Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodkiem „KARTA” uruchomił program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945”. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin strony internetowej https://straty.pl/ i zapoznania się ze szczegółami programu.
Wiosna w przysłowiach i na wesoło!
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był wyjątkowo radosny i pełen niespodzianek! Nie tylko przywitaliśmy cieplejsze dni z szerokim uśmiechem, ale również sprawdziliśmy swoją znajomość polskich przysłów w konkursie "Wiosna w przysłowiach" organizowanym przez Samorząd Uczniowski. Drużyny reprezentujące klasy 4-6 zmierzyły się z zadaniami, które wymagały sprytu, kreatywności i oczywiście dobrej pamięci! Po emocjonujących zmaganiach najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a wszyscy uczestnicy gromkie brawa za wspaniałą rywalizację. Wyniki konkursu prezentują się następująco: I miejsce – klasa 5a, II miejsce – klasa 6a , III miejsce – klasa 5b.
Ale to nie koniec wiosennych atrakcji! Tego dnia w naszej szkole zamiast tradycyjnych plecaków uczniowie przynieśli... cóż, praktycznie wszystko, co dało się unieść! Były więc walizki na kółkach, kosze piknikowe, pudełka po butach, a nawet dziecięce wózki, ponton, domek dla lalek, opony i wielkie pluszowe maskotki służące za bagaż! Kreatywność naszych uczniów jak zwykle nie miała granic – a nauczyciele nie kryli uśmiechów na widok tych nietypowych „plecaków”.
PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 1-3 kwietnia 2025
W dniach 1,2,3 kwietnia 2025 r. odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty (język polski, matematyka, język angielski). W czasie trwania egzaminu opiekę nad uczniami będą sprawować nauczyciele zgodnie z tygodniowym planem zajęć.
W trakcie pisania egzaminu uprawnieni zdający będą korzystać z przysługujących im form i warunków dostosowań przeprowadzania egzaminu (odrębne arkusze, komputer, wydłużony czas egzaminu, …).
Język polski – 1.04.2025 (wtorek) 1,2,3,4 lekcja
Matematyka – 2.04.2025 (środa) 1,2,3 lekcja
Język angielski – 3.04.2025 (czwartek) 1,2,3 lekcjaPozostałe lekcje odbywać się będą zgodnie z harmonogramem. W dniu egzaminu nauczyciele odbierają materiały egzaminacyjne od Dyrektora o godzinie 7:50.
Klasa 8a – sala 75.
Klasa 8b – sala 70.
Klasa 8a,8b zdający korzystający z komputera (JP i JA) – sala 77.Prawidłowy przebieg próbnego egzaminu uczniów zdających na komputerze będzie nadzorować: p. Rajmund Wilamowski (JP, JA – 1,3.04.2025).
Na czas przeprowadzania próbnego egzaminu, dzwonki międzylekcyjne w budynku B szkoły będą zawieszone. O zmianie organizacji wychowawcy klas oraz uczący nauczyciele informują uczniów z zachowaniem stosownego wyprzedzenia.
„Tuwim, Brzechwa - w kolorowym świecie klasyki"
Dnia 7 marca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Tuwim, Brzechwa - w kolorowym świecie klasyki". Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1 - 3 z terenu gminy Sułkowice. Na wstępie głos zabrał Pan dyrektor Konrad Gomulak, który gorąco i serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości.
W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 9 uczniów, którzy reprezentowali 3 szkoły z gminy Sułkowice. Dzieci recytowały wybrane przez siebie wiersze. Wysłuchano recytacji, m. in. wierszów: "Włos", "Kwoka", "Ptasie plotki" .
Jury było zachwycone sposobem interpretacji tych pięknych wierszy. Poziom prezentacji był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego też komisja nie miała łatwego zadania, dokonując wyboru najciekawszych i najładniejszych recytacji. Po trudnych obradach jury wyłoniło grupę zwycięzców.
I miejsce zdobyła Kamila Ulman ze Szkoły Podstawowej w Rudniku recytując wiersz Jana Brzechwy "Pali się"
II miejsce zdobył Sebastian Mirek ze Szkoły Podstawowej w Rudniku recytując wiersz Jana Brzechwy "Włos"
III miejsce zdobyła Magdalena Nędza ze Szkoły Podstawowej w Biertowicach recytując wiersz Jana Brzechwy "Jak rozmawiać trzeba z psem".
Nagrody wręczył Burmistrz Gminy Sułkowice Pan Artur Grabczyk oraz Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku Pan Konrad Gomulak.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom z jury oceniającym recytacje.
Za organizację konkursu odpowiedzialne były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej:
/K. Łatas, M. Sikora, A. Kurek, K. Grzywacz/
Konkurs recytatorski „Do Ojczyzny płynę ….”
„Do Ojczyzny płynę ….” – pod takim hasłem 18 marca odbył się w naszej szkole konkurs recytacji poezji Antoniego Słonimskiego – poety, felietonisty, dramatopisarza i działacza społecznego. To już piąta edycja recytatorskich zmagań uczniów z klas 4 – 8. Do tegorocznego konkursu przystąpiło 15 uczniów.
W słowie wstępnym jedna z organizatorek przypomniała postać poety – skamandryta, zwróciła uwagę na uniwersalizm tematyki jego twórczości a także podkreśliła, że wybór Słonimskiego podyktowany był chęcią uczczenia 130. rocznicy urodziny tego poety.
Uczestnicy zaprezentowali szeroki wybór utworów, które wyróżniały się nie tylko pięknym językiem, ale i głęboką refleksją nad człowiekiem i światem, a ponadto wpisywały się w szeroką tematykę wierszy patriotycznych.
Jury, które oceniało występy, zwróciło uwagę na poprawność recytacji, interpretację utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce
Kacper Ulman kl. 6c
II miejsce ex aequo
Oliwia Kasprzyk kl. 7a
Kamila Nędza kl. 7a
III miejsce ex aequo
Oliwia Gielata kl. 6a
Magdalena Szubryt kl. 5a
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Wręczył je dyrektor szkoły, Konrad Gomulak, który podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, zaś organizatorkom: Małgorzacie Koźlak i Bogusławie Szczurek, złożył podziękowania za tworzenie warunków do rozwijania pasji i uzdolnień uczniów. Podkreślił także, że tego typu inicjatywy służą wspieraniu ucznia w jego rozwoju i mają ogromne znaczenie w kształceniu wrażliwości artystycznej młodych ludzi.
W oczekiwaniu na wyniki konkursu uczestnicy wysłuchali pięknej recytacji wiersza J. Brzechwy Włos w wykonaniu młodszego kolegi, ucznia kl. 1a Sebastiana Mirka, który zajął 2. miejsce w gminnym konkursie recytacji przeprowadzonym w naszej szkole kilka dni wcześniej.
Małgorzata Koźlak
Ogłoszenie - potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola
Informujemy, że lista kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do Przedszkola Samorządowego w Rudniku na rok szkolny 2025/2026 została powieszona w przedsionku głównego wejścia do placówki.
Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia proszeni są o złożenie w sekretariacie szkoły pisemnego oświadczenia – potwierdzenia woli zapisu w terminie 19 – 21 marca 2025 r.
Druk do pobrania poniżej lub w sekretariacie.
Dzień Kobiet w naszej szkole – superdziewczyny, korony i słodkości!
10 marca w naszej szkole zapanowała prawdziwa kobieca rewolucja – oczywiście w najlepszym, wesołym stylu! Poznaliśmy wyniki wyborów na Superdziewczynę szkoły, czyli taką, która życzliwością mogłaby obdarować pół miasta, jest tak miła, że nawet szkolny dzwonek się do niej uśmiecha i zawsze służy pomocą – czy to przy odrabianiu matmy, czy przy podnoszeniu upadłego długopisu. Wybór nie był łatwy, ale udało się wyłonić laureatki. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło Magdalenie Lubieckiej z klasy 8 a, natomiast drugie miejsce ex aequo zajęły Olga Piątek z klasy 4 a oraz Anna Płonka z klasy 4 b. Gratulujemy zwyciężczyniom oraz wszystkim pozostałym dziewczynom- każda z Was zasługuje na tytuł Superdziewczyny!
W głośnikach rozbrzmiała specjalna audycja , podczas której panowie z naszej szkoły dzielili się swoimi przemyśleniami o kobietach. Do tego dorzuciliśmy garść ciekawostek o płci pięknej– wiedzieliście, że wycieraczki samochodowe czy piec gazowy zostały wynalezione przez kobiety?
Tego dnia dziewczyny zamieniły się w prawdziwe królowe – każda, która założyła koronę (nawet tę zrobioną z papieru na plastyce), dostawała prezent: kupon na lekcyjną supermoc! Nieprzygotowanie? Proszę bardzo. Podpowiedź od nauczyciela? Jak z rękawa! Nie mogło zabraknąć również słodkiego akcentu- w postaci cukierków- dla naszych uczennic oraz słodkich babeczek – dla damskiej części personelu. To był nasz sposób, by powiedzieć „dziękujemy” za to, że trzymają tę szkolną machinę w ryzach – i to z klasą!
Dzień Kobiet w naszej szkole to był prawdziwy festiwal humoru, uśmiechów i dziewczęcej mocy. Jeśli ktoś myśli, że to tylko jeden dzień w roku, to się myli – u nas dziewczyny błyszczą codziennie, a chłopcy… cóż, wciąż uczą się, jak nosić koronę z godnością! ;)
/Opiekunki RSU/
„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – NIEZŁOMNI BOHATEROWIE”
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przez wiele lat pamięć o tych ludziach istniała jedynie w umysłach Polaków. Oficjalne źródła nie wspominały o żołnierzach wyklętych bądź przedstawiały ich jako bandytów. Nieznane były nawet miejsca pochówku ich ciał…
4 marca 2025 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Wybrani uczniowie klas: 7a, 6b i 6a wraz z opiekunkami paniami: Moniką Antosiewicz, Anną Chmurą oraz Gabrielą Polewką, przygotowali na tę okoliczność montaż słowno – muzyczny. Zaprezentowano niektóre sylwetki żołnierzy drugiej konspiracji poległych i pomordowanych m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, mjra Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Opowieść o żołnierzach walczących z władzą ludową, których nazywano „zaplutymi karłami reakcji”, wzbogacono o prezentację multimedialną. Szczególną uwagę poświęcono wyjątkowej bohaterce – 17- letniej Danucie Siedzikównej ps. „Inka”, sanitariuszce w oddziale Łupaszki, aresztowanej, torturowanej i skazanej na karę śmierci strzałem w tył głowy. Wypowiedziane przez nią ostatnie słowa to: „Niech żyje Polska…”.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać pięknych recytacji tkliwych, pełnych wzruszeń wierszy i pieśni patriotycznych, które wykonał chór szkolny pod czujnym okiem opiekuna pana Ireneusza Przały oraz m. in. „Balladay o Rotmistrzu Pileckim” Lecha Makowieckiego.
Zachowanie i postawa naszych uczniów, dowiodły, że akademia była dla nich wzruszającym przeżyciem artystycznym i lekcją historii, którą na długo zachowają w pamięci.
/Anna Chmura/
BAL KARNAWAŁOWY KLAS 1-3
W środę, 26 lutego, uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wzięli udział w niezapomnianym balu karnawałowym, który był pełen radości, tańca i fantastycznych przebrań! Dzieci przyszły do szkoły w kreatywnych kostiumach, zamieniając się w bohaterów z ulubionych bajek, filmów i książek. Wśród licznych przebrań można było spotkać wróżki, piratów, księżniczki, superbohaterów oraz wiele innych kolorowych postaci.
Bal rozpoczął się o godzinie 8.00, a atmosferę rozgrzały nie tylko wspaniałe kostiumy, ale także rytmiczne tańce i zabawy. Każdy mógł spróbować swoich sił w zabawach integracyjnych, które zapewniły mnóstwo radości. Po intensywnych tańcach uczestnicy posilili się smacznymi przekąskami, a na zakończenie balu czekała na nich niespodzianka – wspólne zdjęcie grupowe, które będzie wspaniałą pamiątką tego wyjątkowego dnia. Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę i już teraz czekamy na kolejny rok pełen takich magicznych chwil!
Ogłoszenie – rekrutacja do Szkoły Podstawowej w Rudniku
(dotyczy dzieci zamieszkałych POZA OBWODEM szkoły podstawowej)
Wnioski o przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2025/2026 można składać w sekretariacie placówki w dniach od 10 – 21 marca 2025 r. w godzinach 700 – 1500 . Przypominamy, że do wniosku powinna być dołączona klauzula informacyjna oraz komplet stosownych dokumentów/oświadczeń.
Wzory wniosku i oświadczeń do pobrania poniżej lub w sekretariacie.
wniosek_o_przyjecie_do_szkoly_spoza_obw..doc
Zarzadzenie_13_2025_rekrutacja.pdf
Zbiórka dla schroniska "Przytul sierściucha" w Myślenicach
Konkurs literacki pn.: „Oddech Ziemi”
Urząd Miejski w Sułkowicach, w ramach kampanii „Zobacz czym oddychasz! Zdrowe Powietrze = Zdrowe dzieci” realizowanej w ramach zawartego porozumienia ze Stowarzyszeniem Alarm Smogowy z siedzibą w Krakowie, serdecznie zachęca uczniów do wzięcia udziału w konkursie literackim pn.: „Oddech Ziemi”„Oddech Ziemi”. Konkurs adresowany jest do dzieci ze szkół podstawowych (klasy V – VIII) oraz młodzieży szkół średnich, mieszkających lub uczących się w Gminie Sułkowice.
Konkurs trwa od 15 lutego 2025 roku do 4 kwietnia 2025 roku. Szczegóły znajdują się w regulaminie konkursu zamieszczonym poniżej:
Konkurs Historyczny pt. Bolesław Chrobry – król, który zjednoczył Polskę
Urząd Miejski w Sułkowicach wraz z Gminną Biblioteką Publiczną organizują dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Sułkowice, Konkurs Historyczny pt. Bolesław Chrobry – król, który zjednoczył Polskę. Etap szkolny odbędzie się w dniu 26 marca 2025 r. Zapisów dotyczących wzięcia udziału w konkursie można dokonać u nauczycieli historii - p. Rajmund Wilamowski, p. Katarzyna Grzywacz.
Zalacznik_1_-_HARMONOGRAM_KONKURSU.docx
Zalacznik_2_-Bibliografia_konkurs_Historyczny.docx
Walentynkowy Wieczór Filmowy
W czwartek, 20 lutego, w naszej szkole odbył się wyjątkowy Walentynkowy Wieczór Filmowy, przeznaczony dla uczniów klas 4-8. Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników kina, którzy mieli okazję spędzić czas w przyjemnej atmosferze, delektując się smacznymi przekąskami i oglądając wybrane filmy.
Aby zapewnić sobie jeszcze większy komfort, młodzi widzowie mogli zabrać ze sobą koce i poduszki, tworząc własne, przytulne strefy relaksu podczas oglądania seansów.
Wieczór filmowy był doskonałą okazją do spędzenia czasu z przyjaciółmi, odpoczynku od szkolnych obowiązków i wspólnej zabawy. Wszyscy uczestnicy opuścili szkołę z uśmiechami na twarzach, już czekając na kolejne podobne wydarzenia.
/Opiekunki RSU/
Archiwum Aktualności