzień Pluszowego Misia. Historia pluszaka wiąże się z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Teodorem Roosveltem. Podczas polowania uwolnił on niedźwiadka, którego ofiarował mu jeden z towarzyszy. Scena ta została uwieczniona na rysunku przez Clifforda Berrymana i zainspirowała sklepikarza Morrisa Mitchoma do produkcji pluszowych niedźwiadków. Pomysł ten okazał się sukcesem, albowiem pluszaki towarzyszą nam do dziś...

      Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na cześć pierwszego na świecie pluszowego misia, który w 2002 roku obchodził swoje setne urodziny.

      Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece naszej szkoły odbyła się impreza dla klas I-II i przedszkolaków, której towarzyszyła wystawa misiów i książek "Miś w literaturze". Tego dnia biblioteka zamieniła się w "misiolandię". Dzieci bardzo chętnie i bardzo licznie odwiedzały bibliotekę z pewnością dlatego, że było bardzo ciekawie i różnorodnie.

W czasie imprezy czytelniczej ,,Z wizytą w Stumilowym lesie” uczniowie dowiedzieli się m.in. jaka jest historia powstania Światowego Dnia Pluszowego Misia.  Bohaterem spotkania z najmłodszymi uczniami i przedszkolakami naszej szkoły był tym razem Kubuś Puchatek, toteż uczestnicy wysłuchali jednej z jego przygód przeczytanej przez bibliotekarkę oraz nauczyli się rymowanek i piosenek. Następnie obejrzały przedstawienie kukiełkowe w wykonaniu uczniów klas IV –VI.

Dzieci brały aktywnie udział w konkursach. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe. Oprócz tego wysłuchały piosenek i obejrzały film o misiach. Miały też okazję, aby zapoznać się z książkami, których bohaterem był miś.

W tym niezwykłym dniu uczniowie uśmiechnięci i zadowoleni opuszczali przedstawienie. Być może sprawiły to zabawy integracyjne, do których zachęcały organizatorki imprezy p. Agata Bień i p. Bogusława Szczurek oraz mali aktorzy i poczęstunek, którym uraczony został każdy przedszkolak.

Mamy nadzieję, że nie tylko misiowe piosenki, ale także interesujące opowieści związane z tym świętem na długo pozostaną w pamięci naszych czytelników.
 PS.Zdjęcia w Albumie.

 

ROK SZKOLNY 2009/2010

 

Ogłoszona w grudniu przez bibliotekę akcja „Podaruj swojej bibliotece książkę na gwiazdkę”  spotkała się z szerokim odzewem wśród uczniów. Nasi czytelnicy sprezentowali szereg cennych woluminów, które wzbogaciły księgozbiór biblioteki.

Zebrano aż 97 książek. Wartość przekazanych darów to 422, 00 zł.

 

Biblioteka składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do akcji, a są to:

 

Klasa IIa

Gatlik Maciek

Kostecki Paweł   

Małota Emilia

 

Klasa  IIb

Blak Weronika

Profic Gabriela

Pyrtek Małgorzata

Żmija Grzegorz

 

Klasa IIIa

 

Bizoń Piotr

Chrobak Mikołaj

Józefczyk Paweł

Kania Angelika

Kania Sławomir

Piegza Natalia

Powroźnik Zuzanna

Przała Kamil

Stopa Szymon

Szuba Gabriela

Zajda Dominika

 

 

Klasa IIIb

                                      

Kiebzak Adrian

Profic Filip

 

Klasa IVa

 

Blak Oliwia

Piegza Patrycja

 

Klasa IVb

 

Łapczyński Maciej

 

Klasa Vb

 

Kozieł Edyta

 

Klasa VI b

 

Kozieł Paulina

Mirocha Sylwia

 

 


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„Pierwszaki w bibliotece szkolnej wśród dziwów i książek…”

Dnia 16 grudnia 2009 r. w bibliotece szkolnej miała miejsce  uroczystość  pasowania na czytelnika uczniów klasy  I. Głównym celem tej imprezy czytelniczej była promocja biblioteki szkolnej i zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania  z jej zbiorów.

  Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, zintegrowało zbiorowość szkolną, dzieciom sprawiło wielką radość i pozwoliło im na chwilę przenieść się w zaczarowany świat bajek i baśni.

W bajeczny nastrój dziecięcej wyobraźni wprowadziło ,,pierwszaków” przedstawienie w wykonaniu aktywu czytelniczego. Zaprezentowano inscenizację tematycznie związaną z postaciami z baśni pt. ,,Parada postaci bajkowych oraz przeprowadzono konkurs ,,Wiem, z jakiej to baśni”.

W drugiej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie obiecując, że polubią czytanie i będą szanować książki. Na zakończenie uroczystości uczniowie wypożyczali książki.

Było to pierwsze spotkanie najmłodszych czytelników z biblioteką. Miejmy nadzieję, że uczniowie chętnie będą tu przychodzić, wypożyczać i czytać książki oraz brać udział w kolejnych uroczystościach i konkursach. Zdjęcia w zakładce Oddziały – kl. I.

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
  Rudnik, ul. Szkolna 55
  32-440 Sułkowice
 • 012 2732018
  fax:012 2732018
  telefony wewnętrzne:
  sekretariat 20
  pedagog 24
  kuchnia 25

Galeria zdjęć