• Zwyczaje i tradycje wielkanocne
          • Zwyczaje i tradycje wielkanocne

          •        31 marca 2015 roku o godz. 11.15 w naszej Szkole, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi odbył się w  „mały projekt” pt. Zwyczaje i tradycję wielkanocne. Spotkanie dla uczniów klas 4-6 SP przygotowała klasa VI pod kierunkiem p. katechety Dawida Czaickiego oraz przy współudziale i opiece p. Józefy Staśko i p. Jadwigi Zajdy. Przedstawiciele klasy VI przygotowali krótką prezentację multimedialną przedstawiając Zwyczaje i tradycje związane ze świętami Wielkiej Nocy. Spotkanie zakończyła degustacja ciast, które na tę okazję przygotowali uczniowie klasy VI.
                  „Mały projekt” Zwyczaje i tradycje wielkanocne był miłym akcentem wprowadzającym w atmosferę świąteczną, a co za tym idzie również przypomnieniem  o kultywowaniu tradycji związanych ze świętowaniem.

                  Cen na w tym projekcie była współpraca środowiska szkolnego ze środowiskiem Rodziców uczniów, którzy przygotowali wypieki ciast. Trzeba również podkreślić troskę samych uczniów, o przygotowanie suto zastawionych stołów słodkościami. Trzeba ciągle na nowo, ze świeżością ukazywać młodemu pokoleniu zwyczaje i tradycje świąteczne, by one były świadomie przeżywane i kultywowane. Słowo wdzięczność: DZIĘKUJĘ, trzeba skierować do tych wszystkich, a może przede wszystkim do Uczniów Klasy VI i ich Rodziców, za trud przygotowania „małego projektu” Zwyczaje i tradycje wielkanocne.
                  Niech święta Wielkiej Nocy przebudzą w nas wiarę, nadzieję i miłości; niech skruszą w każdym z nas utarte schematy, i obudzą miłość względem drugiego. (DC).
            Zdjęcia w Albumie - tutaj

          • „Pomocna dłoń” -Wielkanoc 2015

          • „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.” Jan Paweł II

                        Te słowa Ojca Świętego przyświecają niejednej akcji dobroczynnej podejmowanej przez Wspólnotę Charytatywną im. Jana Pawła II, działającej przy naszej szkole. Również przed minionymi Świętami Wielkanocnymi organizowaliśmy akcję zbiórki żywności dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszej miejscowości. Otrzymaliśmy też dużo ubrań i zabawek. Za przygotowanie paczek i dostarczenie potrzebującym odpowiedzialne są we Wspólnocie: Kamila, Ania i Natalia Rywotyckie.
            Na nasz apel jak zwykle licznie odpowiedzieli uczniowie naszej szkoły. Byli to: Wiktoria Kasprzyk kl. 1a, Patrycja Kurek kl. 1a, Patrycja Przała kl. 1b, Brygida Szewerdak kl. 1b, Bartosz i Filip Wrona kl. 1b, Julia Postawa kl.1c, Ola Bizoń kl. 1c, Maksymilian Czarnecki kl. 1c, Maksymilian Politański kl. 1c, Paulina Cyrek kl.2a, Zuzia Wiśnicz kl.2b, Kacper Kozaczyk kl. 4a, Ania Piątek kl. 4b, Patryk Cichosz kl.5a, Radek Cichosz kl.3b g, Kamil Szczurek kl. Igor Przała kl. 5b, Filip Oskwarek kl.6, Izabela Oskwarek kl. 3bg, Kacper Wiśnicz kl. 1bg, Michał Biela kl. 3ag, Patryk Zajda kl. 3ag, oraz dzieci z przedszkola: Karol Król z grupy 2, Mateusz Starzec z grupy 4 i Bartek Starzec z grupy 3.

