Są w życiu narodu wydarzenia, o których nie wolno zapomnieć. Jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania pamięci o znaczących momentach w historii Polski. Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Święto Żołnierzy Wyklętych. Obchody tego dnia to wyraz naszego szacunku dla wielkich, często bezimiennych bohaterów, hołd składany w postaci pamięci o minionym czasie. 3 marca 2020 roku odbyła się w naszej szkole akademia z tej okazji. Przypomniała ona uczniom i nauczycielom o tych bohaterach aktykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej, z bronią z ręku, walczyli nadal o niepodległą Polskę, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą komunistycznemu reżimowi.
Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem przez wszystkich zgromadzonych Hymnu Narodowego. Po nim nastąpił uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas VIb i VIc zaprezentowali krótką historię ówczesnej sytuacji żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego oraz zaprezentowali wiersze o tematyce patriotycznej. Zostały przybliżone sylwetki m. in. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” czy Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Całość uświetniły piosenki tematyczne w wykonaniu chóru szkolnego oraz jego solistek przygotowane pod kierunkiem p. Ireneusza Przały.
Mamy nadzieję, że ta krótka lekcja historii i patriotyzmu przybliżyła ten trudny moment w historii Polski i przyczyniła się do zapamiętania tej ważnej daty. (F. Kozyra, M. Niedźwiecki, J. Zawiła) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Aktualności
Pamięć – to nasz obowiązek
Niezapomniany wieczór filmowy…
Piątkowy wieczór 6 marca uczniowie klasy Ia postanowili spędzić inaczej niż zwykle. Tego dnia aula zamieniła się w salę kinową, aby dzieci mogły obejrzeć film pt. „Cudowny chłopak”. To porywająca opowieść o tym, jak trudno być innym, ekranizacja międzynarodowego bestsellera, który wzruszył i rozbawił miliony czytelników na całym świecie. Dla głównego bohatera Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Przesłanie, które niesie ta historia, uczy akceptacji inności człowieka, odpowiedzialności za słowa, które mogą ranić innych. Idea zawarta w filmie pokazuje, jak ważna jest przyjaźń, szczerość, uczciwość, ludzka dobroć i empatia…. Uczniowie czując się jak w prawdziwym kinie, świetnie się bawili. Na koniec wieczoru, w tym szczególnym dniu chłopcy złożyli życzenia dziewczynkom z okazji Dnia Kobiet wręczając im drobne upominki. Dziękujemy serdecznie dyrektorowi Konradowi Gomulakowi za pomoc w organizacji wieczoru i ciepłe powitanie wszystkich obecnych. Link_Foto
/Agnieszka Koziołek/
"Dzień Kobiet"
Informacja GIS - obowiązkowa lektura dla rodzica
Drogi Rodzicu, koniecznie przeczytaj informację Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem:
Informacja_Glownego_Inspektora_Sanitarnego.pdf
Zalecenia w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się przypadkami zachorowań na koronawirusa
Zalecenia w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa / na podstawie rekomendacji MEN z dnia 27.02.2020 r. /
- Uczniowie, Pracownicy szkoły prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
- w widocznych miejscach w szkole umieszcza się instrukcje dotyczące mycia rąk;
- Rodzicu prosimy , aby nie posyłać przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola, szkoły; podobna uwaga dotyczy nauczycieli i innych pracowników szkoły, aby do szkoły nie przychodzili chorzy;
- Rodzicu, informujemy, że jeżeli Twoje dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, prosimy, aby bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna znajduje się w Myślenicach, ul. Słowackiego 106, Tel: poniedziałek-piątek 7:30-15:00: 122720606; telefony dyżurne po 15:00 i w weekendy: 509693125, 510178338; prosimy o sprawdzanie komunikatów publikowanych na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej;
- Rodzicu, informujemy, że jeśli Twoje dziecko jest w wieku do 8. roku życia, to w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, szkoły przysługuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
- informujemy, że jeśli nie miałeś/aś, nie mieliście Państwo kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku
APEL DO RODZICÓW O NIEPOSYŁANIE CHORYCH DZIECI DO SZKOŁU LUB PRZEDSZKOLA
Drodzy Rodzice, zgodnie z rekomendacją Ministra Edukacji Narodowej, apeluję o nieposyłanie przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły.
GMINNY KONKURS "Ja to wiem" - ODWOŁANY!
W związku z ryzykiem pojawienia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem, decyzją dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku konkurs gminny "Ja to wiem" został odwołany.
Dzień otwarty dla rodziców - 5 marca 2020
W dniu 5 marca 2020 r. (czwartek) w godzinach 16:30-17:30 odbędzie się dzień otwarty. Serdecznie zapraszamy rodziców.
"Zwierzęce Lekturki spod chmurki"
W ramach realizacji kolejnej części Innowacji Pedagogicznej, tym razem o tematyce zwierząt, zaproszony został do naszej szkoły weterynarz Pan Zbigniew Wołoszyn z Przychodni Weterynaryjnej YetMedica z Myślenic. Prelegent opowiedział uczniom klas 1-3, o tym jak zajmować się zwierzętami, jak je pielęgnować i karmić. Dzieci poznały także zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacji zagrożeń ze strony agresywnych zwierząt. Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu zadając wiele dociekliwych pytań, które pozwoliły im zgłębić zarówno zawód weterynarza jak i tematykę związaną ze zwierzakami. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, i być może któryś uczeń odkryje w sobie jakieś predyspozycje do tego zawodu, jakieś pasje - kto wie? (K. Łatas, A. Koziołek, K. Grzywacz)
Komunikat z Powiatowych Zawodów w Narciarstwie Alpejskim
W dniu 21.02.2020 r na stoku „Sport Arena” w Myślenicach odbyły się Powiatowe Zawody w Narciarstwie Alpejskim w konkurencji - slalom gigant. Naszą szkołę reprezentowali: Daria Marek z kl. 4a, Wiktor Chmura, Arkadiusz Motyka, Igor Nawalaniec z klasy 6c i Filip Ślusarz z klasy 7b. Do zawodów szczebla wojewódzkiego awansowali: Daria Marek z II miejsca i Filip Ślusarz z I miejsca w swoich kategoriach. Gratulujemy mistrzowi i v-ce mistrzyni powiatu!
Zebranie Rady Rodziców
Zebranie Rady Rodziców odbędzie się w dniu 27 lutego 2020 r. (czwartek) o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy.
Bal karnawałowy!
18 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Karnawał to czas niezwykle atrakcyjny i niecierpliwie oczekiwany przez dzieci. Dzisiejszego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, którą przyozdobiły kolorowe łańcuchy, serpentyny i balony. Uczniowie w kolorowych strojach wcielili się w bohaterów znanych filmów i bajek. Zjawiskowy wygląd sali sprawił, że wszyscy bawili się wyśmienicie. Nie zabrakło dobrej muzyki i słodkiego poczęstunku. Dobry nastrój udzielił się wszystkim. Twarze pełne radości i uśmiechu na długo pozostaną w naszej pamięci. Link_FOTO
/A.Koziołek, K. Łatas, K.Grzywacz/
Wyjazd na BASEN
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na wyjazdowe zajęcia basenowe, które odbywać się będą w ostatnią środę każdego miesiąca w godz. 13.00-15.30.
Opłata za zajęcia, wstęp na basen, dojazd to jednorazowa kwota 100 zł (za wszystkie zajęcia do końca roku szkolnego). Proszę o przemyślaną decyzję, gdyż w razie nieobecnosci ucznia na zajęciach pieniądze nie będą zwracane.
Zgody i wpłaty prosimy kierować do piątku 21 lutego do pani Katarzyny Grzywacz. Wzór zgody dostępny jest do pobrania na stronie internetowej lub w przedszkolu u pani Magdaleny Magiery. Planowany pierwszy wyjazd to środa 26.02.2020 r. Basen_-_zgoda_rodzica__od_II-do_V(1).docx
„Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"
Któż z nas nie kocha zwierząt? Wielu z nas ma swoich ukochanych pupilów, którym poświęca czas i opiekuje się nimi, zapewniając im radosny żywot. Nie każdy zwierzak ma takie szczęście. Tych odtrąconych, niekochanych nadal mają pod swoją opieką Państwo Dobrzańscy prowadzący Przytulisko w Harbutowicach, którzy pomimo trudnych warunków poświęcają się bezgranicznie swoim podopiecznym. W tym roku szkolnym po raz kolejny w naszej szkole została zorganizowana akcja „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę", w którą włączyła się cała społeczność przedszkolna i szkolna. Udało nam się przekazać ponad 100 kg pożywienia dla piesków. Bardzo dziękujemy za udział w akcji wszystkim uczniom oraz rodzicom. Szczególne podziękowania dla uczniów klasy VII b, którzy z wielki zaangażowaniem pomagali w przeliczaniu i w pakowaniu pokarmów. Serdeczne podziękowania za pomoc kierujemy również do Pana Marka Łapy oraz do Pani Katarzyny Grzywacz.
Organizatorzy: Świetlica szkolna, RSU Album_FOTO
POMOC DLA MILENKI - PODARUJ 1% PODATKU
Zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o okazanie serca i wsparcia 1% podatku dla naszej uczennicy Milenki Cygan w trosce o rozwiązywanie jej codziennych problemów oraz trudności wynikających z niepełnosprawności.
ZEBRANIA Z RODZICAMI - 23 styczeń 2020 r. (czwartek)
Zebrania z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza III Wielkiego oraz Przedszkola Samorządowego w Rudniku odbędą się w dniu 23 stycznia 2020 r. (czwartek) o godz. 17:00. Rodzice uczniów klas egzaminacyjnych: 8a i 8b wraz z wychowawcami rozpoczynają wywiadówkę od spotkania z dyrektorem w AULI, dotyczącego warunków przebiegu EGZAMINU ÓSMOKLASISTY.
Zebranie z rodzicami uczniów klasy Vb odbędzie się w pierwszym tygodniu po feriach zimowych. O dokładnym terminie zebrania rodzice zostaną poinformowani.
Wydobyć i zatrzymać piękno słów
17.01.2020 odbyła się w naszej szkole 1. edycja Konkursu Pięknego Czytania, wzięło w niej udział 15 uczniów kl. 4 – 6. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i w wielu klasach wcześniej należało przeprowadzić eliminacje wstępne. Każdy z uczniów przygotował krótki tekst do czytania z wybranej przez siebie książki. Była literatura przygodowa i fantastyczna, były legendy i mity a ich treść wpisana w baśniową scenerię, którą tworzyły scenografia i światło.
W trakcie konkursu organizatorka, Małgorzata Koźlak, przeczytała fragment powieści Przygody Tomka Sawyera, a następnie zadawała uczniom pytania sprawdzające uważne słuchanie. Las rąk był dowodem na duże zainteresowanie uczniów czytanym fragmentem, a poprawne odpowiedzi nagradzane drobnym upominkiem.
W komisji konkursu zasiedli: pan Zbigniew Polewka, długoletni lektor w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, pani Anna Cyrek, pedagog szkolny oraz Julka Sala, zeszłoroczna absolwentka naszego gimnazjum, laureatka wielu nagród w konkursach recytatorskich i czytelniczych. Jury przyznało następujące nagrody: 1. miejsce – Julia Blak, kl. 5a; 2. miejsce – Kacper Kiebzak, kl. 6b; 3. miejsce – Wiktoria Osiecka, kl. 5a; wyróżnienie – Lena Bochenek, kl. 5b.
Wyjątkowym wyróżnieniem była nagroda publiczności. Otrzymała ją zwyciężczyni całego konkursu – Julia Blak.
Konkurs odbył się pod patronatem Dyrektora szkoły, który otwierając zmagania czytelnicze, podkreślił ogromną rolę książki w rozwoju każdego a zwłaszcza młodego człowieka, zachęcił zebranych na widowni uczniów (klasa 4 i 5b) do częstego odwiedzania biblioteki i do sięgania po różne pozycje literatury dziecięcej i młodzieżowej.(Małgorzata Koźlak) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Wspólnie możemy zdziałać więcej!
Słowa Janusza Korczaka, że ,,młodość jest szlachetna” znalazły potwierdzenie w ogromnym zaangażowaniu całej społeczności uczniowskiej i przedszkolnej ZPO
w Rudniku w akcje charytatywne. Szczególnie jest to zauważalne w okresie świątecznym, który sprzyja refleksjom dotyczącym okazywania sobie serdeczności i gestów miłości. Niektóre akcje są powtarzane z taką regularnością, że na stałe weszły już do szkolnej tradycji. Jedną z nich jest akcja zbiórki zakrętek dla chorej Leny Cholewy. Dziewczynka była po raz kolejny w naszej szkole, oglądając z naszymi uczniami szkolne jasełka. Przedstawiciele Wspólnoty Charytatywnej i RSU przekazali dla Leny i jej braciszków paczki od Św. Mikołaja. Darami z akcji „Podziel się paczką od Świętego Mikołaja”, zostały też obdarowane chore i potrzebujące dzieci z naszej miejscowości. Dzięki wspólnej akcji naszej parafii i ZPO pani pedagog Anna Cyrek wraz z przedstawicielem Wspólnoty Charytatywnej Pauliną Cyrek, ofiarowała od nas paczki dla Domu Małego Dziecka w Krakowie.Wspólnota Charytatywna prowadzi kwesty na rzecz potrzebujących, również w krajach misyjnych. W tym roku szkolnym nasza parafia przyłączyła się do akcji Wolontariatu Misyjnego Ruchu Światło Życie: „Adopcja Serca”. Z kwest i kolędowania misyjnego Wspólnoty Charytatywnej i Scholii mogliśmy wesprzeć ten szczytny cel i otoczyć adopcją na odległość konkretne osoby w Afryce.
Dziękujemy wszystkim, którzy z naszymi uczniami włączyli się w działania charytatywne: Wspólnocie Charytatywnej, świetlicy szkolnej, RSU, pedagogom, wychowawcom szkoły
i przedszkola, dyrekcji szkoły, księdzu proboszczowi. Dobroczynne działania przynoszą korzyść zarówno obdarowywanym jak i darującym. Udział w takich akcjach integruje społeczność szkolną, uczy empatii, wrażliwości, bezinteresowności. (D. Mielecka) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
W dniu 22 grudnia 2019 r. przy Parafii Rzymsko - Katolickiej Św. Maksymiliana M. Kolbego nauczyciele i rodzice dzieci przedszkolnych z Przedszkola Samorządowego w Rudniku przeprowadzili akcję pod nazwą „SŁODKA CEGIEŁKA DLA PRZEDSZKOLA”. Przedsięwzięcie polegało na sprzedaży przygotowanych wcześniej wypieków i ciast. Spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem społeczności lokalnej oraz cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało się pozyskać 2125 zł. Warto podkreślić, iż podjęte działania były całkowicie dobrowolne ze strony nauczycieli i rodziców. Stały się owocem ich własnej inicjatywy. Dodatkowo dostarczyły wielu przyjemnych odczuć, wrażeń. Cała akcja pozytywnie wpłynęła na integrację środowiska rodziców, mieszkańców Rudnika z naszą Placówką. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie, ks. proboszczowi M. Błaszczykowi za zgodę na przeprowadzenie działań przy Kościele, dyrektorowi za ich koordynację. 👍👍👏👏💪💪
Akcja - Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę
W miesiącu styczniu w naszej szkole organizujemy zbiórkę żywności dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Harbutowicach. Prosimy wszystkich uczniów szkoły oraz dzieci z przedszkola o przyłączenie się do akcji. Okaż wielkie serce i przyłącz się do akcji !!!! :)
Najpotrzebniejsze rzeczy to:
karma sucha i mokra, konserwy mięsne, makarony, ryż, kasza. Produkty prosimy składać do wychowawców klas i grup przedszkolnych do 23 stycznia 2020r. (czwartek).
Organizatorzy akcji: Świetlica szkolna oraz RSU
Archiwum Aktualności