27. 04. 2016 gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Młodego Pokolenia, którzy przyjechali do nas z Białegostoku, by zaprezentować sztukę Moliera pt. "Skąpiec". Większość z nas, gimnazjalistów, czytała komedię francuskiego dramatopisarza, więc z tym większym zainteresowaniem śledziliśmy rozwój akcji i poczynania aktorów na scenie. A za sprawą Harpagona działo się bardzo wiele, tak iż nieraz na widowni wybuchały salwy śmiechu. Najbardziej rozśmieszyła nas scena bitki, w której Harpagon gonił z kijem w ręku po całej sali. Wyolbrzymienie cech bohaterów "Skąpca" nie tylko nas bawiło, ale także zmusiło do refleksji na temat wartości, które uznajemy za ważne i których przestrzegamy.(Marcelina Żak, kl. 3a) Zdjęcia w Albumie - tutaj
Figle w śmigle i Odlot
Dnia 26 kwietnia 2016r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez Teatr Profil.
Tytuł przedstawienia teatralnego dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej brzmiał: „Figle w śmigle”. Aktorzy przedstawili opowieść o nieposłusznej Julce, która rusza w beztroską podróż ze zwariowanym pilotem. Wyśmienita zabawa, pełna z pozoru niewinnych psikusów, kończy się w momencie, gdy pilot zostawia swoją towarzyszkę na pastwę losu. Dziewczynka po ciężkiej tułaczce po powrocie, musi ponieść konsekwencje popełnionych czynów. Spektakl nawołuje do odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji za swoje czyny. Ponadto porusza problematykę ekologii, tolerancji i uprzedzeń, wandalizmu i przemocy.
Klasy 1-3 Gimnazjum uczestniczyły w przedstawieniu: „Odlot”. Spektakl ukazał historię rodziny, która uległa rozpadowi po utracie matki. Dwójka rodzeństwa wydaje się być skazana na siebie samych, gdyż ojciec pogrążony w smutku nadużywa alkoholu. Brat i siostra podążają zupełnie inną drogą. Przedstawienie uświadomiło uczniom, do czego prowadzić może nadmierne przekonanie o wolności własnych wyborów i szukanie rozwiązania swoich problemów w używkach. Spektakl nawołuje do zastanowienia się nad konsekwencjami naszych wyborów, uczy odpowiedzialności, a także pokazuje jak ważna w życiu młodego człowieka jest pasja.
Użycie nowoczesnych środków multimedialnych zastosowanych w przedstawieniach, oraz bogatej dekoracji sprawiło, że nauka stała się przyjemnością. Zajęcia przebiegły w przyjaznej atmosferze, z aktywnym udziałem uczniów. A. Cyrek, A. Przała /pedagodzy szkolni/. Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Potrójny sukces gimnazjalistów!
W tym roku odbywa się już XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2015/2016 „W trosce o nasze bezpieczeństwo”. 15 kwietnia 2016 r. rozstrzygnięto konkurs na etapie gminnym. W grupie gimnazjalistów nasi uczniowie zajęli trzy pierwsze miejsca:
I miejsce – Natalia Piegza 3b,
II miejsce – Marcelina Żak 3a,
III miejsce – Filip Profic 3a.
Ich prace zostaną przesłane do dalszego, powiatowego etapu konkursu. Gratulujemy
Lista przyjętych do przedszkola
W zakładce Przedszkole/Rekrutacja - tutaj, zamieszczona jest lista dzieci przyjętych do przedszkola na rok szkolny 2016/17.
Rekrutacja do szkoły podstawowej i gimnazjum
Kryteria i terminy rekrutacji dla kandydatów zamieszkałych poza Rudnikiem do klas pierwszych Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rudniku oraz zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych (informacja dla gimnazjalistów) na rok szkolny 2016/17 znajdują się w zakładce Informacje/Rekrutacja - tutaj.
Powiatowe Zawody Strzeleckie
W dniu 07.04.2016 r. tj. czwartek na strzelnicy pneumatycznej na Zarabiu w Myślenicach odbyły się Powiatowe Zawody Strzeleckie dla młodzieży gimnazjalnej z okazji „Roku Cichociemnych”. Reprezentantami naszej szkoły byli: Dominika Dynur, Filip Profic, Andrzej Duda, uczniowie klasy 3a gimnazjum.
