W dniu 9 listopada naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła pani Krystyna Łętocha- pasjonatka podróży, zapalona organizatorka egzotycznych wypraw. Tym razem tematem barwnej opowieści była Japonia, przedstawiona w multimedialnym pokazie zatytułowanym ‘’W zgiełku miast i ogrodach Zen”. Na początku pani podróżnik przypomniała uczniom geograficzne umiejscowienie Japonii na mapie świata, a następnie wprowadziła w klimat codziennego życia, pracy, nauki i wypoczynku wyspy Honsiu, na której leży Tokio. Uczniowie obejrzeli film przedstawiający najsłynniejsze miejsca, zabytki i ciekawostki związane z Japonią. Największe zainteresowanie wywołał Tokio Tower, a w nim Takeshita Street, gdzie kultura wschodu łączy się z zachodem. To pasaż ekstrawagancko, wręcz dziwacznie ubranych ludzi, którzy spacerują, zwiedzają, rysują na chodnikach, medytują na środku ulicy i nikogo nie dziwi różnorodność takich zachowań. Uczniowie zobaczyli Bramę Grzmotów w dzielnicy Asacusa, gdzie na wszechobecnych stojakach zawieszane są papierki symbolizujące modlitwy buddyjskie. Pani przewodnik wyjaśniła, że dominującą religią w Japonii jest buddyzm i szintoizm.
Opowiadając o pięknie dalekiego kraju, nasz gość przeniósł uczniów na Odajbę – wyspę, na której znajduje pięćdziesiąt pięć świątyń, które ze względu na unikatowe piękno i historyczną przeszłość, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Znajduje się tam również miasto Nikko – miejscowość najsłynniejszych szogunów. Chłopców szczególnie zainteresowała opowieść o mieczach i zbrojach samurajskich i ich roli w czasach panowania cesarzy , zaś dziewczynki z zainteresowaniem słuchały o gejszach, ich strojach, koafiurach i biżuterii. W tym miejscu pani przewodnik pokazała kimono japońskie, które przyniosła ze sobą i przedstawiła pokaz slajdów, na którym uczniowie obejrzeli sztukę zakładania tego stroju i ceremonię wiązania pasa obi, trwającą czasem wiele godzin. Celebracją w Japonii okazuje się również sztuka parzenia herbaty. Rytuały z nią związane są nawet przedmiotem wykładów na uczelniach wyższych. Kończąc spotkanie, pani podróżnik opowiedziała o zwyczajach Japończyków, współczesnym życiu codziennym i rozrywkach młodych ludzi - rówieśników naszych uczniów. Okazuje się, że na całym świecie młodzież ma podobne zainteresowania, słucha podobnej muzyki, podobnie lubi spędzać wolny czas.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi za przybycie do szkoły, poświęcony czas i ciekawą opowieść o nieco egzotycznym dla nas wszystkim kraju jakim jest Japonia. Podróże kształcą, sprawiają, że obcuje się z innymi ludźmi, inną kulturą, uczą szacunku i tolerancji dla odmienności. Pasja zwiedzania może stać się inspiracją do spędzania wolnego czasu, czego pani Krystyna Łętocha gorąco życzyła wszystkim uczniom. (AB,JZ) Zdjęcia w Albumie - tutaj.