Przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie miłość
Setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości była dla nas od wielu miesięcy okazją do wspólnego przeżywania Jubileuszu i okazywania radości i dumy, „że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą”. Temu wspominaniu przeszłości i na nowo odkrywaniu ojczyzny służyły liczne projekty, konkursy, festiwale, wycieczki, apele, uroczystości, których wspólnym mianownikiem była wolna, niepodległa, suwerenna Polska.
Kulminacyjny punkt obchodów Rocznicy miał miejsce w piątek, 9 listopada 2018 r. Wszyscy galowo ubrani, z kokardami narodowymi na piersiach i biało-czerwonymi chorągiewkami w rękach zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej. Serca mocniej zabiły dla Ojczyzny.
„Pociąg do wolności”
Organizatorzy akademii zaprosili wszystkich do pociągu historii, który zatrzymywał się na stacjach: „Niewola”, „Powstania”, „I wojna światowa”, by w końcu dotrzeć do tej najbardziej wyczekiwanej – „Wolność”. Cała podróż przez 123 lata tragicznych losów naszej Ojczyzny odbyła się przy pomocy przewodników – kolejarzy. Przypomnieli oni okres zaborów, powstania, najważniejsze daty oraz postaci, takie jak: Tadeusz Kościuszko, Józef Bem, Józef Piłsudski czy generał Józef Haller. Akademię wypełniły wiersze oraz pieśni patriotyczne, a jej zwieńczeniem był występ taneczny poświęcony Wolności. Zgromadzona na sali młodzież w skupieniu i ze wzruszeniem przypominała sobie dzieje przeszłości i dziękowała tym, którzy swą Ofiarą życia wykuli niepodległość. Mocno wybrzmiały słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”Na zakończenie akademii głos zabrał dyrektor szkoły Konrad Gomulak, który przypomniał, że Ojczyzna to pamięć o bohaterach. Winniśmy im cześć, hołd
i szacunek. Dodał także, że wolność nie jest dana raz na zawsze, musimy o nią zabiegać, musimy ją pielęgnować. I właśnie pamięć o tych, którzy przelali krew za naszą Ojczyznę zobowiązuje nas żyjących dziś w wolnym kraju do szczególnej troski o wolność i suwerenność, zobowiązuje do pracy, aby trud naszych ojców i dziadów nie został zaprzepaszczony. Dyrektor szkoły złożył także podziękowania organizatorom akademii;uczniom i ich opiekunom: p. Ewie Tajs-Drąg, p. Mirosławowi Pękali i p. Ireneuszowi Przale.
„Rekord dla Niepodległej”
O godzinie 1100 zgromadziliśmy się na hali pod biało-czerwonym sztandarem utworzonym z białych
i czerwonych kartek. Punktualnie o 1111 pod sklepienie hali uniosły się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Prawie 350 serc hymnem dla Niepodległej wyraziło swą tożsamość narodową i miłość do Ojczyzny. Byliśmy jedną biało-czerwoną rodziną.(M. Koźlak, E. Tajs-Drąg) /Zdjęcia w albumie link_tutaj/