Rodzicom dzieci korzystających z darmowych obiadów w ramach rządowego programu „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania" przypominam o pilnym uzupełnianiu dokumentacji w Ośrodku Pomocy Społecznej. M Pękala.
Aktualności
Darmowe obiady.
Boże Narodzenie
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
wielu głębokich i radosnych przeżyć,
wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
w każdym dniu nadchodzącego Roku
życzy społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku. (zdjęcia z jasełek - tutaj)
Cała Polska czyta dzieciom
Już po raz trzeci dorośli z książką w ręku usiedli naprzeciw maluchów, by wprowadzić ich w świat literackiej fantazji. Zadanie trudne, odbiorca wymagający, toteż przed dzieciakami stanęli najodważniejsi. Miło nam było gościć Pana Romana Gancarczyka, aktora Teatru Starego w Krakowie, dla którego wizyta w naszej szkole była jednocześnie powrotem do lat szkolnych, była wspomnieniem „tamtych ławek, sal (niektóre mają te same numery i przeznaczenie), korytarzy”.
Swoją obecnością zaszczycili nas także burmistrz Pan Piotr Pułka, wiceburmistrz Pani Rozalia Oliwa oraz bliscy naszym sercom, bo wpisujący się na stałe w naszą akcję – Ksiądz Aleksander Zemła i Pan Zbigniew Polewka. Tegoroczna akcja „Cała Polska czyta dzieciom” odbywała się w niebiańskiej scenerii, ale jak zapowiedział emitowany na początku imprezy film, bohaterowie tekstów literackich nieba nie szukali w zaświatach, a na Ziemi; wśród Ziemian, sąsiadów, kolegów. Niebo jest wśród nas, wystarczy podać dłoń – przekonywały czytane i śpiewane teksty.
Urozmaiceniem „akcji czytania” były występy gimnazjalistów: układy taneczne, krótkie scenki dramatyczne, występy muzyczne, a także pokaz fajerwerków i posłanie światełka do nieba. Roześmiane buzie uczniów z klas 1 – 3 to nagroda dla organizatorów akcji i zachęta dla nauczycieli i rodziców do odkrywania przed dziećmi literackich tajemnic. Warto to czynić. Zdjęcia tutaj.
Małgorzata Koźlak
Ślubowanie klas pierwszych.
Dnia 29 listopada 2011r. do grona społeczności uczniowskiej zostało przyjętych 38 uczniów klas pierwszych. Pasowania dokonał p. dyrektor M. Pękala, który wraz z licznie przybyłymi rodzicami uczestniczył w tej uroczystości.
Pierwszoklasiści przygotowali zabawną inscenizację, akcja ktorej rozgrywała się na korytarzu szkolnym przed lekcjami. Mali „aktorzy” wykazali duży profesjonalizm. Potrafili wcielić się w różne postacie, nie okazując żadnego stresu czy wstydu.
Po zaśpiewaniu przez wszystkich uczniów piosenki Golców pt. „Ściernisko” w sali słychać było gromkie brawa.
Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek oraz zdjęcia klasowe zrobione przez p. dyrektora. Zdjęcia tutaj.
Zebrania z rodzicami
Dnia 7 grudnia odbędą się zebrania z rodzicami, o godz. 1600 klasy szkoły podstawowej, a o 1700 klasy gimnazjalne. Rozmowy indywidualne z nauczycielami od 16 do18. (MP)
11 listopada
Lekcja historii – pod takim hasłem w naszej szkole w dniu 10 listopada br. odbyła się patriotyczna w wymowie akademia upamiętniająca 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W uroczysty nastrój wprowadziła zebranych okolicznościowa dekoracja z elementami symboliki narodowej oraz stroje uczestników akademii, które zostały przystrojone biało – czerwonymi kotylionami. Podczas tej uroczystości przypomniano dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od momentu, kiedy Polska jako niepodległe państwo przestała istnieć na mapie Europy, poprzez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów wypełnionego walką o wyzwolenie, aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Młodzież piosenką i wierszem opowiedziała zebranej na sali gimnastycznej społeczności szkolnej trudną drogę Polaków do wolności. Przekazywane treści wspomagane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego i solowych występów Natalii Rogowiec i Sary Caminiti przygotowanych przez p. Ireneusza Przałę. Występ chóru szkolnego zapewne przyczynił się do głębszego przeżywania tych chwil. 11 listopada przypomina bowiem, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować i o czym należy przypominać, dlatego też inscenizację rozpoczął wiersz:
Więc słuchaj mały Polaku,
jak dziad twój walczył o Polskę,
byś mógł dziś tutaj być wolny
żyć honorowo i godnie.
