Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Ogólnopolskim Programie "Działaj z imPETem ''. Kampania ta ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. Projekt obejmuje różne przedsięwzięcia edukacyjne, poprzez które zwraca uwagę na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu. Butelki PET odpowiednio zagospodarowane mogą bowiem otrzymać drugie życie w postaci kolejnego opakowania lub znaleźć zastosowanie w przemyśle odzieżowym, czy meblarskim. Uczniowie zrealizowali zadanie wrześniowe, które polegało na przypomnieniu i utrwaleniu podstawowych zasad postępowania z butelkami PET. Poznali również śmieciarkę Miecię i dowiedzieli się, czym jest recykling. Po pierwszym zadaniu przyszła pora na wyzwanie październikowe. Uczniowie są właśnie w trakcie jego realizacji. Po zajęciach wprowadzających jest to pierwsze zadanie praktyczne dla dzieci. Uczymy się najważniejszego, podstawowego nawyku: „Odkręć, Opróżnij, Zgnieć, Segreguj!” Link_foto
Działamy z imPETem!
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej popularnie znany jako Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.
Komisja Edukacji Narodowej była zarazem pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Została powołana głównie dlatego, że do 1773 roku edukacja podstawowa i średnia były w Rzeczpospolitej organizowane przez zakon jezuitów, który w w/w roku został rozwiązany przez papieża Klemensa XIV, co w Polsce groziło upadkiem edukacji, która do tej pory była głównie nakierowana na kształcenie w zakresie teologii katolickiej przy pomocy łaciny, przy czym inne przedmioty były traktowane jako uboczne i podrzędne.
Dokonania Komisji Edukacji Narodowej polegały na całkowitej reorganizacji ówczesnego systemu oświaty, nauczaniu w języku polskim, opracowaniu nowych programów nauczania w duchu oświecenia. Opublikowano 27 nowatorskich podręczników między innymi z fizyki, matematyki, chemii, logiki i gramatyki. Wprowadzono przedmiot historii Polski i elementy wychowania fizycznego.
Dokonano reformy Akademii Krakowskiej i Wileńskiej. Utworzono Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych.
Szanownemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły wdzięczność za trud włożony w naukę i wychowanie wyrażamy w formie prezentacji multimedialnej, która w okresie pandemii musiała zastąpić tradycyjna akademię.
Międzynarodowy Dzień Kropki
14 października, podczas zajęć wychowawczo – opiekuńczych dla klas czwartych, zorganizowane zostały obchody Światowego Dnia Kropki. Historia tego święta rozpoczęła się od książki Petera Reynoldsa ,,The Dot”. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. W tym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach wspierających kreatywność, odwagę, wyobraźnię przestrzenną. Doskonałą zabawą w małych grupach okazało się wykonanie różnorodnych prac z cyklu ‘’Kropki są wśród nas”, czy wykonanie przestrzennego projektu graficznego z kolorowych pociętych na małe części kropek. Gry matematyczne z wykorzystaniem wykropkowanych plansz pokazały uczniom, że każdy z nich ma swoje mocne strony, które należy odkrywać, wspierać i rozwijać i pokazywać innym. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy a uśmiech na buziach utwierdził w przekonaniu, że taka forma nauki poprzez zabawę może przynieść wymierne korzyści. Link_tutaj
( A. Bernecka I. Wojtycza ).
Usprawiedliwienia nieobecności ucznia poprzez e-dziennik
Film instruktażowy
TOTUS TUUS - postawa na dzisiaj!
XX Dzień Papieski 11 października 2020r.
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.
W jubileuszowym roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II ten dzień obchodzimy pod hasłem „Totus Tuus – postawa na dzisiaj!”. Co oznaczają te słowa?
Słowa te ukazują całkowite oddanie się papieża pod opiekę Maryi. Papież, w książce „Dar i tajemnica” opowiada, że nabożeństwo do Matki Bożej wyniósł w postaci tradycyjnej z domu rodzinnego i z wadowickiej parafii. Wspominał też, że w kościele parafialnym była boczna kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy, do której rano i przed lekcjami przychodzili gimnazjaliści. Potem w godzinach popołudniowych, po zakończonych lekcjach, ten sam pochód uczniów szedł do kościoła na modlitwę (zob. Jan Paweł II, Dar i tajemnica, Kraków 1996, s. 28). Innym razem opowiadał, że jako mały chłopiec bardzo przeżył śmierć swojej mamy Emilii. Po tym trudnym wydarzeniu jego ojciec zabrał go do sanktuarium maryjnego blisko Wadowic i przed obrazem Matki Bożej powiedział, że teraz Maryja będzie Jego mamą, która się nim zaopiekuje. Matka Boża towarzyszyła mu na każdym etapie życia zarówno, gdy był dzieckiem, dorastającym chłopcem, studentem, kapłanem, biskupem, jak i papieżem. Świadczy to o tym, że Maryja towarzyszyła Ojcu Świętemu przez całe jego życie
Szczególną modlitwą umiłowaną przez św. Jana Pawła II był różaniec. Właściwie się z nim nie rozstawał. To podczas modlitwy różańcowej dzielił się z Maryją swoimi trudnościami i radościami. Modlił się za swoich najbliższych i przyjaciół. Jak kapłan i biskup, kardynał, a później papież modlił się za tych, do których był posłany. Ale od Maryi uczył się także czego Jezus oczekuje od niego. Wsłuchiwał się w Jego głos, gdy nie wiedział co zrobić lub co powiedzieć. To zaproszenie również dla nas. Nie tylko w październiku, który przeżywamy, ale każdego dnia modlić się na różańcu. Odmówić chociaż jedną dziesiątkę.
W ramach obchodów XX Dnia Papieskiego zapraszamy wszystkich: dzieci, rodziców, dziadków do duchowego, a w miarę możliwości charytatywnego włączenia się w jego obchody poprzez udział we Mszy Św., odmówieniu Różańca w intencjach papieża, wsparciu finansowemu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Na koniec zachęcamy do obejrzenia załączonej prezentacji, która przypomni nam postać Wielkiego Polaka Świętego Jana Pawła II.
https://view.genial.ly/5f7a2a1573991b0cf573320a/presentation-kl-6-i-7-xx-dzien-papieski?fbclid=IwAR1XuaMAhteHsOJ41B9aCCO5axXhUCoyvCdy75dvo_9xuamhjmhviWPOgFI
Informacja - plac zabaw przedszkola i boisko szkolne
W związku z obecną sytuacją epidemiczną w powiecie myślenickim, informujemy:
1. Plac zabaw przedszkola Samorządowego w Rudniku jest zamknięty dla osób z zewnątrz. (Dzieci przedszkolne / uczniowie szkoły pod opieką nauczycieli i pracowników obsługi mogą korzystać z placu zabaw tylko i wyłącznie w godzinach pobytu w przedszkolu / szkole)
2. Betonowe boisko szkolne przeznaczone na użytek sportowy jest zamknięte dla osób z zewnątrz. (Uczniowie szkoły pod opieka nauczycieli mogą korzystać z betonowego boiska szkolnego w godzinach pobytu w szkole)
3. W miarę możliwości organizacyjnych płyta betonowego boiska szkolnego przeznaczona jest na parking samochodowy dla rodziców dzieci przedszkolnych / uczniów szkoły i innych petentów placówki.
* Ograniczenia wymienione w pkt. 1 i 2 zostały wprowadzone przez Dyrektora ZPO stosownymi zarządzeniami i tracą moc z chwilą opuszczenia strefy czerwonej przez powiat myślenicki.
X ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W dniu 2 października w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay). Dzień ten przypomniał uczniom jak ważna jest tabliczka mnożenia w życiu każdego człowieka, oraz był okazją do jej „nadrobienia”. W czasie obchodów tego dnia uczniowie klasy IV a i IV b przystąpili do egzaminu, który wywołał wśród nich wiele emocji. Każdy kto pomyślnie zdał egzamin otrzymał certyfikat, oraz odznakę eksperta tabliczki mnożenia. Po przeprowadzonym egzaminie uczniowie przystąpili do zmagań z łamigłówkami matematycznymi. Link_tutaj ( A. Bernecka, I. Wojtycza)
NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W ZPO
W związku z włączeniem powiatu myślenickiego do strefy czerwonej, zwiększamy reżim stanitarny w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku:
1. Wszystkie osoby przebywające na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku obowiązkowo zakrywają usta i nos maseczką ochronną lub przyłbicą (obowiązek ten nie dotyczy uczniów i nauczycieli podczas zajęć lekcyjnych, gdzie zachowany jest dystans między uczniami).
2. Podczas pobytu w placówce pracownicy, nauczyciele, uczniowie i inne osoby zobowiązane są do zachowania dystansu społecznego ~ 1,5m.
3. Każda osoba wchodząca do budynku zespołu zobowiązana jest dokonać dezynfekcji rąk przy użyciu płynu dezynfekującego znajdującego się przy każdym wejściu.
4. Obowiązuje zakaz wejścia rodziców dzieci przedszkolnych, rodziców uczniów i innych osób z zewnątrz do budynków Zespołu Placówek Oświatowych. W uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu zgody na wejście od pracownika zespołu, interesant wchodząc do pomieszczeń budynków odnotowuje swój pobyt w księdze wejść, znajdującej się przy wejściu.
Ww. zasady zostały wprowadzone Zarządzeniem Nr 36 Dyrektora Zarzadznie-Nr-36.pdf
Informacja dla rodziców dzieci przedszkolnych
W związku z koniecznością rozebrania fragmentu kostki brukowej na skutek pojawienia się awarii rury przeprowadzającej wodę, uprzejmie prosimy wszystkich rodziców dzieci przedszkolnych o czasowe korzystanie z wejścia na teren zespołu od strony ulicy szkolnej.
Ogólnopolski konkurs plastyczny
"Odbicie duszy, zwierciadło serca - baśniowy portret w ramie zamknięty"
Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów i dzieci przedszkolne oddziałów "0" Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Uczestnicy konkursu wykonują portret postaci literackiej z dowolnej baśni lub legendy. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy „O”, klasy I –IV oraz V – VIII. Prace należy składać do dnia 23 października 2020 r. do sekretariatu lub przesłać na adres szkoły (liczy się data stempla pocztowego). Ogłoszenie wyników konkursu 5 listopada 2020 r. na stronie internetowej szkoły: www.niedzwiada.edu.pl. Szczegółowy regulamin konkursu znajduję się tutaj:
Pamiętamy i oddajemy hołd pomordowanym na Wschodzie
”Jeśli nie znasz swojej historii, to nie wiesz tak naprawdę nic.
Jesteś liściem, który nie wie o tym, że jest częścią drzewa”.
Michael Crichton
Tak jak 1 września obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej, tak 17 września czcimy pamięć wszystkich Polaków, którzy cierpieli i ginęli w wyniku ataku Związku Radzieckiego na nasz kraj. Łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Konsekwencją tej napaści była prawie dwuletnia okupacja Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Przyniosła mieszkańcom zagarniętych ziem ogrom represji ze strony władz sowieckich. Liczne aresztowania, zbrodnia katyńska, deportacje to tylko wycinek doświadczeń, z jakim zmagali się obywatele polscy. Przez wiele lat w Polsce ludowej nie chciano pamiętać o tej agresji.
O tym, o czym nie chciała pamiętać ludowa władza, pamiętało jednak wielu Polaków. Dzisiaj młode pokolenie chce pamiętać i poznawać prawdziwą historię tamtych lat. Poprzez uczestnictwo w apelu z okazji 81. rocznicy agresji ZSSR na Polskę, uczniowie naszej szkoły oddali hołd poległym i pomordowanym na wschodzie. Z powodu epidemii COVID-19 organizacja apelu była jednakże odmienna niż w poprzednich latach. Uczniowie na wyznaczonych lekcjach oglądali przygotowaną na tę okazję prezentację multimedialną. Zobrazowanie tych wydarzeń w formie wizualnej było nietypową formą akademii, ale niewątpliwie ciekawą i atrakcyjną. Prezentacja zawierała wiele ważnych faktów historycznych i archiwalnych zdjęć. O zbrodni katyńskiej zaśpiewał Jacek Kaczmarski. Urozmaiceniem prezentacji były wspomnienia sybiraczki, Janiny Hryniewskiej. Przypomnienie tych tragicznych wydarzeń było dla naszych wychowanków doskonałą lekcją historii.
„Nigdy nie pozwólcie, aby ta pamięć była zawłaszczana przez obce osoby,
jak to niestety często ma miejsce.
Przekażcie kiedyś to posłanie swoim dzieciom, nich ta pamięć trwa.
Jeszcze raz powtarzam i zobowiązuję was -
pilnujcie tego miejsca i pamięci waszych przodków".
Andrzej Sariusz- Skąpski
(D. Pitala, I. Wojtycza, F. Kozyra)
Prosimy RODZICÓW o niewchodzenie na teren szkoły
W związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom / uczniom przebywającym w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku, prosimy rodziców o niewchodzenie do budynków szkolnych w celu odbioru dzieci.
*Zakaz wejścia na teren placówki nie dotyczy rodziców uczniów klas I oraz rodziców dzieci przedszkolnych.
Zebranie Rady Rodziców
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku serdecznie zaprasza przedstawicieli Rady Rodziców na zebranie, które odbędzie się w dniu 17 września (czwartek) 2020 r. o godzinie 19:00.
SZKOŁA PODSTAWOWA - ZEBRANIA Z RODZICAMI
W dniu 10 września 2020 r. (czwartek) odbędą się zebrania z rodzicami uczniów szkoły podstawowej, według harmonogramu:
- rodzice uczniów z klas 1a,1b,2a,2b,2c,3a,3b,3c
o godzinie 17:00 część ogólna (spotkanie z dyrektorem na sali gimnastycznej)
o godzinie 18:00 zebrania z wychowawcami w salach
- rodzice uczniów z klas 4a,4b,5a,6a,6b,7a,7b,7c,8a,8b o godzinie 18:00 część ogólna (spotkanie z dyrektorem na sali gimnastycznej)
o godzinie 19:00 zebrania z wychowawcami w salachSERDECZNIE ZAPRASZAMY
PRZEDSZKOLE - Zebranie z rodzicami
W dniu 3 września 2020 r. (czwartek) o godzinie 17:00 odbędzie się zebranie z rodzicami dzieci przedszkolnych. W grupie dzieci 4-letnich oddziału "KOTKI" zebranie poprowadzi pani Klaudia Przała. Przypominamy o konieczności stosowania się do zaleceń przeciwepidemicznych.
Plan lekcji
Świetlica szkolna - zapisy
Uprzejmie informujemy, iż karty zapisu dziecka do świetlicy szkolnej, rodzice uczniów składają wychowawcom klas w nieprzekraczalnym terminie do dnia 4 września 2020 r. KARTA_ZAPISU_DZIECKA.docx
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
W związku z przewidywanymi opadami deszczu w dniu 1 września 2020 r. (wtorek) rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się wyłącznie w formie spotkania wychowawców klas z uczniami w salach lekcyjnych, według harmonogramu:
Klasy 1-3 godzina 10:00
Klasy 4-8 godzina 11:00
Msza Św. dla klas 1-3 o godz. 9:00
Msza Św. dla klas 4-8 o godz. 12:00Ze względów bezpieczeństwa apelujemy do rodziców uczniów o bezwględne zakrywanie ust i nosa maseczką ochoronną lub przyłbicą podczas przebywania na terenie szkoły.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie