1 marca 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dyrektor szkoły – Pan Konrad Gomulak, witając przybyłych na tę uroczystość nauczycieli, uczniów i pracowników oświaty, przypomniał pokrótce rys historyczny tego święta oraz dzieje jego powstania.
Przewodniczący szkoły poprosił zebraną w auli młodzież o powstanie i wspólne odśpiewanie z chórem „Roty” Marii Konopnickiej, pieśni patriotycznej, która towarzyszyła walce Polaków o niepodległość, a śpiewana była również przez „Żołnierzy Wyklętych”.
Rozpoczynając część artystyczną prowadzący przytoczył słowa śp. prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który tak uzasadniał projekt ustawy honorujący pamięć o Niezłomnych: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, przywiązania do tradycji niepodległościowych i za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.
Następnie uczniowie recytowali wiersze patriotyczne poświęcone bohaterskim czynom Niezłomnych. Narratorzy prowadzący uroczystość – Szymon Stelmach oraz Alicja Rapacz z kl. VII a, wyjaśnili, co oznacza określenie „Żołnierze wyklęci”, czyli żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Nawiązali do trudnej i bolesnej działalność żołnierzy, którzy dzięki męstwu i determinacji walczyli nie tylko z niemieckim okupantem, ale też dzielnie stawiali czoła komunistycznym propagandystom, którzy nazywali ich bandytami, zaplutymi karłami reakcji, kolaborantami, wrogami ludu, zdrajcami narodu. Przypomnieli ich nazwiska i pseudonimy, a oblicza ich, uczniowie mogli oglądać w prezentacji, która była wyświetlana równolegle z przedstawianymi na scenie treściami. Niewątpliwie wzruszające były również wystąpienia uczniów deklamujących przejmującą poezję o smutku i cierpieniu młodych chłopców, mężów, synów, braci, którym przyszło żyć w tych okrutnych, pozbawionych człowieczeństwa czasach. Jeden z uczniów ( Karol Król) wcielający się w rolę skazanego na śmierć młodego żołnierza, w przejmujących słowach zwracał się do matki pisząc do niej pożegnalny list z celi więziennej. Prezentowane na scenie treści przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Można było usłyszeć „Biały krzyż”, „Mury”. Na zakończenie akademii chór szkolny odśpiewał rzewną pieśń „Już dopala się ogień biwaku” utwór do filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego.
Oto jego fragment:
(…)
Pod tym krzyżem, pod drzewem zwalonym
Śnią żołnierze o Polsce swój sen
Bodaj po to być warto żołnierzem
By sen cudny przyśnić jak ten.
Panująca w auli atmosfera pełna była zadumy i powagi. Uczniowie swoją godną pochwały postawą, dowiedli, że prezentowane treści wzbudziły w nich najwyższy szacunek i podziw dla tych niezwykłych żołnierzy, którym szczególnie na sercu leżał los ich ukochanej ojczyzny. Minimalistyczna scenografia, której najważniejszymi rekwizytami były brzozowe krzyże, nawiązywała do dojmującego uczucia cierpienia, smutku i śmierci, która w tych mrocznych czasach często przychodziła o wiele za wcześnie…
Na zakończenie akademii ponownie głos zabrał Dyrektor, który podziękował uczniom i nauczycielom przygotowującym akademię oraz chórowi szkolnemu wraz z opiekunem Ireneuszem Przałą. Podziękowania kierujemy również do tych uczniów klasy VII a, którzy wystąpili na scenie: Mileny Maślerz, Darii Marek, Laury Matusik, Eryka Soleckiego, Zuzanny Bieli, Justyny Cyrek, Amelii Zajdy, Karola Króla, Nadii Blak, Weroniki Oliwy oraz Alicji Rapacz i Szymona Stelmacha.
Galeria_foto
Anna Chmura
Anna Cyrek