Posłuchaj mały Polaku,
bo trzeba znać kraju dzieje.
Dopóki ty znasz historię,
to kraj twój ocaleje.
Przedstawienie oraz wystąpienie dyrektora szkoły pana Mirosława Pękali i pani wicedyrektor Małgorzaty Koźlak skłoniło do refleksji nad naszą historią i poświęceniem ludzi, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny oraz nad naszą rolą w podkreślaniu patriotyzmu.
Akademia została przygotowana przez klasę Va i Vb pod kierunkiem pani Bogusławy Szczurek i pani Józefy Staśko. Zdjęcia tutaj.
Obchody Dnia Papieskiego
Jak corocznie wspólnota charytatywna i SK PCK organizują w naszej szkole Dzień Papieski. Jest on wyrazem pamięci i hołdem złożonym Ojcu Świętemu. Organizacja i przebieg uroczystości każdego roku jest inny, począwszy od spektaklu słowno - muzyczno-multimedialnego, poprzez poetycką chwilę wspomnień, a skończywszy na rozważaniach słów Jana Pawła II skierowanych do dzieci i młodzieży.
W tym roku na zaproszenie odpowiedział ks. Łukasz Piórkowski. Nasz znakomity gość, znany jest z prowadzenia działalności duszpasterstwa dzieci i młodzieży przy Centrum Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Ksiądz Piórkowski prowadzi też telewizyjny program dla dzieci i ich rodziców pt. „Ziarno”. Piątkowe przedpołudnie upłynęło więc w naszej szkole trochę inaczej niż zwykle. Młodzież starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum spotkała się z naszym gościem na sali gimnastycznej, gdzie miała okazję uczestniczyć w „interaktywnym przekazie wiary”. Ksiądz Łukasz, z właściwą sobie werwą, mając wspaniały kontakt z uczniami, opowiadał, wyjaśniał i ukazywał na przykładach, w jaki sposób odkrywać i rozwijać uzdolnienia, talenty oraz dokonywać właściwych wyborów w życiu. Jako uczestnik (również organizator) wielu spotkań z Ojcem Świętym, w niekonwencjonalny, ale przystępny sposób, wskazywał drogi postępowania poprzez pryzmat nauczania Jana Pawła II.
Młodsza grupa wiekowa z niecierpliwością czekała na swoje spotkanie z księdzem Piórkowskim. No i zaczęło się... Wchodząc do sali gimnastycznej, uczniowie ze zdumieniem zauważyli świetnie wyposażone... Laboratorium Wiary!. Ksiądz Łukasz wcielił się w postać Profesora Zakręconego i urządził prawdziwy popis przekazu podstawowych prawd wiary w atrakcyjny, „wybuchowy” sposób. Mikser posłużył do „miksowania grzechów” (wybrani uczniowie mogli skosztować mikstury), suszarka – do nadchodzącej chmury lenistwa, płomień świecy podsycał ukryte talenty. Dobrej zabawy i śmiechu było co niemiara. Uczniowie też wzięli udział w konkursie wiedzy o Ojcu Świętym. Zwyciężyła klas III, która w nagrodę otrzymała kosz słodyczy. Było ich tak dużo, że trzecioklasiści poczęstowali nimi swoich młodszych kolegów.
Na koniec ks. Łukasz, zapewnił uczniów szkoły w Rudniku o specjalnym pozdrowieniu z anteny telewizyjnej, podczas emisji lutowego odcinka „Ziarna”. Nasz znakomity Gość pokazał nam wszystkim swoistą „tarczę wiary”. To nie magia i czary, ale próba odejścia od wyuczonych i nudnych przekazów, niekonwencjonalne i twórcze podejście pozwala przekazywać dzieciom i młodzieży ważne treści i wartości. Zdjęcia tutaj.
A. Bernecka
D. Mielecka
Podwójny sukces!
Uczennica klasy 6b, Katarzyna Falc, wygrała ostatnio dwa Konkursy Pieśni Patriotycznej, Gminny organizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Krzywaczce i powiatowy organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu. Gratulujemy!
1%
Wiosną tego roku, wspólnie z Radą Rodziców, prosiliśmy o przekazywanie 1 procenta od podatku na rzecz Naszej Szkoły. Dokonano łącznie 65 wpłat (drugi wynik w powiecie na 27 szkół) na łączną kwotę 2698,74zł. Dziękujemy i jednocześnie prosimy o pamięć o nas przy rozliczaniu podatku za rok 2011. W najbliższym czasie Rada Rodziców podejmie decyzję o celu na który zostaną wydane zebrane środki. M. Pękala.
Akademia z okazji DNIA EDUKACJI NARODOWEJ.
Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy 13 października, gdyż 14. był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Już od samego rana uczniowie odświętnie ubrani, obdarowywali nauczycieli kwiatami i drobnymi upominkami w postaci słodyczy. O godz. 10.45 rozpoczęła się akademia.
Kiedy nauczyciele wygodnie zajęli specjalnie dla nich przygotowane miejsca, Pan dyrektor Mirosław Pękala podziękował wszystkim obecnym na sali za trud, poświęcenie włożone w wychowanie oraz edukację dzieci, młodzieży, życzył także wytrwałości i sukcesów w dalszej pracy dydaktyczno - wychowawczej.Wybranym nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, wręczył Nagrody Dyrektora. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie szkolnego kółka teatralnego przedstawili specjalnie przygotowany na tę okazję program słowno - muzyczny pt. „Mądrość, światłość, nauka”, a trzecioklasiści śmieszną scenkę z życia pewnej klasy. Było więc na poważnie i na wesoło. Tradycyjnie uroczystość uświetnił swoim występem chór szkolny. Miłym akcentem były własnoręcznie wykonane i wręczone przez uczniów świetlicy środowiskowej wraz z opiekunką p. M. Kurek, papierowe kwiaty. O nauczycielach i pracownikach szkoły pamiętali także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Ofiarowane przez nich oryginalne, bardzo piękne małe obrazeczki z ornamentami kwiatów, wykonane techniką origami, zapewne długo będą przypominać o tym zacnym święcie. Pomysłodawczynią tego projektu była opiekunka SU – p. A. Ziembla. Na zakończenie uroczystości dyrektor ZPO p. M. Pękala, podziękował p. J. Zajdzie oraz nieobecnej niestety z powodu choroby p. W. Kozik, za koordynowanie działań i czuwanie nad całością przygotowań akademii. Zdjęcia w albumie - tutaj.
Dzień otwarty.
Informuję, że 3 listopada 2011 organizowany jest „dzień otwarty” w godz. 1600 - 1730. Zapraszamy. (M Pękala)
KONKURS „ODBLASKOWA SZKOŁA”
Założeniem projektu jest dbanie szkół o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły, oraz zwrócenie większej uwagi nie tylko pedagogów, ale i rodziców na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych. Organizatorem konkursu jest Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Podjęte inicjatywy przez naszą Szkołę:
· zaopatrzenie szkoły w kamizelki odblaskowe, wykorzystywane przez uczniów i opiekunów podczas wycieczek,
· wyposażenie wszystkich uczniów w elementy odblaskowe,
· zakup materiałów dydaktycznych do zajęć o bezpieczeństwie w ruchu drogowym,
· promocja idei konkursu „Odblaskowa Szkoła” poprzez wykonanie gazetek ściennych w salach lekcyjnych i na korytarzu,
· promocja w prasie lokalnej (o zasięgu gminnym) – gazeta „Klamra”,
· organizacja w trakcie trwania akcji szkolnego konkursu plastycznego na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla klas I- III, oraz
· konkursu szkolnego wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla kl. II i III,
· organizacja dodatkowych zajęć z udziałem policjanta,
· przeprowadzenie w klasach I zajęć dotyczących bezpieczeństwa na drodze w ramach programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka”,
· przeprowadzenie wśród uczniów klas II i III (I etapu) eliminacji do konkursu wiedzy o Bezpiecznym poruszaniu się pieszych w ruchu drogowym, przygotowującego do konkursu wiedzy- (II etap) o bezpieczeństwie z cyklu „Odblaskowa Szkoła”
· oglądanie filmu pt. „Bezpieczne dzieci”.
Środki na zakup elementów odblaskowych i kamizelek pozyskano z funduszu prewencyjnego PZU. Koordynatorem projektu jest Pani Alicja Kuchta
Relacja z prelekcji w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach.
30 września 2011r. razem z moimi kolegami z kółka przyrodniczego i z p. Jadwigą Zajdą, wybrałam się do Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach w celu wysłuchania prelekcji pewnej podróżniczki na temat Wietnamu i Kambodży.
Opowiadała nam m.in. o przysmakach tamtejszej kuchni; o żabach, smażonych pająkach, wężach zaprawianych winem i o egzotycznych owocach. Mówiła także, że ludzie mieszkający w tamtym regionie wykorzystują tę samą wodę w rzece do kąpania się, pływania, mycia zębów, prania ubrań. Zakorkowane skuterami ulice, przez które nie sposób przejść, są u nich codziennością.
Wietnamska kultura, którą mogliśmy oglądać na zdjęciach, jest niesamowita! Świątynie buddyjskie, które znajdują się w dżungli są porośnięte korzeniami drzew i krzakami. Niestety historie życia tamtejszej ludności nie są tak piękne jak ich kultura.
W latach 70. ich władca kazał wsadzać ludzi do więzień np. za to, że odważyli się nosić okulary albo dlatego, że nie mieli spracowanych dłoni. Z ogromnej ilości uwięzionych w ten sposób osób, przetrwało tylko siedem, bo wszyscy inni wywiezieni zostali na tzw. „pola śmierci” i zabici. To bardzo smutne, ale prawdziwe historie.
Oprócz fotografii, które obejrzeliśmy, były także przedmioty przywiezione z tamtych stron. Słomiany kapelusz, który zakładało się idąc w pole uprawiać ryż, chronił głowę przed słońcem. Podziwialiśmy ludowe rękodzieło m.in. flety, ozdoby, parasole i talizmany szczęścia. Wszystko było piękne i egzotyczne, a opowiadanie niezwykle interesujące. W przyszłości znów pojedziemy na kolejną prelekcję, ale już na temat innego kraju.
Katarzyna Papież kl. VIb
„Koło przyrodnicze w Myślenicach”
Dnia 24.09.2011r. uczniowie należący do kółka przyrodniczego wraz z opiekunką p. J. Zajdą pojechali do Myślenic, aby wziąć udział w akcji: „ Zagospodarowane tereny i czysta woda – przyjazne środowisko”.
O godz. 8.00 zebraliśmy się na parkingu przed sklepem p. B. Powroźnik, gdzie zapakowaliśmy nasze pakunki do bagażnika samochodu, a sami udaliśmy się na przystanek autobusowy. Do Myślenic dotarliśmy pozytywnie nastawieni. Gdy weszliśmy na rynek miasta, kolejka do ważenia odpadów była już bardzo długa, więc się w niej ustawiliśmy . Dwie nasze koleżanki trzymały transparent informujący o tym skąd przybyliśmy. Po zważeniu odpadów okazało się , iż uzbierało się ich całkiem sporo:
- 188kg makulatury,
- 5,1 kg zakrętek,
- 28 kg drobnego sprzętu AGD.
Za nasz wkład w dostarczenie ww. odpadów, otrzymaliśmy od organizatorów 35 sadzonek. Następnie udaliśmy się do pobliskiej kawiarenki na lody. Kiedy wróciliśmy na rynek, czekały na nas już kolejne atrakcje. Najpierw robiliśmy papier czerpany i ozdabialiśmy go kwieciem. Później podeszliśmy do ścianki wspinaczkowej, na której każdy mógł spróbować swoich sił i zmierzyć się z wysokością. Kolejną niespodzianką, którą przygotowano był basen wypełniony wodą, na której powierzchni pływały piłki. Każdy mógł do nich wejść i chodzić po wodzie nie mocząc się. Kilku ochotników ustawiło się w kolejce, a reszta wybrała zabawy polegające na malowaniu na twarzach różnych postaci zwierząt np. kotów, biedronek, psów. Za staranne i pomysłowe kolorowanie malowanek, dostawaliśmy nagrody. Łowiliśmy także rybki i rozkoszowaliśmy się pyszną, gorącą czekoladą wytryskającą z fontanny.
Kiedy wszystkie atrakcje już zaliczyliśmy, udaliśmy się w drogę powrotną na dworzec autobusowy. Około godz. 13. 30 dotarliśmy do Rudnika.
Tego dnia długo nie zapomnimy. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się wziąć udział w podobnej imprezie.
Monika Kurowska kl. VIb
Sprawozdanie z pieszej wycieczki do Sułkowic.
Według założeń uczniów klas szóstych, 19. września miał być pięknym, słonecznym dniem, gdyż wybieraliśmy się na pieszą wycieczkę i ognisko.
Cóż, aura bywa nieprzewidywalna i zaskakująca. Poranek był mglisty, a chmury opadły nisko i zwiastowały rychły deszcz. Nie traciliśmy jednak nadziei i wraz z naszymi opiekunkami (p. A Bernecką, A. Chmurą i J Staśko), wyruszyliśmy sprzed budynku szkoły w obranym kierunku.
Trasa przebiegała ulicami Szkolną i Centralną. Przez Suchą Górę dotarliśmy do Sułkowic. Lekka bryza i pierwsze nieśmiałe krople deszczu, nie odstraszyły nas – przeciwnie – utwierdziły w przekonaniu, że będzie to wycieczka pełna niesamowitych wrażeń.
Pierwszą napotkaną przez nas atrakcją, była oswojona świnka rasy wietnamskiej, która stanęła nam na drodze. Początkowo jej widok wzbudził nasz głęboki niepokój, jednakże właścicielka, która pojawiła się zaraz tuż obok niej, zapewniła nas, że Danka, (bo tak miała na imię), to przyjaźnie nastawione do ludzi zwierzę i stanowi naturalny element krajobrazu. Zachęceni do bliższego podejścia już bez obaw robiliśmy jej fotki oraz przyglądaliśmy się, jak z apetytem pałaszuje z rąk swojej pani wafel andruta.
Następnie udaliśmy się w dalszą drogę, zapoznając się z historią zakładu przemysłowego „Kuźnia”, obok którego przechodziliśmy Kiedy dotarliśmy do centrum miasta, zatrzymaliśmy się przed pomnikiem usytuowanym vis a vis Urzędu Gminy, a upamiętniającym Ofiary Pacyfikacji Sułkowic. Jedna z naszych koleżanek odczytała nazwiska zamordowanych przez hitlerowców w bestialski sposób sułkowian. Dowiedzieliśmy się także, gdzie znajduje się budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Izba Tradycji.
Do celu naszej wędrówki było już blisko. Ruszyliśmy więc dziarskim krokiem, gdyż deszcz zaczynał mocniej padać. Po drodze mijaliśmy kolejno: kościół parafialny, cmentarz, szkołę podstawową oraz komunalne wysypisko śmieci.
Do lasu na „Ptasznicy”, dotarliśmy po około 2 godzinach marszu. Znaleźliśmy bezpieczną polanę pośród drzew i rozpaliliśmy ognisko. Kiełbasa upieczona na patyku smakowała wybornie, podobnie jak ziemniaki. Niektórzy z nas preferowali też pieczone jabłka, chleb, a nawet tzw. „pianki”. Dziewczęta z klasy VI b przygotowały quizy na temat znajomości naszej Gminy, w których chętnie braliśmy udział. Zabawy ruchowe: gra w piłkę siatkową i nożną, badmintona aktywizowały wszystkich uczniów, integrowały obydwa zespoły klasowe oraz wprawiały w iście szampański nastrój. Nawet nikt nie zauważył, że deszcz całkowicie przestał padać.
Każdy z nas znalazł swój własny sposób na atrakcyjne spędzanie czasu na łonie natury. Jedni szukali grzybów - niestety bezskutecznie, inni robili tzw. domki na drzewach, a jeszcze inni urządzali zawody w biegach oraz rzucaniu na odległość znalezionymi w lesie jabłkami.
Niestety czas zabawy dobiegł końca. Panie zarządziły zorganizowanie zbiórki i uprzątnięcie terenu. Około godz. 13.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Początkowo szliśmy polnymi ścieżkami podziwiając naturalny drzewostan, runo leśne. Następnie weszliśmy na drogę asfaltową, którą dotarliśmy do Delikatesów Centrum, w których opiekunki pozwoliły nam zakupić coś do picia. Stąd droga wiodła już bezpiecznym chodnikiem prosto do Rudnika. Na miejsce docelowe dotarliśmy zgodnie z planem około godz. 15.00.
Pomimo ogromnego zmęczenia, byliśmy bardzo zadowoleni, że tereny, które pozornie znamy, odkryły przed nami tak wiele tajemnic. Kolejny raz okazało się, że wycieczki nie tylko sprawiają wielką frajdę, ale także uczą.
Julia Chmura kl. VIa
Dni wolne
Informacja o dodatkowych dniach wolnych od zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2011/12.
W Szkole Podstawowej są to dni:
31 października,
3 kwietnia,
25 kwietnia,
26 kwietnia,
2 maja,
4 maja,
w Gimnazjum są to dni:
31 października,
24 kwietnia,
25 kwietnia,
26 kwietnia,
2 maja,
4 maja.
W każdym z tych dni uczeń ma oczywiście prawo przyjść do szkoły, a w niektóre ze względu na organizowane zajęcia lub egzamin będzie musiał. Ze względów organizacyjnych przed każdym z tych dni będę do Państwa występował z zapytaniem o potrzebę organizacji zajęć opiekuńczych.
Szczegóły organizacji roku szkolnego 2011/12 znajdują się w zakładce Kalendarz.
UWAGA! Przedszkole w tych dniach pracuje normalnie. Mirosław Pękala - Dyrektor ZPO w Rudniku.
Sprzątanie świata
Celem akcji „Sprzątanie świata” jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska, zaczynając od uprzątnięcia śmieci w najbliższej okolicy.
W tym roku akcja ta miała miejsce w dniu 19 września. Tradycyjnie nasza szkoła czynnie brała w niej udział. W poniedziałek uczniowie klas piątych wraz z nauczycielami, zaopatrzeni w worki i rękawiczki, które dostarczone zostały z Urzędu Gminy,
wyruszyli na podbój terenów zajętych przez śmieci. Klasy piąte miały wyznaczone do oczyszczenia tereny wokół szkoły i pobliski las. Najczęściej spotykane śmieci to puszki, butelki po napojach alkoholowych, worki foliowe i inne. Osobliwym znaleziskiem był kaganiec dla psa.
Akcje sprzątania to dobry pomysł, gdyż środowisko jest zanieczyszczone odpadami, których rozkładanie się może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat. Dzięki takim inicjatywom nasze otoczenie staje się czystsze i przyjemniejsze, a dzieci i młodzież kształtują w sobie nawyki wyrzucanie śmieci do kosza, a nie na trawnik.
Mam nadzieję, że tego typu akcje zaowocują potrzebą codziennego dbania o środowisko naturalne.
Koordynator akcji – Jadwiga Zajda
Zebrania z rodzicami.
Pierwsze w tym roku szkolnym zebrania z rodzicami odbędą się 15 września o godz. 1630. Zapraszamy.
Na szlakach Jury Krakowsko – Częstochowskiej
6 i 7 września br. uczniowie klas pierwszych gimnazjum byli na dwudniowej wycieczce w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Poznali historię, kulturę, tradycje tego regionu, zwiedzając najpiękniejsze zamki bądź ich ruiny (w Ojcowie, Pieskowej Skale, Ogrodzieńcu), rozmawiając z tubylcami czy wędrując po najpiękniejszych zakątkach Ojcowskiego Parku Narodowego.
Dwa dni pieszych wycieczek z mapą w ręku umocniły więzi między uczniami, przekonały, że trudności łatwiej pokonać, gdy się współpracuje w grupie. Gimnazjaliści uczestniczyli w programie profilaktycznym „Archezja”, w trakcie którego śledzili historię człowieka od najdawniejszych czasów, aż po dzień dzisiejszy. Podróżując w przeszłość, odnajdywali wartości, które zawsze były ostoją człowieka, decydowały o jego sile i sukcesie. Niezapomniane wrażenia pozostawiły zawody sportowe, rozgrywane do nocy, tj. do czasu aż piłki, lotki, skakanki, czy woreczka z grochem nie było widać. Nie liczył się wynik (choć zwycięzcy byli i zostali nagrodzeni), ważna była uczciwa rywalizacja i zabawa. Wyjazd zorganizowany był dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Sułkowicach. (M. K.) Zdjęcia.
Nowy rok szkolny
Tradycyjnie jak co roku 1 września społeczność uczniowska rozpoczęła Nowy Rok Szkolny od uczestnictwa we mszy św. Następnie dzięki sprzyjającej aurze wszyscy zebrali się na boisku szkolnym, aby obejrzeć krótką część artystyczna przygotowaną z okazji 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli wiązankę kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym walki partyzantów
Następnie głos zabrał dyrektor Placówek Oświatowych w Rudniku – Pan Mirosław Pękala, który przywitał wszystkich zebranych, a szczególnie ciepło zwrócił się do tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury szkoły, aby podjąć edukację w klasie pierwszej. Odczytał również list burmistrza Gminy Sułkowice - Pana Piotra Pułki skierowany do uczniów i nauczycieli, w którym życzył radości z czerpania wiedzy, cierpliwości w jej zdobywaniu i wielu sukcesów.
Po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęcia roku szkolnego, uczniowie z wychowawcami udali się do klas.
Archiwum Aktualności