Uczniowie gimnazjów Powiatu Myślenickiego walczyli w kategorii indywidualnej i drużynowej.
Dominika Dynur zajęła trzecie miejsce w konkursie indywidualnym. Otrzymała dyplom i medal. Nagrody rzeczowe rozdane będą 22 kwietnia w Myślenicach prawdopodobnie przy udziale Ministra Obrony Narodowej RP . (A. Cyrek) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Ortograficzne zmagania uczniów Szkoły Podstawowej
W połowie marca 2016 r. odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej. Jego celem było wytypowanie reprezentacji szkoły do etapu gminnego i jednocześnie wyłonienie „Mistrza Ortografii uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej”.
Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy zmagali się z tekstem dyktanda mówiącym o… pisaniu dyktanda, a w drugiej – wypełniali test złożony z zadań pełnych ortograficznych zawiłości i wyjątków. W trudnej rywalizacji, jak przyznali sami uczniowie, zwycięzcami szkolnego konkursu zostali:Paulina Chlipała z kl . VIb, która równocześnie uzyskała tytuł „ Mistrza Ortografii”,
Damian Szczepaniak z kl. VIb,
Rafał Żmija z kl.VIa,
Patrycja Blak z kl. IVa.Laureaci konkursu szkolnego zmierzyli się ponownie z pułapkami polskiej ortografii pod koniec marca podczas konkursu gminnego, który miał miejsce w Zespole Placówek Oświatowych w Krzywaczce. Nasi uczniowie spisali się naprawdę dobrze. Paulina Chlipała uzyskała po dogrywce, m.in. ze swoim kolegą z klasy, Damianem Szczepaniakiem, III miejsce. Bardzo dobrze poradziła sobie jedyna czwartoklasistka biorąca udział w konkursie, Patrycja Blak, uzyskując ósmą pozycję na dziewiętnastu uczestników.
Jesteśmy pod dużym wrażeniem świadomości językowej uczestników ortograficznych potyczek i serdecznie gratulujemy im sukcesów. (A. Bień, B. Szczurek). Zdjęcia z etapu szkolnego i gminnego w Albumie - tutaj.
Dzień Ziemi
22 marca odbyła się w naszej szkole uroczystość poświęcona Ziemi – naszej planecie z okazji jej święta. Gimnazjaliści poprzez zabawę mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi problemami dotykającymi naszego środowiska. Program obchodów był bardzo bogaty. Znalazły się w nim m. in. prezentacja stroju wykonanego z surowców wtórnych, kalambury ekologiczne, rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt, recytacja wierszy, symbole małopolskich parków narodowych - prace plastyczne wykonane dowolną techniką.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wiosennych fryzur, w których dominowały motywy kwiatowe. Klasy z ogromnym zaangażowaniem stanęły do konkursowych zmagań. Po podliczeniu punktów, wyłoniono najlepszą klasę, którą okazała się w tym roku szkolnym klasa I. Na uwagę zasługuje fakt, że klasa II a przegrała tylko jednym punktem. Rywalizacja między klasami była zacięta. Wszyscy bez wyjątku podeszli do zadań bardzo profesjonalnie. Pomysłowość i kreatywność uczniów nie miały granic. (JP) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tradycyjnie, w sobotę 5 marca grupa uczniów z klas IV i VI udała się pod opieką p. Jadwigi Zajdy i p. Dawida Czaickiego na wycieczkę do Krakowa. Tym razem głównym celem wyjazdu było Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego mieszące się przy ul. Floriańskiej 25. Oprócz zwiedzania i poznawania tajników aptekarstwa uczniowie zwiedzili kościół Mariacki, który znajduje się na Rynku Głównym. Więcej informacji na temat muzeum dostępne jest pod adresem: http://www.muzeumfarmacji.pl/pl_index.php. Zdjęcia w Albumie - tutaj.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
16 marca w miłej i uroczystej atmosferze odbyła się uroczystość Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana przez dziecko, dlatego biblioteka zadbała, aby wydarzenie to było dużym przeżyciem dla nowych użytkowników biblioteki szkolnej. Więcej w zakładce Biblioteka - tutaj. Zdjęcia w Albumie - tutaj.
VI Powiatowy Turniej Strzelecki
9 marca 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach uczniowie gimnazjów Powiatu Myślenickiego walczyli o tytuł najlepszego strzelca i najlepszej drużyny strzeleckiej w VI Powiatowym Turnieju Strzeleckim. Drużyna naszego gimnazjum w składzie Dominika Dynur, Andrzej Duda i Filip Profic zajęła pierwsze miejsce, a Andrzej był drugi indywidualnie. Gratulujemy.
Rekrutacja do przedszkola
W dniach 1 - 29 marca 2016 r. można składać wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny 2016/17. Szczegóły - tutaj.
Zapisy i rekrutacja do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2016/17
W dniach 1-29 marca 2016 r. odbywać się będą zapisy i rekutacja do klasy pierwszej. Szczegóły - tutaj.
Żołnierze Wyklęci
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Uchwalenie w 2011 roku Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, czego doświadczali przez wszystkie lata PRL-u. Żołnierze Wyklęci, zwani także Żołnierzami Niezłomnymi, tworząc powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR, oddziałami NKWD i Smiersza oraz zależnymi od nich służbami bezpieczeństwa w Polsce: Milicją Obywatelską, Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Byli wśród nich żołnierze byłej Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji „Niepodległość”, „Wolność i Niezawisłość” i wielu innych. Ścigani i prześladowani, prowadzili nierówną walkę z przerażającą machiną komunistycznego terroru. Bardzo wielu z nich zostało aresztowanych i poddanych bestialskiemu śledztwu, a potem w sfingowanych procesach skazanych na karę śmierci lub długoletnie więzienie. Wielu zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego i nigdy już stamtąd nie powróciło, groby wielu z nich do dziś pozostają nieznane. Ocenia się, że ponad 20 tysięcy żołnierzy podziemia zginęło w walkach, zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Na przełomie lat 40–tych i 50–tych w więzieniach i obozach pracy znajdowało się ponad 250 tysięcy osób. Ci, których chciano wymazać z polskiej historii, powracają do naszej świadomości. Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka”, Hieronim Dekutowski – „Zapora”, Henryk Flame – „Bartek”, Danuta Siedzikówna – „Inka” i rotmistrz Witold Pilecki to najbardziej znani bohaterowie tamtego okresu. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Ci, których komunistyczna propaganda przez wiele lat skazywała na zapomnienie i niebyt, i „wyklęła” z naszej pamięci narodowej powracają, przypominając nam o tych wartościach i postawach, dzięki którym nasza Ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile dziejowe. Winniśmy im pamięć! Tekst zaczerpnięty z audycji nadanej w naszej szkole w dniu 1marca 2016 r. (ET)
Wycieczka do Hiszpanii
Ostateczna wersja programu wycieczki znajduje się w zakładce Informacje/ Wycieczka - tutaj.
„Mów do mnie jeszcze”
Pod tym hasłem, 9 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie walentynkowe, zorganizowane przez uczniów działających w Samorządzie Uczniowskim. Młodzież przypomniała pochodzenie tego święta oraz recytowała wiersze poświęcone miłości. Następnie każda klasa zaprezentowała scenkę przedstawiającą różne oblicza miłości. Uczniowie z dużym zaangażowaniem odgrywali swoje role, co wprowadziło wszystkich w wesoły nastrój. Na zakończenie spotkania ogłoszone zostały wyniki konkursu „Najmilsza uczennica i najsympatyczniejszy uczeń gimnazjum”. W tym roku szkolnym tytuł ten otrzymała Dominika Zajda z klasy III b i Manuel Bąchor również z III b. Gratulujemy!
Z okazji Dnia Zakochanych Samorząd zorganizował również „pocztę walentynkową." Uczniowie do specjalnej skrzynki mogli wrzucać kolorowe listy do swoich sympatii, koleżanek i kolegów. (JP) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
„Ja to wiem”
Pod tym właśnie hasłem, 16 lutego 2016 roku, w Gimnazjum w Rudniku odbył się II Gminny Konkurs Interdyscyplinarny dla uczniów klas VI szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Konkurs miał charakter indywidualny. W pierwszej części uczniowie wykazywali się umiejętnością wykonywania prostych doświadczeń oraz odpowiadali na dwa wylosowane przez siebie pytania dotyczące wiedzy ogólnej. Następnie rozwiązywali test i krzyżówkę. Pytania konkursowe obejmowały treści z zakresu matematyki, historii, języka polskiego, przyrody, plastyki oraz wiedzy ogólnej. Najwięcej emocji budziła część praktyczna. Uczniowie z dużym zaangażowaniem odkrywali istnienie napięcia powierzchniowego, rozdzielali mieszaniny niejednorodne, montowali obwody elektryczne, samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe, pompowali balonik przy użyciu octu i sody oczyszczonej. W czasie oczekiwania na wyniki konkursu, uczniowie klasy III Gimnazjum w Rudniku, wykonali kilka doświadczeń pokazowych z dziedziny chemii.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Beata Ziembla - Szkoła Podstawowych w Sułkowicach,
II miejsce – Edgar Piechota - Szkoła Podstawowa w Sułkowicach,
III miejsce – Anna Oliwa - Szkoła Podstawowa w Krzywaczce.
Gratulujemy! (JP) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Zabawa karnawałowa uczniów klas I-III
W poniedziałek, 08 lutego 2016 r., w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa uczniów klas młodszych.
Głównym celem zorganizowania i przeprowadzenia balu było zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami obowiązującymi podczas zabaw karnawałowych. Był to dzień długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Wcześniej, uczniowie z każdej klasy, przynieśli ozdoby, które zostały wykorzystane do dekoracji sali gimnastycznej. Dzięki pomocy nauczycieli oraz uczennic ze starszych klas, sala została przyozdobiona różnokolorowymi łańcuchami, serpentynami, balonami. Sceneria sali wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą, bajeczną salę balową, robiła oszałamiające wrażenie. Jej zjawiskowy wygląd wprowadził dzieci w promienny nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy.Także tradycji stało się zadość, nasi najmłodsi uczniowie byli przebrani w różnorodne stroje, wcielili się w bohaterów znanych i lubianych bajek oraz w postaci z filmów. Przy dźwiękach muzyki wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i nauczycielom. Podczas zabawy panowała wyjątkowa atmosfera.
Nasz bal karnawałowy urozmaicały także intrygujące konkursy, a zwycięzcy quizów byli nagradzani gromkimi brawami. W czasie przerw od harców dzieci miały zorganizowany w swoich klasach słodki poczęstunek. Niestety, radosna zabawa musiała się zakończyć. Wszyscy byli zmęczeni, ale jednocześnie zadowoleni z tych tanecznych zajęć.
Karnawałowa zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji. Po zabawie uczniowie pełni wrażeń wrócili do swoich domów. ( W. Kozik ) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Cała Polska Czyta Dzieciom
Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom tym razem w przedszkolu. Relacja w zakładce Przedszkole - tutaj
Zdrowie a odżywianie
Pod tym właśnie hasłem, 11 lutego 2016 roku, w Gimnazjum w Sułkowicach zorganizowany został III Gminny Konkurs Biologiczny. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Emilka Małota kl. IIa, Ania Rywotycka kl. IIb, Julia Biela kl. IIIb, Grzegorz Żmija kl. IIb. Konkurs przebiegał w kilku etapach. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się ogromną wiedzą z zakresu budowy, roli układu pokarmowego i krwionośnego oraz znajomością zasad prawidłowego odżywiania się. W drugiej części, reprezentanci drużyn, przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne na temat chorób i zaburzeń wynikających z nieprawidłowego odżywiania oraz modele zęba przedtrzonowego. Na koniec odbył się quiz dotyczący znajomości wybranych ziół i ich wpływu na organizm człowieka.
Nasza drużyna zajęła I miejsce, a Grzegorz Żmija rozwiązał test najlepiej spośród wszystkich uczestników konkursu. Gratulujemy sukcesu! (JP)
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie