W dniach 8 i 25 października oraz 5 i 7 listopada 2024 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku uczniowie klasy 2 - 8 uczestniczyli w spektaklach teatralnych i warsztatach profilaktycznych, prowadzonych przez Teatr „Magiczna Scena” w Krakowie.
W dniu 8 października odbyły się warsztaty profilaktyczne na temat uzależnień. Poruszany został problem zażywania narkotyków, alkoholu oraz papierosów i nowych substancji psychoaktywnych. Warsztaty miały na celu zwrócić uwagę na fakt tworzenia się mechanizmu uzależnienia poza naszą wolą i świadomością. Podczas spotkania prowadzący wraz z uczestnikami analizowali przyczyny sięgania przez młodzież po narkotyki i inne substancje psychoaktywne. Celem ogólnym była profilaktyka i psychoedukacja w zakresie mechanizmów uzależnienia od substancji psychoaktywnych.
W dniu 25 października odbyły się kolejne warsztaty poruszające temat uzależnień jak i przemocy. Warsztaty dotyczące uzależnień poruszały zagadnienia związane z niebezpieczeństwem używania narkotyków, alkoholu oraz dopalaczy. Wpływu grupy rówieśniczej na zachowania innych nastolatków, uleganiu modzie, co ma niekorzystny wpływ na psychikę młodego człowieka. Ukazywały ich niedojrzałość emocjonalną i brak umiejętności przewidywania konsekwencji w podejmowaniu decyzji.
Kolejne warsztaty tego dnia poruszały tematykę związaną z szeroko rozumianą przemocą, koncentrującą się głównie wokół przemocy rówieśniczej. Podczas zajęć przedstawione zostały informacje na temat zjawiska przemocy w świecie realnym oraz cyfrowym. Zaproponowany schemat warsztatów miał formę zajęć psychoedukacyjnych z wykorzystaniem aktywnych technik uczenia się.
W dniu 5 listopada w naszej szkole odbył się spektakl teatralny dla 2 i 3 klas na temat przyjaźni, szacunku i dobrego zachowania. Przekazywał on na wartości wychowawczo-profilaktyczne, takie jak: zasady bezpieczeństwa, zasady dbałości o zdrowie własne i innych, kształtowanie umiejętności interpersonalnych. Uświadamiał młodszym uczniom jakie zagrożenia płyną z uzależnień (alkoholu i innych zakazanych substancji).
Ostatnie przedstawienia profilaktyczne odbyły się 7 listopada i poruszały problem przemocy (przemocy domowej, rówieśniczej, psychicznej i fizycznej), uzależnień (używki, e-papierosy, alkohol). Wskazywały uczniom jak ważna jest rola rodziców i nauczycieli w życiu młodego człowieka, szczególnie przy rozwiązywaniu problemów. Uczniowie poznali metody jak umiejętnie i stanowczo odmawiać, jak uniknąć naciskom grupy rówieśniczej, jak nie zostać ofiarą cyberprzemocy. Aktorzy uczyli młodzież jak mogą sobie pomóc w sytuacjach problemach, kryzysowych sfery prywatnej.
Zajęcia przebiegły w przyjaznej atmosferze, z aktywnym udziałem i dużym zainteresowaniem uczniów.
/A. Cyrek, A. Przała/