Jak łączyć wychowanie z dobrymi uczynkami? W naszej szkole już wiemy! Staramy się być blisko dzieci cierpiących, nie tylko pomagać im materialnie, ale też wspierać psychicznie i duchowo, bo jesteśmy świadomi jak ważna jest pomoc bliska sercu. Jednym z przedsięwzięć jakie podjęła nasza placówka w tym zakresie jest akcja zbiórki zakrętek dla dwuletniej Leny Cholewy ze Stryszawy.
13 grudnia Lena ze swoim braciszkiem Dawidkiem, odwiedziła uczniów naszej szkoły. Mała Lenka wzbudziła ogromną sympatię u wszystkich uczestników spotkania. Była bardzo pogodna i radosna. Roześmiana bez problemu nawiązała kontakt z dużo starszymi kolegami i koleżankami.
Podczas spotkania mama dziewczynki opowiedziała o chorobie córeczki, o licznych operacjach i potrzebie ciągłej rehabilitacji. Dowiedzieliśmy się, że zbiórka zakrętek prowadzona między innymi w naszej szkole, potrzebna jest na kolejną operację dziewczynki w USA i dalszą rehabilitację. Istnieje, bowiem ogromna szansa, że Lena będzie mogła chodzić bez ortezek.
Mama dziewczynki wyraziła swoją wdzięczność za wsparcie, dziękując wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w akcję i pomoc finansową.
Odwiedziny stały się okazją do wręczenia małym gościom upominków, przygotowanych w corocznej akcji naszej szkoły przeprowadzonej przez SK PCK, Wspólnotę Charytatywną i świetlicę szkolną - „Podziel się paczką od Świętego Mikołaja”.
Dziękujemy wszystkim, którzy chcą pomagać innym i mają ogromne serca dla osób potrzebujących. Szczególne podziękowania organizatorzy akcji - panie A. Bernecka, D. Mielecka i J. Staśko - kierują do Gabrysi Mazurkiewicz z IIIag za pięknie wykonane plakaty reklamujące akcję oraz: Natalii Rywotyckiej z IIag, Patryka Cichosza z Iag, Rafała Żmii z Iag i Eryka Garbienia z Iag za przygotowanie wszystkich paczek, również dla chorych dzieci z Rudnika.
Uśmiech na twarzy Lenki był dla nas największą nagrodą. (D.Mielecka) Zdjęcia ze spotkania w Albumie - tutaj.
Spotkanie Leny Cholewy z uczniami naszej szkoły
Anioły, Aniołki Bożonarodzeniowe
Dnia 16 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Jaworniku, odbyło się rozstrzygniecie międzyszkolnego konkursu ,,Anioły, Aniołki Bożonarodzeniowe." W konkursie wzięło udział około dwustu prac z powiatu myślenickiego. Serdeczne gratulacje składamy Karolowi Królowi z klasy Ia. Szkoły Podstawowej w Rudniku, który w konkursie zajął III miejsce. A. Koziołek
Świetlicowe kolędowanie 2016
Do pełnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia przygotowuje społeczność świetlicową świąteczny wystrój sal, wspólne kolędowanie. Kolędy polskie są niepowtarzalne pod względem treści i melodii, radują nasze serca, pogłębiają więź, wprowadzają rodzinny nastrój. Podtrzymując tradycje bożonarodzeniowego kolędowania świetlica szkolna wraz ze świetlicą środowiskową przeprowadziła konkurs kolęd i pastorałek ,,Świetlicowe kolędowanie 2016". Mali artyści, którzy licznie wzięli udział w konkursie (zgłosiło się ich 28) wykazali się bardzo dobrą znajomością tekstu i melodyjnością. Nastrój i tematykę wykonywanych kolęd podkreślili odpowiednim strojem.
Jury przyznało:
I miejsce- Teresie Zachariasz kl IIIb
II miejsce - Amelii Zajda kl Ia
III miejsce - Nikoli Sikora kl IIa i Annie Bielarz kl IIa; Justynie Cyrek kl Ia i Alicji Rapacz kl Ia
Wspólne kolędowanie wprawiło wszystkich uczestników w miły świąteczny nastrój. (Józefa Staśko) Zdjęcia w Albumie - tutaj
1050 urodziny Polski – konkurs plastyczno-literacki dla dzieci i młodzieży
Uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Rudniku wzięli udział w konkursie literackim „Chrzest Polski w literaturze (bajka lub legenda inspirowana wydarzeniami 966 roku)” organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.
Z naszej szkoły na konkurs w kategorii klas IV – VI wpłynęły cztery prace; trzy napisane przez uczennice klasy IVa: Paulinę Cyrek, Aleksandrę Cygan i Patrycję Piechotę, oraz uczennicę klasy VIb – Aleksandrę Filarską.
7 grudnia 2016 r. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
Jury konkursowe przyznało:
I miejsce - Aleksandrze Filarskiej z kl. VIb za legendę pt. „Jak Jelona podstępem lud polski czytać i pisać nauczyła”.
Wyróżnienie - uczennicy kl. IVa – Paulinie Cyrek za baśń pt. „Chrzest Polski i alfabet”.
Wszystkie uczestniczki otrzymały nagrody książkowe, słodycze oraz dyplomy z podziękowaniami za udział w konkursie. Anna Chmura
5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza stał się okazją, by złożyć gorące podziękowania tym uczniom naszej szkoły, którzy od wielu już lat poświęcają swój wolny czas, angażując się w akcje charytatywne organizowane przez Wspólnotę Charytatywną im. Jana Pawła II działającą przy naszej szkole.
Nasza Wspólnota włącza się w działania na rzecz naszego środowiska lokalnego organizując w okresie około świątecznym zbiórkę produktów spożywczych dla potrzebujących rodzin naszej miejscowości. Nasza młodzież przygotowuje paczki i dostarcza je odbiorcom. W pierwszych dniach grudnia wraz z SK PCK na terenie naszej szkoły organizuje akcję „Podziel się paczką od Świętego Mikołaja”. Zebrane słodycze, zabawki, gry zasilają paczki świąteczne.
Trzykrotnie nasi wolontariusze przygotowali dary dla Domu Małego Dziecka w Krakowie. Tam mieli możliwość nie tylko ofiarowania maluszkom darów, ale mogli spędzić z nimi czas na zabawie.
Prowadzili kwesty na rzecz biednych i chorych dzieci, nie tylko z naszej miejscowości. Kwestowaliśmy również na rzecz Świetlicy Środowiskowej w naszej szkole i na Fundusz Patrona Szkoły.
Nasza Wspólnota od samego początku włączyła się w działalność misyjną, prowadząc akcje: „Każdy znaczek wspiera misje”, „Okulary dla Ghany”, czy patronat misyjny nad misjonarzem ks. Markiem Gizickim z Tanzanii. Wspólnota organizowała kwesty i kolędowanie misyjne, by wesprzeć Księdza Marka i Jego działalność duszpasterską. Dzięki, między innymi, naszej pomocy, udało się wybudować księdzu Markowi przedszkole. W budynku tym ksiądz również odprawia Mszę Świętą dla Masajów i ludzi z plemienia Bantu.
Zorganizowaliśmy i koordynowaliśmy w naszej szkole przez dwa lata akcję zbiórki zakrętek na zakup aparatu słuchowego dla Julii, a w tym roku na rehabilitację i operację w USA dla dwuletniej Leny Cholewy ze Stryszawy.
Zaangażowanie naszej młodzieży na rzecz potrzebujących jest ogromne. Cieszy fakt, że działania te, nie ustają z chwilą opuszczenia murów naszej szkoły. Absolwenci nasi, nie tylko nadal z nami współpracują, ale w nowych szkołach włączają się czynnie do Wolontariatu.
Składam również serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy współdziałają z naszą Wspólnotą oraz Pani Sołtys, która od początku wspiera nasze działania i angażuje się we wszystkie akcje wolontariatu.
Szkolny opiekun Wspólnoty Charytatywnej - Dorota Mielecka
Szkolny Turniej Mistrza Dobrych Manier
W dniu 22 listopada 2016 r. odbyła się już druga edycja „Szkolnego Turnieju Mistrza Dobrych Manier” dla klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Podczas konkursu, drużyny odpowiadały na pytania związane z kulturą savoir-vivre, odgrywały scenki tematyczne, prezentowały przygotowany wcześniej plakat - „21 listopada – Dzień Życzliwości”, układały puzzle i przystrajały stół.
W czasie turnieju o doping dbali uczniowie klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Oni także mieli możliwość sprawdzić swoje wiadomości na temat dobrego wychowania w zabawie „Prawda – Fałsz”. Więcej - tutaj.
ŚWIĘTY, KTÓRY NIESIE RADOŚĆ!
6 grudnia Szkołę odwiedził jeden z ulubionych świętych - święty Mikołaj. Gość wraz ze swoim orszakiem zawitał o godzinie 8.00 w mury naszej Szkoły. Tradycyjnie już św. Mikołaj udał się najpierw do Pana Dyrektora, aby się z nim przywitać oraz uzyskać zgodę na wizytę. Oczywiście radość zapanowała wśród uczniów, z którymi Pan Dyrektor miał w tym momencie lekcje. Święty Mikołaj poprosił Pana Dyrektora, by zdał krótką relację z tego, czy uczniowie zasługują na miłą niespodziankę.
Święty Mikołaj udał się do wszystkich uczniów naszej Szkoły ze słodkimi podarkami. Następnie radość Mikołaj sprawił tym, którzy chodzą na obiady, gdzie również dzieci i młodzież otrzymała paczki ze słodkościami.
Nie zabrakło również dla niektórych osób upomnień od św. Mikołaja - te osoby otrzymały od Świętego rózgi; czasem dla upomnienia, a w innych przypadkach, aby one przypominały, że nasze codzienne życie powinno obfitować w dobre uczynki i dobro. Każdy człowiek ma być zwiastunem dobra w środowisku, w którym przebywa. (DC). Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Słońce w kałuży
W październiku i listopadzie 2016 r. w ramach projektu ,,Słońce w kałuży‘’, organizowanego wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sułkowicach w naszym Zespole, realizowano zajęcia o charakterze terapeutycznym z zakresu: tańca, czytelnictwa i pracy nad emocjami. Uczestniczyło w nich 70 uczniów i przedszkolaków naszej Placówki.
Zajęcia czytelnicze przybliżyły dzieciom świat bajek i nauczyły, jak pokonywać napotykane trudności, wzorując się na bohaterach z książek. Głównym celem zajęć było pokazanie małym czytelnikom, jak skutecznie przezwyciężać i redukować lęk, rekompensować niezaspokojone potrzeby, budować w sobie pewność siebie i wiarę w swoje możliwości.
Zajęcia nad emocjami zapoznały uczniów z normami i wartościami obowiązującymi w grupie, kształciły postawy skutecznego kontrolowania swoich emocji, nauczyły komunikacji z rówieśnikami, poszerzyły kulturę żywego słowa poprzez aktywności sceniczne uczestników.
Zajęcia taneczne pozwoliły uczniom na efektywny relaks, poszerzyły umiejętności taneczne i ruchowe. Pozwoliły na pokonanie nieśmiałości , rozwijały talent i zainteresowanie ruchem. Uczniowie poznali różne style taneczne takie jak: hip hop, zumba czy breakdance.
Wszystkie rodzaje zajęć cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, o czym świadczą między innymi wyniki ankiet podsumowujących i wysoka frekwencja uczestników.
Podsumowaniem projektu ,, Słońce w kałuży’’ było konferencja dla nauczycieli i rodziców na temat ,,Dziecka krzywdzonego’’.
Zdjęcia w Albumie - tutaj.
PROFILAKTYKA Z TEATREM INSPIRACJA Z KRAKOWA
28 listopada 2016 r. w naszej szkole odbywały się spektakle profilaktyczne dla uczniów całej szkoły. Przedszkolaki obejrzały sztukę „Psoty nie z tej ziemi”, dzieci z kl. I-III szkoły podstawowej przedstawienie „Poskromienie nieznośnego smoka", zaś uczniowie klas IV-VI inscenizację „Pętla zdarzeń". Na zakończenie uczniowie gimnazjum obejrzeli spektakl „Blogerka”.
Przedstawienia dostosowane były do grup wiekowych. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie problemami ujętymi w inscenizacjach i aktywnie brali udział w dyskusjach po spektaklach.
Spektakle poruszały tematykę bezpieczeństwa, dokuczania , wyśmiewania się, agresji i przemocy rówieśniczej.
Nasi goście zaprezentowali przedszkolakom sztukę pt."Psoty nie z tej ziemi". Omawiała ona zasady bezpieczeństwa drogowego i właściwe postępowanie w stosunku do nieznajomych. Sztuka była połączona z zabawą dydaktyczną.
Młodsi uczniowie zobaczyli spektakl przygotowany przez artystów teatru Inspiracja. Było to przedstawienie "Poskromienie nieznośnego smoka": Wcale nie za siedmioma górami, ale całkiem niedaleko, żyło pewne Smoczysko - nieznośne i samolubne. Bywało złośliwe, a dokuczanie swemu jedynemu przyjacielowi z czasem stało się jego hobby. W końcu miarka się przebrała i przyjaciel powędrował w siną dal. Dręczone wyrzutami Smoczysko postanowiło go odnaleźć. Wyruszyło w wędrówkę przez szereg niezwykłych miejsc, a w każdym z nich nabyło jakąś nową umiejętność… Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Gminne Zawody Gimnastyczne
W dniu 01.12.2016 r. w Szkole Podstawowej w Sułkowicach, odbyły Się Gminne Zawody Gimnastyczne. Patronat nad turniejem objął Burmistrz Gminy Pan Piotr Pułka. Startowały wszystkie szkoły podstawowe naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie; Kinga Burnos – 4b , Natalia Szczurek – 5a, Natalia Starzec – 5a, Maja Legutko – 5b, Dawid Szczurek – 6b. Uczniowie prezentowali układ gimnastyczny, składający się z elementów obowiązkowych i minimum dwóch ćwiczeń, stanowiących o indywidualnej osobowości ucznia, z naciskiem na akcent artystyczny. Po zakończonej ścieżce gimnastycznej, zawodnicy wykonali skok rozkroczny przez kozła wszerz oraz skok kuczny przez 4 lub 5 części skrzyni.
Wyniki przedstawiają się następująco;
Kategoria dziewcząt klas czwartych – Kinga Burnos - miejsce III (startowało 10 zawodniczek)
Kategoria dziewcząt klas piątych – Natalia Starzec - miejsce III (startowało 12 zawodniczek)
Kategoria chłopców klas szóstych – Dawid Szczurek - miejsce I (startowało 7 zawodników)
Drużynowo dziewczęta zajęły miejsce II zaś chłopcy miejsce III. (AB) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
1050 rocznica chrztu Polski
Katechezy okolicznościowe o chrzcie
W związku z obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski w naszej szkole pan Dawid Czaicki- katecheta przeprowadził katechezy okolicznościowe na temat chrztu w klasach Szkoły Podstawowej: klasa 5a, 5b, 6a, 6b; Gimnazjum klasy 1-3 oraz w Przedszkolu w grupie Sówek i Krasnoludków.
Celem lekcji religii było przybliżenie znaczenia symboli chrztu świętego: wody, białej szaty, świecy, krzyżma, znaku krzyża świętego. Poszczególne tematy katechez na kolejnych etapach edukacyjnych miały również za zadanie wtajemniczyć w sakrament chrztu świętego, który jest bramą do innych sakramentów.
W poszczególnych klasach zostały zrealizowane następujące tematy:Przedszkole: Liturgia sakramentu chrztu świętego.
Szkoła Podstawowa:
Kl. 5a „Nasze logo, czyli po czym poznać chrześcijanina”
Kl. 5b „ Ja jestem światłością świata ( J 8,12)”
Kl. 6a, 6b „ Krzyż znakiem miłości Jezusa”Gimnazjum:
1a „Zanurzeni i przyobleczeni w Chrystusa”
1b „ Znaczę Cię znakiem krzyża”
2a „Ja Ciebie chrzczę…- sakrament chrztu świętego źródłem nowego życia
3a, 3b „ Sakrament chrztu świętego w ekonomii zbawienia”Ponadto na II piętrze Gimnazjum została przygotowana okazjonalna dekoracja nawiązująca do chrztu Polski zarówno od strony teologicznej (religijnej)- bijące źródło wody; historycznej Mieszko I oraz obraz Jana Matejki Zaprowadzenie chrześcijaństwa.
Do wydarzenia 1050 rocznicy chrztu Polski nawiązał papież Franciszek podczas pielgrzymki do Polski i ŚDM. W Częstochowie 28 lipca 2016 Papież mówił o chrzcie Polski i jego znaczeniu dla naszego kraju w kontekście m.in. świadków miłosierdzia- św. s. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. Papież Franciszek mówił: Poprzez te „kanały” swojej miłości Pan sprawił, że owe bezcenne dary dotarły do całego Kościoła i całej ludzkości. Znamienne jest, że obecna rocznica chrztu waszego narodu zbiega się dokładnie z Jubileuszem Miłosierdzia. (Dawid Czaicki) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Gminne Zawody Piłki Siatkowej
W dniu 22.11.2016 r. odbyły się Gminne Zawody Mini - Piłki Siatkowej. Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Harbutowicach a patronat nad zawodami objął Burmistrz Gminy Sułkowice Pan Piotr Pułka. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice; Anita Szczurek, Olga Piwowarska, Jessika Leśniak, Zuzanna Profic, Aleksandra Filarska, Karolina Doniec, Karolina Szczurek. Startowały wszystkie szkoły naszej gminy, Szkoła Podstawowa w Rudniku zajęła miejsce III. (AB)
„Szanty Duo”
16 listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie muzycznym, którego wykonawcami byli dwaj zacni goście, panowie: Bogdan Grad oraz Marek Kubisiak, tworzący zespół „Szanty Duo”. Formacja powstała na pokładzie statku wycieczkowego „Queen Mary 2” w czasie rejsu z Australii na Nową Gwineę. Zgodnie z oczekiwaniami, artyści zabrali nas w muzyczną podróż po morzach i oceanach oraz zapoznali z morskimi tradycjami i obyczajami. W programie nie zabrakło zabaw, konkursów, prezentacji instrumentów muzycznych takich jak: akordeon, melodyka, gwiżdżący flet, harmonijka ustna, a nawet trójtonowy gwizdek bosmański. Z szacunku i dbałości o gusta muzyczne oraz możliwości percepcyjne słuchaczy, artyści przygotowali dla każdej z grup wiekowych inny repertuar. Program dla klas I – III był zatytułowany: „Z piosenką żeglarską dookoła świata” i obfitował w skoczne, melodyjne piosenki. Uczniowie klas IV –VI wysłuchali „Muzycznych opowieści o morzach, ludziach i żaglowcach”, brali także czynny udział w występie grając z muzykami na scenie i śpiewając szanty m. in. „Morskie opowieści”, „Gdy św. Patryk miał swój dzień” czy „Pożegnanie Liverpoolu”. W celu uatrakcyjnienia występu, artyści przeplatali śpiewane piosenki, opowieściami ciekawych anegdot ze swoich dalekomorskich podróży, czy organizując konkursy przeciągania liny, co dla uczniów było nie lada gratką. „Szanty – muzyka mórz i oceanów” to z kolei propozycja dla gimnazjalistów, którzy mieli okazję wysłuchać utworów charakterystycznych dla wielkich narodów morskich takich jak: Anglia, Irlandia czy Szkocja. Gromkie brawa, które zebrali muzycy od uczniów, były nagrodą za profesjonalnie przygotowany występ. (A.Ch.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Gminne Zawody Piłki Siatkowej
W dniu 14.11.2016 r. odbyły się Gminne Zawody Piłki Siatkowej. Organizatorem było Gimnazjum w Sułkowicach a patronat nad zawodami objął Burmistrz Gminy Sułkowice Pan Piotr Pułka. Naszą szkołę reprezentowały następujące gimnazjalistki; Emilia Małota, Eliza Szczurek, Małgorzata Pyrtek, Anna Rywotycka, Patrycja Szlachetka, Katarzyna Kostowal Justyna Kaleta, Magdalena Dymek, Zuzanna Szatan. Uczennice rozegrały mecz z koleżankami z Sułkowic, wygrały spotkanie i uzyskały tym samym awans do etapu powiatowego. ( AB )
"Sprawni jak żołnierze"
10 listopada 2016 r. 11 drużyn, w tym dwie z gimnazjów, wzięło udział w 10 biegu "Sprawni jak żołnierze" organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach. Uczestnicy musieli przebiec około 2 kilometrów, wykonując po drodze następujące zadania: strzelanie z broni pneumatycznej, skok w dal, rzut granatem, rzut do celu, rzut kłodą, podstawy z pierwszej pomocy oraz wbicie gwoździa w pień. Drużyna naszego Gimnazjum w składzie: Kacper Braś, Wojtek Maślanka i Rafał Żmija zajęła II miejsce. (MP)
Teatrzyk profilaktyczny
Dnia 09 listopada 2016 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku odbył się teatrzyk profilaktyczny pt.: „Kłopoty Misia Zdzisia” prowadzony przez Teatr Moralitet. Przedstawienie promowało zasady bezpiecznego zachowania się dzieci w różnych sytuacjach (w szkole, w domu i na ulicy). Aktorzy zwrócili szczególną uwagę, aby dzieci nigdy samodzielnie nie zażywały lekarstw i nie piły napojów z nieznanych źródeł.
Przedstawienie opowiadało o Misiu Zdzisiu, który zgubił się podczas wakacji w Krakowie. Perypetie małego bohatera były związane z różnymi niebezpieczeństwami czyhającymi na niego w dużym mieście. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledziły przygody bohatera. Podczas przedstawienia reagowały bardzo emocjonalnie (przestrzegały misia, wychodziły na scenę).
Przygody Misia na pewno długo pozostaną w pamięci dzieci, a propagowane tam zasady bezpieczeństwa będą stosowane przez nie na co dzień.
Liczba uczniów Szkoły Podstawowej biorących udział w przedstawieniu:
Klasa1a
2a
2b
3a
3b
3c
Liczba u.
20
22
23
20
19
23
Razem 127 uczniów.
Cyrek, A. Przała /pedagodzy szkolni/ Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada 2016 r. odbyła się akademia poświecona 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili program artystyczny pt. „Dwa głosy o 11 listopada”. Zaprezentowane scenki rodzajowe, wiersze i pieśni patriotyczne m. in. My pierwsza brygada, Rota, Mury wykonane przez chór szkolny, wprowadziły słuchaczy w nastrój zadumy i refleksji. Przypomniały nam czasy i bohaterów, którzy walczyli o niepodległą ojczyznę i jej powrót po 123 latach niewoli na mapy Europy. Młodzi aktorzy oraz członkowie chóru szkolnego zostali nagrodzeni brawami. Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły, Mirosław Pękala, który dziękując odpowiedzialnym za przygotowanie akademii nauczycielom: Zofii Skorut, Bogusławie Szczurek, Mariuszowi Niedźwieckiemu i Ireneuszowi Przale, raz jeszcze przypomniał tragiczne i wzniosłe daty z historii naszego kraju, o których każdy Polak – patriota powinien pamiętać i cieszyć się wolnością wywalczoną przez naszych przodków.(Z.S.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
ODBLASKOWA SZKOŁA
We wrześniu i październiku 2016 roku Szkoła Podstawowa w Rudniku wzięła udział w VII edycji „Odblaskowej Szkoły“. W ramach akcji podjęto szereg inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa naszych uczniów w drodze do i ze szkoły. W akcji uczestniczyły klasy I – III. W niektóre zadania zaangażowano starszych uczniów szkoły podstawowej, a także gimnazjum.
REALIZOWANE ZADANIA:
1. Konkurs plastyczny „Jestem widoczny, jestem bezpieczny“ .
W ramach akcji „ Odblaskowa szkoła”, został zorganizowany i przeprowadzony konkurs plastyczny uczniów klas I – III pod hasłem „ Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę przestrzegania przepisów i zasad obowiązujących w ruchu drogowym oraz dbania o bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły.2. Doświadczenie z odblaskami.
Klasy drugie przeprowadziły doświadczenie. W warunkach półmroku dzieci mogły sprawdzić widoczność osób ubranych na ciemno z odblaskami i bez odblasków.3. Prezentowanie ważnych wiadomości na gazetkach klasowych i szkolnych.
Gazetki dawały możliwość nie tylko prezentowania, ale także promocji idei „Odblaskowej Szkoły“. Przygotowując materiały uczniowie zdobywali nowe doświadczenia i wzbogacali swoją wiedzę na ten temat.4. Konkurs piosenki i wiersza „Bądź widoczny, świeć przykładem“.
Konkurs odbył się 03.11.2016r. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III. Jego głównym celem była promocja idei „Odblaskowej szkoły“. Relacja i szczegóły - tutaj5. Wykonywanie odblasków przez dzieci.
W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały własne odblaski, które wykorzystały w czasie imprez z „Odblaskową Szkołą “6. „Dzień Bezpieczeństwa“.
Jedną z większych inicjatyw w ramach „ Odblaskowej Szkoły“ był „Dzień Bezpieczeństwa“. W jego trakcie uczniowie klas I-III, wykonywali szereg zadań:- Spotkanie z aktywem bibliotecznym.
Uczennice klas starszych przeczytały dzieciom opowiadanie „Odblaski“. Następnie zapoznały ich z wystawką książek dla dzieci, poruszających temat bezpieczeństwa.- Pokaz właściwego ubioru osoby poruszającej się po ulicy o zmroku.
Jesienią i zimą wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Piesi na drogach stają się słabo widoczni. Prawdopodobieństwo ich potrącenia wzrasta. Stosowanie odblasków zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Uczniowie pokazali prawidłowy ubiór w takich warunkach.- Pokaz „Mody odblaskowej“.
Dziewczynki z aktywu bibliotecznego przygotowały pokaz mody odblaskowej. Udowodniły dzieciom, że użycie odblasków i elementów odblaskowych może stworzyć ciekawe i modne kreacje.- Spotkanie z panem policjantem.
W dniu bezpieczeństwa, zaprosiliśmy do szkoły pana policjanta, st. aspiranta Dariusza Judasza. Spotkał się z klasami I-III, aby przekazać i przypomnieć ważne wiadomości mające wpływ na nasze bezpieczeństwo. Między innymi zwrócił uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych po zmroku.- Robienie plakatów promujących bezpieczeństwo oraz akcję prowadzoną w szkole.
Wszystkie dotychczasowe działania oraz zdobyte wiadomości w ramach „Odblaskowej Szkoły“, uczniowie wykorzystali przy wykonywaniu plakatów.- „Odblaskowy marsz“ po Rudniku.
Poprzez „Odblaskowy marsz“ uczniowie chcieli zwrócić uwagę mieszkańcom na konieczność noszenia elementów odblaskowych. Niesione plakaty oraz elementy odblaskowe prezentowały i promowały nasze inicjatywy. (DP) Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Warsztaty profilaktyczne – 27.10.2016 r.
W czwartek 27 października 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z profilaktykiem, byłym policjantem, który poprowadził dla naszych uczniów dwa szkolenia.
W pierwszym szkoleniu - „Era facebooka, youtuba i blogsfery – nasze dzieci w świecie nowych mediów” uczestniczyli uczniowie klas: 3c, 4a, 4b, 5a, 5b i 6a, 6b Szkoły Podstawowej.
Celem spotkania było przedstawienie uczestnikom zagrożeń jakie wynikają z korzystania z Internetu, mediów społecznościowych.
Drugie szkolenie było przeznaczone dla wszystkich uczniów Gimnazjum. Temat szkolenia brzmiał następująco: „Porozmawiajmy o zażywaniu środków psychoaktywnych, fakty, mity, pytania dotyczące uzależnień”.
Celem i zakresem merytorycznym szkolenia było zapoznanie uczestników z problemem uzależnień i zagrożeń płynących z zażywania środków psychoaktywnych przez młodzież. Na zakończenie odbyła się dyskusja dotycząca mitów, przekłamań oraz faktów dotyczących środków psychoaktywnych, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Prowadzący zapoznał młodzież z odpowiedzialnością karną dotyczącą narkomani i uświadomił uczniom, dlaczego młodzież sięga po środki psychoaktywne i odpowiada za swoje wybory. /A. Przała, A. Cyrek / Zdjęcia w Albumie - tutaj.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie