Rok 2014/15 już za nami. Czas na podsumowanie. Dobre wyniki ze sprawdzianu i egzaminu, liczne sukcesy uczniów w konkursach, a także udział szkoły w wielu projektach, to dowody na to, że jesteśmy placówką nieustannie się rozwijającą. Cieszy fakt, że promocję otrzymali wszyscy, że nie było ocen nagannych z zachowania, a ocenę nieodpowiednią miało zaledwie dwóch uczniów.
Wielu uczniów sprawdzało swoją wiedzę w konkursach. Finalistami konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty byli: Julia Biela kl. 2b (konkurs j. polskiego), Radek Cichosz i Kamila Rywotycka kl. 3b (konkurs biologiczny), Grzegorz Żmija kl. 1b (konkurs geograficzny).
Również szkolni sportowcy mieli znaczące osiągnięcia – sześciu reprezentowało szkołę w etapach wojewódzkich: Anna Kozieł, Rafał Żmija kl. 5a, Wiktoria Orawin kl. 5b, Paweł Oliwa kl. 6, Małgosia Pyrtek kl. 1b gimnazjum (finaliści indywidualnych biegów przełajowych), Filip Ślusarz kl. 2b, Szymon Pułka kl. 4a (finaliści narciarstwa alpejskiego).
Wielu stawało na podium w konkursach powiatowych, gminnych, szkolnych.
59 uczniów ukończyło szkołę. Wynik sprawdzianu i egzaminu osiągnięty przez tegorocznych absolwentów należy uznać za dobry. Sukcesem jest 8 stanin z przedmiotów przyrodniczych, osiągnięty przez gimnazjalistów po raz pierwszy w historii szkoły. Cieszy 6 wyników 100% z matematyki, przedmiotów przyrodniczych i j. angielskiego. Egzamin najlepiej napisali: Maciek Łapczyński (97,52%), Kamila Rywotycka (90,06).
Sprawdzian po raz pierwszy składał się z dwóch części obejmujących zadania z j. polskiego, matematyki i języka obcego. Najwyższy wynik uzyskali: Daria Szuba-Łata (95%), Iza Hudaszek (94%), Antek Chrobak (93%).
Dobry wynik ze sprawdzianu i egzaminu był rezultatem całorocznej pracy uczniów i nauczycieli, co także znalazło potwierdzenie w wynikach klasyfikacji. Najwyższą średnią ocen uzyskały klasy:4b szkoły podstawowej (4,33) i 3a gimnazjum (4,35). Indywidualnie najwyższe średnie miały: Daria Szuba Łata z kl. 6 (5,5) i Kasia Papież z kl. 3b gimnazjum (5,47). To one z rąk Burmistrza odebrały Nagrodę dla Wybitnego Ucznia „Primus Inter Pares”. Do „Złotej Księgi” wpisanych zostało 39 uczniów szkoły podstawowej i 19 gimnazjalistów. Dwie uczennice gimnazjum przez cały rok szkolny nie opuściły ani jednej godziny. Były to: Magdalena Dymek (kl. 1a) i Angelika Kania (kl. 2b). Należą się im słowa uznania za rzetelne i sumienne traktowanie tego szkolnego obowiązku.
W mijającym roku szkoła realizowała wiele projektów, w których uczniowie dowiedli kreatywności, innowacyjności, umiejętności twórczego myślenia i współpracy. Najciekawsze to „Żydowskie Święto Paschy”, „Chemia w naszej kuchni i łazience” „Rzemiosło artystyczne – przedmioty codziennego użytku i inne”, „Dzień Języka Angielskiego”. Uczniowie nie pozostawali obojętni na potrzebujących. Organizowali wiele akcji charytatywnych („Podziel się paczką”, „Góra grosza”, zbiórka zabawek dla Domu Dziecka, zbiórka baterii, zakrętek, karmy dla zwierząt i inne), w których wykazali wrażliwość, ofiarność i poczucie współodpowiedzialności za los skrzywdzonych.
Ciekawymi i efektywnymi formami przekazu wiedzy były spektakle teatralne oglądane przez uczniów w ramach akcji „Internetowy Teatr dla Szkół”. To także spotkania z pisarzem, muzykami i innymi ludźmi, dla których zawód to pasja. To wreszcie inscenizacje przygotowywane przez samych uczniów („Dziady cz. II”, scenki w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”).
Coraz większym uznaniem cieszy się smok, pieczołowicie przez cały rok przygotowywany przez uczniów, wychowawców, rodziców, by godnie reprezentować nas na Paradzie Smoków w grodzie Kraka. Tegoroczny nosił imię Światek i był prawdziwym obieżyświatem – zwiedził najrozmaitsze kraje, czego dowodem były flagi pokrywające jego smocze łuski.
Sporo niezapomnianych wrażeń pozostawiły wycieczki, w tym dwutygodniowy pobyt uczniów klas trzecich szkoły podstawowej w Darłówku w ramach „:Zielonej Szkoły”.
2014/15 był rokiem wytężonej pracy, ale i wielu sukcesów. Wszystkim – Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom i Rodzicom, którzy przyczynili się do tworzenia dobrego wizerunku Szkoły , dziękujemy. (M. Koźlak)