• Ubezpieczenie
          • Ubezpieczenie

          • Decyzją Rady Rodziców umowa na ubezpieczenie dzieci i uczniów zostanie zawarta z firmą Inter Risk. Składka wynosi 30 zł przy sumie ubezpieczenia 10 000 zł, płatna do końca września. Szczegóły w zakładce Dokumenty zespołu/Ubezpieczenie - tutaj.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbyło się 1 września o godz. 9.00 na górnym boisku. Na początku wprowadzono sztandar szkoły, a chór odśpiewał hymn narodowy. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, pan Mirosław Pękala, który przywitał wszystkich uczniów po wakacyjnej przerwie, a szczególnie ciepło zwrócił się do pierwszoklasistów, ich rodziców oraz przedszkolaków, którzy po raz pierwszy znaleźli się w nowym środowisku  pod opieką swoich wychowawczyń, a nie jak dotychczas  rodziców. Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły, rozpoczęła się część artystyczna, podczas której uczennica gimnazjum przypomniała o tragicznych losach naszego narodu wiążącego się z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Zapoznała zebranych ze smutnymi wydarzeniami z tego okresu wiążącymi się bestialstwem niemieckich okupantów na naszych lokalnych ziemiach, uczniowie chóru szkolnego zaśpiewali piękną i wzruszającą pieśń patriotyczną.  Następnie po raz kolejny głos zabrał  dyrektor szkoły, który przedstawił nowych nauczycieli i uczniów, odczytał list okolicznościowy  skierowany do całej społeczności od Burmistrza Gminy, pana Piotra Pułki. Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas. (ACh) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

        • ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
          • ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

          • W dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2016 roku gościliśmy w naszej szkole 71 pielgrzymów, uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Przyjechali do nas z całej Polski. Najliczniejsza była grupa z Kaszub z miejscowości Stężyce. Pozostali reprezentowali Grajewo (województwo podlaskie), Krośnicę (województwo opolskie), Ostrów Mazowiecką (województwo mazowieckie), byli także goście z Poznania i Wrocławia.  Oprócz zapewnienia miejsc "noclegowych" w salach lekcyjnych i na sali gimnastycznej,  kuchnia szkolna przygotowywała  śniadania, także w wersji na wynos oraz obiadokolacje, które można było zjeść nawet o trzeciej nad ranem. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom obsługi naszej szkoły za pełne zaangażowanie w zapewnienie bezpiecznego, godnego  pobytu pielgrzymów, którzy wielokrotnie wyrażali swoję wdzięczność za całodobową opiekę i pomoc. Zdjęcia w Albumie - tutaj. Mirosław Pękala - Dyrektor Szkoły

        • Już wakacje!
          • Już wakacje!

          • Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 poprzedziły msze święte, które odbywały się oddzielnie dla szkoły podstawowej i gimnazjum. W szkole uczniowie klas szóstych przygotowali pokaz talentów, który zaprezentowali zebranym na sali gimnastycznej  gościom. Popis umiejętności młodych artystów poprzedziło wystąpienie dyrektora szkoły, p. Mirosława Pękali, który podziękował uczniom i nauczycielom za całoroczną pracę oraz życzył miłych i bezpiecznych wakacji. Szóstoklasiści zaprezentowali się w pokazie tańca nowoczesnego, gimnastyki artystycznej, recytacji wierszy, gry na gitarze oraz w scence kabaretowej pt. „Cenzurka”. Występy młodych artystów zakończyły podziękowania kierowane z ich ust w stronę dyrekcji i nauczycieli za trud wychowania i edukacji. Następnie zastępca dyrektora szkoły, p. Małgorzata Koźlak, odczytała treść listu gratulacyjnego, który trafił w ręce rodziców tych uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu. Nazwiska te zostały zapisane w Złotej Księdze, a każdy z uczniów otrzymał nagrody książkowe. Wyczytano także uczniów, którzy reprezentowali szkolę w różnych konkursach i zdobywali w nich wysokie miejsca. Oni również zostali nagrodzeni stosownymi dyplomami i książkami. Bardzo podobny przebieg miała uroczystość zakończenia roku szkolnego w gimnazjum. Na sali oprócz nauczycieli, rodziców i dyrekcji pojawili się także zaproszeni goście: p. Zofia Góralik - sołtys, Radna Powiatowa, ks. kanonik - Aleksander Zemła oraz Przewodniczący Rady Miejskiej – p. Jan Socha. Po wystąpieniu dyrektora, który w swoim przemówieniu pogratulował trzecioklasistom wspaniałego wyniku egzaminu gimnazjalnego (najwyższego w dotychczasowej historii szkoły), głos zabrał p. Jan Socha, który podkreślił, jak ważną rolę w powstanie gimnazjum w Rudniku odegrali rodzice i z jaką ogromną determinacją i poświęceniem walczyli o jego  wybudowanie. Tym bardziej cieszy fakt, że uczniowie spłacają teraz ten dług wdzięczności tak wspaniałymi wynikami i osiągnięciami. On sam czuje ogromną dumę z faktu, że tutaj pracuje i ma możliwość wpływać na kształtowanie osobowości i rozwój zainteresowań młodych ludzi.  Po części artystycznej nastąpiło rozdanie nagród książkowych, wręczenie listów gratulacyjnych i świadectw z rąk wychowawczyń. Na zakończenie uroczystości tradycyjne, pamiątkowe zdjęcie z wyrzuconymi w górę biretami. (A.Ch.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

        • 2015/16 w pigułce
          • 2015/16 w pigułce

          •    Z radością i satysfakcją kończymy kolejny rok szkolny, rok wielu nowych przedsięwzięć, spełnionych nadziei, małych i dużych sukcesów. Radością napawa bardzo dobry wynik egzaminu gimnazjalnego, cieszą wysokie miejsca uczniów  w konkursach, 100% promocja, brak ocen nagannych i tylko jedna nieodpowiednia ocena  z zachowania.
               Najważniejszym wydarzeniem minionego roku była uroczystość nadania Szkole Sztandaru połączona z obchodami 130-lecia istnienia Szkoły Podstawowej. Wydarzenia te uświadomiły nam, że dzisiejszą pracą przyczyniamy się do budowania historii naszej Szkoły. Dziś, podsumowując rok szkolny, możemy powiedzieć, że czynimy to dobrze.
               Sukcesem jest wynik tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Cieszy 8 stanin z języka polskiego, osiągnięty po raz pierwszy w historii szkoły. Cieszy 7 – wysoki –  stanin z historii, matematyki, nauk przyrodniczych. Indywidualnie egzamin najlepiej napisali: Przemek Szczepaniak (93,1%) i Kasia Ziembla (91,3%). Najwyższe wyniki ze sprawdzianu po klasie 6 mieli: Rafał Żmija (95%) i Paulina Chlipała (95%). Szczegóły - tutaj.
               Klasyfikacja roczna pokazała, że sporo wśród uczniów jest prymusów. Najlepiej uczy się klasa 4a, średnia ocen – 4,6, zaś w gimnazjum  klasa 3b – średnia ocen: 4,3. Indywidualnie najwyższe średnie ocen mieli: Rafał Żmija z kl. 6a (5,36) i Emilka Małota z kl. 2a gimnazjum (5,56). Nagrodę dla wybitnego ucznia „Primus Inter Pares”, ufundowaną przez Burmistrza Gminy Sułkowice otrzymali: Rafał Żmija kl. 6a i Julia Biela kl. 3b gimnazjum. Do „Złotej Księgi” wpisanych zostało 42 uczniów szkoły podstawowej i 17 gimnazjalistów. 5 uczniów otrzymało nagrodę za wzorową frekwencję, bowiem przez cały rok szkolny nie opuścili ani jednej godziny. Są to: Emilia Małota kl.2ag, Julia Mistarz, Michał Nędza, Emilia Piechota, Szymon Szczurek, Łukasz Wojnarowski   z kl. 4b. Najwyższą frekwencję w szkole podstawowej, jak co roku, mieli najmłodsi – kl. 2c, 96%, zaś w gimnazjum kl. 3a
            – 91,5%.


               Wiele sukcesów uczniowie odnieśli, startując w rozmaitych konkursach. Finalistami przedmiotowych konkursów  organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty byli uczniowie gimnazjum: Emilka Małota kl. 2a w konkursie z historii i Grzesiek Żmija kl. 2b w konkursach z biologii i fizyki. 24 uczniów reprezentowało naszą szkołę w etapach rejonowych takich konkursów. Dwie uczennice gimnazjum: Natalia Piegza kl. 3b i Marcelina Żak kl. 3a zostały laureatkami ogólnopolskiego konkursu plastycznego „W trosce o nasze bezpieczeństwo”. Na podium nasi uczniowie stawali także w wielu konkursach powiatowych i gminnych, dowodząc bogatej wiedzy i wielu umiejętności.
               W mijającym roku szkoła organizowała wiele projektów. Przede wszystkim przystąpiliśmy do ministerialnych programów „Szkoła promująca zdrowie” i „Szkoła w ruchu”, w ramach których podjęliśmy wiele przedsięwzięć wspierających i zachęcających uczniów do działań dla zdrowia. Przedszkolaki uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji „Sprintem do maratonu”. Wielkim zainteresowaniem wszystkich uczniów cieszyły się akcje promujące zdrowe odżywianie: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”, „Na zdrowie”, „Dzień chleba”, połączone z degustacją owoców, warzyw, różnych rodzajów  chleba.
               Ciekawymi i efektywnymi formami przekazu wiedzy były spotkania teatralne organizowane w ramach akcji Internetowy Teatr dla Szkół. To także spotkania z muzykami, aktorami, sportowcami, policjantami i innymi ludźmi, dla których zawód to pasja. To wreszcie inscenizacje przygotowywane przez samych uczniów („Moralność pani Dulskiej”, „Ali-Baba i 40 rozbójników”, scenki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i walentynkowej akcji „Mów do mnie jeszcze”).
               Niezapomnianych wrażeń dostarczyła organizowana po raz pierwszy dla gimnazjalistów „Nocw szkole”. Wspólna kolacja, dyskoteka, kalambury, a nade wszystko przyjacielskie rozmowy toczone pod osłoną nocy w murach szkoły, ale w zupełnie  innym klimacie niż na co dzień, wryły się głęboko w pamięć uczestników. Wielu wzruszeń i estetycznych doznań dostarczyły organizowane wyjazdy i wycieczki, wśród nich 8-dniowa wycieczka do Hiszpanii i dwutygodniowy pobyt uczniów klas 3 szkoły podstawowej w Darłówku na zielonej szkole.
               2015/16 przeszedł do historii. Wszystkim, którzy przyczynili się do kształtowania wizerunku Szkoły i jej promocji w środowisku – dziękujemy. (M. Koźlak)

        • „MORZE NASZE MORZE” – ZIELONA SZKOŁA 2016
          • „MORZE NASZE MORZE” – ZIELONA SZKOŁA 2016

          • Zgodnie z tradycją naszej szkoły w tym roku szkolnym 34 uczniów klas trzecich przebywało od 02.06.2016 do 11.06.2016 r. na "zielonej szkole" nad morzem w Darłówku. Naszym miejsce zakwaterowania był Ośrodek Wypoczynkowy „Atol”. W  ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje, a przede wszystkim smakowite posiłki, zawsze życzliwy personel oraz kadra. Pogoda była wymarzona: słońce, słońce i jeszcze raz słońce. Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać nadmorski krajobraz. Oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyli w licznych konkursach i turniejach sportowych. Nie zabrakło takich atrakcji jak: teatrzyki, wycieczki, rejs statkiem, dyskoteka, basen, zabawy z animatorami, chrzest morski, zwiedzanie muzeum, domu rybaka, latarni morskiej.


            „Zielona szkoły” dla wielu uczniów jest jedyną formą wypoczynku poza domem rodzinnym, a dla wszystkich stanowi okazję do poznania tego, co nas otacza, uczenia się życia w  grupie, odkrywania nowych pasji.
            Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nimi stawiali nauczyciele, były dostosowane do ich możliwości. Dzieci, które wyjechały na zieloną szkołę uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny.
            Czas minął bardzo szybko i choć niektórzy czasem uronili łzę z tęsknoty za rodzicami, ciężko było nam wyjeżdżać. Do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień. Długo jeszcze będziemy pamiętać przeżyte chwile, bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia.
            Zdjęcia w Albumie - tutaj. (A. Kuchta)

        • Wycieczka do Wrocławia klas 3 Gimnazjum
          • Wycieczka do Wrocławia klas 3 Gimnazjum

          • Wczesnym rankiem 12 maja br. wyjechaliśmy na upragnioną wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Stadionu Miejskiego, który mieliśmy okazję zobaczyć tak jak go widzą gwiazdy piłki nożnej! Widzieliśmy wszystko - od dedykowanego zawodnikom wejścia, przez szatnię, ławki rezerwowych i trybuny, aż po salę, w której odbywają się pomeczowe konferencje prasowe. Następnie udaliśmy się do Afrykarium we Wrocławskim Zoo. Zobaczyliśmy tam m.in. rafę koralową, hipopotamy nilowe oraz ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki.


            Z podwodnego tunelu podziwialiśmy głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują m. in. rekiny i płaszczki. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentowały krokodyle i manaty (niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami), przy których zatrzymaliśmy się na dłużej. Za drzwiami tropikalnej dżungli czekała na nas budka z lodami. Udało nam się jednak oprzeć pokusie. Kolejnym punktem programu była Panorama Racławicka. To charakterystyczne wejście przez ciemny tunel było zapowiedzią czegoś niezwykłego, początkiem pięknie opowiedzianej historii. Na piętrze ukazało nam się dzieło stworzone przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka w latach 1893-1894. Podziwiając malowidło, mieliśmy możliwość słuchania komentarza opisującego ukazaną bitwę. Dźwięk stanowił niezwykłe uzupełnienie wrażeń. Kontakt ze sztuką zaostrza apetyt. Na szczęście w  pobliskiej studenckiej stołówce czekała już na nas ciepła obiadokolacja. Po tak wyczerpującym dniu w końcu mogliśmy się udać na zasłużony odpoczynek do hotelu. Jednak nie leniuchowaliśmy długo i już o 20:00 wyruszyliśmy na wieczorny spacer do malowniczego Szczytnickiego parku, gdzie  odbywał się pokaz fontanny multimedialnej. Jeszcze tylko spacer Bulwarami nad Odrą i dotarliśmy do hotelu. Po szybkim prysznicu udaliśmy się do łóżek, bo następny dzień miał być równie intensywny.

                        Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od  zwiedzania Hali Targowej zbudowanej w latach 1906- 1908. Następnie udaliśmy się w kierunku Ogrodu Japońskiego. Zachwyceni jego pięknem zgodnie stwierdziliśmy, że jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko ostoja ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród, po którym spacerowaliśmy z wielką przyjemnością. Urocze alejki, różnorodna roślinność, kamienne ozdoby oraz wodne kaskady cieszyły nasze oczy. Kolejnym punktem programu był Ostrów Tumski, położony na jednej z 12 wysp tworzących miasto Wrocław. To miejsce, z którym związane są początki miasta. Tu powstała pierwsza osada z zamkiem książęcym, tu istniejący kościół podniesiono w 1000 roku do rangi katedry. Najważniejszą budowlą Ostrowa Tumskiego jest Katedra św. Jana Chrzciciela. Po zwiedzeniu katedry wyruszyliśmy w dalszą drogę mijając przy tym pięknie odnowione, historyczne budowle.
                        Opuszczając Ostrów Tumski udaliśmy się w kierunku Rynku, który był ostatnim punktem wycieczki. Spacerując po Rynku Głównym nie sposób było nie skupić swojej uwagi na pięknych zabytkowych kamienicach otaczających go z każdej strony. Obejrzeliśmy także Ratusz i pomnik Aleksandra Fredry przywieziony w 1956 r. ze Lwowa. W trakcie zwiedzania słuchaliśmy też ciekawostek dotyczących Wrocławia i jego zabytków.
            Zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław udając się w drogę powrotną do Rudnika. Bez wątpienia była to jedna z ciekawszych wycieczek, na których byliśmy. (A. Z.)
            Zdjęcia w Albumie - tutaj.

             

        • Sprawozdanie z Dnia Sportu Gimnazjum
          • Sprawozdanie z Dnia Sportu Gimnazjum

          • W dniu 21.06.2016 odbył się Dzień Sportu dla klas I-III Gimnazjum. Rywalizowano w konkurencjach drużynowych takich jak turnieje zespołowych gier sportowych i przeciąganie liny. Wszyscy uczniowie mieli również możliwość brania udziału w konkurencjach indywidualnych takich jak :
            - rzut piłką lekarską 3kg-chłopcy i 2 kg dziewczęta, gdzie 3 pierwsze miejsca zdobyli odpowiednio, chłopcy: 1  Filip Profic z kl. 3a, 2  Kamil Przała z kl. 3b, 3  Kacper Moskal z kl. 3a
            dziewczęta: 1 Kinga Piątek z kl. 3b, 2  Dominika Dynur z kl. 3a, 3  Patrycja Kozieł z kl. 1a

            - w konkursie podciągania na drążku 3 pierwsze miejsca zdobyli: 1 Szymon Stopa z kl. 3b, 2  Jan Ślęczka z kl. 1a, 3  Kamil Przała z kl. 3b
            -
            w konkursie rzutów lotkami do celu 3 pierwsze miejsca zajęli: 1  Katarzyna Kaperek z kl. 1a, 2 miejsce Marcelina Żak z kl. 3a, 3 miejsce Manuel Bąchor z kl. 3b
            - w turnieju łuczniczym 3 pierwsze miejsca zajęli: 1 Grzegorz Szymoniak z kl. 3a, 2 Weronika Blak z kl. 2b, 3  Manuel Bąchor z kl. 3b
            - w konkursie skoku w dal z miejsca klasyfikowano oddzielnie dziewczęta i chłopców i tak 3 pierwsze miejsca wśród dziewcząt to: 1 Katarzyna Ziembla z kl. 3a,  2  Małgorzata Pyrtek z kl. 2b, 3 miejsce Wiktoria Przała z kl. 1a
            - wśród chłopców 3 pierwsze miejsca zajęli: 1 miejsce Szymon Stopa z kl. 3b, 2 miejsce Manuel Bąchor z kl. 3b, 3 miejsce Mikołaj Chrobak z kl. 3b.
            W konkurencjach drużynowych rywalizacja odbywała się w systemie pucharowym w kl. równoległych, tzn. przegrany odpadał, natomiast klasa 1a do finału gdzie mecze odbywały się już „każdy z każdym” przechodziła awansem.
            I tak:

            - w drużynowym konkursie przeciągania liny , 3 pierwsze miejsca zajęły klasy: 1 klasa 3a, 2 klasa 1a, 3 klasa 2a
            - w drużynowym turnieju miksta w badmintonie 3 pierwsze miejsca zdobyły klasy: 1 klasa 2a, 2 klasa 3a, 3 klasa 1a
            - w turnieju piłki siatkowej dziewcząt 3 pierwsze miejsca to: 1 klasa 2a, 2 klasa 1a, 3 klasa 3
            - w turnieju piłki nożnej chłopców 3 pierwsze miejsca zajęły klasy: 1 klasa 3b, 2 klasa 1a, 3 klasa 2a (MN)

        • Sprawozdanie z Dnia Sportu Szkoły Podstawowej
          • Sprawozdanie z Dnia Sportu Szkoły Podstawowej

          • W dniu 15.06.2016 odbył się Dzień Sportu Szkolnego klas IV-VI Szkoły Podstawowej. Rywalizacja sportowa odbywała się w konkurencjach drużynowych takich jak: turniej mini-piłki nożnej chłopców kl. V-VI, turniej mini-piłki siatkowej kl. V-VI dziewcząt,  turniej unihokeja klas IV i przeciąganie liny między klasami równoległymi. Oprócz udziału w turniejach drużynowych każdy uczeń mógł wziąć udział w konkurencjach indywidualnych.
            I tak : 
            w turnieju łuczniczym pierwsze 3 miejsca zajęli: 1  Jakub Szymański z kl. 5a, 2  Kamil Braś z kl. 6a, 3 Bartłomiej Satora z kl. 6b
            - w konkursie kręcenia kółkiem hula-hop 3 pierwsze miejsca  zajęły: 1  Justyna Kostecka z kl. 6b, 2  Anna Kozieł z kl. 6a, 3 miejsce Aleksandra Kaczor z kl. 6a
            - w konkursie rzutów osobistych 3 pierwsze miejsca zajęli : 1  Karolina Doniec z kl. 5b, 2 miejsce Jakub Wiecheć z kl. 4a, 3 miejsce Jakub Jończyk z kl. 5b
            - w konkursie rzutów lotkami do tarczy 3 pierwsze miejsca zajęli: 1 miejsce Kacper Szczurek z kl. 5a, 2 miejsce Jakub Opryszek z kl. 6a, 3 miejsce Wiktoria Orawin z kl. 6b

            - w konkursie skoku w dal z miejsca 3 pierwsze miejsca zajęli: 1  Dawid Szczurek z kl. 5b, 2  Mikołaj Oliwa z kl. 6b, 3 Patryk Kostecki z kl. 5b
            - w konkursie skakania na skakance na czas 3 pierwsze miejsca zajęły: 1 Olga Piwowarska z kl. 5a, 2 Natalia Starzec z kl. 4a, 3 Julia Szczurek z kl. 5b
            - w konkursie rzutów piłką lekarską oddzielnie klasyfikowano dziewczęta i  chłopców, wśród dziewcząt 3 pierwsze miejsca zajęły: 1 Patrycja Piątek z kl. 6b, 2 Weronika Flaga z kl. 5a, 3 miejsce Weronika Piegza z kl. 6b
            - wśród chłopców 3 pierwsze miejsca zajęli: 1 Patryk Kostecki z kl. 5b, 2 Igor Przała z kl. 6b, 3 Bartosz Polewka z kl. 6b.

            W konkurencjach drużynowych przeciągania liny między klasami równoległymi wyniki były następujące: w klasach IV zwyciężyła kl. 4a, w klasach V zwyciężyła klasa 5b, w klasach VI zwyciężyła klasa 6b.
            W turnieju mini-piłki siatkowej dziewcząt 3 pierwsze miejsca zdobyły: 1 klasa 6a, 2 klasa 6b, 3 klasa 5b.
            W turnieju mini-piłki nożnej chłopców 3 pierwsze miejsca zdobyły: 1 klasa 5a, 2 klasa 5b, 3 klasa 6a. (MN)

        • Pani Dulska znów bawi i uczy
          • Pani Dulska znów bawi i uczy

          • Widzowie spektaklu  "Moralność pani Dulskiej"  zgodnie ocenili, opuszczając aulę naszego gimnazjum, że czuli się jak w prawdziwym teatrze. Niektórzy nawet stwierdzili, że ubranie mieli mało stosowne do atmosfery, jaka wokół panowała.
            Tego wieczoru (15 VI 16) aula zamieniła się w kameralną scenę, którą stanowił XIX- wieczny salonik. Reżyserka przedstawienia zadbała o zachowanie realiów epoki. Toaletka, fortepian, patefon i lichtarzyki, serwetki na stołach i obrazy na ścianach tworzyły niepowtarzalny klimat miejsca, w którym królowała pani Dulska (Zuza Powroźnik) oraz jej córki: rezolutna Hesia (Julka Biela) i nieśmiała, zakompleksiona, wrażliwa Mela (Asia Światłoń). Muzyka Macieja  Radziwiłła i secesyjne stroje aktorów uzupełniały atmosferę mieszczańskiego życia przełomu wieków.
            Wkrótce na scenie pojawił się wracający z nocnych wypadów syn Dulskiej, Zbyszko (Paweł  Józefczyk). Ostra rozmowa syna z matką była dla widzów zapowiedzią, że będzie wesoło, ale i krytycznie. W kolejnych scenach Dulska coraz bardziej odsłaniała swoją osobowość. Jej dwulicowość, chciwość, obłudę i pogardę dla biednych i wrażliwych odkrywały rozmowy z Lokatorką (Gabrysia Szuba), Juliasiewiczową (Ola Wiecheć) i Hanką (Dominika Zajda). I nawet Felicjan Dulski (Kamil Przała), który choć pojawił się na krótko  i nic nie mówił, całym swoim jestestwem wyrażał sprzeciw wobec postawy żony.
            Gra młodych adeptów sztuki aktorskiej imponowała widzom, którzy rozbawieni raz po raz wybuchali śmiechem, a po zakończeniu nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Uznaniem były także ich słowa, że czas w naszym teatrze minął zdecydowanie za szybko i z prawdziwą przyjemnością obejrzeliby kolejne akty tragifarsy Zapolskiej. (M. K.)
            Zdjęcia w Albumie - tutaj.

        • Klasy drugie gimnazjum we Wrocławiu
          • Klasy drugie gimnazjum we Wrocławiu

          • Dnia 19 maja klasy drugie naszego gimnazjum o godzinie 600 wyruszyły na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie stadionu we Wrocławiu, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się do Hali Stulecia, gdzie mogliśmy poznać historię tego wyjątkowego i jakże ważnego miejsca. Niewątpliwie w tym dniu największe wrażenie wywarło na nas Afrykarium, gdzie mogliśmy z bliska zobaczyć różne egzotyczne gatunki ryb i innych zwierząt. Dzień zakończyliśmy obejrzeniem spektaklu świetlno-muzycznego przy fontannie obok Hali Stulecia.
            Drugi dzień wycieczki był dla nas dniem zwiedzania i poznania historii miasta. Głównymi punktami w tym dniu był Ogród Japoński, Aula Leopoldina, Wieża matematyczna, Rynek Główny, Stary Ratusz i wiele innych. Zmęczeni całodniowym zwiedzaniem i kliku godzinną podróżą wróciliśmy do Rudnika pełni niezapomnianych wrażeń.

        • Szkolny Turniej Mistrza Dobrych Manier
          • Szkolny Turniej Mistrza Dobrych Manier

          • W dniu 14 czerwca 2016 r. odbył się „Szkolny Turniej Mistrza Dobrych Manier” dla klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Podczas konkursu, drużyny odpowiadały na pytania związane z kulturą savoir-vivre, odgrywały scenki tematyczne, prezentowały hasło drużyny na temat uprzejmości, przygotowywały plakat - „Dobre maniery w szkole”, prezentowały stosowny ubiór na wyznaczoną okazję. W czasie turnieju o doping dbały klasy 4 i 5a. One także miały możliwość sprawdzić swoje wiadomości na temat dobrego wychowania w zabawie „Prawda – Fałsz”.
            Nagrodzeni uczniowie:
            I miejsce –   Julia Sala – klasa 6 b, Oliwia Król – klasa 6 b, Igor Przała – klasa 6 b
            II miejsce –  Ania Kozieł – 6 a,  Angelika Kościelniak – klasa 6 a, Natalia Bernecka – klasa 6 a,
            III miejsce – Patrycja Blak – klasa 4 a, Natalia Starzec – klasa 4 a, Natalia Szczurek – klasa 4 a

            Uczniowie, którzy zdobyli pierwsze trzy miejsca, otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Pozostałe drużyny dostały słodki upominek. /A.Cyrek/ Zdjęcia w Albumie - tutaj.

        • Klasa I gimnazjum na wycieczce w Pieninach
          • Klasa I gimnazjum na wycieczce w Pieninach

          • Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Spiskiej Krainie w Niedzicy, a tam  zwiedzanie parku miniatur i laserowy paintball. Ubrani w specjalne kamizelki stoczyliśmy pełną emocji laserową bitwę w stylu gwiezdnych wojen. Następnie obejrzeliśmy zaporę na Dunajcu z Jeziorem Czorsztyńskim oraz zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Kolejnym punktem naszej wyprawy był wyjazd wyciągiem na Palenicę i kolejna atrakcja – zjeżdżalnia grawitacyjna zwana potocznie rynną. Wreszcie nadszedł czas na realizację głównego  punktu naszego wyjazdu, czyli przejście szlakiem Małych Pienin w kierunku Wysokiej i Wąwozu Homole. Wyprawa okazała się trudniejsza niż zakładaliśmy, gdyż  spokojny z początku spacer zamienił się w wymagającą dużej uwagi  wspinaczkę pod stromą górę. Jednak piękne widoki  na Tatry, Pieniny i Beskid Sądecki oraz niezwykle urokliwy Wąwóz Homole zrekompensowały nam włożony wysiłek.  Zmęczeni podróżą i górskim spacerem wróciliśmy do domu. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

        • Gminny Konkurs Matematyczny
          • Gminny Konkurs Matematyczny

          • Dnia 30 maja br., w Gimnazjum w Rudniku już po raz szósty odbył się Gminny Konkurs Matematyczny, którego tematem było hasło:" Niedziesiątkowe Systemy Liczbowe". Celem Konkursu było przybliżenie interesującej tematyki "różnych systemów liczbowych” i ukazanie uczestnikom fascynującej strony matematyki. Konkurs był przeznaczony dla gimnazjalistów II klas z naszej Gminy. Udział wzięło 6 zespołów dwuosobowych reprezentujących szkoły gimnazjalne z Rudnika, Krzywaczki i Sułkowic. Nad sprawiedliwym przebiegiem współzawodnictwa czuwała komisja w składzie: Aleksandra Ziembla, Aleksandra Stręk i Wiesława Sarzyńska.
            Konkurs został podzielony na dwa etapy. W części pierwszej zespoły zaprezentowały projekty tematyczne takie jak prezentacje multimedialne "Niedziesiątkowe Systemy Liczbowe ”. Uczestnicy wykazali się bardzo dużą pomysłowością i pracowitością. W tej części zmagań można było zdobyć maksymalnie 30 punktów. W drugim etapie Konkursu uczestnicy przystąpili do rozwiązywania zestawów z różnych dziedzin matematyki. W ciągu 60 minut uczestnicy mieli rozwiązać jak najwięcej z przygotowanych 30 zadań. Każdy zespół maksymalnie wykorzystał przyznany czas. Tutaj uczestnicy mogli zdobyć również 30 punktów. Po dokładnym sprawdzeniu prac oraz zliczeniu punktów okazało się, że różnice punktowe między laureatami były nieznaczne. Świadczy to o wyrównanym poziomie naszych najlepszych uczniów.

            Pierwsze miejsce zajął zespół z Ggimnazjum w Rudniku w składzie: Grzegorz Żmija i Anna Rywotycka. Drugie miejsce: Monika światłoń i Wiktoria Bochenek (uczennice z Gimnazjum w Sułkowicach). Trzecie miejsce zdobyły również uczennice z Gimnazjum w  Rudniku: Emilia Małota i Zuzanna Szatan.
            Wyróżnione zespoły otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Gminy Sułkowice, a wszyscy uczestnicy drobne nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! (AZ)

        • Dzień Patrona
          • Dzień Patrona

          • We wtorek tj. 24.05.2016r. po raz kolejny uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona – Króla Kazimierza III Wielkiego. Hasło tegorocznych  obchodów brzmiało:  „Król Kazimierz III Wielki – Człowiek wielkiego serca”.  Otwarcie  uroczystości rozpoczęło się od pochodu królów i królowych, którzy byli reprezentantami poszczególnych klas. Wszyscy odpowiednio ucharakteryzowani  wyglądali jak z epoki Króla Kazimierza. Tuż po uroczystym przemarszu, wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do sali gimnastycznej w szkole podstawowej oraz do auli w gimnazjum, aby tam zaprezentować scenki obrazujące podania i legendy o królu Kazimierzu III Wielkim. Każda z klas zaprezentowała bardzo ciekawe inscenizacje, do których uczniowie przygotowywali się z dużą starannością pod opieką wychowawców. W przygotowania angażowali się także rodzice, którzy dostarczali do szkoły niezbędne elementy scenografii własnoręcznie wykonane, nierzadko, jak w przypadku kl.VIb, bardzo praco i czasochłonne. Kiedy ostatnia klasa dała próbkę swoich aktorskich umiejętności zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum, organizatorzy zaproponowali konkursy, turnieje i warsztaty. Przedstawiciele poszczególnych klas uczestniczyli w turniejach: rycerskich, łuczniczych, konkursie wiedzy o patronie.


            Nie zapomniano o najmłodszej grupie wiekowej, uczniowie budowali  zamki z klocków, kolorowali zamki średniowieczne, projektowali i wykonywali makiety przestrzenne obrazujące zamki z czasów Króla Kazimierza III Wielkiego,  projektowali korony królewskie z masy solnej, uczyli się tańców dworskich. Średnia grupa wiekowa, czyli klasy IV-VI, projektowały  i wykonywały herby, stroje dworskie i królewskie, kobiece fryzury z czasów  króla Kazimierza, projektowały i ozdabiały  wazony. Radości wypływającej z tej pracy było co niemiara. Gimnazjaliści przygotowywali wypieki podpłomyków i ciasteczek w formie dukatów królewskich, projektowali  kartki z kroniki średniowiecznej, wykonywali  kwiaty i wazony. W tym dniu nie zapomniano także o integracji szkoły podstawowej i gimnazjum. Panie: J. Pękala, I. Wojtycza i A. Ziębla wraz ze podopiecznymi przygotowały pokaz doświadczeń dla klas szóstych pt. „Nauka w czasach Króla Kazimierza III Wielkiego i obecnie – alchemia, metafizyka”. Był to bardzo ciekawy pokaz, który uczniowie śledzili z dużym zainteresowaniem. Zaangażowanie, wspaniała atmosfera towarzyszące obchodom Dnia Patrona świadczyły o mile spędzonym czasie. Podsumowanie działań i zaprezentowanie wyników pracy nastąpiło około godz. 12.30, w uroczystym przemarszu „jaśnie panujących” w tym wyjątkowym dniu królów i królowych, którzy w swych rękach zamiast symboli władzy, dzierżyli wytwory pracy swoich podwładnych. (ACh) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

        • DZIEŃ DLA ZDROWIA
          • DZIEŃ DLA ZDROWIA

          • W ramach realizowanego  projektu ‘’Szkoła Promująca Zdrowie’’, dzień 31.05.2016 r. został ogłoszony ‘’Dniem dla zdrowia’’. Z samego rana w holu szkoły podstawowej, uczniów, nauczycieli  i rodziców ‘’ przywitała’’ gazetka informująca o atrakcjach czekających  w tym dniu. Wszyscy uczniowie począwszy od pierwszaczków a skończywszy na szóstoklasistach mieli możliwość uczestniczenia w czterogodzinnych zajęciach w myśl zasady ‘’dla każdego coś atrakcyjnego’’. Dzień rozpoczął się Konkursem Wiedzy. Uczniowie klas I – VI  rozwiązywali testy dostosowane do swojego wieku a nasi najmłodsi dodatkowo zagadki przyrodnicze, rebusy, puzzle i  labirynty traktujące o zdrowym stylu życia. Nad przygotowaniem konkursu i sprawnym jego przeprowadzeniem czuwały uczennice klasy II a gimnazjum Kasia Biela i Zuzia Jędrzejowska, dla których ‘’ Dzień dla zdrowia’’ był realizacją projektu edukacyjnego.  W tym samym czasie ,trzecioklasiści  z pomocą rodziców urządzili w swojej sali lekcyjnej małą wytwórnię koktajli mleczno – owocowych. W ruch poszły blendery i sokowirówki. Na bazie owoców przyniesionych przez uczniów powstały smaczne i zdrowe napoje, którymi poczęstowano koleżanki i kolegów ze wszystkich klas. Miny i grymasy na buźkach dzieci mówiły wszystko – pycha! W nagrodę mieli możliwość brać udział w spotkaniu  ze sportowcem. Zaproszenie do naszej szkoły przyjął pan Bartosz Dziadkowiec. Jest czynnym zawodnikiem  LKS Luboń w Skomielnej Białej , startuje w Maratonie Scandia i ogólnopolskich rajdach MTB. Przywiezione rowery, puchary i medale zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Z ciekawością wysłuchali opowiadań o startach w zawodach, anegdotach związanych z przygotowaniami w cyklu szkoleniowym, różnicach w osprzęcie rowerowym. Pan Bartosz zachęcał do aktywności ruchowej właśnie na rowerze, ponieważ prawie każdy go posiada. Przy okazji zaznajomił z podstawowymi przepisami ruchu drogowego dotyczącymi jazdy na rowerze. Wiadomości te przydadzą się  ‘’jak znalazł’’ za rok, kiedy uczniowie już jako czwartoklasiści będą ubiegali się o Kartę Rowerową. Na koniec nasz gość z  anielską cierpliwością  odpowiadał na niezliczone pytania uczniów. Pożegnany gromkimi brawami obiecał odwiedzić jeszcze naszą szkołę.

            Dla gimnazjalistów też była niespodzianka. Była to ‘’lekcja  z mistrzem’’. Wychowanie fizyczne w tym dniu poprowadził pan Krzysztof Tyrpa, były zawodnik Hutnika Kraków w piłce nożnej, reprezentujący klub w rozgrywkach ogólnopolskich. Zaskoczeni chłopcy przyłączyli się do rozgrzewki nie bardzo wiedząc jak odnaleźć się w zajęciach prowadzonych nie przez znanych nauczycieli ,ale przez uznanego sportowca. Do chłopców ze śmiechem dołączyły dziewczynki i lekcja zamieniła się w profesjonalny trening piłkarski. Pan Tyrpa szczególny nacisk położył na technikę gry bramkarza. Na tej właśnie pozycji grał w klubie. W ćwiczeniach na materacach i z piłką świetnie sprawdzali się zarówno chłopcy jak i dziewczynki, natomiast w ćwiczeniach gimnastycznych brylowały Iza, Kasia i Ilona. Wszystko to pod czujnym okiem i przy asekuracji nauczycieli. Podczas krótkiej pogadanki na zakończenie lekcji, nasz gość opowiedział o swojej drodze do mistrzostwa, zachęcał uczniów do wytrwałości i determinacji w osiąganiu celów, nie tylko sportowych. Poświecił też dłuższą chwilę na poruszenie kwestii kulturalnego kibicowania każdej grającej drużynie, bez względu na swoje sympatie. Nie obyło się bez selfee z uczennicami i pamiątkowych wspólnych zdjęć. Na kolejnej lekcji uczniowie z klas
            IV – VI uczestniczyli w warsztatach ‘’Od ziarenka do bochenka”. W pięknie udekorowanej auli gimnazjum przybyłych uczniów i nauczycieli witała Marysia. W prezentacji multimedialnej przedstawiła historię i sposoby wypieku chleba, rodzaje chleba, rodzaje zbóż, właściwości zdrowotne pieczywa razowego.   Omówiła korzyści  zdrowotne wynikające z jedzenia warzyw.  Była to swoista lekcja przyrody z elementami edukacji zdrowotnej. Uczniowie z niecierpliwością czekali na degustację apetycznie przygotowanych kanapek. Każdy mógł spróbować chlebka z papryką, ogórkiem, pomidorem, serem i wędliną, przyprószonych zieleninką. Wszystkie kanapki zostały zjedzone i pani Kazia – woźna,  musiała jedynie uprzątnąć talerze ,za co bardzo jej dziękujemy. Za pomoc w organizacji warsztatów dziękujemy także pani Józefie Staśko.
             Po długiej przerwie na holu szkoły podstawowej zebrali się wszyscy uczniowie . Wręczono pamiątkowe dyplomy z Konkursu Wiedzy. Miejsce I w kategorii klas I – III zdobył Bartosz Blak z kl. 2 C, zaś miejsce I w kategorii klas IV – VI zajął Damian Jędrzejowski z kl.5b. ‘’Dzień dla zdrowia’’ zakończyła prezentacja multimedialna promująca aktywny i zdrowy styl życia. Zuzia i Kasia wręczyły na ręce przedstawicieli klas ulotki informujące o zasadach, dzięki których możemy zachować dobrą kondycję organizmu. O swoje zdrowie trzeba dbać a dbałość wyraża się w wielu aspektach. Troska o zdrowie nie powinna być przemijająca modą na bycie fit, ale codzienną praktyką dającą wymierne korzyści. Uczniowie naszej szkoły przekonali się że troska ta może być też świetną zabawą. Zespół koordynacyjny; Jadwiga Zajda, Dawid Czaicki, Agnieszka Koziołek, Agata Bernecka. Zdjęcia w Albumie - tutaj

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
      • 122732018 fax: 122732018 telefony wewnętrzne: sekretariat 20 pedagog 24 kuchnia 25
      • Rudnik, ul. Szkolna 55 32-440 Sułkowice Poland
      • Dyrektor: mgr Konrad Gomulak Wicedyrektor: mgr Agnieszka Szlachetka
    • Logowanie