• Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

• Sprawdzanie osiągnięć edukacyjnych z biologii i chemii

Formy oceniania wiadomości i umiejętności uczniów

1. Sprawdziany obejmują większą partię materiału. Są zapowiadane co najmniej z tygodniowym  wyprzedzeniem. Datę i zakres programowy uczeń zapisuje w zeszycie. Ocenę niedostateczną ze sprawdzianu uczeń ma prawo poprawić w terminie ustalonym z nauczycielem, nie później jednak niż  tydzień od jej uzyskania. Poprawa odbywa się poza lekcjami. Sprawdziany są obowiązkowe. Uczeń, który był nieobecny na sprawdzianie jest zobowiązany do   napisania go w terminie ustalonym z nauczycielem.

Prace oceniane są punktowo. Otrzymane punkty przeliczane są na oceny wg kryteriów:

100% -98%                - ocena celująca

97% - 90%                 - ocena bardzo dobra

89% -75%                  - ocena dobra

74% - 50%                 - ocena dostateczna

49% – 30%                - ocena dopuszczająca

29% - 0%                   - ocena niedostateczna

2. Kartkówki obejmują zakres najwyżej trzech ostatnich lekcji. Nie wymagają wcześniejszej zapowiedzi. Uczniowie nieobecni na kartkówce piszą ją w najbliższym terminie.

3. Odpowiedzi ustne oceniane są na bieżąco. Obejmują zakres trzech ostatnich lekcji.

Przy odpowiedzi ocenia się:

- poprawność merytoryczną

- logikę wypowiedzi

- sposób i samodzielność prezentacji

4. Praca domowa - uczeń zobowiązany jest obrabiać każde zadanie domowe. Jego brak nauczyciel odnotowuje w zeszycie uczniowskim oraz  w zeszycie uwag. Uczeń zobowiązany jest odrobić zaległe zadanie. Zadanie domowe nauczyciel ocenia pod kątem merytorycznym i zgodności z tematem. Ocenie podlegają również zadania dodatkowe podjęte z inicjatywy ucznia lub wg wskazówek nauczyciela.

5. Zeszyt przedmiotowy - uczeń jest zobowiązany posiadać go na każdej lekcji. Brak zeszytu należy zgłaszać na  początku lekcji. Jego brak odnotowany zostaje w zeszycie uwag. Brakujące notatki  należy uzupełniać na bieżąco.

6. Ocenie podlegać mogą również np. praca na lekcji, przygotowanie i wygłoszenie referatu, wykonanie  planszy, albumu, zielnika, prezentacji multimedialnej, doświadczenia, modelu, projektu, udział w konkursach, olimpiadach oraz inne formy pracy ucznia.

7. Sposoby i zasady informowania uczniów i rodziców o postępach i osiągnięciach ucznia:

• oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców (prawnych opiekunów),
          • uczeń jest informowany o ocenie w momencie jej wystawienia, a rodzic podczas zebrań klasowych, spotkań indywidualnych, dni otwartych oraz poprzez wpis w dzienniku elektronicznym,
          • na prośbę ucznia lub rodzica nauczyciel wpisuje ocenę w zeszycie przedmiotowym lub dzienniczku ucznia,
          • obowiązkiem ucznia jest poprosić rodzica o złożenie podpisu obok oceny bądź informacji nauczyciela wpisanej do zeszytu przedmiotowego ucznia; brak podpisu rodzica skutkuje uwagą negatywną dla ucznia w zeszycie uwag.
          •  sprawdziany i kartkówki są dostępne dla rodziców do wglądu w szkole,

Uwagi końcowe

• Na ocenę roczną i końcową uczeń pracuje przez cały rok szkolny.
          • Ocenę śródroczną, roczną i końcową nauczyciel ustala na podstawie ocen cząstkowych i nie jest ona średnią arytmetyczną tychże ocen.
          • Istotnymi ocenami cząstkowymi przy wystawianiu oceny śródrocznej, rocznej i końcowej są oceny ze sprawdzianu, kartkówki i odpowiedzi ustnej.

Aneks do sposobów sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów z biologii i chemii w czasie prowadzenia nauczania zdalnego

1. Formy sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów w szczególności:
          1. sprawdziany i kartkówki,
          2. karty pracy, zadania wykonane w zeszycie,
          3. odpowiedzi ustne podczas video rozmowy,
          4. aktywność  - praca podczas zajęć.
          1. Sposoby i zasady informowania uczniów i rodziców o postępach i osiągnięciach ucznia:

a. poprzez dziennik elektroniczny,

b. na prośbę ucznia lub rodzica nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę.

1. Dodatkowe zasady:
          1. uczeń przesyła na indywidualne  konto nauczyciela aplikacji Messenger lub za pośrednictwem poczty elektronicznej zadanie, wypełnioną kartę pracy, kartkówkę i sprawdzian, w terminie wyznaczonym przez nauczyciela,
          2. prace pisemne uczeń  przesyła  nauczycielowi zeskanowane lub w formie zdjęcia – zdjęcie musi być czytelne,
          3. uczeń jest zobowiązany do brania udziału w sprawdzianach i kartkówkach – informacje o ich terminie, czasie trwania i zakresie programowym nauczyciel podaje podczas zajęć oraz zamieszcza w aplikacji  Messenger,
          4. uczeń, który był nieobecny na sprawdzianie, kartkówce jest zobowiązany do napisania ich w terminie ustalonym z nauczycielem,
          5. uczeń może poprawić ocenę ze sprawdzianu i kartkówki w terminie ustalonym z nauczycielem,
          6. wymiana informacji z uczniem i rodzicem odbywa się na bieżąco w szczególności poprzez dziennik elektroniczny,  pocztę elektroniczną lub podczas konsultacji  przez aplikację Messenger.