• Święta Bożego Narodzenia 2020/2021

     •                                                                

      Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. W dobie pandemii będziemy przeżywać je w nieco inny sposób. Niestety nie będziemy mogli spotkać się z całą społecznością szkolną: uczniami, nauczycielami, pracownikami szkoły. Nie będziemy mogli osobiście złożyć sobie nawzajem życzeń świątecznych, obdarować się uśmiechem. Możemy jednak przenieść swoje myśli i serca w miejsca i do osób którym chcemy złożyć najpiękniejsze życzenia.

      Przeniesiemy się zatem w czas świąt…

      Boże Narodzenie i świąteczne tradycje – choinka.

      Istnieje wiele tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jedną                                             z najprzyjemniejszych dla nas i dla dzieci jest na pewno ubieranie choinki. Dziś nie wyobrażamy sobie świąt bez pięknie przystrojonej choinki. Jest to jedna z najmłodszych tradycji wigilijnych.  Na samym początku do przyozdobienia choinek używano owoców, orzechów czy słodyczy. Obecnie ozdoby choinkowe są coraz bardziej wymyślne. W niektórych domach choinkę ubiera się w wigilię. Wspólnie można przygotować własnoręcznie oryginalne ozdoby i łańcuchy na choinkę. Można również wykorzystać przedmioty takie jak: spinacze do papieru, kartony, tektura, styropian, plastelina i modelina. Wspólnie można także wypiekać         i ozdabiać pierniczki, które posłużą jako ozdoby.

      Potrawy wigilijne, sianko pod obrusem.

      Tradycyjne 12 potraw wigilijnych nawiązuje do 12 apostołów. W niektórych regionach kraju oznaczają natomiast 12 miesięcy w roku. Przy ich przygotowywaniu warto poprosić o pomoc najmłodszych i opowiedzieć o ich symbolice. Według tradycji na stole powinny znaleźć się dary ziemi: z pola, lasu, sadu i wody. Dlatego na Wigilię podaje się zupę grzybową, barszcz czerwony, karpia, kompot z suszonych owoców, ciasto z makiem. Warto jednak pamiętać, że wigilijne dania różnią się w zależności od regionu. W Wielkopolsce i na Śląsku podaje się zupę rybną, a w Małopolsce i we wschodniej Polsce barszcz albo grzybową. Na  Śląsku popularna jest także siemieniucha, czyli zupa z siemienia lnianego.

      Polską tradycją jest ułożenie sianka pod obrusem. Jest to nawiązanie do żłóbka, w którym na świat przyszedł Jezus, a także symbol prostoty i skromności. Sianko pod stołem ma również zapewnić domownikom pomyślność w nadchodzących roku.

      Opłatek i kolacja wigilijna.

      Według tradycji zasiadamy do kolacji wigilijnej, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Jest to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która pomogła Trzem Królom odnaleźć miejsce narodzin Jezusa. Na początku dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia, co jest bardzo ważnym elementem wigilijnej kolacji. Warto także kultywować tradycje śpiewania kolęd oraz pozostawienia pustego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa.

      Pragniemy życzyć pięknych i niezapomnianych chwil w gronie rodziny. Niech przyniosą one radość i wzruszenie oraz wzajemną życzliwość i optymizm w nadchodzącym Nowym Roku.

       

     • Wesołych Świąt! Szczęśliwego Nowego Roku 2021!

     • Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia
      spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,
      samych szczęśliwych dni w nadchodzącym 2021 roku
      życzy wszystkim zaangażowanym w pracę
      Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku,

      a w szczególności:

      Burmistrzowi Gminy Sułkowice Panu Arturowi Grabczykowi,
      Wiceburmistrzowi, Radnym Rady Miejskiej Sułkowic,
      Sołtysowi Wsi Rudnik,
      Dyrektorom / Kierownikom Placówek i Jednostek Organizacyjnych,
      Pracownikom Referatu Oświaty,
      Radzie Rodziców,
      Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom Obsługi i Administracji,
      Uczniom i Sympatykom ZPO.

        Dyrekcja ZPO w Rudniku
      Konrad Gomulak
      Agnieszka Szlachetka 

     • Przedszkole - oddział III i V

     • Infmorumujemy, iż oddział III Przedszkola Samorządowego w Rudniku będzie realizował naukę zdalną od dnia 21.12.2020 do dnia 24.12.2020. Oddział V będzie realizował naukę zdalną tylko w dniu 21.12.2020. Wszystkie dzieci z ww. oddziałów pozostają na kwarantannie. Niezbędne dane teleadresowe zawierające: imię i nazwisko, adres zamieszkania, pesel, telefon do rodzica/prawnego opiekuna, zostały przekazane do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach. Pracownik stacji będzie kontaktował się rodzicami dzieci przedszkolnych         w celu przekazania dalszych informacji.

     • Zebranie Rady Rodziców - 17 grudnia 2020 r.

     • Uprzejmie informujemy, iż zebranie Rady Rodziców Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku odbędzie się w dniu 17 grudnia 2020 r. (czwartek) o godzinie 18:00 on-line. Spotkanie będzie prowadzone w formie zdalnej z użyciem narzędzia ZOOM.

     • "Bliznę po odejściu dobra pamięć leczy" Zbigniew Herbert

     •  

      Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci

       

      śp. Józefy Łokcik

       

      Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Rudniku w latach 1992 - 1999.

       

      Z wielkim oddaniem poświęcała się sprawom dzieci i młodzieży, pozostawiła po sobie wspomnienie osoby życzliwej i wrażliwej na problemy innych ludzi.

       

      Z rodziną oraz bliskimi zmarłej łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

     • BIBLIOTEKA SZKOLNA - AKTUALIZACJA

     • BIBLIOTEKA SZKOLNA- AKTUALIZACJA

                                                       Drodzy uczniowie,  Szanowni rodzice!

      • Zapewnia się uczniom możliwość korzystania z biblioteki szkolnej w następujących godzinach:

      - poniedziałek 7:30 – 14:30

      - wtorek 7:30 – 13:30

      - środa 7:30 – 14:30

      - czwartek 7:30 – 14:30

      - piątek 7:30 – 13:30

      wypożyczenia przez nauczyciela bibliotekarza – korytarz przed biblioteką szkolną budynku B (dawnego gimnazjum, I piętro) – z zachowaniem reżimu sanitarnego.

       

      • Ponadto można zamówić książki poprzez adres mailowy: bibliotekazporudnik@op.pl i odebrać je w przedsionku wejścia głównego do szkoły w godzinach popołudniowych:

      - poniedziałek 14:30 – 17:00

      - wtorek 13:30 – 17:00

      - środa 14:30 – 17:00

      - czwartek 14:30 – 17:00

      - piątek 13:30 – 17:00

      Książki będą opisane nazwiskiem i imieniem ucznia oraz klasą.

       

      • Możliwy jest także zwrot wypożyczonych książek; książki należy włożyć do reklamówki, opisać nazwiskiem i imieniem ucznia oraz klasą.

      Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa - dezynfekcja rąk, zakrywanie ust i nosa maseczką, zachowanie dystansu.