• KONKURS GMINNY „FESTIWAL BAJKOWEJ PIOSENKI”
     • KONKURS GMINNY „FESTIWAL BAJKOWEJ PIOSENKI”

     • W dniu 14 czerwca 2022 roku w Przedszkolu Samorządowym w Rudniku nastąpiło rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu „Festiwal bajkowej piosenki” adresowanego do dzieci przedszkolnych z terenu Gminy Sułkowice. Organizatorem konkursu było Przedszkole Samorządowe w Rudniku.

      Komisja konkursowa w składzie: mgr Ireneusz Przała , mgr Bogusława Szczurek, mgr Agnieszka Przała dokonała oceny  nadesłanych nagrań, biorąc pod uwagę   dobór repertuaru, interpretację utworów, ogólny wyraz artystyczny(kostiumy, choreografia), muzykalność i warunki głosowe wykonawców.

      Kategoria soliści:

      I miejsce: Iga Światłoń PS w Harbutowicach
      II miejsce: Kornelia Kosek PS w Harbutowicach 

      Kategoria zespół:

      I miejsce: Grupa „Kotki” PS w Rudniku
      II miejsce: Grupa „Motylki” , PS  nr 2 w Sułkowicach
      III miejsce: Grupa „Muchomorki”, PS nr2 w Sułkowicach

      Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Nagrody zostaną dostarczone do przedszkoli do dnia 21 czerwca 2022.

    • Zielona szkoła 2022
     • Zielona szkoła 2022

     • Osiem czerwcowych dni (3 – 10.06.22) uczniowie kl. 7a, 7b, 8a, łącznie 64 uczniów, spędzili na zielonej szkole w nadmorskiej miejscowości Sztutowo, położonej w przepięknej, przepełnionej tchnieniem historii krainie, czyli na Żuławach Wiślanych. Wspólnie spędzony czas wypełniony był zabawą, rozrywką, wypoczynkiem i nauką. Wszystkim towarzyszyły wyśmienite nastroje, w czym pomagała słoneczna pogoda.

      Program zielonej szkoły był niezwykle bogaty, zawierał treści wielu przedmiotów szkolnych. Przede wszystkim historia; od starożytności, przez średniowiecze i II wojnę światową, aż po czasy współczesne. Wiele było okazji do powtarzania, utrwalania, a także poznawania nowych wiadomości z biologii. Bogactwo podwodnego świata zwierzęcego ukazane w gdyńskim oceanarium czy niezwykłe gatunki ptactwa i roślin, podziwiane przez  nas w rezerwacie przyrody przy ujściu Wisły do morza, to tylko przykłady takich zagadnień. Z kolei  widok wielkiego silnika żaglowca „Dar Pomorza” albo mosty zwodzone (Czterech Pancernych, czy na Kanale na Mierzei Wiślanej) pozwoliły przypomnieć omawiane w szkole na technice wiadomości. Po koncercie organowym wysłuchanym w katedrze w Oliwie rozgorzała wśród uczniów zażarta dyskusja, czy usłyszeliśmy „Wiosnę” Vivaldiego czy może „Poranek” Griega. Dopiero uczennice szkoły muzycznej definitywnie rozwiązały spór, wskazując różnice między tymi utworami. To była doskonała lekcja muzyki. Wokół nas pełno było witraży, ornamentów, kolumn, łuków, obrazów, rzeźb , pomników. Dzięki przewodnikom oprowadzającym nas po muzeach i gdańskiej Starówce były te eksponaty żywą  ilustracją treści omawianych na   plastyce w szkole.  No i wreszcie krok w krok „chodziły” za nami legendy, jak np. ta o bursztynie, pozwalająca utrwalić wyznaczniki tego gatunku literackiego. Można by wymienić szereg innych przedmiotów szkolnych (geografia, chemia, fizyka, astronomia), których treści wpisane były w program naszej wycieczki. Skuteczność takiego sposobu nauczania mogliśmy ocenić podczas krótkiego podsumowania już w autokarze w drodze powrotnej  - uczniowie znali odpowiedzi na wszystkie zadane im pytania.

      Podczas tych ośmiu dni uczniowie brali udział w czterech wyjazdowych wycieczkach.

      Celem pierwszej z nich było zwiedzenie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Poznaliśmy historię tego obiektu, podziwialiśmy potężne mury, majestatyczne wieże, zachowane średniowieczne detale architektoniczne, a nawet imponujący, jak na tamte czasy, system centralnego ogrzewania. Oglądaliśmy niezwykłe wystawy  bursztynu i zbroi.

      Kolejna wycieczka odbyła się do Gdyni – najludniejszego miasta niewojewódzkiego w Polsce, które nie ma nawet 100 lat. Pytanie, czego w Gdyni brakuje, nie było dla uczniów trudne, wielu udzieliło poprawnej odpowiedzi: zabytków. Głównym punktem tego dnia było zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego.  To miejsce zachwyciło wszystkich: i tych zmęczonych, i tych niewyspanych, i tych mających odciski na stopach. Znajdujące się w akwariach egzotyczne gatunki ryb, płazów, gadów, np. wielkie, leniwe żółwie, węże morskie, rozgwiazdy, jeżowce, rekiny (także bałtyckie!) czy żywa rafa koralowa swoimi niezwykłymi kolorami i dziwacznymi kształtami wzbudzały salwy zachwytu.

      Dwie godziny spędziliśmy na „Darze Pomorza”, statku ufundowanym przez Pomorzan dla adeptów marynarki. Zwiedziliśmy kajuty oficerskie, salon komendanta, kuchnię, maszynownię, magazyn żagli, poznaliśmy także historię tego trójmasztowego żaglowca, będącego symbolem marzeń Polaków.

      Architektoniczną perełkę mogliśmy podziwiać w Sopocie – to Krzywy Domek. Budynek zadziwia swą zakrzywioną konstrukcją, kolorami fasad i przenosi w bajkową przestrzeń, której przedłużeniem jest sopockie molo, po którym spacerowaliśmy przy dźwiękach katarynki.

      Ten dzień zakończyliśmy ucztą melomana – wyjątkowym koncertem organowym w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku oraz ucztą ogrodnika, podziwiając okazy roślin w palmiarni i pięknych kwiatów w ogrodzie japońskim w Parku Oliwskim. 

      Następny dzień upłynął pod hasłem: „Nigdy więcej wojny”. Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, Muzeum II Wojny Światowej to miejsca będące kroniką wydarzeń historycznych, symbolem hołdu i pamięci poległym, a zarazem krzykiem: „Nie dla wojny!”. Najbardziej wymownym i przejmującym miejscem było  Muzeum  II Wojny Światowej. Nowoczesne, multimedialne rozwiązania zachęcały młodzież do zanurzenia się w karty historii. Wymowna cisza tego miejsca, projektowane przejmujące filmy, strzępy wspomnień naocznych świadków, czy rozpaczliwe wołania o kawałek chleba w listach do najbliższych wzruszały i zastanawiały. Rekonstrukcja ulicy  przedwojennego miasta z kinem, sklepami, atrakcjami rozrywkowymi i turystycznymi, nawet księgarnią uzmysłowiła uczniom, jak wyglądało życie mieszkańców polskich miast w przededniu wojny. Kilka sal wystawowych dalej ta sama ulica z czołgiem pośrodku, zburzonymi budynkami, powybijanymi szybami, wiejąca pustką, grozą i strachem wstrząsnęła umysłami młodych. W rozmowach z niektórymi uczniami mogłam usłyszeć, że podobna historia dzieje się na  naszych oczach za wschodnią granicą. A zapowiedź dwóch siódmoklasistów, że muszą tu jeszcze przyjechać, by mieć czas na kontemplację tego miejsca była  najlepszym argumentem, że trzeba tu z młodzieżą przychodzić.

      Żuławy mają jeszcze jedno miejsce, gdzie płacz, krzyk, cierpienie, rozdarcie, rozłąka, głód i śmierć wołają o pokój na świecie – to obóz koncentracyjny Stutthof. Również w tym muzeum nasi uczniowie poznawali piekło wojennej rzeczywistości.

      Kilka chwil spędziliśmy także na tarasie  widokowym na dachu Muzeum Solidarności. Z tarasu podziwialiśmy panoramę Gdańska, widzieliśmy  także Bramę   Stoczni Gdańskiej i   żurawie stoczniowe.

      Podczas zielonej szkoły odbywaliśmy również piesze wycieczki, jak  np. do Ujścia Wisły, podczas której wszystkich ogarnęło bursztynowe szaleństwo (niektórzy mieli pokaźne zbiory „bałtyckiego złota”), czy do Kanału na Mierzei Wiślanej (relacja tu https://www.youtube.com/watch?v=akqLpcGtvhE).  Wiele czasu spędziliśmy na plaży, uczestnicząc w rozmaitych zabawach (pomysłowości naszym uczniom nie brakowało). Były nie tylko zamki z piasku, ale i biegi za czapką, rzuty trampkiem, czy gra w cymbergaja. Najwięcej emocji wzbudzały jednak mecze. Ten – reprezentacji naszego kraju z Belgami – choć przyciągnął niemal wszystkich uczniów przed telewizor, przyniósł rozczarowanie. Za to mecz rozegrany przez naszych uczniów z rówieśnikami z innej szkoły, z wynikiem 12 : 6 dla naszych, wzmógł taką radość i euforię, że emocje i zawodników, i kibiców sięgały zenitu i pozwoliły zrekompensować przegraną drużyny Lewego.

      Wolny czas uczniowie mogli aktywnie spędzać, bowiem ośrodek „Promyk”, w którym byliśmy zakwaterowani, dysponował dobrą bazą sportową. Mogliśmy liczyć na boisko do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, była siłownia na świeżym powietrzu i plac zabaw dla najmłodszych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że czas na zielonej szkole minął za szybko.

      Organizatorzy i opiekunowie  (Mirosław Pękala, Jolanta Pękala, Małgorzata Koźlak, Małgorzata Piątkowska-Łakomy) składają serdeczne podziękowania Rodzicom za umożliwienie uczniom udziału w tej alternatywnej formie nauczania, a także za wypełnienie prośby organizatorów – pozostawienie części parkingu wyłącznie dla autokaru wycieczkowego. (Małgorzata Koźlak) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

    • Zebranie Rady Rodziców
     • Zebranie Rady Rodziców

     • Uprzejmie informujemy, iż zebranie Rady Rodziców odbędzie się w dniu 9 czerwca (czwartek) 2022 o godzinie 19:00. Tematy spotkania:

      1. Opinia w sprawie oceny pracy nauczyciela.
       2. Opinia w sprawie ocen dorobku zawodowego nauczycieli.
       3. Nagrody książkowe, dyplomy oraz listy gratulacyjne na zakończenie roku szkolnego.
    • „Bezpieczne wakacje”
     • „Bezpieczne wakacje”

     • W ramach prowadzonych w szkole  działań promujących bezpieczeństwo i szeroko pojęte zdrowie, w dniu 03.06.2022 r. gościliśmy asp. sztab. Dariusza Judasza oraz mł. asp. Małgorzatę Suder z Komendy Powiatowej Policji  w Myślenicach. Temat spotkania ważny i wciąż aktualny – bezpieczeństwo w czasie wakacji.  W dwugodzinnych zajęciach  udział wzięli uczniowie klas 1 – 3 naszej szkoły. Prezentacja multimedialna, pogadanka, przykłady „z życia wzięte”, przybliżyły wiedzę dotyczącą zagrożeń i możliwości ich uniknięcia w czasie letniego wypoczynku.

      Bardzo dziękujemy naszym Gościom za przyjęcie zaproszenia do szkoły i przybliżenie wiedzy w dziedzinach szczególnie ważnych dla uczniów.

      Album_foto

      A.Gomulak/M.Kaleta/K.Grzywacz

    • SOK - Akcja Wakacje
     • SOK - Akcja Wakacje

     • Uprzejmie informujemy, iż Sułkowicki Ośrodek Kultury w dniach 25.07 - 12.08.2022r., w godz. 9.00 - 13.00 organizuje Akcję Wakacje. Zachęcamy uczniów do skorzystania z oferty.

    • Gminny Dzień Dziecka
     • Gminny Dzień Dziecka

     • W najbliższą niedzielę, 5 czerwca br. na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sułkowicach Urząd Miejski organizuje Gminny Dzień Dziecka.

      SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

    • Przedszkole - informacja
     • Przedszkole - informacja

     • Rodzice dzieci przedszkolnych, którzy podczas spisywania umów w lipcu 2021 r. zadeklarowali uczęszczanie dziecka do przedszkola w lipcu 2022 r. proszeni są o przekazanie pisemnej informacji potwierdzającej wolę uczęszczania dziecka do przedszkola oraz godziny jego pobytu lub informację, że rezygnują z korzystania z przedszkola przez dziecko w tym okresie.

      potwierdzenie_woli_uczeszczania_w_lipcu.docx

      Rodzice, którzy nie deklarowali uczęszczania dziecka do przedszkola w lipcu 2022 r.,
      a są zainteresowani posłaniem dziecka do placówki w tym czasie, proszeni są o złożenie pisemnej prośby wraz z godzinami pobytu oraz podpisanie aneksu do umowy.

      prosba_o_przyjecie_dziecka_na_miesiac_lipiec.docx

      Powyższe informacje prosimy przekazać do sekretariatu placówki w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 czerwca 2022 r.

      Jednocześnie informujemy, że dotychczasowe opłaty za wyżywienie ulegną podwyższeniu:

      2 posiłki – 6,60 zł

      3 posiłki – 8,00 zł

      Opłat za wyżywienie i czesne należy dokonać w dniach 27 czerwca – 5 lipca. Przypominamy, że cała kwota wpłacona za miesiąc lipiec nie podlega zwrotowi.

    • Ogólnopolski Projekt Ekologiczny „Z ekologią na Ty”
     • Ogólnopolski Projekt Ekologiczny „Z ekologią na Ty”

     • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas trzecich  wzięli  udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z ekologią na Ty”. Projekt był odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022 (wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach, rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne).

      Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek realizowali  zadania projektowe :

      • Kodeks ekologa – stworzono w grupach  regulamin młodego ekologa
      • Makię lasu - na której  ukazana została piętrowa budowa lasu
      • Las w słoiku – praca techniczna, która ozdobiła wnętrze klasy
      • Sprzątanie świata -udział w akcji sprzątania świata
      • Zorganizowano Dzień Zdrowego Śniadania
      • Napisano  wiersze  o tematyce ekologicznej
      • Zorganizowano wycieczki  do  Zakopanego oraz Ojcowskiego Parku Narodowego
      • Powstały liczne  prace plastyczne zgodnie z tematyką projektu
      • Organizowano wyjścia do pobliskiego lasu

      Podczas realizacji zadań uczniowie twórczo współpracowali w grupach, korzystali z różnych źródeł przy wyszukiwaniu informacji na określony temat. Dzieci czynnie i chętnie uczestniczyły i włączały się w działania. Zaplanowane i zrealizowane zadania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców. 

      Album_foto

      Koordynator projektu: pani Katarzyna Grzywacz
      Współpraca: A. Gomulak, M. Kaleta

    • WAKACYJNY DYŻUR PRZEDSZKOLI
     • WAKACYJNY DYŻUR PRZEDSZKOLI

     • Burmistrz Gminy Sułkowice informuje, że organizuje się wakacyjny dyżur przedszkoli dla dzieci uczęszczających do przedszkoli gminnych w bieżącym roku szkolnym 2021/2022.

      Dyżurować będą:

      1) w lipcu – Przedszkole Samorządowe w Biertowicach, Biertowice 222;
      2) w sierpniu – Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Sułkowicach, ul. Kwiatowa 16.

       Zapisu dziecka na dany miesiąc wakacyjny należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie od 30 maja do 10 czerwca 2022 r. u dyrektora dyżurującego przedszkola. Odpłatność za korzystanie dziecka z przedszkola w czasie wakacji uiszcza się do 5 dni od dnia podpisania umowy.

      Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy przedszkoli pełniących dyżur:

      Przedszkole Samorządowe w Biertowicach – tel. 12 273-27-20

      Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Sułkowicach – tel. 12 273-21-99

      Dyżur zostanie zorganizowany pod warunkiem zgłoszenia odpowiedniej liczby dzieci.Ponadto informuję, że zgodnie z arkuszem organizacyjnym w miesiącu lipcu – tak jak w pozostałe miesiące roku szkolnego – pracują:

      - Przedszkole Samorządowe w Rudniku,

      - Przedszkole Samorządowe w Harbutowicach.

       W związku z powyższym do dyżurujących przedszkoli, tj. Przedszkola Samorządowego w Biertowicach oraz Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Sułkowicach można zapisać dziecko, które w roku szkolnym 2021/2022 uczęszczało do przedszkola na terenie gminy, a które to przedszkole nie pracuje w danym miesiącu (lipcu lub sierpniu).

      2022_Karta_zgoszenia_dziecka_na_dyur_wakacyjny.pdf

      2022_Zasady_organizacji_dyuru_wakacyjnego.pdf

    • „Obszary i obiekty chronione Gminy Sułkowice”
     • „Obszary i obiekty chronione Gminy Sułkowice”

     • Dnia 19 maja 2022r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu przyrodniczego „Obszary i obiekty chronione Gminy Sułkowice”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych wśród uczniów, rozwijanie wiedzy dotyczącej swojego miejsca zamieszkania/regionu, motywowanie do nauki przedmiotu przyroda, wykorzystywanie różnych rodzajów aktywności uczniów w nauce przyrody, popularyzacja zagadnień dotyczących ochrony przyrody. Wykonane prace były pomysłowe, przemyślane oraz przygotowane z dużą starannością. Spośród obszarów i obiektów chronionych, które występują na terenie naszej gminy, uczestnicy konkursu wybrali „Diabelski Kamień”. 

      Jury w składzie: Jadwiga Zajda oraz Ireneusz Przała przyznało następujące miejsca:

      I miejsce – Jakub Gąsienica – Samek kl. IV b

      II miejsce – Alicja Mistarz kl. IV b

      III miejsce – Patrycja Kuchta kl. IV c

      Uczestnicy konkursu otrzymali ocenę celującą z przyrody (aktywność) oraz uwagi pozytywne do dziennika. 20 maja  Dyrektor Szkoły Konrad Gomulak rozdał dyplomy oraz nagrody. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

      Album_foto

                                                                               Organizator konkursu: Anna Cygan

    • Apel do Rodziców! - Niebezpieczna zabawka
     • Apel do Rodziców! - Niebezpieczna zabawka

     • Huggy Wuggy w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku. Dziwny stwór z jeszcze dziwniejszym uśmiechem podkreślonym czerwonym kolorem ust. Zdaniem niektórych nawet zabawny. O uroczym imieniu Huggy Wuggy. Ten uśmiechnięty miłośnik przytulania, to postać z gry survival horror (adresowanej dla osób powyżej 16 roku życia, choć dostęp do niej powinni mieć tylko dorośli), który przytula by zabijać, a czerwień na jego twarzy otaczająca liczne zęby jest symbolem krwi jego ofiar. Pojawienie się tej maskotki w naszej placówce skłoniło nas do działania. Robimy to, żeby uświadomić tych z Państwa, którzy nie mieli pojęcia z czym związana jest ta niepozorna maskotka, której popularność rośnie w zatrważającym tempie, tak jak nie miało o tym pojęcia wielu z nas. Robimy to, żeby poprosić o pomoc w zatrzymaniu tego bardzo niebezpiecznego trendu. Państwa dzieci mogą trafić na nie bez żadnych trudności na ogólnodostępnym serwisie YouTube. Podobnie jak na kolejne wersje brutalnego serialu SQUID GAME z udziałem jednorożców, czy nawet świnki Peppy… W którym postacie giną w brutalny sposób po przegranej w dziecięcej grze. A to tylko dwa najmodniejsze tytuły ostatnimi czasy w oceanie niewłaściwych treści w internecie.

      Dzieci absolutnie nie są na nie gotowe. Rozwijające się układy nerwowe, wciąż raczkująca teoria umysłu, początki rozumienia emocji, kształtowanie wrażliwości, empatii, wciąż zbyt niska umiejętność kontroli emocji i samoregulacji, postępująca nauka norm i zasad społecznych, w przypadku młodszych przedszkolaków nie odróżnianie jeszcze w pełni fikcji od świata realnego kontra normalizowanie brutalności, upowszechnianie przemocy, wzbudzanie strachu.

      Kontrolujmy treści, które docierają do naszych dzieci. Pozwólmy im się prawidłowo rozwijać. Nie niszczmy ich świata. Chrońmy je przed tym przed czym chronić możemy, dopóki nie będą w stanie ochronić się sami.

    • Pszczoła – nasze wspólne dobro
     • Pszczoła – nasze wspólne dobro

     • 13 maja przedstawiciele klas I-III, wybrani w wyniku klasowych kwalifikacji, zademonstrowali swoje umiejętności recytatorskie i zdolności twórcze w konkursie ,,EKO – Pszczoła”. Zadaniem uczestników konkursu było bowiem zadeklamowanie stworzonego przez siebie wiersza o tematyce ekologicznej i pozytywnym wpływie pszczół na ekosystem  oraz wykonanie ,,EKO- Pszczoły” w dowolnej formie przestrzennej, nawiązującej bezpośrednio do tematyki wiersza. Głównym celem konkursu było ukazanie roli pszczół, które są najtroskliwszymi i niezastąpionymi opiekunami kwiatów oraz kształtowanie odpowiednich postaw wobec ochrony tych owadów, które są szczególnie ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Uczestnicy konkursu słowami  poezji dowodzili jak wiele zawdzięczmy tym małym, ale jakże znaczącym w przyrodzie owadom. W prezentowanych wierszach nie zabrakło zagadnień przyrodniczych promujących postawy ekologiczne oraz ukazujące piękno i niezwykłość przyrody naturalnej.

      Komisja konkursowa, po wysłuchaniu recytatorów, przyznała następujące nagrody:

       I miejsce - Oliwia Gielata z kl. IIIa

      II miejsce - Kacper Ulman z kl. IIIc

      III miejsce - Karolina Piechota z kl. IIIb

    • VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej Sułkowice 2022r.
     • VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej Sułkowice 2022r.

     • Sułkowicki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w VIII Powiatowym Festiwalu Piosenki Angielskiej 2022r. Festiwal odbywa się w 4 grupach wiekowych /soliści i zespoły/:

      a) przedszkolaki,
      b)
      uczniowie szkół podstawowych,
      c)
      młodzież ze szkół średnich oraz starsi,
      d)
      osoby niepełnosprawne.

      Tematyka konkursu: „Angielska muzyka rozrywkowa”. Uczestnicy zgłaszają do konkursu 1 utwór muzyczny na karcie zgłoszenia.- każda placówka zgłasza do konkursu max 5 uczestników /solistówi zespołów/.

      REGULAMIN-KARTA-ZGLOSZENIA-1.pdf

    • XVII REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY „ZWIERCIADŁO” SUŁKOWICE 2022
     • XVII REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY „ZWIERCIADŁO” SUŁKOWICE 2022

     • Sułkowicki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Regionalnym Konkursie Plastycznym pt. „Świat w Twoich oczach”. Zadanie polega na ciekawym przedstawieniu własnych obserwacji, przeżyć, wspomnień, emocji związanych z rzeczywistością, w której obecnie żyjemy, biorąc poduwagę różne jej aspekty. Prace dostarczamy do Sułkowickiego Ośrodka Kultury, ul. 1 Maja 70,do dnia: 17.06.2022r. do godz. 20:00.Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej dnia 06.07.2022 r. na stronie www.sok.sulkowice.pl.

      Regulamin konkursu dostęny jest tutaj:

      Regulamin-Zwierciadlo-Sulkowice-2022.pdf

    • ZEBRANIA Z RODZICAMI
     • ZEBRANIA Z RODZICAMI

     • Szanowni Państwo, przypominamy, iż w dniu 19 maja (czwartek) 2022 r. o godzinie 17:00 odbędą się zebrania z rodzicami. Serdecznie zapraszamy.

    • Zebranie Rady Rodziców
     • Zebranie Rady Rodziców

     • Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku serdecznie zaprasza wszystkich członków Rady Rodziców na spotkanie, które odbędzie się w dniu 12 maja (czwartek) 2022 r. o godzinie 19:00.

    • „Wiwat Maj, Trzeci Maj!”
     • „Wiwat Maj, Trzeci Maj!”

     • 231 lat temu, podczas Sejmu Czteroletniego przyjęto ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą ustrój prawny państwa. Celem ustawy rządowej z 1791 roku miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku pierwszego rozbioru przeprowadzonego przez Rosję, Austrię i Prusy w 1772 roku.

      Trzeci Maja radością wiosenną
      wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
      Sztandarami biało-czerwonymi
      umaiła się Rzeczpospolita.

      (…)Rozpłynęła się już pieśń radosna
      głośnym echem po ojczystym kraju
      – Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
      pamiętny Trzeci Maju.

      Stanisław Aleksandrzak „Rocznica”

      Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan i szlachty oraz wprowadziła ochronę państwa nad chłopami. Konstytucja wprowadziła także podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

      Próba wprowadzenia konstytucji w życie została zniweczona już w połowie 1792 roku. Było to związane z konfederacją targowicką i wkroczeniem armii rosyjskiej w granice Polski. Potem, w1793 roku nastąpił drugi, a w 1795 trzeci rozbiór Polski. Polska zniknęła z mapy na 123 lata. Mimo tego, pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości.

      Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja była obchodzona jako najważniejsze święto państwowe. Po roku 1945 komunistyczne władze dążyły do likwidacji trzeciomajowych obchodów. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym.

      Początek maja to również okres uroczystości upamiętniających wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości.

      • 1 maja to Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 roku przez Kongres założycielski II Międzynarodówki.
      • 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.

      Powinniśmy znać naszą historię, by czerpać z niej siłę i mądrość – wartości, które pozwalają przetrwać w najtrudniejszych chwilach, bo...

      (...) Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
      nie będę powalonym drzewem.
      Codziennie mocniej w ciebie wrastam
      radością, smutkiem, dumą, gniewem.
      Nie będę jak zerwana nić.
      Odrzucam pustobrzmiące słowa.
      Można nie kochać cię – i żyć,
      ale nie można owocować.(...)

      Wisława Szymborska „Gawęda o miłości ziemi ojczystej"

      Zapraszamy do obejrzenia filmu i wspólnego świętowania 231. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja.

      Film_dla_klas_IV-VIII

      Film_dla_klas_I-III

      /Ewa Tajs-Drąg, Monika Antosiewicz/

    • Informacja - Parking szkolny
     • Informacja - Parking szkolny

     • Uprzejmie informuję, iż z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne do realizacji zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu, począwszy od dnia 28 kwietnia br., proszę wszystkich Rodziców uczniów/dzieci przedszkolnych o przestrzeganie harmonogramu parkowania samochodów na górnym boisku sportowym znajdującym się przed budynkiem głównym szkoły.

      (Harmonogram znajduje się na bramie wjazdowej)

    • Świetlica szkolna w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
     • Świetlica szkolna w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

     • Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że dni 2.05. 2022 r. (dzień dyrektorski), 24.05.2022 r., 25.05.2022 r., 26.05.2022 r. (egzamin ósmoklasisty) i 27.05.2022 r. (dzień dyrektorski) to dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. W tych dniach jest możliwość korzystania przez uczniów z zajęć opiekuńczych w godzinach od 7.00 do 15.00.

      Zapisu na zajęcia świetlicowe można dokonać u wychowawców klas do 28.04.2022 r. (dotyczy 2.05.2022 r.) i do 19.05.2022 r. (dotyczy dni od 24.05.2022 r. do 27.05.2022 r.)

      Deklaracja uczestnictwa w zajęciach świetlicowych – dotyczy tylko uczniów, którzy będą korzystać z zajęć opiekuńczych.

      Wzór deklaracji: deklaracja_dni_wolne.docx