            Podziękowania kierujemy też do naszych absolwentek ze Wspólnoty Charytatywnej: Katarzyny Hudaszek i Klaudii Sali, które wraz ze swoimi koleżankami z LO, kwestowały dla potrzebujących z naszej miejscowości w Domu Handlowym „Jan” w Myślenicach.
            Wszystkim ofiarodawcom gorąco dziękujemy. Wasze dary zostały przekazane dziewiętnastu potrzebującym rodzinom naszej miejscowości. Sprawiliście im ogromną radość. Obdarowani nie kryli swojej wdzięczności i wzruszenia. Po raz kolejny mogli przeżyć te Święta ze świadomością, że są osoby, i to nawet dzieci, które troszczą się o nich i systematycznie niosą im pomoc.
            Opiekun Wspólnoty Charytatywnej katechetka Dorota Mielecka

        • Żydowskie święto Paschy. Geneza, rytuał, znaczenie.
          • Żydowskie święto Paschy. Geneza, rytuał, znaczenie.

          • Projekt gimnazjalny 2014/2015

            W dniu 31.03.2015 w świetlicy Gimnazjum im. Króla Kazimierza III Wielkiego odbyła się prezentacja projektu gimnazjalnego uczniów kl. 2a i 2b pod opieką katechety p. Dawida Czaickiego. W realizacji projektu wzięli udział: Magdalena Dynur, Angelika Kania, Dominika Dynur, Sandra Biela, Maria  Możdżeń, Kamil Przała, Grzegorz Szymoniak. Uczniowie od listopada 2014, aż do marca 2015 zajmowali się przygotowaniem tematu prezentacji projektu: Żydowskie święto Paschy. Geneza, rytuał, znaczenie.    
              
            Celem projektu było zaznajomienie się z historią i znaczeniem żydowskiego święta Paschy. To właśnie w kontekście tego święta Jezus Chrystus spożył Ostatnią Wieczerzę wraz ze swoimi uczniami, zanim udał się w drogę na Golgotę. Wybór dnia- wtorek na prezentację projektu ma swojej uzasadnienie. Jedna z hipotez mówi, że Jezus spożył Wieczerzę z Apostołami we wtorek. Gdybyśmy spojrzeli i prześledzili wydarzenia związane z męką Jezusa ta hipoteza ma swoje uzasadnienie, bowiem chodzi o odległość między poszczególnymi stacjami ostatniej drogi Jezusa.

              Prezentacja składała się z czterech części. Pierwsza część dotyczyła źródła żydowskiego święta Paschy zapisanego w Księdze Wyjścia. Druga cześć - przedstawienia zagadnień związanych z talerzem sederowym; tym co powinna znajdować się na stole w czasie żydowskiej wieczerzy. Trzecia część, to przedstawienie symboliki poszczególnych potraw. Ostatnia, czwarta cześć projektu była związana z degustacją wybranych potraw przygotowanych przez uczniów. Dodatkowym atutem przygotowanego przez uczniów projektu były foldery, w których zawarto najważniejsze informację dotyczące żydowskiego święta Paschy.
               Ubogaceniem projektu były oryginalne elementy wystroju sali-menory, jak również jarmułki, które Żydzi noszą na głowie, szal (tales), który Żydzi używają do modlitwy.
                Żydowskie święto Paschy. Geneza, rytuał, znaczenie wpisało się tematycznie i czasowo w obchody Wielkiego Tygodniu, którego centrum stanowi celebracja Triduum Paschalnego. Trzeba mieć nadzieje, że projekt pomoże lepiej zrozumieć i świadomiej przeżywać liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, jak również każde święto. Trzeba sięgać do korzeni świętowania, a także korzystać z bogatego skarbca naszych starszych Braci w wierze.(DC).
            Zdjęcia w Albumie - tutaj

        • ŚWIETO WIOSNY W NASZEJ SZKOLE
          • ŚWIETO WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

          • 20 marca uczniowie Szkoły Podstawowej postanowili powitać wiosnę na wesoło i kolorowo. Akcję poprzedziło losowanie kolorów, którymi uczestnicy święta zaakcentowali radosny nastrój, bowiem  hasło tegorocznej imprezy brzmiało:  ,,Dzisiaj mamy święto wiosny, każdy musi być radosny”. Kolejnym zadaniem klas było przygotowanie, według własnej inwencji, postaci Wiosny i ułożenie jednego hasła na pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Dodatkowo klasy czwarte, piąte i klasa szósta przygotowały na lekcji wychowawczej  list gończy za Wiosną - ,,Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”. W piątek w auli gimnazjum każda klasa zaprezentowała kolejno: kolorowy ubiór (pomysłowość zaskoczyła nie tylko jury), hasło żegnające zimę i witające wiosnę (różnoraka forma: deklamowana, pisana, a także śpiewana, która  bardzo się podobała), Panią Wiosnę (inwencja uczniów zachwycała) oraz list gończy (ciekawe, żartobliwe teksty przygotowane przez klasy IV-VI). Zmagania  najmłodszych klas miały formę zabawy, natomiast klas IV-VI przybrały formę rywalizacji, w której najlepiej wypadła klasa IVb. Powitanie wiosny zakończyła prezentacja multimedialna ,,Zwiastuny wiosny”. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu, zarówno uczniów jak i wychowawczyń, cała impreza wypadła wspaniale, za co koordynatorzy tego wydarzenia– RSU i biblioteka szkolna – serdecznie dziękują. Bawiliśmy się świetnie, a dzień spędzony w tak miły sposób był niewątpliwie urozmaiceniem szkolnej codzienności.
            Agnieszka Szlachetka – opiekun RSU, Bogusława Szczurek – nauczyciel bibliotekarz. Zdjęcia w Albumie - tutaj.

        • Rozkochajcie się w Jezusie… Rekolekcje wielkopostne AD 2015
          • Rozkochajcie się w Jezusie… Rekolekcje wielkopostne AD 2015

          • Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszym Zespole Szkół odbyły się od 23-25 marca 2015. Rozważania rekolekcyjne prowadził ks. Kazimierz Sobański RCJ z Archidiecezji Warszawskiej. Rekolekcjonista zaproponował bardzo wymowny temat rozważań rekolekcyjnych-  Rozkochajcie się w Jezusie. Ks. Kazimierz przez kolejne dni rekolekcji przybliżał nam prawdę o miłości Boga! W pierwszy dzień nauk rekolekcyjnych Ksiądz Rekolekcjonista  zaprosił nas, abyśmy spojrzeli na wydarzenie, na gest jakim jest posypanie głów popiołem w Środę Popielcową- bo właśnie poprzez ten obrzęd przekraczamy bramę Wielkiego Postu, aby poprzez ten szczególny czas zbliżyć się do Boga, do drugiego człowieka, a nade wszystko przemienić swoje własne serce. Ks. Kazimierz wskazał na ciało człowieka, które uczestniczy w życiu duchowym człowieka. Głowa, oczy, usta, uszy, dłonie, nogi to te części ciała, które pomagają  w poznaniu Jezusa Chrystusa. Rekolekcjonista poprzez przykład wędrówki z plecakiem w góry chciał ukazać sens wędrówki człowieka w Wielkim Poście. Następnym punktem nauki rekolekcyjnej było ukazanie znaczenia i sensu korzystania z sakramentów.

                        W drugim dniu medytacji rekolekcyjnych znakiem towarzyszącym był znak krzyża świętego. Wtorkowy dzień rekolekcji uczniowie naszej Szkoły rozpoczęli od nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Medytacje Drogi Krzyżowej dla uczniów Szkoły Podstawowej skoncentrowane były wokół Przypowieści o synu Marnotrawnym (Łk15,11-32), natomiast uczniowie Gimnazjum rozważali bogactwo i sens sakramentów w ich życiu.
                        W trzecim dniu rekolekcji uczniowie ZPO w Rudniku przynieśli do świątyni wycięte z czerwone papieru, odrysowane swoje dłonie, z których Ks. Rekolekcjonista na zakończenie rekolekcji stworzył potężne serce, które skała się z wielu „mniejszych serce” którymi my jesteśmy. Ks. Kazimierz Sobański RCJ zachęcił każdego uczestnika ćwiczeń wielkopostnych, by każdego dnia na różny sposób był świadkiem miłości Jezusa, w środowisku w którym żyje. Rozkochać się w Jezusie Chrystusie to wezwanie dla każdego!(DC)

          • ŚWIADKOWIE KRZYŻOWEJ DROGI PANA

          • Inscenizowana Droga Krzyżowa
               W tradycję Wielkiego Postu wpisało się piątkowe odprawianie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym roku uczniowie Naszej Szkoły: uczniowie klas: VI, I i II gimnazjum przygotowali pod opieką katechety Pana Dawida Czaickiego inscenizowaną Drogę Krzyżową pt. Świadkowie Krzyżowej Drogi Pana. Droga Krzyżowa została przeprowadzona 20 marca 2015 o godz. 17.30 w kościele parafialnym w Rudniku. Inscenizacja była oparta o recytację tekstów, muzykę, grę światła. Świadkowie Krzyżowej Drogi Pana to Droga Krzyżowa, w czasie której każdy z uczestników medytował oblicze Jezusa Chrystusa, a także słowa zapisane przez Ewangelistę Jana: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał,  aby każdy kto  Niego wierzy, nie zginął ale miał życie wieczne. Inscenizacja Drogi Krzyżowej była zaproszenie, by raz jeszcze odkryć bogactwo i treści tego nabożeństwa. Każdy z nas idąc przez życie, niosąc bagaż doświadczeń, może odnaleźć się w jednym z bohaterów krzyżowej drogi Pana. 

            Zaduma nad tajemnicą Wieczernika i wierność tamtemu stylowi każą nam przezwyciężać gorycz naszych osobistych rozczarowań, po to, by ujmować całe życie w kategoriach uwielbienia Syna Człowieczego. Każda droga krzyżowa ukazuje nam duchową więź między krzyżem Chrystusa i naszym życiowym cierpieniem. Uczy naśladowania Jego stylu na szlaku codziennej wierności. W medytacji nad poszczególnymi stacjami Drogi Krzyżowej chodzi o przeprowadzenie refleksji, podjęcie decyzji i udzielenie odpowiedzi: Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham.

            Święty Jan Paweł II napisał kiedyś: Bóg wchodzi w serce człowieka przez krzyż. Wchodzi we wszystkie jego prace, myśli i słowa. W całe życie człowieka i świata. Te słowa przeszywają serce każdego, kto świadomie i z odwagą wyruszy w kierunku Golgoty, gdzie dokonało się Odkupienie.

            Trzeba również wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy w cichości wyrazili wielkość swego serca poprzez przygotowanie rekwizytów i pomocy do dekoracji kościoła, by uczniowie mogli wprowadzić zebranych w kościele  w Misterium Miłości Jezusa do człowieka. R. Brandstaetter napisał:

            Dlatego przebacz mi tę moją bolesną świadomość,
            Dlatego przebacz mi tę gorzką możliwość,
            Tę jeszcze jedną przyczynę Twojej śmierci,
            Tę przyczynę, o której Ewangeliści zapomnieli,
            Tę przyczynę, o której Ewangeliści nie piszą,
            Tę przyczynę, o której Ewangeliści milczą.

            Przebacz mi, Boże, grzech nie popełniony.  (DC).

        • LEKCJA OTWARTA ,,ZDROWE ŻYWIENIE – ZDROWY ROZWÓJ”
          • LEKCJA OTWARTA ,,ZDROWE ŻYWIENIE – ZDROWY ROZWÓJ”

          • Najcenniejszym skarbem w życiu człowieka jest zdrowie. Należy je chronić, najważniejsza  bowiem jest profilaktyka. Niezbędna jest w tym zakresie podstawowa wiedza na temat czynników wpływających na nasze zdrowie. Jednym z ważnych aspektów zdrowego stylu życia jest właściwe odżywianie. Dnia 20 marca 2015r. odbyły się w naszej szkole zajęcia otwarte klas drugich Szkoły Podstawowej pod hasłem ,,Promujemy zdrowy styl życia”. Na zajęcia licznie przybyli rodzice, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonywali potrawy i soki.  Poprawa stylu życia  jest bowiem najskuteczniejsza poprzez osobiste zaangażowanie i dawanie dobrego przykładu, a nie tylko poprzez ustne przekazywanie wiedzy.

            Aula gimnazjum, gdzie odbył się pokaz sporządzania sałatek i soków, wypełniła się aromatem świeżych i soczystych zarówno krajowych jak i egzotycznych owoców i warzyw. Pod kierunkiem wychowawczyń i rodziców dzieci wykonywały zdrowe sałatki owocowe. Rodzice sporządzili w sokowirówkach świeże soki owocowe i warzywne, które z apetytem wszyscy skonsumowaliśmy. Uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia,  mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursach oraz obejrzeli prezentację multimedialną pt. ,,Wykonanie sałatki owocowej”.

            Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do zabawy, nauki, integracji uczniów i rodziców.  Było zdrowo, wesoło, kolorowo i smacznie.
            Zdjęcia w Albumie
            - tutaj

            Alicja Kuchta – wychowawczyni kl. IIa

            Agnieszka Koziołek - wychowawczyni kl. IIb

        • WARSZTATY TECHNICZNO-PLASTYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS  1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ
          • WARSZTATY TECHNICZNO-PLASTYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

          • 2 marca, w dniu powrotu do szkoły, po skończonych feriach zimowych w naszej szkole odbyły się warsztaty techniczno-plastyczne dla uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej. Warsztaty związane były z jedną z tradycji wielkanocnych, jaką jest przygotowywanie pianek wielkanocnych. Uczniowie młodszych klas przez 2 godziny lekcyjne wykonywali różnymi technikami pisanki. Warsztaty dla uczniów prowadzili: p. Agnieszka Szlachetka- opiekunka Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej, p. Jadwiga Zajda oraz p. Dawid Czaicki. Uczniom wiele radości sprawiła możliwość wykonywania pisanek, które następnie zostały zawieszone na drzewku w holu SP, a także umieszczone na ozdobionym stole. Swój udział w przygotowaniu i opiece nad wystawą prac mają uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej.

            Mamy nadzieje, że tego typu warsztaty zostaną zorganizowane również w perspektywie świąt Bożego Narodzenia,  jak również będą odbywać się regularnie w Naszej Szkole. Bo przecież radość naszych uczniów, jest również naszą radością… (DC).
            Zdjęcia w Albumie - tutaj

        • Komunikat z Gminnych Zawodów Gimnastycznych
          • Komunikat z Gminnych Zawodów Gimnastycznych

          • W dniu 19.03.2015r. w Szkole Podstawowej w Sułkowicach odbyły się Gminne Zawody Gimnastyczne dla szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali;  Dawid Szczurek  kl. 4b, Szymon Pułka kl. 4a, Olga Piwowarska kl. 4a, Anna Kozieł kl. 5a. Uczniowie zaprezentowali układ ćwiczeń gimnastycznych w formie ścieżki zadaniowej, skok przez kozła wzdłuż oraz skok kuczny przez cztery części skrzyni. Suma punktów wszystkich konkurencji decydowała o zajęciu odpowiedniego miejsca w swojej kategorii.

            W kategorii klas czwartych;  Dawid Szczurek   miejsce II,   Szymon Pułka  miejsce III.
            W kategorii drużynowej chłopcy zajęli miejsce III , dziewczęta miejsce II.
            (AB)

        • Gminny Konkurs Ortograficzny
          • Gminny Konkurs Ortograficzny

          • 16 marca 2015 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Ortograficzny dla klas IV – VI, którego organizatorkami były panie: Bogusława Szczurek, Anna Chmura i Agata Bień. Wprowadzeniem do finału szkolnego był I etap polegający na napisaniu przez wszystkich uczniów ujednoliconego tekstu dyktanda. Do II etapu przeszli ci uczniowie, którzy popełnili najmniejszą ilość błędów. Z każdej klasy wyłoniono 4 uczniów, którzy reprezentowali swoje zespoły klasowe w szkolnym konkursie, w poniedziałek 16 marca. Uczniowie ci oprócz poprawnie napisanego dyktanda, musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych i udowodnić to podczas rozwiązywania testu przygotowanego przez organizatorki. Spośród wszystkich uczniów startujących w konkursie, jury wyłoniło zwycięzców.
            I miejsce zajęła uczennica klasy VI – Katarzyna Kaperek
            II miejsce również uczennica klasy VI – Izabela Hudaszek
            III miejsce – uczennica kl. V b – Paulina Chlipała
            IV miejsce – uczeń kl. V b – Damian Szczepaniak.

            Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się 20 marca w Szkole Podstawowej w Krzywaczce.

            Bardzo cieszy wysoki poziom umiejętności ortograficznych naszych uczennic, które zdobyciem wysokich miejsc w tymże konkursie udowodniły, że wygrana na etapie szkolnym, nie była przypadkowa, lecz poparta ciężką i mozolną pracą. Dziewczynki świetnie poradziły sobie z niełatwymi łamigłówkami ortograficznymi, krzyżówkami, uzupełniankami, dyktandem, znajomością reguł ortograficznych oraz ogólną wiedzą o świecie, zajmując wśród grona 19 uczestników wysokie II, III i V miejsce.

            II  - Katarzyna Kaperek z kl. VI  
            III - Izabela Hudaszek z kl. VI
            V - Paulina Chlipała z kl. V b  
                                       Gratulujemy! Zdjęcia w Albumie - tutaj.  (A. Ch.)

        • „Dziady cz. II” - po raz kolejny
          • „Dziady cz. II” - po raz kolejny

          • 11.03.2015 gościliśmy w naszej szkole grupę 50 uczniów z Gimnazjum w Jaworniku oraz panią Dyrektor Gimnazjum Renatę Marzec i nauczycieli j. polskiego i angielskiego. Goście przyjechali na nasze zaproszenie w celu obejrzenia inscenizacji dramatu A. Mickiewicza „Dziady cz. II”. Inscenizację przygotowali uczniowie kl. 2b naszego gimnazjum.
            W klimacie tajemniczości i cudowności rozgrywały się na scenie zdarzenia, o których Mickiewicz pisze w swoim dramacie. Pełna skupienia widownia współtworzyła z aktorami niezwykły spektakl, w którym scenografia, a także czynności magiczne, inkantacje, śpiew i taniec oraz efekty specjalne budowały nastrój baśniowości, magii i przemawiały do wyobraźni widzów. (M.K.)
            Więcej w relacji z 3 lutego - Dziady.pdf. Zdjęcia w Albumie - tutaj.  Film - tutaj

        • KONKURSY  PRZEDMIOTOWE
          • KONKURSY PRZEDMIOTOWE

          • Zakończyły się etapy rejonowe konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego   Kuratora Oświaty, w których wzięło udział 7 uczniów  Gimnazjum.  Awans do etapu wojewódzkiego uzyskali: Radosław Cichosz 3b i  Kamila Rywotycka 3b - Konkurs biologiczny, Grzegorz Żmija 1b - Konkurs geograficzny, Julia Biela 2b - Konkurs j. polskiego.

          • Szanowni Państwo

            Wspólnie z Radą Rodziców, Radą Pedagogiczną zwracam się do Państwa z prośbą o przekazanie 1% podatku dla Naszego Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku. W ciągu pięciu lat tą drogą pozyskaliśmy 10609,64 zł. Środki te w całości, decyzją Rady Rodziców,zostały przeznaczone na zakup nowoczesnych środków audiowizualnych i pomocy dydaktycznych: 2 projektorów (sala nr 4  w Szkole Podstawowej i sala nr 40 w Gimnazjum) oraz 2 tablic interaktywnych (sale nr 5 i 31 w Szkole Podstawowej). Więcej danych (między innymi do pobrania program ułatwiający  rozliczenia PIT -ów za 2014 r.) w  zakładce Informacje - tutaj. Mirosław Pękala

          • REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZKOLNY 2015/2016

          • Nabór do Przedszkola Samorządowego w Rudniku na rok szkolny 2015/2016 odbywa się w dniach 2- 31 marca 2015 r. Przedszkole dysponuje 120 miejscami.
            Rodzice wypełniają Wniosek o przyjęcie/ Kartę Zapisu którą można pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej w zakładce Przedszkole - tutaj.
            Wypełnione i podpisane Wnioski/Karty (wraz z odpowiednimi załącznikami) rodzice składają osobiście w sekretariacie szkoły w godzinach: poniedziałek 7:00 - 16:00, wtorek- piątek 7:00 - 15:30.

          • Miłość niejedno ma imię…

          • Data 14 lutego każdemu z nas kojarzy się z dniem, który związany jest z miłością. I dobrze, bo 14 lutego to tzw. walentynki. W tym dniu obchodzimy święto św. Walentego- patrona zakochanych. Również i w naszej Szkole ten dzień był bardziej uroczysty. Kolor czerwony, który tego dnia dominował to kolor  miłości.
            Gdy popatrzymy na literaturę począwszy od starożytności, poprzez Biblię, romantyzm, aż po współczesność odnajdziemy wielu bohaterów, którzy mogą być wzorami jak pielęgnować i jak powinna wyglądać miłość między kobietą, a mężczyzną.
            W dniu świętego Walentego uczniowie naszej szkoły zorganizowali „pocztę walentynkową”, która sprawiła wielką radość, bo przecież otrzymać czerwone serce z napisem „Kocham Cię”, „Twoja Walentynka” to też niezła zabawa- by zgadnąć od kogo… Nasi uczniowie jak zwykle spisali się na medal w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.
            Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej wraz z opiekunem p. Agnieszką Szlachetką, Samorząd Uczniowski Gimnazjum pod opieką p. Jolanty Pękali  zajęli się rozprowadzeniem poczty walentynkowej, tak by trafiła ona do osoby zainteresowanej. Miłą niespodzianką dla nauczycieli uczących w Szkole Podstawowej, jak również pracowników obsługi były niespodzianki od uczniów. Uczennice z klasy VI SP pod opieką p. Jadwigi Zajdy i p. Dawida Czaickiego przygotowali dla nauczycieli świeczniki w formie serc koloru czerwonego, a do tego dołączyli zwoje z Hymnem o miłości św. Pawła, który wymienia w nim, jakie cechy powinna posiadać miłość względem drugiego człowieka. Bo kim byłby człowiek, gdyby nie miał miłości? (DC).

        • Sukces w zawodach  narciarskich
          • Sukces w zawodach narciarskich

          • W dniu 13.02.2015 r. na stoku Siepraw – Ski, odbyły się Powiatowe Zawody  w Narciarstwie Alpejskim dla szkół gimnazjalnych. Nasze Gimnazjum reprezentowali; Katarzyna Ziembla z kl.2b, Izabela Oskwarek z kl. 3b, Julia Chmura z kl. 3a oraz Kacper Moskal z kl. 2b . Awans do etapu wojewódzkiego z 7 miejsca uzyskała Julia Chmura. (AB)

        • Świat wirusów
          • Świat wirusów

          • Pod tym właśnie hasłem, 10 lutego 2015 roku, w Gimnazjum w Sułkowicach zorganizowany został  Gminny Konkurs Biologiczny. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Drużyna I w składzie: Emilka Małota kl. Ia, Ania Rywotycka kl. Ib,  Gabrysia Stręk kl. Ib, Grzegorz Żmija kl. Ib. Drużyna II w składzie:  Monika Kurowska kl. IIIb, Kasia Papież kl. IIIb, Radek Cichosz  kl. IIIb.
            Konkurs przebiegał w kilku etapach. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się ogromną wiedzą z zakresu wirusologii. W drugiej części, reprezentanci drużyn, przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne pt. „Choroby wywoływane przez wirusy” oraz modele wirusa HIV. Na koniec odbył się quiz dotyczący znajomości objawów i sposobów rozprzestrzeniania się chorób wirusowych roślin, zwierząt i człowieka.
            Obie nasze drużyny znalazły się wśród zwycięzców.
            I miejsce zajęła drużyna nr I,  III miejsce zajęła drużyna nr  II.
            Emilka Małota i Kasia Papież rozwiązały test najlepiej spośród wszystkich uczestników konkursu uzyskując 35 pkt. (na 37 możliwych do zdobycia). Gratulujemy sukcesu! (JP)

        • Kurs Pierwszej Pomocy
          • Kurs Pierwszej Pomocy

          • W dniu 10.02.2015 r. uczniowie klas I i II Gimnazjum ( 55 uczestników) uczestniczyli w 3-godzinnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy.
            Kurs prowadził pan Krzysztof Kowal z Polskiej Izby Resuscytacyjnej, emerytowany ratownik GOPR wraz z asystentkami Na początku wykładu wyjaśnił   podstawowe pojęcia, jak: resuscytacja, reanimacja  i wypunktował poszczególne  etapy udzielania pomocy. Swoją wypowiedź opierał na równoczesnym pokazie na fantomie. W drugiej części warsztatowej – praktycznej, uczniowie w grupach mogli samodzielnie poćwiczyć  akcję reanimacyjną   na fantomach. Ostatnia część  ćwiczeń  poświęcona była omówieniu funkcji i zasad działania defibrylatora  - AED. Uczniowie obejrzeli film przedstawiający użycie tego sprzętu w praktyce, mogli dotknąć urządzenia. Na końcu zajęć młodzież została zapoznana ze sposobami udzielania pomocy w sytuacji  zadławienia i silnego krwotoku. (A. P.) Zdjęcia w Albumie - tutaj.

        • Inscenizacja „Dziadów” A. Mickiewicza
          • Inscenizacja „Dziadów” A. Mickiewicza

          • 3 i 4 lutego 2015 r. świetlica naszego gimnazjum zamieniła się w scenę teatralną, na której wystąpili uczniowie kl. 2b gimnazjum z inscenizacją „Dziadów cz. II” A. Mickiewicza. Scenografia przypominała cmentarną kaplicę, w której centralne miejsce zajmował stół zastawiony pokarmem, świecami i krzyżami. Obok stał paschał i brzozowy krzyż, na filarach zaś wisiały wianki z jodłowych gałązek. Ściany, pokryte brązowym lnianym płótnem, ozdobione były ikonami Chrystusa, wiankami i amuletami, pogańskimi wisiorkami i breloczkami. Nad wszystkim górowały czarne krzyże, przywodzące na myśl Golgotę. W tym tajemniczym miejscu niespodziewanie pojawiły  się duchy, towarzyszyła im muzyka Tribal metal – Spirit war. Duchy zniknęły, a na scenę weszli wieśniacy i rozpoczęła się spirytualna uroczystość. Prowadził ją Guślarz, rolę którego zagrała Julka Biela. Aniołkami byli: Asia Światłoń i Dawid Rym, Widmem Pana – Zuza Powroźnik, zaś Zosię zagrała Dominika Zajda. Inscenizacja łączyła Mickiewiczowski tekst z muzyką, śpiewem i tańcem, były także efekty świetlne.
            Gimnazjaliści wystąpili dwukrotnie – raz przed rodzicami, drugi raz – kolegami z gimnazjum. Oklaski widowni były podziękowaniem za ich kilkumiesięczną pracę oraz dowodem na sukces.(M. K.)
            Zdjęcia w Albumie - tutaj.  Film - tutaj

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Rudniku
      • 122732018 fax: 122732018 telefony wewnętrzne: sekretariat 20 pedagog 24 kuchnia 25
      • Rudnik, ul. Szkolna 55 32-440 Sułkowice Poland
      • Dyrektor: mgr Konrad Gomulak Wicedyrektor: mgr Agnieszka Szlachetka
    • Logowanie